Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Να ρωτησω κατι για το οποιο εχω αναφερθει και στο παρελθον. Πως γινεται να ορισουμε σε ενα προγραμμα να προβαλεται σε landscape στο manila; πχ στο destinator

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=5029032&postcount=4

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ποιος μπορει να με βοηθησει να συγχρονισω το HTC μου με το PC? δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος
Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορει να με βοηθησει να συγχρονισω το HTC μου με το PC? δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος

 

περιέγραψε αναλυτικά τη διαδικασία που ακολουθείς - πως να σε βοηθήσει κάποιος με τόσο "σπαρτιάτικη" ερώτηση?

Link to comment
Share on other sites

περιέγραψε αναλυτικά τη διαδικασία που ακολουθείς - πως να σε βοηθήσει κάποιος με τόσο "σπαρτιάτικη" ερώτηση?

 

εχω outlook2007 και windows xp. κατεβασα και το activesync 4.5. συνδεσα το καλωδιο απο το pc sto htc ξεκιναει το activesync αλλα δεν μπορει να συνδεθει

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι, πως μπορω να βαλω ενα τραγουδι ως ηχο κλησης απο την βιβλιοθηκη????

επισης πως αλλαζω τον ηχο των εισερχομενων μηνυματων???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μία ερώτηση για το Diamond2:

Πώς μπορώ να αυξήσω το μέγεθος της γραμματοσειράς (font size); Το χρειάζομαι όταν είμαι στις ΄Επαφές' και στην τηλ. κλήση, ώστε τα Ονόματα αλλά και τα Ψηφία των τηλεφων. αριθμών να είναι μεγάλα.

Σημειώστε ότι ήδη πήγα στις Ρυθμίσεις (settings) και έχω πάει το μέγεθος στο μέγιστο, αλλά πάλι είναι μικρά τα γράμματα και χωρίς γυαλιά, τίποτις!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια να ρωτησω κατι, πως μπορω να βαλω ενα τραγουδι ως ηχο κλησης απο την βιβλιοθηκη????

επισης πως αλλαζω τον ηχο των εισερχομενων μηνυματων???

 

ευχαριστω

Για ήχο κλήσης πέταξε το mp3 της επιλογής σου στον φάκελο /Storage Card/My Documents και μετά θα μπορείς να το βλέπεις κανονικά εκεί που επιλέγεις ήχους.

 

Για SMS πρέπει ο ήχος σου να είναι σε μορφή wav και μικρής διάρκειας. Το πετάς στον ίδιο φάκελο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το G-Config

 

 

Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Εβαλα και τα δύο προγράμματα τα εγκαθιστώ κανονικά όταν όμως πάω να τα τρέξω μου βγάζουν ένα μήνυμα ότι χρειάζονται την νεότερη έκδοση του «Net Compact Framework». Το βρίσκω στη Microsoft αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω μου βγάζει το μήνυμα ότι πρέπει να απεγκαταστήσω την παλιότερη έκδοση την οποία δεν γνωρίζω που να την βρω για να το κάνω αυτό (έχω win 6.5)

 

Και κάτι δεύτερο : έχω το destinator 7 με το panosha 801 αλλά όταν το χρησιμοποιώ ενώ οι φωνητικές οδηγίες είναι συγχρονισμένες με τη θέση μου, το στίγμα μου πάνω στους χάρτες αργεί να ενημερωθεί (με δείχνει δηλαδή περίπου 100-150 μέτρα πίσω από την θέση που πραγματικά βρίσκομαι).. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω ή φταίει που είναι αργός ο επεξεργαστής (528Mhz); Αν βάλω αλλό πρόγραμμα π.χ. το Tomtom θα δουλεύει καλύτερα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Εβαλα και τα δύο προγράμματα τα εγκαθιστώ κανονικά όταν όμως πάω να τα τρέξω μου βγάζουν ένα μήνυμα ότι χρειάζονται την νεότερη έκδοση του «Net Compact Framework».

 

netcfv35.wm.armv4i.cab

 

Σχετικά με το GPS, ο επεξεργαστής είναι υπεραρκετός για τις απαιτήσεις του Destinator, κάπου αλλού οφείλεται το πρόβλημα. θα έλεγα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης (iGO8.3.4, miomap2008) για να δεις εάν το πρόβλημα εξακολουθεί. Μήπως έχεις αλλάξει το radio της συσκευής;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

netcfv35.wm.armv4i.cab

 

Σχετικά με το GPS, ο επεξεργαστής είναι υπεραρκετός για τις απαιτήσεις του Destinator, κάπου αλλού οφείλεται το πρόβλημα. θα έλεγα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης (iGO8.3.4, miomap2008) για να δεις εάν το πρόβλημα εξακολουθεί. Μήπως έχεις αλλάξει το radio της συσκευής;

