Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο τηλεφωνο και πολυ λογικη τιμη ξερει κανεις αν διατιθεται και απο της εταιριες κινητης ηδη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον ενημερωση σημερινη,η νοκια στην κατεχακη ειχε 2 σημερα και η νοκια καλλιθεας ενα αλλα εκλεισε κ ανοιγει 19 αυγουστου παλι.το καλο ειναι οτι το φεραν στο πλαισιο κ σημερα θα παρω απο εκει ενα.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το πηρα χθες απο πλαισιο 319,εξαιρετικο σε ποιοτητα κατασκευης στιβαρο ελαφρυ,το πληκτρολογιο οντως ειναι περιεργο αλλα συνηθιζεται απλα πρεπει να πας στην λογικη οτι δεν ειναι qwerty αλλα απλα καθε πληκτρο εχει 2 γραμματα αντι για 3.κατα τα αλλα ωραια φωτο για ESERIES,εβγαζα παραλληλα με ν79 κ ηταν καλες πολυ.θεωρω οτι οταν συνηθισει καποιος το πληκτρολογιο ειναι the best value for money..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εκδοση λογισμικου 021.013 3/7/2009 κωδικος 0578275

 

επειδη το μονο που δεν μ αρεσε ειναι οτι δεν ειχε τον ψιλο φορτιστη αλλα usb.μηπως εχει βγει ανταπτορας για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εκδοση λογισμικου 021.013 3/7/2009 κωδικος 0578275

 

επειδη το μονο που δεν μ αρεσε ειναι οτι δεν ειχε τον ψιλο φορτιστη αλλα usb.μηπως εχει βγει ανταπτορας για αυτο?

 

Καλορίζικο! υπάρχει αντάπτορας είναι ο CA-146C και θα έπρεπε να είναι μέσα στην συσκευασία! :!:

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-e55/specifications?page=inthebox

 

τι γράμματα έχει επάνω το πληκτρολόγιο Ελληνικά? και (άσχετο) το Τ9 (η πρόβλεψη κειμένου) είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

nαι ελληνικο ειναι κ τα γραμματα το κουτι ουτε καν το ανοιξα πηρα το κινητο κ το χω ακομα στη σακουλα:)το τ9 δεν το δουλευω γενικα λιγο που το δα επαιζε απλα ειναι περιεργο το πληκτρολογιο κ δεν ηθελα να μπλεξω παραπανω
Link to comment
Share on other sites

και μονο με τοση αυτονομια μπαταριας που εχει το κανει δελεαστικο.απλα θα περιμενω να δω και το Ε 72 πριν αποφασισω αν και ο κολλητος μου εχει κιολας "ψηθει" για το Ε55! Η τιμη του πραγματικα ειναι ελκυστικη για ενα τετοιο τηλεφωνο

το μονο που φοβαμαι σε αυτα τα QWERTY πληκτρολογια ειναι οτι δεν θα τα συνηθησω ποτέ.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλω αν το διαφανο προστατευτικο καλυμμα της οθονης ειναι πλαστικο (που χαρασσεται) ή ορυκτο γυαλι; Το γυαλι φαινεται γιατι αν το πιεσεις ελαφρα ΔΕΝ καμπτεται.

φιλε μου φοβαμαι οτι δεν θα σου απαντησω σιγουρα αλλα το πιεζω κ δεν λυγιζει τωρα σιγουρα δεν ξερω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο Καλησπέρα, καλορίζικο !!!!

Περιμένουμε νέα σου και ενημέρωσε για ταχύτητα και ποιότητα (σε σύγκριση με Ε71 και Ε75 που έχεις).

 

Βρήκα άλλο ένα σήμερα στο Πλαίσιο Αργυρούπολης και πρίν κάνω την κίνηση θα περιμένω ένα μινι review από εσένα.

 

Ευχαριστώ / Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο Καλησπέρα, καλορίζικο !!!!

Περιμένουμε νέα σου και ενημέρωσε για ταχύτητα και ποιότητα (σε σύγκριση με Ε71 και Ε75 που έχεις).

 

Βρήκα άλλο ένα σήμερα στο Πλαίσιο Αργυρούπολης και πρίν κάνω την κίνηση θα περιμένω ένα μινι review από εσένα.

 

Ευχαριστώ / Πάνος

eλα πανο σφαιρα ειναι το κινητο ειναι σαν series 40 αυτο μπηκα να γραψω τωρα κ με προλαβες..επισης πολυ δυνατο ηχειο στο ραδιο στο handsfree...το καλυτερο για μενα ειναι η καμερα με την εννοια οτι ειναι οκ να πας ακομα κ διακοπες κ να βγαζεις φωτο για πρωι τουλαχιστον.για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις.πολυ καλη οθονη για μαιλ ιντερνετ κλπ κ εχω την αισθηση οτι πιανει πιο πολλα δικτυα στο wifi.

