Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro 2 (Rhodium)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Όχι δεν φταίει αυτό. Κάτι με τη σύνδεση και τους drivers έχει να κάνει. Μπορείς να δοκιμάσεις σε άλλο PC;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το δοκίμασα σε άλλο Pc στο οποίο κάνει restart κανονικά και μετά το Loading προχωράει κανονικά μέχρι το 9% ξαναγυρνάει στην οθόνη με τις χρωματιστές γραμμές (κόκκινο πράσινο μπλε ασπρο) και μετά από μερικά δευτερόλεπτα μου βγάζει σφάλμα 260 (στον υπολογιστή).

στο αρχείο help πoυ έχει μου λέει ότι ενδεχόμενη λύση είναι να κάνω hard reset το κινητό και να ξαναδοκιμάσω.

το Hard reset δεν κάνει απολύτως τίποτα. μόλις ανοίγει το κινητό δηλαδή μου λέει Loading και μετά με ξαναπετάει πίσω.

συμπέρασμα: είμαι χωρίς κινητό :D:D

 

edit: Κατέβασα από το site της htc την πιο καινούργια rom (δηλαδή αυτή που είχα εγκατεστημένη πριν) πάλι αρχίζει την εγκατάσταση κανονικά και κολλάει στο 8% όπως πριν. άρα δεν φταίει και η έκδοση της rom...

Edited by ErnestoZ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το δοκίμασα σε άλλο Pc στο οποίο κάνει restart κανονικά και μετά το Loading προχωράει κανονικά μέχρι το 9% ξαναγυρνάει στην οθόνη με τις χρωματιστές γραμμές (κόκκινο πράσινο μπλε ασπρο) και μετά από μερικά δευτερόλεπτα μου βγάζει σφάλμα 260 (στον υπολογιστή).

στο αρχείο help πoυ έχει μου λέει ότι ενδεχόμενη λύση είναι να κάνω hard reset το κινητό και να ξαναδοκιμάσω.

το Hard reset δεν κάνει απολύτως τίποτα. μόλις ανοίγει το κινητό δηλαδή μου λέει Loading και μετά με ξαναπετάει πίσω.

συμπέρασμα: είμαι χωρίς κινητό :D:D

 

edit: Κατέβασα από το site της htc την πιο καινούργια rom (δηλαδή αυτή που είχα εγκατεστημένη πριν) πάλι αρχίζει την εγκατάσταση κανονικά και κολλάει στο 8% όπως πριν. άρα δεν φταίει και η έκδοση της rom...

 

Ελληνική συσκευή έχεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

@SCHUMIFER Task 29 όχι δεν έχω κάνει ποτέ. Για να το κάνεις πρέπει η συσκευή να είναι ξεκλείδωτη;

@athanaso77 ναι ελληνική συσκευή , αγορασμένη από μαγαζί.

 

Τελικά αποσυμπιέζοντας το .exe που κατέβασα από το site της htc δούλεψε κανονικά. Είχα απογοητευτεί, το είχα δοκιμάσει σε 4 διαφορετικά Pc. Σχετικά με την υποβάθμιση της rom είμαι αρκετά ικανοποιημένος , μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορη από την τελευταία που είχα. Τραβάει κάποια αναπάντεχα κολλήματα του τύπου , όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο δεν το εμφανίζει στην οθόνη παρά μόνο χτυπάει, αλλά τουλάχιστον με παίρνει κανονικά :D:D . Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχει διορθωθεί και το πρόβλημα με την μπαταρία, σε λίγες μέρες θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση κλεισε το κινητο βγαλε την μπαταρια και την σιμ για 10 δευτερα.Βαλτα παλι στη θεση τους και κανε hardreset.Λογικα δεν θα εχεις κανενα κολλημα μετα την διαδικασια αυτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Το πρόβλημα της μπαταρίας παραμένει άρα είναι 100% το Hardware, δεν με χαλάει πολύ επειδή έχει αρκετές φθηνές λύσει για να κάνω την δουλειά μου.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι χάνει το σήμα, δηλαδή εκεί που είναι 100% το χάνει εντελώς για 30-40 δευτερόλεπτα και επανέρχεται πάλι κανονικά. Απ'ότι κατάλαβα δεν φταίει ούτε η rom ούτε η έκδοση radio επειδή το έκανε και στην προηγούμενη rom (την πιο πρόσφατη). Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; Να το στείλω να το κοιτάξουν; Δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το service της htc και δεν έχω άλλο κινητό. Άμα είναι να το κρατήσουν κανα δίμηνο βράστα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εγγύηση δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει να το πας στην αντιπροσωπεία...