 

Φιλέ μου athanaso77 πως το βρίσκουμε το radio και τι τιμή πρέπει να έχει; (εγώ δεν το έχω πειράξει εκτός αν το έχει κάνει αυτό κάποιο πρόγραμμα). Σορι αλλά είμαι καινούργιος σε τεχνολογία PDA και win mobile γενικά και είμαι λίγο χαμένος :O

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Radio είναι το κομμάτι της συσκευής που έχει να κάνει με όλες τις ασύρματες επικοινωνίες. Από τη στιγμή όμως που δεν το έχεις πειράξει... άφησε το όπως είναι στην παρούσα φάση και δοκίμασε με κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 4-5 ημέρες και έχω αρχίσει να τρώγομαι για να αλλάξω ROM, ιδιαίτερα από τη στιγμή που είδα τεράστιες διαφορές στα benchmarks.

Ποια προτείνετε να δοκιμάσω; Θα ήθελα να είναι γρήγορη και, φυσικά, σταθερή, και να έχει το Sense 2.5...

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας βασανιστεί για καιρό με το Bluetooth ακουστικό Nokia BH-215 (κακή ποιότητα ήχου, συνεχείς αποσυνδέσεις κλπ.), επικοινώνησα με την HTC και πήρα την απάντηση ότι το TD2 δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο ακουστικό. :-( Δύο ερωτήσεις για τους ειδήμονες:

 

1) Αν αλλάξω ROM, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει;

2) Υπάρχει κάποιο ακουστικό με κλιπ (μανταλάκι) που να δουλεύει με το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

2) Υπάρχει κάποιο ακουστικό με κλιπ (μανταλάκι) που να δουλεύει με το τηλέφωνο;

 

Έχω το iTech Clip D και δουλεύει μια χαρά.

Μάλιστα στην οθόνη του φαίνεται το όνομα αυτού που σε καλεί, αρκεί να είναι γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 4-5 ημέρες και έχω αρχίσει να τρώγομαι για να αλλάξω ROM, ιδιαίτερα από τη στιγμή που είδα τεράστιες διαφορές στα benchmarks.

Ποια προτείνετε να δοκιμάσω; Θα ήθελα να είναι γρήγορη και, φυσικά, σταθερή, και να έχει το Sense 2.5...

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη...

 

εγώ έχω την rom του energy 7feb+maxmanila εκδοση 23529(τα windows με τα κουμπιά κάτω) που είναι πολύ γρήγορη και δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Σήμερα έβγαλε την ίδια + Ereader,Document,footprints Tabs αλλά δεν την έβαλα ακόμα θα περιμένω την επόμενη έκδοση, γιατί σε αυτήν δεν έχει το transparent slider που ήταν ωραίο :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το έχω 4-5 ημέρες και έχω αρχίσει να τρώγομαι για να αλλάξω ROM, ιδιαίτερα από τη στιγμή που είδα τεράστιες διαφορές στα benchmarks.

Ποια προτείνετε να δοκιμάσω; Θα ήθελα να είναι γρήγορη και, φυσικά, σταθερή, και να έχει το Sense 2.5...

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη...

 

Η τελευταία επίσημη πιστεύω ότι τα πηγαίνει μια χαρά. Έχε υπόψιν ότι μια cooked rom ενδεχομένως να παρουσιάσει οποιουδήποτε είδους προβλήματα μιας και αναγκαστικά οι χρήστες γίνονται beta testers των εκάστοτε beta (pre-released) builds που χρησιμοποιούνται με ότι αυτό συνεπάγεται. Εκτός αυτού, λόγω της συνεχής ανανέωσης των cooked roms, θα μπεις σε μια διαδικασία συνεχούς flashαρίσματος. Τέλος, όσο θα βρίσκεσαι με unofficial rom θα βρίσκεσαι και εκτός εγγύησης μέχρι να ξαναπεράσεις την official rom και να ξανακλειδώσεις τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το κάποιο ρίσκο που έχουν οι μη επίσημες rom και τα περί εγγυήσεως. Και γι αυτό και ζητάω την πολύτιμη εμπειρία σας! :)

Δεν έχω και κανένα ιδιαίτερο παράπονο από τιν επίσημη. Αλλά το να γίνει πιο γρήγορο το τηλέφωνο θα είναι πάντα επιθυμητό. Όχι ότι τώρα υπάρχει πρόβλημα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. :happy: Στα benchmarks που είδα η επίσημη είναι αρκετά πιο αργή από τις ανεπίσημες...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει πρόβλημα με το TTS στο iGO8 μπορεί να εγκαταστήσει την ROM της υπογραφής μου.

