Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λύση με την μπαταρία δεν έχω βρει αλλά ούτε και για την πρόσοψη. Ψάχνω για πρόσοψη παντού αλλά ούτε τα Nokia care (έτσι λέγονται πλέον) καταστήματα δεν έχουν. Παραγγελιά μόνο και θα κάνει πάνω από μήνα μου λένε.

 

Έχει βρει κάποιος κάτι έστω από non-original προσόψεις?

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερώτηση :

 

ξαφνικά δεν μπορώ να συνδεθω στο ιντερνετ μέσω του e55 όταν το κάνω Modem (Tethering).

 

Συνδέεται αλλά δέν έχω κίνηση δεδομένων.

 

Καμιά ιδέα?

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει το εξής. Στην δικιά μου συσκευή η ένδειξη της μπαταρίας είναι περίεργη. Η πρώτη μπάρα πέφτει δύσκολα αλλά από εκεί κει πέρα μέχρι την 4 πέφτουν πολύ γρήγορα.

 

Βέβαια η διάρκεια της μπαταρίας μου είναι απογοητευτική (1,5 - 2 μέρες το μέγιστο) οπότε θα ήθελα κάποιος να μου πει αν έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο ή φταίει η μπαταρία μου

 

Πως χρησιμοποιείς το κινητό σου;

Link to comment
Share on other sites

ως τηλέφωνο, αποστολή λήψη email.

 

παραθέτω στοιχεία:

 

~1 ώρα κλήσης

~50 μηνύματα

ενημέρωση email ανά 6 ώρες (2 accounts)

browsing μέσω opera mini περίπου 10-15 λεπτά.

καιρός μέσω psiloc traveller κάθε πρωί

 

αυτά

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

ως τηλέφωνο, αποστολή λήψη email.

 

παραθέτω στοιχεία:

 

~1 ώρα κλήσης

~50 μηνύματα

ενημέρωση email ανά 6 ώρες (2 accounts)

browsing μέσω opera mini περίπου 10-15 λεπτά.

καιρός μέσω psiloc traveller κάθε πρωί

 

αυτά

 

Μερικά κολπάκια ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση:

 

1. Μείωσε τον φωτισμό της οθόνης κατά μια σκάλα.

2. Κλείσε BT

3. Κλείσε WiFi scanning

4. Εκτός από όταν το χρειάζεσαι, έχε το τηλέφωνο σε GSM mode.

 

Λογικά, με αυτά θα δεις βελτίωση. Εγώ πάντως μιλάω περίπου μισή με μία ώρα την μέρα, στέλνω και λαμβάνω περίπου 30 SMS, ακούω ράδιο κατά μέσο όρο 2-3 ώρες και με αυτή την χρήση το πενθήμερο το βγάζει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

έχει μήπως βγάλει το psiloc traveler? γιατί δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση καθώς 2,3 τα έχω κάνει
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να βρω και να τροποποιήσω τις νέες λέξεις που έχω προσθέσει όταν γράφω;

 

Γράφω με ελληνικά και πρόβλεψη, όπως είναι φυσικό δεν μπορεί να έχει όλες τις λέξεις, και όταν δεν βρίσκει κάποια σου βγαζει "ορθογρ." και την προσθέτεις.

Αυτές τις λέξεις μπορώ να τις βρω κάπου;

Τις αποθηκεύει;

Σε αρκετές επειδή βιάζομαι δεν έχω βάλει τόνους και θέλω να τις συμμαζέψω κάπως.

Link to comment
Share on other sites

έχει μήπως βγάλει το psiloc traveler? γιατί δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση καθώς 2,3 τα έχω κάνει

Δες με κάποιο task manager αν τρέχει κάποια διεργασία από το psiloc traveler και γι' αυτό καταναλώνει μπαταρία.

 

Γνωρίζει μήπως κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να βρω και να τροποποιήσω τις νέες λέξεις που έχω προσθέσει όταν γράφω;

 

Γράφω με ελληνικά και πρόβλεψη, όπως είναι φυσικό δεν μπορεί να έχει όλες τις λέξεις, και όταν δεν βρίσκει κάποια σου βγαζει "ορθογρ." και την προσθέτεις.

