Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενω έβαλα το igo8 και ανοίγει κανονικά, το htc δεν βρήσκει καθόλου σήμα gps.

μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?

επίσης εφαρμογές, παιχνίδια κτλ που βρήσκει κάποιος? πρέπει να είναι σε .cab και να μπουν στην εξωτ.κάρτα μνήμης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hard reset έκανες;

οχι δεν εκανα.ειμαι ασχετος φιλε μου και το φοβαμαι(τα προγραμματα τα ξαναβαζω οκ αλλα θα χρειστει να περασω κατι αλλο?) ασε που δεν ξερω πως...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οχι δεν εκανα.ειμαι ασχετος φιλε μου και το φοβαμαι(τα προγραμματα τα ξαναβαζω οκ αλλα θα χρειστει να περασω κατι αλλο?) ασε που δεν ξερω πως...

 

Δεν είναι τίποτα, απλά μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Πήγαινε στις Ρυθμίσεις -> Σύστημα και επέλεξε το Clear Storage.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο theard!!

Ένας φίλος μου έχει το εν λόγο κινητό, και του έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Όταν είναι σε λειτουργία το κινητό, δεν δουλεύει ο φωτισμός της οθόνης.

Δηλαδή δείχνει κανονικά, λειτουργεί το τηλέφωνο, απλά πρέπει να είσαι με φως από πάνω για να βλέπεις. (αυτό έχω καταλάβει δηλαδή..)

 

Έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα αυτό σε κάποιον? Έχετε να προτείνετε κάτι? Με κάποια αναβάθμιση μπορεί να "φύγει" το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει κάνει..

 

Οπότε θα το δοκιμάσω σήμερα (εάν το θυμηθεί βέβαια και μου φέρει το κινητό..)

Αν φτιαχτεί μου λέει πως μου το πουλάει στα 100 € ή και λιγότερο... δεν το χρησιμοποιεί πλέον...

 

Θα ποστάρω το αποτέλεσμα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω στην κατοχή μου αυτή την μπαταρία:

http://www.mudah.my/HTC+Diamond+2+Topaz+100+TORA160+2300mAh+Battery-5278216.htm

αλλά κωλώνω να την βάλω στο κινητό μου να δουλέψει για λόγους ασφάλειας. Καλά κάνω ή δεν πρέπει να φοβάμαι τίποτα; Υπάρχει περίπτωση να γίνει κανένα ατύχημα; Την έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος να μου πει;

Ευχαριστώ.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχουν αναφερθεί ζημιές από τέτοιες μπαταρίες. Δοκίμασε τη αλλά εάν απλά σου κάνει τίποτα παράξενα στη λειτουργία της σε συνδυασμό με τη συσκευή... μην τη ζορίσεις, βγάλτη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ athanaso77.

Θα την βάλω σε λειτουργία. Άμα προκύψει τίποτα περίεργο θα σας το πω εδώ.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

ενω έβαλα το igo8 και ανοίγει κανονικά, το htc δεν βρήσκει καθόλου σήμα gps.

μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?

επίσης εφαρμογές, παιχνίδια κτλ που βρήσκει κάποιος? πρέπει να είναι σε .cab και να μπουν στην εξωτ.κάρτα μνήμης?[/Q Φιλε γεισου πηγαινε στα προγραματα βρεσ το quickGPS Kαντο ενιμερωσει μεσω WI FI μετα ανοιξε τ IGO και θα σε βρει σημα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για το gps.

Μια άλλη ερώτηση. Το skype μπαίνει στο κινητό μας (είτε επίσημα, είτε ανεπίσημα);

Ευχαριστώ.

 

μπαίνει. άμα θες στο google βρίσκεις το cab, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο με ακουστικά.

 

ο,τι άλλο είναι ταλαιπωρία.

