Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγώ έβαλα του shadowline που έχει τα 6.5.1 windows. η official Μου κλάσης ανώτερη.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω όταν έρχεται ένα sms να ανάβει η οθόνη. Υπάρχει κάποιος τρόπος?

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ την "μαγική" υπογραφή του WebViRuS για την μπαταρία (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

η ρομ του shadow αν και πανέμορφη έφυγε....

montoya σίγουρα μπορείς να το κάνεις απο ρύθμιση στη registry, έτσι το είχα κάνει και εγώ, απλώς δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή που είναι. θα το βρώ και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω όταν έρχεται ένα sms να ανάβει η οθόνη. Υπάρχει κάποιος τρόπος?

HKLM\Drivers\BuiltIn\RIL : DisableSMSWakeUpEvent

 

Άλλαξε την τιμή από 1 σε 0.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

HKLM\Drivers\BuiltIn\RIL : DisableSMSWakeUpEvent

 

Άλλαξε την τιμή από 1 σε 0.

 

:) ρε αφεντικό εσύ κοιμάσαι ποτέ?

 

μου φαίνεται πως και η ρομ του dutty για κλοτσιές είναι. πωω δεν ήξερα ότι τα πράγματα ήταν τόσο πολύ για κλοτσιές στην 6.5

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν την ξέρω τη συγκεκριμένη rom αλλά όπου βλέπεις Manila 2.5.ΧΧ και WM6.5 rom με 230ΧΧ build, μην μπαίνεις στον κόπο να την δοκιμάσεις καν, εάν δεν θέλεις να είσαι μόνιμος beta tester.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και λίγες μέρες έχω την 3,6 του !aman!

Έχει manila2.1 με wather animation στο Hame tab.

Πέρασα το finger keyboard και είμαι ΟΚ

 

Είχα βάλει και την R5 του dutty. Μου άρεσε το ΗΤC sense 2,5 αλλα λίγο βαρύ για το κινητάκι μας. Χρησιμότατο δε το contact tab αλλα και το άλμπουμ φωτογραφιών του facebook!!!

Την εβγαλα πριν βρώ την σωστή έκδοση του finger keyboard και νόμισα οτι η συγκεκριμένη έκδοση δεν παίρνει με τίποτα 160 χαρακτήρες στα sms. Οπότε αν βρώ χρόνο θα την ξαναδοκιμάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

το 2.5 manilla τραβάει ΠΟΛΥ ζόρι στο τηλέφωνο. προσπαθώ να κοιτάξω τίποτα ρυθμίσεις μπας και το στρώσω λίγο, αλλά με βλέπω πίσω στην official Μου αύριο.
Link to comment
Share on other sites

την έφτιαξα λίγο την ρομ του dutty, τώρα πηγαίνει πιο νορμάλ, αλλά δεν είναι για να την κρατήσω.

 

αύριο θα δοκιμάσω την 3.6 του Aman, ώστε να δω και το 2.1 και αν δεν κάνει ούτε αυτή τότε μένω πίσω στην 6.1 μου, μέχρι να δω 2.5 ρομ να πετάει.

Link to comment
Share on other sites

την έφτιαξα λίγο την ρομ του dutty, τώρα πηγαίνει πιο νορμάλ, αλλά δεν είναι για να την κρατήσω.

 

αύριο θα δοκιμάσω την 3.6 του Aman, ώστε να δω και το 2.1 και αν δεν κάνει ούτε αυτή τότε μένω πίσω στην 6.1 μου, μέχρι να δω 2.5 ρομ να πετάει.

 

Για πες κανα tweak,τα sms(σε conversation mode) όταν τα επιλέγεις από το tab και μετά πατάς ένα sms στα ανοίγει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

δεν έφτασα μέχρι εκεί. απο θέμα ταχύτητας όμως δεν έχει καμία σχέση με το όπως ήταν όταν την έβαλα.

 

σίγουρα το D2, σηκώνει το 2.5 manilla, αλλά πρέπει να βγεί πρώτα μια έκδοση χωρίς bugs. και αυτό δεν το βλέπω να γίνεται μέχρι να έρθει το LEO.

 

τώρα θα δοκιμάσω λίγο του aman

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στα μέλη.

θέλω την βοήθειά σας να κατανοήσω την διαδικασία αλλαγής rom. Ισως για εσάς που τα έχετε κάνει αρκετές φορές να είναι απλά. Το manilla και radio που γράφετε παραπάνω είναι κάτι σαν να λέμε το λειτουργικό του συστήματος?? Το spl τι είναι?? Hard spl, official spl??

Διαβάζω αυτά..........http://www.navimania.gr/showthread.php?t=13636

που γράφει ο πάνος και αυτά που μου έγραψε πιο πριν ο paokaras

*Αγοράζεις το αγγλικό τηλέφωνο

*Περνάς HardSPL (ξεκλειδώνει η συσκευή για να περνάς ΟΤΙ ROM και RADIO θες)

*Μόλις έχασες την εγγύηση!!! (υπομονή θα την ξαναβρείς παρακάτω!!!!)