Αυτές τις λέξεις μπορώ να τις βρω κάπου;

Τις αποθηκεύει;

Σε αρκετές επειδή βιάζομαι δεν έχω βάλει τόνους και θέλω να τις συμμαζέψω κάπως.

Απ΄όσο ξέρω οι λέξεις που αποθηκεύονται στο Τ9 σώζονται σε ένα αρχείο με την ονομασία 101F8615_F.dat. Δεν γνωρίζω όμως αν μπορούμε να το επεξεργαστούμε ούτε το έχω ψάξει ποτέ. Δες με κάποιο file manager (όπως είναι ο X-Plore) αν υπάρχει αυτό το αρχείο μέσα στην διαδρομή C:\Predic\

Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να το διαγράψεις και να ξεκινήσεις να τις αποθηκεύεις από την αρχή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζει κανείς γιατί όταν συγχρονίζω τις επαφές με το pc οι φωτογραφίες των επαφών γίνονται μικρές?
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί όταν συγχρονίζω τις επαφές με το pc οι φωτογραφίες των επαφών γίνονται μικρές?

 

Για το πραγματικό τους μέγεθος ,θα πρέπει να είναι αποθηκευμένες

στην συσκευή /κάρτα μνήμης.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά!Νέος και εγώ στην παρέα σας,είμαι κάτοχος του Ε55 εδώ και ένα μήνα

περίπου και παντελώς άσχετος με symbian κινητά.Διαβάζοντας κάποια θέματα απο εδώ κατάλαβα μερικά πράγματα και να ειστέ καλά που βοηθάτε άτομα σαν εμένα.

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα..

Αναβάθμησα τη συσκευή μου πρίν λίγες μέρες αλλά μέσω του κινητού μου και όχι μέσω υπολογιστή.το λογισμικό που έχω αυτη τη στιγμή ειναι 033.002 και στην προσαρμοσμένη έκδοση μου γράφει 033.002.C00.01. Απο ότι είδα παραπάνω βέβαια βγήκε και άλλη αναβάθμηση λογισμικού.

Το προβλημά μου είναι με το gps. Μετά την ενημέρωση άλλαξε η εμφάνιση του μενού του gps στούς χάρτες προσθέτοντάς τις επιλογές καιρός,Michelin,lonely planet.Καλά εως εδώ μόνο που άλλαξαν και οι επιλογές στην πλοήγηση δηλ. όταν πατάω οδήγηση και μετά καθορισμός προορισμού στην αναζήτηση δεν μου βγάζει τις επιλογές όπως πριν(πολη-οδός-αριθμός) αλλά μου έχει μόνο μία επιλογή και αυτο κάνει την αναζήτηση δύσκολη.Επίσης το δούλεψα λίγο χτές και δεν με πήγαινε από τις κανονικές διαδρομές αλλα όπως του ερχότανε!!

Γιά βοηθήστε ρε παιδιά λίγο....έχω κάνει κάτι λάθος,γιατί δεν μου εμφανίζει κανονικά την αναζήτηση?Μήπως έπρεπε να κατεβάσω και κάποιο άλλο αρχείο και να κάνω κατι μέσω υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

δεν είδα καμία βελτίωση σε τίποτα όμως. εσύ?

 

καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα την περάσω αύριο ή μεθαύριο, όπου και αναμένεται να τελειώσει η μπαταρία και να φορτιστεί εκ νέου..;):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Latest available software for your device:

Version: 051.003

 

Compare numbers

If this version is greater than your current software version, update now to get the latest features, applications and improvements

 

... Δυστυχώς όμως δεν κατεβαίνει

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Λύση με την μπαταρία δεν έχω βρει αλλά ούτε και για την πρόσοψη. Ψάχνω για πρόσοψη παντού αλλά ούτε τα Nokia care (έτσι λέγονται πλέον) καταστήματα δεν έχουν. Παραγγελιά μόνο και θα κάνει πάνω από μήνα μου λένε.