Δοκίμασε και άλλο radio και πάνω απ'όλα κάνε task29 πριν από την επόμενη ρομ.

Κοίτα και μία τα pm σου

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σας,

 

Το πρόβλημα της μπαταρίας παραμένει άρα είναι 100% το Hardware, δεν με χαλάει πολύ επειδή έχει αρκετές φθηνές λύσει για να κάνω την δουλειά μου.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι χάνει το σήμα, δηλαδή εκεί που είναι 100% το χάνει εντελώς για 30-40 δευτερόλεπτα και επανέρχεται πάλι κανονικά. Απ'ότι κατάλαβα δεν φταίει ούτε η rom ούτε η έκδοση radio επειδή το έκανε και στην προηγούμενη rom (την πιο πρόσφατη). Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; Να το στείλω να το κοιτάξουν; Δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το service της htc και δεν έχω άλλο κινητό. Άμα είναι να το κρατήσουν κανα δίμηνο βράστα :cry:

 

Επικοινώνησε με την ACE Hellas, είναι εξυπηρετικοί και άμεσοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τη ROM 2.07.482.2 από εδώ:

http://www.htc.com/gr/SupportDownload.aspx?p_id=250&cat=2&dl_id=913

 

Αλλά δυστυχώς πάλι ελληνικά δεν έχω. Προσπαθώ να κατεβάσω αυτή: http://www.htc.com/gr/SupportDownload.aspx?p_id=250&cat=2&dl_id=771

Αλλά όταν δίνω το sn μου λέει πως δεν κάνει για την συσκευή μου αυτό το λογισμικό και δεν με αφήνει να το κατεβάσω.

Μόλις μίλησα με την Ace hellas και μου είπαν πως το κιν είναι αγορασμένο από Αγγλία και για αυτό το λόγο θα έχω πάντα τα αγγλικά. Δεν αλλάζει λένε αυτό. Υπάρχει κάτι να κάνω για να περάσω ελληνικά?

Edited by bonjovi10gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πολύ καιρό το tp2. Ναι στα μηνύματα θέλω να έχω ελληνικά. Δεν γνωρίζω κάτι καλύτερο. Διάβασα για ένα xda-developers αλλά δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα σχετικά με τα βήματα που πρέπει να κάνω και για αυτό κατέφυγα σε αυθεντική Rom.

Το λινκ αυτό http://htcpedia.com/official_ell_rom_update_for_touch_pro2/soft/htc-rhodium-rom/download.html δεν λειτουργει, όταν επιλέγεις κατέβασμα

Edited by bonjovi10gr
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ αυτό http://htcpedia.com/official_ell_rom_update_for_touch_pro2/soft/htc-rhodium-rom/download.html δεν λειτουργει, όταν επιλέγεις κατέβασμα

 

Το μόνο καλό...

Πας εδώ και μελετάς

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=632617

Όταν είσαι έτοιμος κατεβάσεις και εγκαθιστάς την τελευταία του S3 ρομ.

Αφού λοιπόν βάλεις μία σωστή ρομ (το ποια από τις 4-5 εκδόσεις που έχει εκεί θα βάλεις αν θες το συζητάμε)

πάμε για τα όμορφα.

