Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα όταν το μετονόμασα σε .apk (έβγαλα δηλαδή το zip) και κάνοντας το:

#push file.apk /system/app δούλεψε

Χρησιμοποιώ την 2.1 του sanpei και μάλλον είναι η καλύτερη 2.1 αυτή τη στιγμή. Αλλά έρχονται πολλές αλλαγές γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε εμένα όταν το μετονόμασα σε .apk (έβγαλα δηλαδή το zip) και κάνοντας το:

#push file.apk /system/app δούλεψε

Χρησιμοποιώ την 2.1 του sanpei και μάλλον είναι η καλύτερη 2.1 αυτή τη στιγμή. Αλλά έρχονται πολλές αλλαγές γενικά.

 

συμφώνω μαζί σου! εγώ έχω τώρα την superhero. γιατί του sapnei δεν είναι root!

γενικά απο 2.1 και οι 2 είναι παρα πολύ καλές! σε μένα είναι λειτουργικές!

εξηγώ:

το ΒΤ δεν περίμενα να δουλέψει και το έχω ξεγράψει απο το κινητό ελπίζω να το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή!

τα led και η trackball είναι ένα πρόβλημα αλλά παλεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τη superhero αλλά πολλά κολήματα... Ειδικά στο lock screen κολλούσε πολλές φορές. Επίσης δε μου δούλευε το ελληνικό πληκτρολόγιο. Οπότε γύρισα στην ΑΜΕ :)

 

P.S. To backup φοβερό εργαλείο :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τη superhero αλλά πολλά κολήματα... Ειδικά στο lock screen κολλούσε πολλές φορές. Επίσης δε μου δούλευε το ελληνικό πληκτρολόγιο. Οπότε γύρισα στην ΑΜΕ :)

 

P.S. To backup φοβερό εργαλείο :) :) :)

 

ούτε ένα κόλημα δεν είχα! βέβαια αν δεν έκανα kill all (εκτός τον εφαρμογών συστήματος) πήγαινα σαν χελώνα!

 

δοκίμασε σε λειτουργία fastboot να δώσεις την παρακάτω εντολή στο terminal.

 

fastboot erase system -w

 

μετά μπές απο την recovery και πάτα την δεύτερη επιλογή. και κάνε ενα format στην κάρτα σου αφου πριν έχεις πάρει αντίγραφα απο οτι χρειάζεσαι! μήπως και σου κρατάει τίποτα απο προηγούμενες ROM!

 

αν θέλεις κάνε αυτό πρίν!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τη superhero αλλά πολλά κολήματα... Ειδικά στο lock screen κολλούσε πολλές φορές. Επίσης δε μου δούλευε το ελληνικό πληκτρολόγιο. Οπότε γύρισα στην ΑΜΕ :)

 

P.S. To backup φοβερό εργαλείο :) :) :)

 

Μετα απο 1 μερα δεν εχω ουτε ενα προβλημα παραμονο την καταναλωση της ram. Δεν ξερω τι πηγε σε εσενα στραβα.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχή δεν έκατσε καλά και μάλιστα έκανα ξανά wipe και flash αλλά τίποτα... Malachaskos θα το δοκιμάσω αυτό που λες... Thnx :)
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα καινούριο αρχείο sappimg.zip για το ξεκλείδωμα του perfected SPL 1.76.0009. Καλό είναι να το δοκιμάσει κάποιος που έχει ήδη goldcard, η οποία διαπιστωμένα δουλεύει. Φυσικά, όποιος άλλος θέλει να το δοκιμάσει, είναι ευπρόσδεκτος.

 

  1. Κατεβάστε αυτό το αρχείο και αντιγράψτε το στην goldcard.
  2. Κλείστε το κινητό.
  3. Μπείτε σε HBOOT (κρατώντας πατημένο το Volume down πατήστε στιγμιαία το Power)
  4. Ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη.