 

Έχει βρει κάποιος κάτι έστω από non-original προσόψεις?

 

http://mobile-parts.com.gr/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&q=E55&cid=41&x=4&y=9

Link to comment
Share on other sites

Latest available software for your device:

Version: 051.003

 

Compare numbers

If this version is greater than your current software version, update now to get the latest features, applications and improvements

 

... Δυστυχώς όμως δεν κατεβαίνει

 

προφανώς ήταν λάθος...σήμερα το διόρθωσαν και αναφέρει ως τελευταία την 34.001...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος του Nokia Ε55...(πριν ειχα το Ν79 αλλα ειπα να αλλαξω) ερωτηση υπαρχει περιπτωση να παρει χαρτες...προσπαθησα να βαλω το sygic αλλα τπτ...αν καποιος φιλος ξερει ας ποσταρει...ευχαριστω!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να εγκαταστήσεις όποιο πρόγραμμα πλοήγησης κυκλοφορεί για S60.

Τα πιο διαδεδομένα είναι τα Sygic, N-Drive καθώς και Garmin.

Για κάθε ένα από αυτά υπάρχει αντίστοιχο θέμα εδώ στην ενότητα των S60 3rd Edition για περισσότερες λεπτομέρειες.

Για να τα εγκαταστήσεις θα πρέπει να γνωρίζεις πώς να εγκαθιστάς γενικότερα εφαρμογές. Σε αυτό θα σε βοηθήσει το FAQ της ενότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To Garmin δεν ειναι συμβατο με το πληκτρολόγιο του Ε55.Ειναι αδυνατο να εισαγεις αριθμο όπως επισης να κανεις zoom in/out με τα πληκτρα 1 και 3.

 

Μηπως εχει κανεις το lang switcher signed να με εξυπηρετήσει?

 

Εχω το phone torch 2.0.4 που δουλευει σε Ε55 για οποιον ενδιαφέρεται

Edited by K11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι παίζει με την Μουσική Βιβλιοθήκη; Δεν μου βλέπει κανένα τραγούδι από την κάρτα μνήμης. Μάλλον για να είμαι πιο ακριβής βλέπει όποτε του καπνίσει και δεν έχω εντοπίσει κάποια ομοιότητα στα τραγούδια που βλέπει. πχ όλα ξένα ή από ένα συγκεκριμένο φάκελο.

 

same here με το τελευταίο firmware :/ βρεθηκε καμια λυση;

 

και να γκρινιάξω για την εναλλαγη γλώσσας, τι :X μενού είναι αυτό ρε νοκιαααα :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά ας βοηθήσει κανείς που ξέρει, έχω 2 πολύ σοβαρά προβλήματα με το τηλέφωνο.

1) Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση το ovi maps και μου βγάζει μήνυμα να αφαιρέσω κάποια αρχεία γιατί δεν φτάνει η μνήμη. Τι να αφαιρέσω αφού δεν έχω βάλει και τίποτε μέσα... Τέλος πάντων θα ήθελα κάποια βοήθεια τι και πως να σβήσω από το τηλέφωνο.

2) Δεν μ'αφήνει με κανένα τρόπο να κάνω αναβάθμιση όπως κι αν προσπάθησα. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι παιζει με το HSDPA, εχω Wind F2G με την προσφορα 1.5GB, ενω μου δειχνει 3.5G στην μπαρα δικτυου του κινητου, οταν συνδεομαι με internet μεσω pc με το WIND Hellas Connection Manager μου το αναγνωριζει σαν GPRS, ενω αν στο ιδιο pc βαλω την κατρτα sim μου στο Wind USB Stick την βλεπει κανονικα σε UMTS 7,2Mbps οποτε μηπως εχει καποια ρυθμιση στο κινητο που δεν ειδα σχετικα με αυτο? Παντως στο κινητο στην μπαρα λεει καθαρα 3.5G, ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...