Jump to content

Εmarket (πρώην Fleamarket): Χρήση και γενικές απορίες


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλα δεν ξερουν τι τους γινεται. Ο κλασσικος ο μπιπ ο ελληνας που βρισκει καθε τροπο για να βγαλει ενα ευρουλακι. Μακαρι να το κλεισουν να τελειωνουμε. Δηλαδη ελεος, πρεπει επιτελους να υπαρξει στην ελλαδα μια σοβαρη σελιδα για δημοπρασιες!! Ουτε στο ebay δεν σε χρεωνουν!! Πως την ειδαν αυτοι τωρα ετσι?? Τοσες φορες εχω κανει συναλαγες μεσω ebay και ουτε μια φορα δεν μου ζητησαν ευρω!! ΚΑΙ δεν σερνεται το site τους οποτε τους καπνισει ΚΑΙ υπαρχει καλυτερη προστασια για το αγοραστη και τον πωλητη. (για το ebay εννοειται μιλαω)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεχνάτε πως μερικοί έχουν θησαυρίσει πουλώντας πράγματα στο fleamarket. Ας δώσουν και τίποτα πίσω στη σελίδα...
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε πως μερικοί έχουν θησαυρίσει πουλώντας πράγματα στο fleamarket. Ας δώσουν και τίποτα πίσω στη σελίδα...

Kαλά για αυτούς δεν το συζητάμε.Άλλωστε αυτοί ήταν και οι πρώτοι που τσίνισαν και λόγικο κατα κάποιο τρόπο μιας και έχουν στήσει μαγαζάκι κανονικό μέσα απο το flea(βλέπε ρολόγια,συλλεκτικά,κ.α).

Το θέμα όμως είναι τι φταίω εγω που είμαι περιστασιακός χρήστης όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι να μας βάζει στην ίδια μοίρα με τους συγκεκριμένους χρήστες.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλά για αυτούς δεν το συζητάμε.Άλλωστε αυτοί ήταν και οι πρώτοι που τσίνισαν και λόγικο κατα κάποιο τρόπο μιας και έχουν στήσει μαγαζάκι κανονικό μέσα απο το flea(βλέπε ρολόγια,συλλεκτικά,κ.α).

Το θέμα όμως είναι τι φταίω εγω που είμαι περιστασιακός χρήστης όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι να μας βάζει στην ίδια μοίρα με τους συγκεκριμένους χρήστες.

 

Συμφωνω και επαυξανω!

Πρεπει να αναφερουμε ομως οτι στο eBay οποιος πουλαει, πληρωνει ενα %.

Αλλα οπως και να το κανουμε ειναι eBay και οχι ενα site με server celeron 466 και συνδεση στο ιντερνετ PSTN 56k!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση του να μην έχουν λεφτά την ξεχνάτε; Βοηθήστε τους να μαζέψουν κανά φράγκο, μήπως όντως αναβαθμιστούν και φτάσουν να παρέχουν όπως πρέπει τις υπηρεσίες τους. Γι' αυτό αν πληρώσεις Capone ένα 5ευράκι, ίσως ο Celeron να γίνει Xeon κάποτε...

 

Οι περιστασιακοί που γκρινιάζουν, αν κατάλαβα καλά θα πληρώνουν λιγότερα. Αναλογικά πάει, με τα πόσα πουλάς.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη αρκετές διαφημίσεις. Πόσες ακόμα; :p

Προφανώς δε θα τους φτάνουν τα έσοδα από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν να δικαιολογήσουν τις χρεώσεις να φροντίσουν για την αξιοπιστεία του site τους...από την στιγμή που τον τελευταίο χρόνο και βάλε είναι σε άθλια κατάσταση δεν μπορούν να "έχουν μούτρα" να ζητάνε και λεφτά από τον κοσμάκη...(τόσο τον περιστασιακό όσο και τον τακτικό χρήστη). Η ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρουν αυτή τη στιγμή απλά δεν δικαιολογεί χρεώσεις...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Gia deite edo....