 

Εάν όλα πάνε καλά, το κινητό σας θα κάνει boot και θα έχει εγκατασταθεί νέα έκδοση που θα περιέχει τη δυνατότητα για root. Από εκεί και πέρα θα είναι δυνατή η εγκατάσταση custom recovery και η αλλαγή σε SPL 1.76.2007. Αυτό τουλάχιστον είναι το πλάνο. Διαφορετικά απλά δε θα γίνει καμιά αλλαγή στο κινητό σας.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ήδη αρχίσει να το κάνω, αλλά δε βρίσκω τον αντάπτορα για την SD Card :cry:

 

Πρέπει ντε και καλά να περάσω τα αρχεία μέσω αντάπτορα, και όχι κατευθείαν στο κινητό, ε; :(

 

 

Δε βρίσκω πουθενά τον αντάπτορα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μου πει καποιος αν συτο ειναι σωστα γραμμενο. Προσπαθησα με τον τροπο του vman να διαγραψω καποιες stock apps αλλα παντα εβγαζε ενα σφαλμα (failed to remove). Ετσι εφτιαξα αυτο , ειναι σωστο η καλυτερα να μην το τολμισω?

 

 

adb shell

mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

chmod 777 /system/app

exit

 

 

adb shell rm /system/app/amazonmp3.apk

adb shell rm /system/app/teeter.odex

adb shell rm /system/app/teeter.apk

adb shell rm /system/app/Stock.apk

adb shell rm /system/app/Stock.odex

adb shell rm /system/app/HtcFootprints.apk

adb shell rm /system/app/HtcFootprints.odex

adb shell rm /system/app/com.htc.StockWidget.apk

adb shell rm /system/app/com.htc.StockWidget.odex

adb shell rm /system/app/Quickoffice.apk

 

adb shell

chmod 755 /system/app

mount -o ro,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

 

reboot

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον Βασιλη που μας βοηθαει με τις γνωσεις του.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ντε και καλά να περάσω τα αρχεία μέσω αντάπτορα, και όχι κατευθείαν στο κινητό, ε; :(

 

Δε βρίσκω πουθενά τον αντάπτορα.

 

Δοκίμασέ το με το κινητό. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει έτσι.

 

Mπορει να μου πει καποιος αν συτο ειναι σωστα γραμμενο. Προσπαθησα με τον τροπο του vman να διαγραψω καποιες stock apps αλλα παντα εβγαζε ενα σφαλμα (failed to remove). Ετσι εφτιαξα αυτο , ειναι σωστο η καλυτερα να μην το τολμισω?

 

Ρίξε ξανά μια ματιά στο post που έκανα παραπάνω και δώσε ιδιαίτερη προσοχή στη σημείωση. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μη δουλέψει. Ποια ROM έχεις;

 

EDIT

Αυτά που έχεις γράψει παραπάνω κάνουν ακριβώς το ίδιο με όσα γράφω στο δικό μου post.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που εχω ειναι η super hero. Τα γραφω ολα σωστα και δεν ξερω τι παει στραβα. Το θεμα ειναι οτι αυτος ο τροπος που εγραψα δουλευει.

Το ιδιο μηνυμα (failed to remove) μου βγαζει και οταν παω μεσα απο το τερμιναλ του κινητου να βγαλω μια εφαρμογη.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που εχω ειναι η super hero. Τα γραφω ολα σωστα και δεν ξερω τι παει στραβα. Το θεμα ειναι οτι αυτος ο τροπος που εγραψα δουλευει.

Το ιδιο μηνυμα (failed to remove) μου βγαζει και οταν παω μεσα απο το τερμιναλ του κινητου να βγαλω μια εφαρμογη.

 

Μπορεί να μην έχει εγκατεστημένο το busybox ή να μην έχει θέσει τα σωστά permissions ο developer. Δε γίνεται να δουλεύει αυτό που έγραψες και να μη δουλεύει αυτό που έγραψα εγώ, γιατί ουσιαστικά είναι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει εγκατεστημένο το busybox ή να μην έχει θέσει τα σωστά permissions ο developer. Δε γίνεται να δουλεύει αυτό που έγραψες και να μη δουλεύει αυτό που έγραψα εγώ, γιατί ουσιαστικά είναι τα ίδια.

 

Tι να πω επειδη ειμαι ασχετος με θεματα προγραμματισμου το πιο πιθανο ειναι να εχω κανει κατι λαθος εγω. Μηπως υπαρχει τροπος να βγαζουμε τις εφαρμογες που δεν θελουμε πριν εγκαταστησουμε την ρομ?

 

Σορρυ αν σε κουραζω.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα και πήρα άλλη MSD διότι η άλλη και ήταν SanDisk και δεν είχα αντάπτορα. Έκανα GoldCard. Σε λίγο λέω αποτελέσματα.