 

άσχετο... πως πάνε τα διαμαντάκια σας? :)

 

το δικό μου να μην το ματιάσω συνεχίζω να το λατρεύω. πλέον έχω φέρει τη ταχύτητα του σε τέτοιο σημείο που είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θοδωρή βοήθησε τα παιδιά πιο πίσω που παραπονιούνται για την απόκριση της συσκευής τους. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπαίνει. άμα θες στο google βρίσκεις το cab, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο με ακουστικά.

 

ο,τι άλλο είναι ταλαιπωρία.

 

άσχετο... πως πάνε τα διαμαντάκια σας? :)

 

το δικό μου να μην το ματιάσω συνεχίζω να το λατρεύω. πλέον έχω φέρει τη ταχύτητα του σε τέτοιο σημείο που είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

για service κεραίας gps και κεραίας κανονικής... χωρίς εγγύηση...,:confused::confused: Και μετά θα πωληθεί κατευθείαν επειδή θα έχει και καινούργια καπάκια και digitizer οπότε θα είναι σαν καινούργιο..

Link to comment
Share on other sites

δεν διάβασα κάτι, αλλά αν θέλουν μια γρήγορη αναφορά στο στήσιμό μου. μπορώ να κάνω μια γρήγορη αναφορά.

 

όταν λέω ότι πάει γρήγορα, 2 αναφορές είναι ότι το Resco Explorer μου ανοίγει ακαριαία, και το igo 8 ανοίγει σε 15 δευτερόλεπτα.

 

-----

και τι θα πάρεις όταν το πουλήσεις βρε συ :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πες μας να έχουμε στα υπόψιν. Καλές δοκιμές. ;)

 

Εντάξει έκανα τις δοκιμές. Έχουν προκύψει κάποια συμπεράσματα.....

Λοιπόν έχω άλλο κινητό...... Πραγματικά αυτή η μπαταρία:

http://www.mudah.my/HTC+Diamond+2+Topaz+100+TORA160+2300mAh+Battery-5278216.htm

είναι όλα τα λεφτά.....

Η ιστορία έχει ως εξής: το διαμάντι το έχω περίπου ένα χρόνο. Ο μέσος όρος καθημερινής φόρτισης ήταν δύο φορές με την 1100άρα από την μάνα του. Συνεχίζοντας πήρα την 1700άρα που λέγαμε εδώ μέσα και δεν είδα σημαντική διαφορά. Φόρτιση το βράδυ, το έπαιρνα το πρωί και πήγαινα στη σχολή μόλις γύρναγα το μεσημέρι το φόρτιζα (γιατί είχε φτάσει κάτω από 20%) και τελικά το έπαιρνα το βράδυ στη βόλτα μου, για να γυρίσω και να το ξανά βάλω να φορτίσει. 2 φορές το 24ωρο φόρτιση.

Οπότε και έτσι για να έχω πήρα την 2300άρα που αναφέρω επάνω, την έβαλα εχτές στις 23:00 να φορτίσει, το πρωί την πήρα στις 11:00 να πάω στη σχολή και... αυτή την στιγμή έχω κάνει τις καθημερινές μου δουλειές με το διαμάντι, έχω γυρίσει από την βραδινή βόλτα και η μπαταρία είναι ακόμα 47%. Καλά μιλάμε τρομερή διαφορά που δεν αναλογεί στα mAh, αλλά στον όγκο (η 2300άρα έχει διπλάσιο όγκο από την 1700άρα και την 1100άρα).

Συνεπώς έχουμε δύο κατηγορίες ατόμων:

1) Αυτοί που τους αρέσει η εμφάνιση του διαμαντιού. Τότε να πάρουν την 1700άρα, έναν σοβαρό φορτιστή αυτοκινήτου, το φορτιστή για τη πρίζα πάντα μαζί τους, να κάνουν ένα σωρό αλλαγές ώστε υπάρχει χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας και να παλεύουν συνέχεια να κάνουν ρεκόρ αυτονομίας στο κινητό που θα είναι ακίνητο σε ένα σημείο χωρίς να κάνει τίποτα.