γενικα πολυ πολυ καλο κινητο τωρα συνηθιζω κ το πληκτρολογιο κ ολα οκ.

 

Πες μας επισης, σε παρακαλω, που ειναι κατασκευασμενο! Ευχομαι να ειναι στο καινουργιο εργοστασιο στην Κινα γιατι το Ν86 και το 5630 που φτιαχνονται εκει ειναι παρα πολυ καλα φτιαγμενα κι ας ειναι το 5630 σκετο πλαστικο.

γραφει made in finald απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

eλα πανο σφαιρα ειναι το κινητο ειναι σαν series 40 αυτο μπηκα να γραψω τωρα κ με προλαβες..επισης πολυ δυνατο ηχειο στο ραδιο στο handsfree...το καλυτερο για μενα ειναι η καμερα με την εννοια οτι ειναι οκ να πας ακομα κ διακοπες κ να βγαζεις φωτο για πρωι τουλαχιστον.για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις.πολυ καλη οθονη για μαιλ ιντερνετ κλπ κ εχω την αισθηση οτι πιανει πιο πολλα δικτυα στο wifi.

γενικα πολυ πολυ καλο κινητο τωρα συνηθιζω κ το πληκτρολογιο κ ολα οκ.

 

Αναμενοταν να ειναι το πιο γρηγορο s60 και για να το λες πρεπει να ναι πολυ γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας, αν σου είναι εύκολο, και τη γνώμη σου για το GPS και την πυξίδα! Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα μπορούσε μήπως κάποιος με συσκευή Ε55 με ελληνικά να στείλει ή να επισυνάψει μία φωτογραφία που να απεικονίζει το πληκτρολόγιο της συσκευής όπως είναι αναδιατυπωμένο μαζί με τους ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Στα περισσότερα sites ακόμη και στο ελληνικό της Nokia αλλά και της AlphaCopy έχουν φωτο με το αγγλικό πληκτρολόγιο μόνο και όχι αναδιατυπωμένη συσκευή με ελληνικά.

επίσης ψάχνω να δω τους συνδυασμούς πλήκτρων για τα εξής:

φωνήεν με τόνο.

φωνήεν με διαλυτικά.

φωνήεν με διαλυτικά κ τόνο.

Για το Ε71 όπως μου διευκρίνησε ο mpierettis (χίλια ευχαριστώ και για το λινκ http://betabug.ch/blogs/ch-athens/914 ) είναι:

Φωνήεν με τόνο: Κουμπάκι δίπλα στο Ctrl και φωνήεν (όχι ταυτόχρονα).

Φωνήεν με διαλυτικά: Κρατώντας πατημένο το shift (κουμπάκι με βελάκι προς τα πάνω) πατάς το κουμπάκι δίπλα στο Ctrl (αυτό του τόνου). Μετά το φωνήεν που θέλεις.

Φωνήεν με διαλυτικά και τόνο: Κρατώντας πατημένο το shift (κουμπάκι με βελάκι προς τα πάνω) πατάς το W. Μετά το φωνήεν που θέλεις.

Επίσης σε κεφαλαία/caps lock αν πατήσετε shift & w έχετε τελικό ς μικρό ή κεφαλαίο Σ;

Το ίδιο πρέπει χρειάζομαι και για το Ε75…!

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους το αγόρασαν...

Πως σας φαίνεται το πληκτρολόγιο; Για να βγει το γράμμα W πχ, πρέπει να πατήσετε το πλήκτρο "QW" δυο φορές; Αυτή είναι η λογική του;

Συνηθίζεται ή όχι; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως στην οργή γίνεται η εναλλαγή Ελληνικά - Αγγλικά; Ούτε το shift, ούτε το κάτω αριστερά πλήκτρο ούτε τίποτα δουλεύει. Το μόνο που κάνουν είναι κεφαλαία - πεζά - αριθμοί και σύμβολα όπου υπάρχουν. Αγγλικά - Ελληνικά εναλλαγή όμως με τίποτα. Αναλόγως της ρύθμισης το μόνο που φαίνεται να χρησιμοποιεί είναι είναι μια μόνο γλώσσα, ή Ελληνικά ή Αγγλικά, και τα δύο γιόκ.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

κάτι από τις ρυθμίσεις ίσως?

αλλαγή γλώσσας γραφής

Μα εδώ είναι το θέμα καλέ μου φίλε. Από εκεί γίνεται, αλλά τι νόημα έχει όταν θέλει κάποιος να γράψει μια φράση ή λέξη με Αγγλικούς και Ελληνικούς χαρακτήρες; Θα πηγαίνει για κάθε γράμμα στην ρύθμιση να την αλλάζει;

Φυσικά η πατσαβούρα που ονομάζουν "user's manual" δεν λέει τίποτα. Ελπίζω μόνο να έχω καταλάβει λάθος και να μην είναι ακόμα μια παιδιάστικη ανοησία της Nokia γιατί θα το σπάσω το ρημάδι.