*Περνάς ROM όποιας έκδοσης τραβάει η ψυχή σου!!! (και ουρουγουανέζικα αμα λάχει!!!)

*Ούπς πρόβλημα --->>> χρειαζόμαστε εγγύηση... No problem!!!

*Περνάμε official ROM και RADIO.

*Ξαναπερνάμε το official SLP (τσουπ... να και η εγγύηση πίσω!!!!)

*To πακετάρουμε για το Service center!!! ( ούτε γάτα ούτε ζημια!!!)

 

Τα ρωτάω γιατί λέω να πάρω αυτό από clove…

Κατέβασα αυτό που δίνει ο Πάνος thouch hd restore stock spl. Αποσυμπίεσα και βλέπω…

Α)Hardsplwrapper.exe, Β)ruusigned.nbh, Γ)ruu_blackstone_htc_europe.exe

Κατέβασα και μια rom, αποσυμπίεσα και βλέπω Δ) ένα αρχείο .bnh και ένα ruuwrapper.exe

Φαντάζομαι η συσκευή που θα έρθει θα εχει επίσημη rom αγγλική

Αυτά που κάνω εγώ είναι αν θέλω πχ. ελληνική rom είναι…

 

1) τρέχω από τα παραπάνω το (Α),

2) Αφού εμφανιστούν όλα τα αρχεία αντιγράφω το (Β) από τον φάκελο Restore Stock SPL 114.2, στον φάκελο Unsigned_HardSPL_for_Blackstone_OliNex με αντικατάσταση του πρωτότυπου.

3) Τώρα βάζουμε τo uspl…

α. Ανοίξτε το Windows Mobile Center ή το ActiveSync και ρυθμίστε να μην δέχεται USB συνδέσεις, ξετσεκάροντας την σχετική επιλογή.

β. Κλείστε τη συσκευή σας και ξεκινήστε τον bootloader κρατώντας πατημένο το volume down ενώ ξεκινάτε.

γ. Συνδέστε με το PC μέσω USB και σιγουρευτείτε πως η ένδειξη USB θα εμφανιστεί χαμηλά στη λευκή περιοχή της οθόνης.

δ. Εκτελέστε το blac_uspl.exe από τον σχετικό φάκελο. Προσοχή στην επιλογή του spl.

A. Αν φοράτε SPL 1.14 και έχετε XP -----> USPL 2.1

Β. Αν φοράτε SPL 1.14 και έχετε Vista -----> USPL 2.2

Γ. Αν φοράτε SPL 1.54 με όλα τα λειτουργικά-----> USPL 2.5

 

Παρακάτω ο Πάνος δίνει τα .zip αρχεία. Πως βρίσκω τι spl εχει η συσκευή για να επιλέξω από τα παραπάνω??

 

4) Μετά την κονσόλα των windows, αν όλα πάνε καλά θα δείτε φορτωμένο στη συσκευή σας το 1.14/1.54.USPL. Αν κάτι δεν πάει καλά, δείτε κάποιο λάθος στην κονσόλα, δεν βλέπετε το USPL στη συσκευή ή βλέπετε μαύρη οθόνη, κάντε μια επανεκκίνηση και δοκιμάστε ξανά.

5) Μπορείτε τώρα να τρέξετε το (Δ) για να εγκαταστήσετε τη ROM της επιλογής σας, που μπορεί βεβαίως να είναι οποιαδήποτε cooked. Όταν η διαδικασία θα τελειώσει η συσκευή θα ξεκινήσει με το επίσημο SPL.

 

Οπότε τώρα έχουμε αλλάξει rom (…με μια ελληνική). Αυτή εχει τα official στυχεία rom,radio,spl?? Και δεν υπάρχει πρόβλημα με το service?? Μήπως το εχω χάσει κάπου στην διαδικασία παραπάνω??

Σημ. τα παραπάνω είναι από post του μέλους panosha στο http://www.navimania.gr

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έφτασα μέχρι εκεί. απο θέμα ταχύτητας όμως δεν έχει καμία σχέση με το όπως ήταν όταν την έβαλα.

 

σίγουρα το D2, σηκώνει το 2.5 manilla, αλλά πρέπει να βγεί πρώτα μια έκδοση χωρίς bugs. και αυτό δεν το βλέπω να γίνεται μέχρι να έρθει το LEO.

 

τώρα θα δοκιμάσω λίγο του aman

 

Πάντως του dutty που λέγανε πως είναι καλή όλο κολλήματα και σούρσιμο ήταν,τώρα βάζω του NhatHoa η οποία έχει ένα bug με τα sms αλλά λέω να τη δοκιμάσω και αυτή τώρα που πήρα φόρα:)αυτή του Aman ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις πέταξα όλες και γύρισα στην αγαπημένη μου official.