 

http://www.123sold.gr/

 

Einai tou proin Administrator(kai kapoion allon apo mesa) tou Fleamarket...o opoios apoxorise me ola auta pou eblepe ekei...

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα που είχα πουλήσει ένα κινητό τηλέφωνο, έκανα ίσως και μισή μέρα να μπω στο λογαριασμό μου. Κίνηση στον σέρβερ κλπ κλπ που καθιστούν το fleamarket ένα site της πλάκας.

 

Θα ήθελα τώρα να σχολιάσω το λινκ του πρώτου ποστ, αλλα (ΛΟΛ) δεν ανοίγει η σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και αν δε δεχτώ να πληρώσω; Τι θα γίνει;:shifty:

 

Και εγω αυτο αναρωτιεμαι...τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?Σου κανουν δικαστηριο??και ποσο ειναι νομικα σωστο να σε υποχρεωνουν να πληρωσεις για κατι που οταν συμφωνησες ηταν τζάμπα?

 

παντως το site ειναι down τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην πληρώσω τα κέρατά τους! Αν είναι έτσι, χίλιες φορές να πληρώσω αγγελία σε εφημερίδα παρά να πληρώνω τα συμφέροντα μερικών!
Link to comment
Share on other sites

ρε συ noone, μπορεί να μη συμφωνείς με την χρέωση που βάλανε όπως δε συμφωνώ κι εγώ.

 

Σκέφτομαι όμως το κόστος του σέρβερ, domain και όλα τα παρελκόμενα συντήρησης ενός site. Επίσης, σε όποιον αρέσει. Όποιος δε γουστάρει, δε συμφωνεί με τους όρους, πολύ απλά δε χρησιμοποιεί την υπηρεσία αυτή.

 

Οι κανόνες είναι για να διαβάζονται και να τηρούντε.

Όχι απλά για 'I agree' button.

 

Δεν είμαι μέτοχος του fleamarket και για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, έχω πάψει να το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

To theyma ine aplo i to apodeychese kai chrisimopoiis tin ypiresia i ochi kanenas den sou epibali na chrisimopoiisis to fleamarket .

 

Oute schesi echo oute pote to echo chrisimopoiisi ,kai ypofci tin simerini epochi ola plirononte kai fisiologika oloi theloun na bgaloun kerdos

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

ρε συ noone, μπορεί να μη συμφωνείς με την χρέωση που βάλανε όπως δε συμφωνώ κι εγώ.

 

Σκέφτομαι όμως το κόστος του σέρβερ, domain και όλα τα παρελκόμενα συντήρησης ενός site. Επίσης, σε όποιον αρέσει. Όποιος δε γουστάρει, δε συμφωνεί με τους όρους, πολύ απλά δε χρησιμοποιεί την υπηρεσία αυτή.

 

Οι κανόνες είναι για να διαβάζονται και να τηρούντε.

Όχι απλά για 'I agree' button.

 

Δεν είμαι μέτοχος του fleamarket και για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, έχω πάψει να το χρησιμοποιώ.

Λοιπόν, πρώτον, εγώ κατά την εγγραφή μου δεν διάβασα ούτε αποδέχτηκα κανέναν κανόνα για πληρωμή μετά την επιτυχή δημοπρασία.

Δεύτερον, τα λεφτά που θα παίρνουν θα τα δηλώνουν; Θα μας κόβουν απόδειξη ή τιμολόγιο;

Τρίτον, αν αυτά τα λεφτά τα θέλουν για την συντήρηση του site, τότε τα λεφτά που παίρνουν για διαφημίσεις, ή αυτά που παίρνουν από τους χρήστες για προβολή των δημοπρασιών στην πρώτη σελίδα, ή αυτά που παίρνουν από χρήστες για να γίνουν "εξακριβωμένοι χρήστες", που πάνε; Ας πουν καλύτερα ότι θέλουν κανένα ευρώ από την ιστορία.

