Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά ενας φίλος μου έχει το diamond 2 και θέλει να του περάσει cooked rom και συγκεκριμένα αυτήν απο xda: Energy.TOPAZ.23569.Sense2.5.Cookie.Jul.03

Επειδή εγώ έχω ενα HD2 , η διαδικασία είναι η ίδια? δηλαδή πρωτα το HSPL , μετά αναβάθμιση του radio rom και τέλος η rom με το λειτουργικό?

Υπάρχει πουθενα οδηγός για να μην κανουμε καμια πατάτα ??:lol:

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω ένα θεματική και όποιος ξέρει αν με διαφώτιση.

Στο κινητό έχω την rom «Duttys_Topaz_Sense_2.5_5.23569.5.5.0_2.53_HG_R15»

Για κλείδωμα δοκίμασα 2 προγράμματα «LOCK S2U2» και το «AutoLock Screen v 1.7E» αλλά δημιουργείτε το εξής πρόβλημα. Όταν τραβάω video το κινητό κλειδώνει αυτόματα μόνο του στα 30"' και φυσικά σταμάτα να τραβά. Προφανώς λόγο του ότι δεν κάνω κάτι εκείνη την ώρα παρά μόνο τραβάω video το κινητό νομίζει ότι δεν το χρησιμοποιώ οπότε και κλειδώνει. Και σωστό θα ήταν αν όμως δεν τραβούσα video.

Πώς το λύνω αυτό το πρόβλημα ?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι τις θέλεις αυτές τις εφαρμογές για κλείδωμα; Δεν τις συνιστώ. Απεναντίας... συνιστώ τη χρήση του Cookie's Home Tab με το δικό του κλείδωμα. Εκτός αυτού παραμετροποιεί με τον καλύτερο τρόπο το HTC Sense. Φυσικά πρέπει να εγκαταστήσεις και το CHTEditor.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να πούμε (που το θυμήθηκα αυτό? οοοεεεεοο) δεν έβαλα Cookie's Home Tab γατί έχω την εντύπωση ότι το κινητό γίνετε πιο αργό.:(
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το S2U2 όπως ανέφερα και προηγούμενα έχει το s2u2 settings που μπορείς να το παραμετροποιήσεις πλήρως αλλά και να του πείς πια προγράμματα δε θα πειράζει...

Εγώ πάντως από την τελευταία έκδοση του CHT έμεινα απογοητευμένος γιατι έγινε τρομερά πιο περίπλοκο και μάλιστα ενοχλητικό όταν αλλάζει το wallpaper mod και μου έβγαζε άσπρο υπόβαθρο.

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάντως από την τελευταία έκδοση του CHT έμεινα απογοητευμένος γιατι έγινε τρομερά πιο περίπλοκο και μάλιστα ενοχλητικό όταν αλλάζει το wallpaper mod και μου έβγαζε άσπρο υπόβαθρο.

 

Τι πρόβλημα έχεις με το wallpaper ακριβώς; Η προηγούμενη έκδοση πάντως του CHT είναι ακόμα διαθέσιμη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα λύση στο πρόβλημα που αντιμετώπιζα κατα την διάρκεια των τηλεφωνικών κλήσεων.

Δλδ κατά την κλήση με το τηλέφωνο στο αυτί πιέζονταν διάφορα κουμπιά χωρίς να το θέλω φυσικά.

Δεν ξέρω αν υπάρχει και αλλού αλλά βρήκα το πρόγραμμα Touch_InCall_Screen_Tweak v1.2.0 απο το xda-developers

Στις ρυθμίσεις στο menu phone αφήνουμε τσεκαρισμένη μόνο την πρώτη επιλογή ignore light sensor και ξετσεκάρουμε την επιλογή ignore first screen off για να ξανα-ανάβει η οθόνη όταν απομακρυνθεί απο το αυτί.

 

Έτσι η οθόνη θα σβήνει μόλις απαντήσουμε ( ή πραγματοποιήσουμε ) σε κλήση και πλησιάσουμε το τηλέφωνο στο αυτί.

 

 

Αυτό το τελευταίο φυσικά είναι λάθος.

Το πρόγραμμα δουλεύει με το G-Sensor. Κατά την διάρκεια της κλήσης ,αν κρατήσουμε το τηλέφωνο σε όρθια θέση, η οθόνη σβήνει. Όταν το γυρίσουμε σε οριζόντια θέση ανάβει πάλι .

Νομίζω οτι έπρεπε να το διορθώσω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στις 2 τελευταίες ρομ του ενερζι μου βγάζει σφάλμα στην φόρτωση του Μανίλα ?

Δεν ξέρω καλά αγγλικά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο site. Έχει και κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγκαθιστάς κάτι άλλο και σου παρουσιάζει το εν λόγω πρόβλημα ή στο βγάζει αμέσως μετά την εγκατάσταση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετα την εγκατάσταση δηλαδή όταν προσπαθή να φορτώσει το Μανίλα που τελικά δεν καταφέρνει να το φορτώσει και μου γράφει στην οθόνη το εξής «Unable to start htc sence, tab hera to try again.»

Αν πάω στα settings και απενεργοποιήσω το μανίλα όλα μια χαρά

Δοκίμασα και άλλες ρομ (πχ έβαλα την ελληνική, δεν είχα πρόβλημα, έβαλα του Duttys, δεν είχα πρόβλημα, ξαναέβαλα την ενερζι να σου πάλι το πρόβλημα). Έχω από το μεσημέρι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το πρόβλημα.

Η ρομ που δοκιμάζω είναι χωρίς «Co0kie Home» (Energy.TOPAZ.23569.Sense2.5.Jul.10)

Τώρα κατεβάζω με «Co0kie Home» να δω αν αυτή θα φορτωθεί σωστά.