 

Την συγκεκριμένη ROM την χρησιμοποιώ όσο καιρό έχω το D2 και ενώ στις προηγούμενες εκδόσεις της το TTS δεν δούλευε, πλέον στην PRIME II δουλεύει!

 

Διαφορετικά μπορείτε να εγκαταστήσετε αυτό το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γνωρίζω το κάποιο ρίσκο που έχουν οι μη επίσημες rom και τα περί εγγυήσεως. Και γι αυτό και ζητάω την πολύτιμη εμπειρία σας! :)

Δεν έχω και κανένα ιδιαίτερο παράπονο από τιν επίσημη. Αλλά το να γίνει πιο γρήγορο το τηλέφωνο θα είναι πάντα επιθυμητό. Όχι ότι τώρα υπάρχει πρόβλημα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. :happy: Στα benchmarks που είδα η επίσημη είναι αρκετά πιο αργή από τις ανεπίσημες...

 

Μην περιμένεις να δεις τρομερές διαφορές στην πράξη. Παρόλα αυτά... θα σου συνιστούσα να μείνεις λίγο παραπάνω με την official και θα έρθει αργότερα η ανάγκη για πείραγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@unforgiven προσωπικά δεν σου προτείνω να περάσεις κάποια unofficial ROM.

 

Με την ελάχιστη πείρα (δυόμιση μηνών) που έχω με τη συσκευή και γενικά με Windows Mobile, τελικά καταλάβα πως δεν αξίζει ο κόπος.

 

Αν αποφασίσεις να αλλάξεις τελικά ROM, να ξέρεις ότι η διαδικασία είναι πολύ απλή και δεν θα σε παιδέψει (αν φυσικά διαβάσεις και ακολουθήσεις βήμα προς βήμα τος οδηγίες). Η διαφορά από την Official ΡΟΜ, ναί μεν θα υπάρχει, αλλά δεν θα είναι τόσο σημαντική, ώστε να ρισκάρεις την εγγύηση.

Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψή μου, με την οποία φαντάζομαι ότι καποια παιδιά από εδώ μέσα θα διαφωνούν...:)

 

Πάντως, να ξέρεις ότι αυτή την περίοδο ψάχνομαι να περάσω μία από τις Official ROM's και να ξανακλειδώσω τη συσκευή, όμως δυσκολεύομαι καθώς έχω πρόβλημα με τις οδηγίες (όσο περίεργο κι αν ακούγεται) που δίνονται στο XDA...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάντως, να ξέρεις ότι αυτή την περίοδο ψάχνομαι να περάσω μία από τις Official ROM's και να ξανακλειδώσω τη συσκευή, όμως δυσκολεύομαι καθώς έχω πρόβλημα με τις οδηγίες (όσο περίεργο κι αν ακούγεται) που δίνονται στο XDA...

 

Σε ποιο σημείο δυσκολεύεσαι ακριβώς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και τις οδηγίες όπως ακριβώς δίνονται από το XDA.

how to reflash Stock/Shipped SPL - STEP BY STEP - FOR WARRANTY REASONS ONLY!

 

0. please make sure you already flashed stock ROM and radio, because stock SPL flash is *always* the last step before sending the device in.

1. download the Relocker attachment, extract the zip and run the EXE on your PC

2. if you wish to replace RUU_Signed.NBH that got extracted, feel free to do so, but not necessary, the included one is the 1.33.0000 stock SPL. you can also use 1.83 in attachment to this post (Topaz-StockSPL183_NBH.zip)

3. flash

4. verify if it flashed by checking version in tricolour screen, it should say 1.33.0000 (or 1.83.0000), not 1.33.OliNex.

Στη αρχή (βήμα 0) flash-άρω την Official ROM ενώ στη συνέχεια (βήμα 1) τρέχω από το PC μου το Relocker.

 

Μετά όμως χάνομαι. Δεν πολυκαταλαβαίνω τί λέει στο βημα 2, όπως επίσης δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς flas-άρω το βήμα 3...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο βήμα 2 απλά σου λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο από τα δύο .nbh αρχεία υπάρχουν διαθέσιμα ενώ στο 3 θέλει απλά να πει ότι προχωράς τη διαδικασία του flashαρίσματος αφού έχεις τρέξει το σχετικό .exe file που έχεις κατεβάσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα μπορεί να μπει και ένα απλό mini-usb στη θύρα του τηλεφώνου, παρ' όλο που έχει άλλο σχήμα.

Υπάρχει θέμα αν χρησιμοποιώ ένα απλό mini usb καλώδιο για τη φόρτιση ή/και τον συγχρνισμό;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει θέμα αν χρησιμοποιώ ένα απλό mini usb καλώδιο για τη φόρτιση ή/και τον συγχρνισμό;

 

Κανένα πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...