 

Τέλος εγώ θα χρησιμοποιώ το fleamarket χωρίς αποδοχή αυτών, καθώς κατά την εγγραφή μου δεν αποδέχτηκα τίποτα τέτοιο. Πάντως αναρωτιέμαι οι αρμόδιες αρχές τι γνώμη έχουν για όλα αυτά... (δεν νομίζουν να δηλώνουν τα έσοδα)

Link to comment
Share on other sites

Mporo na po oti kai to ebay perni 10 lepta apo ton kathe ena pou tha poulisi kati ,kai oute apodixi pernis kai milame gia ekatomiria christes.Kai min mou pite oti osoi poulane sto fleamarket koboun apodixi timologio.

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Mporo na po oti kai to ebay perni 10 lepta apo ton kathe ena pou tha poulisi kati ,kai oute apodixi pernis kai milame gia ekatomiria christes.Kai min mou pite oti osoi poulane sto fleamarket koboun apodixi timologio.

0,10€ όμως! ΌΧΙ 2%!!!!! (ΚΛΕΦΤΕΣ)

Link to comment
Share on other sites

Perni to pososto tou mesazonta to opoio ine poli megalitero stin pragmatikotita as stisi kapoios ena site kai as kani to idio,me mikrotero pososto.

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνουμε τον όγκο δημοπρασιών του ebay με αυτό του fleamarket! Κάποιοι έχουν βγάλει τρελά λεφτά μέσω του flea, ας δώσουν και κάτι για τον χώρο που χρησιμοποιούν να προβάλουν τις αγγελίες τους! Αν δεν τους αρέσει, ας βρουν άλλο χώρο, που δεν θα πληρώνουν, και θα έχει την ίδια ή και καλύτερη επισκεψιμότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνουμε τον όγκο δημοπρασιών του ebay με αυτό του fleamarket! Κάποιοι έχουν βγάλει τρελά λεφτά μέσω του flea, ας δώσουν και κάτι για τον χώρο που χρησιμοποιούν να προβάλουν τις αγγελίες τους! Αν δεν τους αρέσει, ας βρουν άλλο χώρο, που δεν θα πληρώνουν, και θα έχει την ίδια ή και καλύτερη επισκεψιμότητα.

Ας δώσουν αυτοί που έχουν μαγαζί στο flea! Όχι οι άλλοι!

 

Σιγά την επισκεψιμότητα που έχει το flea. Πολύ πιο εύκολα πουλάς κάτι στην χρυσή ευκαιρία! Τέλος πάντων, ας δώσουν αυτοί που θέλουν. Εγώ δεν δίνω ούτε μισό λεπτό!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παιδιά. Εσείς που θέλετε να τη βγάζετε στο τσάμπα, ας πάτε στη Χρυσή Ευκαιρία.

Καιρός είναι να καταλάβετε οτι κάποιοι μπορεί να μπαίνουν μέσα για να συντηρηθεί όλο αυτό το πράγμα και να πουλάτε εσείς οτι θέλετε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παιδιά. Εσείς που θέλετε να τη βγάζετε στο τσάμπα, ας πάτε στη Χρυσή Ευκαιρία.

Καιρός είναι να καταλάβετε οτι κάποιοι μπορεί να μπαίνουν μέσα για να συντηρηθεί όλο αυτό το πράγμα και να πουλάτε εσείς οτι θέλετε...

 

Ναι σιγά! Και τα λεφτά από τις εκατομύρια διαφημίσεις που πάνε; Τα λεφτά των προτεινόμενων δημοπρασιών στην πρώτη σελίδα; Τα λεφτά που δίνει ένας χρήστης για εξακρίβωση; Ισα-ίσα, κερδίζουν και πάρα πολλά μάλιστα! Αν ήθελαν να πάρουν λεφτά για συντηρήσεις και βλακείες, ας έκαναν σύστημα για δωρεές. 'Ετσι δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω. Αλλά όχι με το έτσι θέλω να πάρουν το 2%!

Link to comment
Share on other sites

Nomizo oti blepete polles tenies fantasias ,o kathenas opos theli douleyei tin epichririsi tou,emeis tha kanome koumanto.Aplos emeis i to apodeychomaste ayto i ochi.

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...