Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και τι ακριβώς κάνεις με αυτά τα MB;

 

ελεύθερα ΜΒ. που έλεγαν οτι έχει μόνο 60 σε κάποιους!

 

160 χαρακτήρες με κεφαλαία και 70 με μικρά. Τώρα το είδα!!! δεν σε χρεώνει διπλά μνματα.

 

τώρα δοκίμασα και με μικρά μου βγάζει 70! και με κεφαλαία 160 αν δεν έχει τόνους και σύμβολα που δεν υπάρχουν στο αγγλικό πληκτρολόγιο!

ξέρεις κανείς πως απενεργοποιούμε το τ9?

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα restore για να πάρω την εικόνα! αυτή είναι η syperhero!

δοκίμασε σε λειτουργία fastboot να δώσεις την παρακάτω εντολή στο terminal.

 

fastboot erase system -w

 

μετά μπές απο την recovery και πάτα την δεύτερη επιλογή. και κάνε ενα format στην κάρτα σου αφου πριν έχεις πάρει αντίγραφα απο οτι χρειάζεσαι! μήπως και σου κρατάει τίποτα απο προηγούμενες ROM!

 

Συγνώμη αλλά μάλλον σε μπέρδεψα. Έχω stock magic, oute kan rooted.

Link to comment
Share on other sites

ελεύθερα ΜΒ. που έλεγαν οτι έχει μόνο 60 σε κάποιους!

 

Αυτό το κατάλαβα. Τι κάνεις με τα ελεύθερα MB δεν κατάλαβα.

 

Δεν έχεις καταλάβει ότι δεν έχει νόημα να κυνηγάς tasks, για να αυξήσεις τα ελεύθερα MB. Το Android λειτουργεί διαφορετικά από τα Windows, όπου μια εφαρμογή μπορεί να δεσμεύσει MB κι, όταν κλείσει, αυτά να εξακολουθούν να είναι δεσμευμένα. Επιπλέον, το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές σε αυτό το thread, κλείνοντας tasks δεν κερδίζεις κάτι (εκτός ίσως από την "απόλαυση" να βλέπεις τα "ελεύθερα" MB να ανεβαίνουν). Ίσα ίσα μπορεί να προκαλέσεις αστάθεια στο κινητό και να ξεκινήσουν FCs. Αυτή τη στιγμή το κινητό μου με VmaSense 0.3 είναι ανοιχτό επί 8 συνεχόμενες ημέρες χωρίς να χρειαστεί να κάνω kill καμία εφαρμογή ή task (εξάλλου δεν έχω εγκατεστημένο task manager). Δεν έχω κανένα FC και δεν υπάρχει κάποια καθυστέρηση που να μπορεί να γίνει αντιληπτή με τις ανθρώπινες αισθήσεις. Ίσως σε κάποιο εργαστήριο να είναι δυνατό να μετρηθούν τα msecs που έχει μείνει πίσω.:D

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω screenshot, πως γίνεται να γράφει "all tasks killed" και ταυτόχρονο να τρέχουν δύο εφαρμογές. Με το taskiller lite δουλεύεις ή έκανες με άλλο πρόγραμμα kill?

Αλήθεια ignore ποιές εφαρμογές έχεις?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

...Αυτή τη στιγμή το κινητό μου με VmaSense 0.3 είναι ανοιχτό επί 8 συνεχόμενες ημέρες...

 

Αυτό ήταν τυπογραφικό λάθος ή κάτι έρχεται???

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν τυπογραφικό λάθος ή κάτι έρχεται???

 

Όχι, δεν είναι τυπογραφικό λάθος. Υπάρχει στο κινητό μου από τότε που ήσουν στη Σιγκαπούρη. Απλά με τη VmAndroid δεν μπήκα στη διαδικασία να την ανεβάσω. Διαφορά υπάρχει στον kernel. Απλά επειδή δεν υπάρχει κάποια "μετρήσιμη" (με τις ανθρώπινες αισθήσεις πάντα:lol:) διαφορά στην απόδοση, δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να μπω σε αυτό το παιχνίδι με τα συνεχόμενα update. Αν καταφέρω να ελευθερώσω 192 MB και κάνω το Magic να τρέχει στα 2.2 GHz:blink:, θα βγάλω update.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατάλαβα. Τι κάνεις με τα ελεύθερα MB δεν κατάλαβα.