2) Αυτοί που δεν τους απασχολεί η εμφάνιση του διαμαντιού. Τότε χωρίς δεύτερη σκέψη να πάρουν αυτή τη μπαταρία και θα με θυμηθούν. Επιτέλους θα έχουν ένα κινητό στην κατοχή τους. Και ναι. Θα μπορούν να έχουν ανοιγμένο το gps και να μπαίνουν στο ίντερνετ με 3G ή Η. Το κινητό θα το φορτίζουν μόνο το βράδυ και ο φορτιστής αυτοκινήτου θα είναι απαραίτητος μόνο για ταξίδια (είναι ακριβή και η βενζίνη μη το ξεχνάμε).

 

Άμα αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες θα σας ενημερώσω.

Edited by energeiakos
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Αυτοί που τους αρέσει η εμφάνιση του διαμαντιού.

2) Αυτοί που δεν τους απασχολεί η εμφάνιση του διαμαντιού.

 

Κακά τα ψέματα, στην πρώτη κατηγορία ανήκουν πολλοί και αποτελεί βασικό κριτήριο για αγορά της συγκεκριμένης συσκευής. Από εκεί και πέρα βέβαια... όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Ενδιαφέρουσα πάντως η δοκιμή σου και σε ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έκανα τις δοκιμές. Έχουν προκύψει κάποια συμπεράσματα.....

Λοιπόν έχω άλλο κινητό...... Πραγματικά αυτή η μπαταρία:

http://www.mudah.my/HTC+Diamond+2+Topaz+100+TORA160+2300mAh+Battery-5278216.htm

είναι όλα τα λεφτά.....

Η ιστορία έχει ως εξής: το διαμάντι το έχω περίπου ένα χρόνο. Ο μέσος όρος καθημερινής φόρτισης ήταν δύο φορές με την 1100άρα από την μάνα του. Συνεχίζοντας πήρα την 1700άρα που λέγαμε εδώ μέσα και δεν είδα σημαντική διαφορά. Φόρτιση το βράδυ, το έπαιρνα το πρωί και πήγαινα στη σχολή μόλις γύρναγα το μεσημέρι το φόρτιζα (γιατί είχε φτάσει κάτω από 20%) και τελικά το έπαιρνα το βράδυ στη βόλτα μου, για να γυρίσω και να το ξανά βάλω να φορτίσει. 2 φορές το 24ωρο φόρτιση.

Οπότε και έτσι για να έχω πήρα την 2300άρα που αναφέρω επάνω, την έβαλα εχτές στις 23:00 να φορτίσει, το πρωί την πήρα στις 11:00 να πάω στη σχολή και... αυτή την στιγμή έχω κάνει τις καθημερινές μου δουλειές με το διαμάντι, έχω γυρίσει από την βραδινή βόλτα και η μπαταρία είναι ακόμα 47%. Καλά μιλάμε τρομερή διαφορά που δεν αναλογεί στα mAh, αλλά στον όγκο (η 2300άρα έχει διπλάσιο όγκο από την 1700άρα και την 1100άρα).

Συνεπώς έχουμε δύο κατηγορίες ατόμων:

1) Αυτοί που τους αρέσει η εμφάνιση του διαμαντιού. Τότε να πάρουν την 1700άρα, έναν σοβαρό φορτιστή αυτοκινήτου, το φορτιστή για τη πρίζα πάντα μαζί τους, να κάνουν ένα σωρό αλλαγές ώστε υπάρχει χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας και να παλεύουν συνέχεια να κάνουν ρεκόρ αυτονομίας στο κινητό που θα είναι ακίνητο σε ένα σημείο χωρίς να κάνει τίποτα.