 

Πως θα καταλάβω όμως ότι όλα πήγαν καλά;

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω επειδη ειμαι ασχετος με θεματα προγραμματισμου το πιο πιθανο ειναι να εχω κανει κατι λαθος εγω. Μηπως υπαρχει τροπος να βγαζουμε τις εφαρμογες που δεν θελουμε πριν εγκαταστησουμε την ρομ?

 

Σορρυ αν σε κουραζω.

 

Δε με κουράζεις. Αυτά δεν είναι θέματα προγραμματισμού, απλά ξεπερνούν τις ανάγκες του μέσου χρήστη και απαιτούν την κατανόηση κάποιων επιπλέον θεμάτων.

 

Μπορείς να βγάζεις τις εφαρμογές που δε χρειάζεσαι πριν εγκαταστήσεις μια ROM, αλλά μετά θα πρέπει να την υπογράψεις ψηφιακά, για να μπορέσεις να την εγκαταστήσεις. Ίσως κάποια στιγμή να γράψω ένα tutorial γι' αυτό. Στο μεταξύ πρέπει κάπου στο xda να υπάρχει ένα autosign.

 

Λοιπόν, πήγα και πήρα άλλη MSD διότι η άλλη και ήταν SanDisk και δεν είχα αντάπτορα. Έκανα GoldCard. Σε λίγο λέω αποτελέσματα.

 

Πως θα καταλάβω όμως ότι όλα πήγαν καλά;

 

Εάν όταν κάνεις επανεκκίνηση, σου ζητήσει να κάνεις τη ρύθμιση του τηλεφώνου, όπως έγινε την πρώτη φορά, τότε βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος ώστε να πάθω Brick or something, δεν υπάρχει, έτσι; Γιατί όπως είχα πει προχθές το πήρα από Service.
Link to comment
Share on other sites

Δε με κουράζεις. Αυτά δεν είναι θέματα προγραμματισμού, απλά ξεπερνούν τις ανάγκες του μέσου χρήστη και απαιτούν την κατανόηση κάποιων επιπλέον θεμάτων.

 

Μπορείς να βγάζεις τις εφαρμογές που δε χρειάζεσαι πριν εγκαταστήσεις μια ROM, αλλά μετά θα πρέπει να την υπογράψεις ψηφιακά, για να μπορέσεις να την εγκαταστήσεις. Ίσως κάποια στιγμή να γράψω ένα tutorial γι' αυτό. Στο μεταξύ πρέπει κάπου στο xda να υπάρχει ένα autosign.

 

Οκ καποια στιγμη που εχω χρονο θα ψαξω για το autosign. Ευχαριστω παντως:):).

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος ώστε να πάθω Brick or something, δεν υπάρχει, έτσι; Γιατί όπως είχα πει προχθές το πήρα από Service.

 

Για να είμαι καλυμμένος, δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δε θα συμβεί κάτι τέτοιο. Ωστόσο, στην πραγματικότητα τα πιθανά σενάρια είναι τα εξής:

  1. Δε δουλεύει το sappimg.zip, οπότε και δεν αλλάζει κάτι στο κινητό σου.
  2. Δουλεύει το sappimg.zip και εγκαθίσταται η καινούρια ROM, αλλά δε δουλεύει το root, οπότε δεν μπορείς να αλλάξεις SPL και μένεις με μια ROM η οποία έχει αγγλικά, αλλά όχι ελληνικά.:O
  3. Δουλεύει το sappimg.zip και το root, οπότε ξεκλειδώνουμε το perfected SPL και το όνομά σου θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία δίπλα στο δικό μου :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δε δουλεύει. Δε το βρίσκει καν στην προσπάθεια του.

 

Ίσως να μην είναι σωστή η GoldCard μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ,το κινητο νομιζει πως ειμαι τσεχια...το αποτελεσμα ειναι να μη δινει σςστα τα αποτελεσματα του καιρου.πως το φτιαχνω?το εχω βαλει να παιρνει πληροφοριες απο wifi
Link to comment
Share on other sites

παιδια ,το κινητο νομιζει πως ειμαι τσεχια...το αποτελεσμα ειναι να μη δινει σςστα τα αποτελεσματα του καιρου.πως το φτιαχνω?το εχω βαλει να παιρνει πληροφοριες απο wifi

 

Ποιά rom έχεις, και ποιό πρόγραμμα καιρού?

 

Ρε παιδιά, εγώ έχω την eris droid 2.1 και παρατήρησα πως δεν μου κλειδώνουν οι δορυφόροι. Συμβαίνει και σε εσάς?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...