Ο δικός μας B16B έχει φροντίσει για εμάς

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=554163

Κατεβάζεις το μεσαίο

Link to comment
Share on other sites

muchas gracias! Έκανα το homework... το ξεκλείδωσα και τώρα είμαι στη φάση ποια να επιλέξω. Τι προτείνεις?

 

Τι εννοείς το ξεκλείδωσες? Έκανες hardSPL?

Αν ναι , ωραίος.

 

Τώρα για τις ρομ του Jackos.

Έχει 2 σειρές. Την S3 και την EVO

Στην ουσία η διαφορά έχει ως εξής. Η S3 στηρίζεται σε δοκιμασμένα και παλαιότερα builds των wm 6.5 Αυτό σημαίνει λιγότερα bugs, περισσότερη ευστάθεια, καλύτερη ram management,...,γενικώς στη δική μου γλώσσα καλύτερο λειτουργικά κινητό. Αυτό που η σειρά EVO έχει είναι ότι στηρίζεται στις πλέον cutting edge δομές του wm6.5.x με αποτέλεσμα περισσότερη φιλικότητα στη χρήση χωρίς γραφίδα, πολύ περισσότερο γραφικό και ίσως πού και πού κάτι καινούριο να περάσει πρώτα από evo πριν φτάσει σε s3.

Από την περιγραφή μου μάλλον κατάλαβες ότι χρησιμοποιώ φανατικά S3 γιατί έτσι κι αλλιώς και τα γραφικά που έχει η S3 τα απενεργοποιώ όσο μπορώ, χωρίς να τα απαρνούμαι και τελείως όμως.

Από εκεί και πέρα η ram management είναι πάντα θέμα στα windows και αυτό δεν άλλαξε στα mobile. Με τις παλιές builds εγώ έχω δει ασύγκριτα καλύτερη χρήση και εκμετάλλευση της ram.

Αλλά μη φανταστείς ότι οι S3 είναι μαύρη οθόνη με άσπρα γράμματα. Βλέπεις εξάλλου στο λινκ που σου έγραψα φωτογραφίες από τις ΡΟΜ.

Εγώ χρησιμοποιώ τη Full η οποία περιέχει το cht 2.0 χωρίς το οποίο για μένα πρέπει όλα τα κινητά με wm 6.5 να τα βάψουμε μπλε και να τα πετάξουμε στη θάλασσα.

Οι από κάτω εκδόσεις του Jackos είναι ελαφρύτερες η μία από την άλλη, στερώντας σου όμως σε experience. Πραγματικά πρέπει να δεις τι θέλεις για να αποφασίσεις . Αν ας πούμε δεν έχεις δει ποτέ σου cht τότε μπορείς και να δοκιμάσεις

ManilaRUSH

- Sense 2.5 only (4 column quick links [CHT1.6.1])

 

ShowLITE

- Sense 2.5 only

 

 

SmartMOVE (bonus release)

- Sense 2.1 only (some mods to make it feel like Sense 2.5)

 

SleekBASIC (bonus release 2)

- TF3D 2.1 only

 

Όλες θα σου φανούν αστέρια σε σχέση με τις αυθεντικές της htc που σου βαραίνουν το κινητό τώρα.Μάλιστα θα είναι ακόμη γρηγορότερες από τη full ας πούμε που βάζω εγώ (αλλά σου είπα, άμα κάνεις το λάθος και χρησιμοποιήσεις το cht δε γυρνάς πίσω!)

 

ΥΓ1 το ht 2.0 είναι βαρύ για το κινητό μας σε full deployment . Μόνο άμα κόψεις πολλά από τα τρελά του κόλπα γίνεται βιώσιμο (κι έτσι το χρησιμοποιώ). Μία καλή λύση είναι να βάλεις το 1.8.5 που είναι αισθητά ελαφρύτερο, χωρίς να στερείται λειτουργικότητας!