 

Κατά τα άλλα μέσα σε πέντε ώρες που το έχω στα χέρια μου, μου την έχουν σπάσει τα bugs και η αισχρή πλαστικοκατασκευή του. Αυτό ρε παιδιά είναι κλάσεις χειρότερο ακόμα και από το χειρότερο Nseries. Και να φανταστείτε πως μέχρι σήμερα θεωρούσα το N86 μου πλαστικούρα. Φυσικά τώρα πια το αντιμετωπίζω με ...σεβασμό. :lol:

 

Και ποια ταχύτητα και κουραφέξαλα; Μια ιδέα ταχύτερη απόκριση στο refresh των menus και αν δεν ήξερα για το cpu των 600Mhz ούτε θα καταλάβαινα την διαφορά (συγκριτικά με το N86 που έχω).

 

Συνοπτικά μερικά από τα πολλά πλην:

 

1. Οθόνη μετριότατη, και σε απόδοση χρώματος τα μαύρα της τα χάλια. Οι οθόνες για παράδειγμα των πολύ καλών classics 6303 και 6700 π.χ. δείχνουν σαν EIZO wide gamut professional monitor συγκριτικά με το E55. Φυσικά δεν κάνω σύγκριση με την οθόνη του N86 αφού ακόμα και σβηστή είναι καλύτερη.

2. Πληκτρολόγιο απλά για κλωτσιές και σε αίσθηση (τι είναι αυτό) και σε ποιότητα και σε απόκριση. Και δεν το λέω συναρτήση του "προβλήματος" της εναλλαγής γλώσσας. Αυτό αν τελικά αποδειχτεί θα είναι απλά το κερασάκι.

3. Λειτουργικό το γνωστό με επιπλέον τα καλούδια των Eseries και την πλήρη ...συλλογή bugs του S60.

4. Κάμερα και ήχος μετριότατα αλλά έτσι και αλλιώς δεν είναι τα ζητούμενα στο συγκεκριμένο phone.

5. Αλήθεια που είναι το status των δορυφόρων στο GPS; Εγώ πάντως δεν το βρήκα.

6. Τίποτα εκτός του "σαγρέ ντενεκέ" που έβαλε η Nokia για καπάκι μπαταρίας, δεν είναι μεταλικό. Ακόμα και αυτό το καπάκι δεν ασφαλίζει και φαντάζει έτοιμο να την κάνει. Τα υπόλοιπα materials είναι πλαστικά φτηνής αισθητικής, φτηνής υφής και ανύπαρκτης ποιότητας. Και δεν μιλάμε ούτε για chromed plastics, αλλά για βαμένα ματ ασημί (καρακίτς και ψόφια για ξέφτισμα).

7. Υψίσυχνοι θόρυβοι κατά τη φόρτιση, τουλάχιστον μέσω USB που δοκίμασα.

8. Ασταθής σε στήριξη και σε εντελώς λάθος θέση micro USB connector.

 

Στα μόνα συν η σχετικά χαμηλή τιμή του (319e από το Πλαίσιο), η πληρέστερη οθόνη αναμονής (ελέω Eseries), η μεγάλη μπαταρία (που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω ακόμα) και το ενδιαφέρον design όσο όμως το βλέπεις στη βιτρίνα, γιατί αν το πιάσεις τότε καταλαβαίνεις πως πέρασε ανεπιστρεπτί η εποχή των καλών ποιοτικών Eseries.

 

Ενημερωτικά είναι το δεύτερο E55 μέσα σε 8-10 ώρες. Το πρώτο επιστράφει στο Πλαίσιο ως DOA. Λειτουργούσε κανονικά μέχρι που στα καλά καθούμενα έβγαζε "ανεπάρκεια μνήμης" ή το γνωστό "το τηλέφωνο δεν εκκίνησε κανονικά, επικοινωνήστε με τον αντιπρόσωπο", ή απλά κολλούσε και δεν επανερχόταν ούτε με hard reset ούτε με αφαίρεση της μπαταρίας.