 

Δεν έχεις καταλάβει ότι δεν έχει νόημα να κυνηγάς tasks, για να αυξήσεις τα ελεύθερα MB. Το Android λειτουργεί διαφορετικά από τα Windows, όπου μια εφαρμογή μπορεί να δεσμεύσει MB κι, όταν κλείσει, αυτά να εξακολουθούν να είναι δεσμευμένα. Επιπλέον, το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές σε αυτό το thread, κλείνοντας tasks δεν κερδίζεις κάτι (εκτός ίσως από την "απόλαυση" να βλέπεις τα "ελεύθερα" MB να ανεβαίνουν). Ίσα ίσα μπορεί να προκαλέσεις αστάθεια στο κινητό και να ξεκινήσουν FCs. Αυτή τη στιγμή το κινητό μου με VmaSense 0.3 είναι ανοιχτό επί 8 συνεχόμενες ημέρες χωρίς να χρειαστεί να κάνω kill καμία εφαρμογή ή task (εξάλλου δεν έχω εγκατεστημένο task manager). Δεν έχω κανένα FC και δεν υπάρχει κάποια καθυστέρηση που να μπορεί να γίνει αντιληπτή με τις ανθρώπινες αισθήσεις. Ίσως σε κάποιο εργαστήριο να είναι δυνατό να μετρηθούν τα msecs που έχει μείνει πίσω.:D

 

ναι αυτό το έχουμε ξαναπεί.

ίσως είναι η ιδέα μου αλλά χτές μόλις την πέρασα (super hero) της εγκατέστησα τις εφαρμογές που ήθελα. και της έκανα μια επανεκκίνηση για να "στρώσει" λοιπών την άφησα κάνα 10 λεπτό να ανοίξει μόνη της ότι χρειάζεται και να ξεκινήσει κανονικά. κοίταξα με το taskkiller και είχε ελευθέρα 20ΜΒ. και πραγματικά σερνόταν. την άφησα αλλά δεν ξκινούσε καλά με τίποτα! πάω στο taskiller επιλέγω οτι είναι του λειτουργικού να μην το πειράξει. καιμόλις το πάτησα είχε έμμεσος άλλη αίσθηση!

δεν ξέρω μπορεί να έτυχε αλλά αυτό είδα! δοκίμασε το αν θες! μπορεί να κάνω λάθος!

 

Στο παραπάνω screenshot, πως γίνεται να γράφει "all tasks killed" και ταυτόχρονο να τρέχουν δύο εφαρμογές. Με το taskiller lite δουλεύεις ή έκανες με άλλο πρόγραμμα kill?

Αλήθεια ignore ποιές εφαρμογές έχεις?

 

όλες αυτές που δεν έχω εγκαταστήσει εγώ! αυτές που τρέχουν είναι κάποιες εφαρμογές που δεν έχω ιδέα τι είναι του μου τις δείχνει σαν κείμενο και γράφει

 

com.htc.bg και κάτι τέτοια!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

. και πραγματικά σερνόταν. την άφησα αλλά δεν ξκινούσε καλά με τίποτα! πάω στο taskiller επιλέγω οτι είναι του λειτουργικού να μην το πειράξει.

 

Δηλαδή, όταν ξεκίνησε είχε άλλα πράγματα που έτρεχαν εκτός λειτουργικού; Απ' ότι είδα από το αρχείο που κατέβασα κι έριξα μια ματιά στα ενδότερα , δεν είδα να έχει κάτι πρόσθετο εκτός από 1-2 εφαρμογές (παρεμπιπτόντως η μία από αυτές τις εφαρμογές, το USB mount, παρακάμπτει το θέμα της προσάρτησης που αναφέρεις ότι είχες).

 

Και ξαναγυρνάω σε αυτό που είχα αναφέρει μερικά post παραπάνω. Δεν έχουν φτάσει ακόμα οι ROMs αυτές σε τέτοιο επίπεδο που να θέλω να τις βάλω στο κινητό μου. Χρειάστηκε να κλείσεις εφαρμογές επειδή σερνόταν η CursorSense, όταν την πρωτοέβαλες; Δε νομίζω.

 

com.htc.bg και κάτι τέτοια!

 

Αυτά που αναφέρεις είναι εφαρμογές συστήματος.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που υπαρχει κανενας οδηγος για να κανω απεγκατασταση μερικες εφαρμογες απο adb. Παλευω απο το terminal του κινητου αλλα παντα μου βγαζει σφαλματα.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που υπαρχει κανενας οδηγος για να κανω απεγκατασταση μερικες εφαρμογες απο adb. Παλευω απο το terminal του κινητου αλλα παντα μου βγαζει σφαλματα.

 

Εδώ ακριβώς:D. Σε command prompt στο φάκελο tools του AndroidSDK γράφεις τις παρακάτω εντολές:

 

adb shell
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app

 

Στη συνέχεια για κάθε εφαρμογή που θέλεις να αφαιρέσεις γράφεις :

cd /system/app
rm <όνομα της εφαρμογής>.apk
rm <όνομα της εφαρμογής>.odex <- Αυτό μπορεί να μην υπάρχει. Εάν υπάρχει το διαγράφεις

 

Όταν τελειώσεις:

chmod 755 /system/app
mount -o ro,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
exit

 

Σημείωση: Στο Android, όπως και στο linux, υπάρχει διάκριση μεταξύ πεζών και κεφαλαίων, όταν χρησιμοποιούμε το shell. Δηλαδή, το Alarm.apk δεν είναι το ίδιο με το alarm.apk. Εάν το κανονικό όνομα είναι το πρώτο κι εγώ γράψω "rm alarm.apk", τότε θα μου επιστραφεί μήνυμα ότι το συγκεκριμένο αρχείο δεν υπάρχει. Το σωστό θα ήταν να γράψω "rm Alarm.apk".