 

Αν πας σε evo δε θα απογοητευτείς γιατί τα wm builds που χρησιμοποιούνται έχουν πλέον δουλευτεί πολύ και δεν έχουν χαζά bugs!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα HardSPL με τη V2_00R3_185HSPL. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τώρα προσπαθώ να αποφασίσω ποια ROM… Μόλις την εγκαταστήσω ποστάρω review.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά θέλω να βγάλω την 6.5 που μου είχαν βάλει στην ace και θέλω να ξαναβάλω την 6.1. που μπορώ να την βρώ ?

LiteStep User

Παύλος :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά θέλω να βγάλω την 6.5 που μου είχαν βάλει στην ace και θέλω να ξαναβάλω την 6.1. που μπορώ να την βρώ ?

 

Την είχα αναζητήσει και παλαιότερα. Δύσκολο να βρεθεί. Μόνο αυτή που έχεις υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Την είχα αναζητήσει και παλαιότερα. Δύσκολο να βρεθεί. Μόνο αυτή που έχεις υπάρχει.

 

τουλάχιστον υπάρχει καμία η οποία να ειναι 6.1 και ελληνική στους developers ?

LiteStep User

Παύλος :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σας έχω καλά νέα όσον αφορά την μπαταρία!!! η εργοστασιακή κρατούσε μια μέρα τον τελευταίο καιρό με την τελευταία official rom μέχρι που αγοράστηκε καινούρια από το ebay

το κινητό το έβγαλα από τον φορτιστή το Σάββατο στις 9 το πρωί και με χρήση αρκετών μηνυμάτων (αποστολή και λήψη), αρκετές κλήσεις αρκετών λεπτών,gps, ίντερνετ μέσω wifi όχι πάρα πολύ ώρα, κανένα 10λεπτο την φορά για email, ανανέωση καιρού και quick gps άντεξε μέχρι σήμερα, Τετάρτη δηλαδή στις 12 το πρωί (είχε 26% μέχρι που μπήκα στο ίντερνετ και έπεσε μετά από λίγο στο 10%) μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!!!!

αυτονομία δηλαδή 4μέρες = 96+ ώρες με κανονική-καθημερινή χρήση

η μπαταρία κόστισε περίπου 4€ και είναι 1750mAh ενώ η μαμά αν θυμάμαι είναι 1500mAh και έχει ίδιο μέγεθος εξωτερικά άρα δεν θέλει άλλο καπάκι

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290564688528&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βρε παιδιά κανένα Layout για aek έχει κανένας . δεν μπορώ να γράψω ελληνικά και έχω σκάσει.....!

LiteStep User

Παύλος :p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βρε παιδιά κανένα Layout για aek έχει κανένας . δεν μπορώ να γράψω ελληνικά και έχω σκάσει.....!

 

To link που έχω ανεβάσει στο πρώτο post το έχεις δοκιμάσει; Δεν χρειάζεσαι καν το AEKMap.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος εάν γίνεται στο pro2 να υπάρχει λειτουργικό Android?

Το soundhound υπάρχει για windows?

Link to comment
Share on other sites

To link που έχω ανεβάσει στο πρώτο post το έχεις δοκιμάσει; Δεν χρειάζεσαι καν το AEKMap.

 

για ποιο λινκ μιλάς. αν μιλάς για software εχω ένα όχι όμως της htc. προσπάθησα να βάλω της htc και μου κόλησε το τηλ.

 

το θέμα είναι ότι εγώ χρησιμοποιώ πολύ hardware πληκ. Τελικά κατάφερα και έφτιαξα ένα layout με ελληνικά και με τόνους . απλά δεν έχω βάλει ακόμα διαλυτικά. ήταν πολύ ευκολο καθώς χρησιμοποιησα σαν βάση αλλα υπάρχοντα. τώρα το τηλ. είναι έτσι οπως ακριβώς ήταν όταν το πήρα με ελληνικά . θα το στείλω και στον τυπά με το aek να το ανεβάσει. είμαι πολύ χαρούμενος......:D

LiteStep User

Παύλος :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...