 

Και πριν προλάβει κάποιος Nokia-fan να με περιλάβει, αν νομίζει πως υπερβάλλω σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω και πως μιλάμε για κανένα αριστούργημα, ας μου στείλει ένα pm μετά τις 20 του μήνα που θα γυρίσω από τις διακοπές και θα του το δώσω στο κουτί του σε πολύ χαμηλότερη τιμή από ότι το πήρα πριν 10 ώρες. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η λογικη το εχω γραψει πιο πισω χθες.για το πληκτρολογιο εννοω φιλε Watermelon

σχετικα με την αλλαγη γλωσσας δεν το χω βρει ακομα αλλα δεν το ψαξα κιολας απλα οταν πατας την συντομευση

για αλλαγη γλωσας σε βγαζει στις ρυθμισεις.η φωτο του ειναι πολυ καλυτερη απο το νοκια 6303 κ το λεω επειδη ο φιλος πιο πανω εκανε συγκριση για τις οθονες.σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης το καπακι ειναι μεταλικο οπως στα νοκια ε71 ε66 κλπ.η βαση η κυρια του τηλεφωνου πλαστικη οπως στα τηλεφωνα που ανεφερα.ηχος απιστευτος για νοκια e series το συνεκρινα με ν79 κ δεν πιανει μια μπροστα του.το τηλ ειναι πολυ πιο γρηγορο στα παντα κ εχω παρει τα παντα σχεδον σε νοκια.το πληκτρολογιο αν εξαιρεσεις τον νεωτερισμο του semi qwerty

ειναι αψογο για μενα κ γραφω πανω απο 100 μυνηματα την μερα.κ λογικο ειναι να πεσει κ πιο πολυ πλαστικο παραπανω γιατι σου δινει τα παντα με τρομερη αυτονομια στα 319 αρχικη τιμη.....ενα πληρες επαγγελματικο τηλεφωνο που σεταρετε αμεσως.τα εμαιλ αμεσως στην οθονη κλπ κλπ με ευκολο λογισμικο.καλη φωτογραφικη πολυ καλο ηχο για μουσικη.κ λογικο ειναι οταν θες κατι να βγει φθηνο ελαφρυ κ λεπτο να χει λιγο πλαστικο παραπανω σε σχεση με νοκια ε71 κ ε66.κατα τ αλλα περι ορεξεως ως γνωστον.....ΝΟΚΙΑ

Κ απλα οταν λες για την πλήρη ...συλλογή bugs του S60 κανενας δεν μας υποχρεωσε να παρουμε νοκια...με 300 € στις αλλες εταιριες αν βρεις με gps κινητο δεν εχει προγραμμα παντως η δεν εχει ανοιχτο λογισμικο κ αν εχει δεν ειναι τοσο γρηγορο...εγω ξερω απλα οτι με τα nokia κ ειδικα τα επαγγελματικα δεν εχω πια λαπτοπ παρα μονο ενα νετβοοκ το οποιο το ανοιγω σπανια και αυτο πια..τωρα που χωραει κ στην τσεπη ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης το καπακι ειναι μεταλικο οπως στα νοκια ε71 ε66 κλπ.η βαση η κυρια του τηλεφωνου πλαστικη οπως στα τηλεφωνα που ανεφερα.

..............

Κ απλα οταν λες για την πλήρη ...συλλογή bugs του S60 κανενας δεν μας υποχρεωσε να παρουμε νοκια...με 300 € στις αλλες εταιριες αν βρεις με gps κινητο δεν εχει προγραμμα παντως η δεν εχει ανοιχτο λογισμικο κ αν εχει δεν ειναι τοσο γρηγορο...

Είναι το λιγότερο ιεροσυλία συγκρίνεις κατασκευαστικά το E66 ή οποιοδήποτε παλαιότερο Eseries με αυτό το plastic blob. :lol:

Όσο για την "καλή τιμή" είδαμε τι καλή ποιότητα έχουν και τα πολύ ακριβότερα σημερινά Nokia. Ίδιο λειτουργικό, ίδια bugs ίδια προβλήματα και ίδια παλιοκατασκευή είτε μιλάμε για E55 των 300e είτε για N86 ή N97 των 500, 600 και βάλε.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ ήμουν και μάλλον ακόμα είμαι συμπαθών της Nokia. Αλλιώς δεν θα είχα δώσει μέσα σε 20 ημέρες περισσότερα από 1000e για Nokia τηλέφωνα. Θα έπαιρνα εξαρχής την "παιδική χαρά" το iPhone 3GS και θα παρίστανα τον αυτοϊκανοποιημένο αγοραστή. Άλλο όμως η συμπάθεια και άλλο να κλείνω τα μάτια στα χοντροκοπήματα και τις σαπιοκατασκευές των φίλων Φινλανδών. :p

 

Κατά τα άλλα και επί του θέματος, λυπάμαι αν δυσαρεστώ αυτούς που έτυχε να το αγοράσουν (μέσα στους οποίους είμαι και εγώ), αλλά δεν μπορώ βρε φιλαράκια να μην βλέπω τα χάλια των τελευταίων συσκευών της Nokia, που στην κυριολεξία βγάζουν μάτι και ανταγωνίζονται επάξια την Κίνα στο πρωτάθλημα των χειρότερων κατασκευών.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...