2) Αυτοί που δεν τους απασχολεί η εμφάνιση του διαμαντιού. Τότε χωρίς δεύτερη σκέψη να πάρουν αυτή τη μπαταρία και θα με θυμηθούν. Επιτέλους θα έχουν ένα κινητό στην κατοχή τους. Και ναι. Θα μπορούν να έχουν ανοιγμένο το gps και να μπαίνουν στο ίντερνετ με 3G ή Η. Το κινητό θα το φορτίζουν μόνο το βράδυ και ο φορτιστής αυτοκινήτου θα είναι απαραίτητος μόνο για ταξίδια (είναι ακριβή και η βενζίνη μη το ξεχνάμε).

 

Άμα αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες θα σας ενημερώσω.

 

εγώ έχω 2χ2300 σαν την δική σου, 2χ1700αρες και 1χ1100.

 

η 2300 απλά δεν νιώθει. την χρησιμοποιώ μόνο όταν πάω κάποιο ταξίδι ή την έχω μαζί μου για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξεμείνω (για αυτό έχω 2)

 

η 1700 τώρα, είναι μία αξιοπρεπές μπαταρία, που δίνει 30% πάνω κάτω μεγαλύτερη διάρκεια. αυτό στο υπογράφω, το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές. αν σε σένα δεν δούλεψε σωστά, σημαίνει ότι δεν έχεις κάνει calibrate την μπαταρία.

 

η 1100 είναι γελοία υπόθεση, αλλά ακόμα και αυτή με τις ρυθμίσεις που σας είχα δώσει για τα 6.1, την είχα φέρει σε ένα νορμάλ επίπεδο.

 

για μένα λοιπόν η καλύτερη είναι η 1700αρα. καλή η 2300 αλλά δεν μπορείς όταν πηγαίνεις για καφέ, να βγάζεις και το τέρας πάνω στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Χθες η ACE μου έστειλε μνμ ότι η συσκευή είναι εντάξει. Το έφτιαξαν μέσα στην εγγύηση και το αργότερο την τρίτη θα το έχω.

Οπότε απο τρίτη περισσότερες λεπτομέρειες.

Όσον αφορά το χρονικό διάστημα...κλάφτα δεν θυμάμε πότε πόσταρα οτι το τηλέφωνο το έστειλα. Ένα άτομο για όλο το σέρβις είναι λίγο.

 

Α πήρα και ένα HD2 :lol:

 

Μια απορία. Γιατί παρ'όλο που έχω εγκαταστήσει το ASyncKiller ,το ActiveSync συνεχίζει και εμφανίζεται στο άσχετο και πριν στο TD2 ,αλλά και τώρα στο HD2.Τί κάνω λάθος.

Επίσης (δεν ξέρω που το διάβασα εδώ αλλά τώρα δεν το βρίσκω) πως δημιουργούμε συντόμευση exe στα προγράμματα για να την περάσω κατόπιν στην home screen με το εικονίδιο; Συγκεκριμένα για το Pim Backup δεν θέλω να βλέπω έναν φάκελο άσπρο αλλά το δικό του εικονίδιο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια απορία. Γιατί παρ'όλο που έχω εγκαταστήσει το ASyncKiller ,το ActiveSync συνεχίζει και εμφανίζεται στο άσχετο και πριν στο TD2 ,αλλά και τώρα στο HD2.Τί κάνω λάθος.

 

Θα χρειαστεί να ακολουθήσεις την παλιά καλή λύση του fake server που περιγράφω αναλυτικά εδώ.

 

Επίσης (δεν ξέρω που το διάβασα εδώ αλλά τώρα δεν το βρίσκω) πως δημιουργούμε συντόμευση exe στα προγράμματα για να την περάσω κατόπιν στην home screen με το εικονίδιο; Συγκεκριμένα για το Pim Backup δεν θέλω να βλέπω έναν φάκελο άσπρο αλλά το δικό του εικονίδιο

 

Μπορείς να βάλεις την εγκαταστήσιμη έκδοση του pim backup που υπάρχει εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266961

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...