 

όλες οι 2.5 είναι για πέταμα... μετά δοκίμασα την 6.5 με 2.1 μανιλλα του αμαν. έλεος δηλαδή....

τόσο χάλια σύστημα πρώτη φορά. το start menu μου την δίνει στα νεύρα. θέλω το Manilla Start Menu και όχι την μ@λ@κ1@ της microsoft. δεν μπορώ να βολευτώ με αυτό το πράγμα.

 

επίσης το Manilla 2.1 που δίνει με την ρομ μαζί με τον καιρό, δεν δίνει τίποτα παραπάνω σοβαρό απο αυτό που έχω τώρα στην official. πρέπει να βρώ τρόπο να έχω το 2.5 στη ρομ μου, το θέλω για το contacts tab και τα 3 υπέροχα shortcuts που έχει στην home (ξέρω ότι έχει παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις πέταξα όλες και γύρισα στην αγαπημένη μου official.

 

όλες οι 2.5 είναι για πέταμα... μετά δοκίμασα την 6.5 με 2.1 μανιλλα του αμαν. έλεος δηλαδή....

τόσο χάλια σύστημα πρώτη φορά. το start menu μου την δίνει στα νεύρα. θέλω το Manilla Start Menu και όχι την μ@λ@κ1@ της microsoft. δεν μπορώ να βολευτώ με αυτό το πράγμα.

 

επίσης το Manilla 2.1 που δίνει με την ρομ μαζί με τον καιρό, δεν δίνει τίποτα παραπάνω σοβαρό απο αυτό που έχω τώρα στην official. πρέπει να βρώ τρόπο να έχω το 2.5 στη ρομ μου, το θέλω για το contacts tab και τα 3 υπέροχα shortcuts που έχει στην home (ξέρω ότι έχει παραπάνω)

 

Άσε χάλια,εγώ φλασαρα dutty 6.5,Nhat 6.5 τώρα είπα να δοκιμάσω και την Energy 6.5 με manilla 2.1 και μετά με βλέπω για official,εσένα ποιά official είχε και από που την κατεβάζουμε?

 

Εγώ εδώ και λίγες μέρες έχω την 3,6 του !aman!

Έχει manila2.1 με wather animation στο Hame tab.

Πέρασα το finger keyboard και είμαι ΟΚ

 

 

Φίλε paokaras αυτή είναι αρχείο με κατάληξη .nbh αυτή το κάνουμ εγκατάσταση στην memory card?

Link to comment
Share on other sites

Άσε χάλια,εγώ φλασαρα dutty 6.5,Nhat 6.5 τώρα είπα να δοκιμάσω και την Energy 6.5 με manilla 2.1 και μετά με βλέπω για official,εσένα ποιά official είχε και από που την κατεβάζουμε?

 

πάνω πάνω έχει θέμα Official ROMS

 

Φίλε paokaras αυτή είναι αρχείο με κατάληξη .nbh αυτή το κάνουμ εγκατάσταση στην memory card?

 

αν διαβάσεις προσεχτικά σου λέει και απο που να κατευάσεις το αρχείο για το pc

Link to comment
Share on other sites

πάνω πάνω έχει θέμα Official ROMS

 

 

 

αν διαβάσεις προσεχτικά σου λέει και απο που να κατευάσεις το αρχείο για το pc

 

Thanks,τελικά έβαλα την ESSentiaL v3.6 του Aman και φαίνεται καλή για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@stelios_r180:

Προσοχή, αυτό που περιγράφεις είναι για άλλη συσκευή (HD) και όχι για αυτή για την οποία συζητάμε εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωχ τσάμπα το διάβασμα.

σ ευχαριστώ για την απάντηση. Που να κοιτάξω για το diamond 2??

Να ρωτήσω και κάτι αλλο??

Ολες αυτες οι rom που γράφετε και βάζετε-βγάζετε-ξαναβάζετε είναι αγγλικές rom?? Με αγγλικό μενού?? Σε τι διαφέρουν απο την αρχική που είχε η συσκευή οταν πρωτοήρθε??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εδώ θα βρεις τη διαδικασία φλασαρίσματος: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520312

 

Και εδώ θα βρεις όλες τις cooked roms που κυκλοφορούν: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=486&order=desc

 

Για τις διαφορές και του τι προσφέρουν, μπες στο εκάστοτε thread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

HKLM\Drivers\BuiltIn\RIL : DisableSMSWakeUpEvent

 

Άλλαξε την τιμή από 1 σε 0.

 

οταν αλλαζουμε μια τιμη στη Regisry, μετα απο reboot χρειαζεται να το ξανακανουμε ; (χανεται δηλ. η αλλαγη η οχι ; )

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χάνεται.

 

 

 

κατευάζω την R6 του dutty τώρα, λένε ότι είναι η πιο γρήγορη LEO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...