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δοκίμασα να εγκαταστήσω αυτό με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν έγινε μήπως ξέρεις τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δοκίμασα να εγκαταστήσω αυτό με αυτόν τον τρόπο αλλά δεν έγινε μήπως ξέρεις τι γίνεται?

 

Είδα το αρχείο. Αυτά που γράφει ο τύπος είναι τελείως άσχετα. Καταρχήν θα το μετονομάσεις σε Gallery3D.apk. Μετά θα γράψεις τα παρακάτω σε τερματικό:

 

adb shell
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app
exit

Υποθέτω ότι έβαλες το αρχείο Gallery3D.apk στο tools του androidSDK, οπότε θα γράψεις τα παρακάτω:

adb push Gallery3D.apk /system/app
adb shell
chmod 755 /system/app
mount -o ro,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
reboot

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Είδα το αρχείο. Αυτά που γράφει ο τύπος είναι τελείως άσχετα. Καταρχήν θα το μετονομάσεις σε Gallery3D.apk. Μετά θα γράψεις τα παρακάτω σε τερματικό:

 

adb shell
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app
exit

Υποθέτω ότι έβαλες το αρχείο Gallery3D.apk στο tools του androidSDK, οπότε θα γράψεις τα παρακάτω:

adb push Gallery3D.apk /system/app
adb shell
chmod 755 /system/app
mount -o ro,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
reboot

 

δεν θα το αποσυμπιέσω?

όπως είναι θα το μετονομάσω?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το αποσυμπιέσω?

όπως είναι θα το μετονομάσω?

 

Κώστα δε γράφω πουθενά να το αποσυμπιέσεις. Απλά θα το μετονομάσεις.

Link to comment
Share on other sites

c:\androidsdk\tools>adb push Gallery3D.apk /system/app

cannot stat 'Gallery3D.apk': No such file or directory

 

c:\androidsdk\tools>

 

εδώ τα βρίσκει σκούρα!

Link to comment
Share on other sites

c:\androidsdk\tools>

 

εδώ τα βρίσκει σκούρα!

 

Έχεις αντιγράψει το αρχείο στο φάκελο tools του AndoirdSDK; Βεβαιώσου ότι γράφεις ακριβώς το όνομα του αρχείου (αναφέρομαι σε πεζούς και κεφαλαίους χαρακτήρες).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αντιγράψει το αρχείο στο φάκελο tools του AndoirdSDK; Βεβαιώσου ότι γράφεις ακριβώς το όνομα του αρχείου (αναφέρομαι σε πεζούς και κεφαλαίους χαρακτήρες).

 

ναι το όνομα του αρχείου είναι "Gallery3D.apk" είναι έτοιμο όπως το κατέβασα με αυτό το όνομα!

το αρχείο είναι της μορφής .zip

Link to comment
Share on other sites

ναι το όνομα του αρχείου είναι "Gallery3D.apk" είναι έτοιμο όπως το κατέβασα με αυτό το όνομα!

το αρχείο είναι της μορφής .zip

 

Προφανώς έχεις επιλεγμένη την απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων. Βεβαιώσου (δεξί κλικ στο αρχείο -> ιδιότητες) ότι το αρχείο που κάνεις push είναι το Gallery3D.apk και όχι Gallery3d.apk.zip ή κάτι άλλο. Γι' αυτό σου βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις επιλεγμένη την απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων. Βεβαιώσου (δεξί κλικ στο αρχείο -> ιδιότητες) ότι το αρχείο που κάνεις push είναι το Gallery3D.apk και όχι Gallery3d.apk.zip ή κάτι άλλο. Γι' αυτό σου βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο δεν υπάρχει.

 

μπήκα και στην πρώτη καρτέλα "γενικά" γράφει Gallery.apk

αλλά στην τέταρτη σαν όνομα όνομα Gallery.apk.zip

αν στο τερματικο προσθέσω το .zip θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

μπήκα και στην πρώτη καρτέλα "γενικά" γράφει Gallery.apk

αλλά στην τέταρτη σαν όνομα όνομα Gallery.apk.zip

αν στο τερματικο προσθέσω το .zip θα γίνει?

 

Φυσικά και δε θα γίνει.

 

Για να τελειώνει αυτή η ιστορία, γιατί έχουμε βγει offtopic εδώ και πολύ ώρα, κατέβασε και χρησιμοποίησε αυτό το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε θα γίνει.

 

Για να τελειώνει αυτή η ιστορία, γιατί έχουμε βγει offtopic εδώ και πολύ ώρα, κατέβασε και χρησιμοποίησε αυτό το αρχείο.

 

Βασίλη σε ευχαριστώ! δουλεύει....

η κάθε φωτογραφία σου λέει και που ήσουν όταν την έβγαλες!

 

μόλις παρατήρησα ότι παίζει flash player.....

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...