 

Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά την ρομ του NhatHoa.

Έβαλα την τελευταία ρομ του NhatHoa αλλά δεν μου άρεσε και ήθελα να βάλω την ρομ πάλη του ένερζι αλλα εκεί είδα το πρόβλημα.

Θεώρησα ότι ήταν πρόβλημα της ρομ και έβαλα την ρομ του Duttys μέχρι την διόρθωση από τον ενερζι. Αλλά είδα ότι το κάνει και στην ρομ που έβγαλε τώρα. Άρα που είναι το πρόβλημα ?

 

Έβγαλα την κάρτα μνήμης και το φόρτωσε το Μανίλα τώρα !

Κουφό μου φάνετε που το πρόβλημα ήταν στην κάρτα.!!!!

 

Τελικά κράτησα τα αρχεία που ήθελα από την κάρτα, της έκανα ένα φορματ, πέρασα ξανά τα αρχεία μου στην κάρτα και τώρα είναι μια χαρά. Για να είμαι και σίγουρος ότι το πρόβλημα όντως ήταν στην κάρτα πέρασα στο καπάκι ξανά την ρομ του ένερζι και αυτή τη φορά δούλεψε χωρίς πρόβλημα το μανιλα.

 

Και όσο για το (Όταν φορτώνουμε διάφορες rom στη συσκευή μας, καλό είναι να περνάμε την official συχνά πυκνά για να έρχεται η συσκευή στα ίσια της.) συμφωνώ και επαυξάνω.

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν φορτώνουμε διάφορες rom στη συσκευή μας, καλό είναι να περνάμε την official συχνά πυκνά για να έρχεται η συσκευή στα ίσια της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλους είμαι σχετικά νέος στο diamond 2 και έχω ένα πρόβλημα το οποίο ζητά την λύση του. Όταν κάνω συγχρονισμό του υπολογιστή με το activesyng μου βγάζει μια ταμπέλα [το exchange ActiveSync αντιμετώπισε ένα σφάλμα. Εάν δε λυθεί το πρόβλημα επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος. Support code 85010014]. Επάνω στο βελάκι συγχρονισμού βγάζει ένα κόκκινο θαυμαστικο.πως μπορώ να βρω λύση.
Link to comment
Share on other sites

Nαι φίλε σε xp δουλεύω αλά σε αλο site οίδα να τα διαγράψω όλα και να τα κάνω από την αρχή. Σκέπτομαι να το κάνω και θα γράψω τα αποτελέσματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ναι όταν λέω όλα εννοώ το ActiveSync.Το έκανα απεγκατάσταση από τον υπολογιστή και από το κινητό αλά λόγο δουλείας δεν πρόλαβα να το εγκαταστήσω πάλι ελπίζω σήμερα να το κάνω, και θα γράψω τι έγινε πάντως ευχαριστώ για όλα
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω όταν τηλεφωνώ με το diamond να μην περιστρέφεται η οθόνη γιατι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μέχρι να σταθεροποιηθεί η συσκευή η οθόνη δεν δείχνει σωστά τις φωτογραφίες. έχω το prog gconfing ποιό πρόγραμμα πρέπει να απενεργοπιήσω για να μη περιστρέφεται η καρτέλα του τηλεφώνου

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το diamondo2 το έχω αγράσει από ελλάδα πριν ένα χρόνο και απλώ η μόνη μεταοβολή που το έχω κάνει είναι ότι του έχω περάσει τα 6,5 win τα γνήσια. πως μπρώ να γράψω ελληνικά μικρά στα sms;

ευχαρστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ γεια σου μια από τα ιδία εγκατέστησα το πρόγραμμα πάλι από την αρχή τα πέρασε όλα κάνει συγχρονισμό και με πετά ένα κόκκινο θαυμαστικό επάνω στα πράσινα βελάκια του συγχρονισμού και γραφεί ότι το ActveSync αντιμετώπισε ένα σφάλμα εάν δεν λυθεί επικοινώνησε με τον διαχειριστή του συστήματος στο κινητό μου γραφεί κανονικά τελευταίος συγχρονισμός σήμερα 5,08 την ώρα που τo εγκατέστησα. Έκανα επανεκκίνηση υπολογιστή και κινητό και μου δίνει τώρα ένα κωδικό υποστήριξης 0χ85010014.Το παιδί μου λέγει να βγάλω το αντιβαριους θα κάνω και αυτό και αν δε γινει τίποτα θα το αφισω για Σεπτεμβριο όπου θα περάσω τα windows 7 και πιστεύω να τελειώνω πάντως σε ευχαριστώ γεια την βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Περιμένουμε νεότερα.

Φιλέ γεια σου μια από τα ιδία εγκατέστησα το πρόγραμμα πάλι από την αρχή τα πέρασε όλα κάνει συγχρονισμό και με πετά ένα κόκκινο θαυμαστικό επάνω στα πράσινα βελάκια του συγχρονισμού και γραφεί ότι το ActveSync αντιμετώπισε ένα σφάλμα εάν δεν λυθεί επικοινώνησε με τον διαχειριστή του συστήματος στο κινητό μου γραφεί κανονικά τελευταίος συγχρονισμός σήμερα 5,08 την ώρα που τo εγκατέστησα. Έκανα επανεκκίνηση υπολογιστή και κινητό και μου δίνει τώρα ένα κωδικό υποστήριξης 0χ85010014.Το παιδί μου λέγει να βγάλω το αντιβαριους θα κάνω και αυτό και αν δε γινει τίποτα θα το αφισω για Σεπτεμβριο όπου θα περάσω τα windows 7 και πιστεύω να τελειώνω πάντως σε ευχαριστώ γεια την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...