Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως θα τα περάσεις τα ελληνικά;:confused:

 

Αν μπορείς πές μας πως θα τα περάσεις ή πού για να το πάρουμε .............. και εμείς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενα μικρο τιπ για την μπαταρια... απενεργοποιηστε το heptic feedback και η μπαταρια θα κραταει δυο εως τρεις φορες περισσοτερο.... απο τοτε που το εκανα μου κραταει 2-2μισι μερες :)

Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα

Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει

Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει

Να κλέψει να σου δώσει

Να σε στείλει να σε νοιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, χάρις στον φίλε R.I.P., μου δόθηκε η δυνατότητα να παίξω με το HD. Στην παρέα υπήρχαν δύο 5800 και περιμέναμε την άφιξη ενός Ν97, ώστε να γίνει σύγκριση μεταξύ τους. Δυστυχώς δεν ήρθε το Ν97 και έτσι, η σύγκριση περιορίστηκε μεταξύ 5800, 5630 φυσικά του HD.

 

Καταρχήν, είναι μεγάλο, πολύ μεγάλο και πάρα πολύ βαρύ για τις διαστάσεις του. Ποτέ δεν με ενόχλησε το βάρος και το μέγεθος μιας συσκευής (άλλωστε μέσα στις μεγαλύτερες αγάπες μου είναι τα 9500 και Ε90 που είναι ψυγεία) αλλά, η αλήθεια είναι ότι μου έκαναν εντύπωση αυτά τα δύο.

 

Η οθόνη η χορταστική και τα χρώματα είναι πολύ ζωντανά - υπερβολικά ζωντανά θα έλεγα. Η οθόνη έχει πολύ καλή απόκριση αλλά υπήρχαν πάρα πολλές περιπτώσεις που πατούσα κάποιο πλήκτρο και δεν αποκρινόταν. Ίσως οφείλεται απλά και μόνο στο τρόπο που έχω συνηθίσει να πιέζω την οθόνη στο 5800. Εδώ, είναι καλύτερα να πιέζεις το κάτω μέρος του δαχτύλου (να ακουμπάει δηλαδή μεγαλύτερη επιφάνεια σε αυτό) ενώ στο 5800 με το πλάι. Κανένα παράπονο από την οθόνη αλλά αυτή η τεράστια διαφορά σε σχέση με την οθόνη του 5800, δεν την είδα.

 

Πέρασα το handy taskman και είδα ότι η ελεύθερη ram, ανέρχεται στα 154ΜΒ. Είναι η μεγαλύτερη τιμή που έχουμε δει ποτέ σε συσκευή symbian. Επίσης, το benchmark μας έδωσε μια τιμή για τον επεξεργαστή της τάξης των ~820ΜΗΖ, εντυπωσιακότατο το νούμερο, δεν χωράει αμφιβολία. Το πώς αξιοποιούνται όλα αυτά στην χρήση… άγνωστο. Μέσα σε λιγότερο από μία ώρα χρήσης, σίγουρα δεν μπορώ να μιλήσω εκ του ασφαλούς. Αυτό που ξέρω είναι ότι η συσκευή ανταποκρίνεται ταχύτατα, όσο την χειρίστηκα δεν είσαι το παραμικρό πάγωμα ή έστω κόμπιασμα και, γενικά, είδα μια συσκευή που φαίνεται πως βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο, από άποψη λογισμικού.

 

Έκανα και ένα τεστ μουσικής απόδοσης μέσω ακουστικών σε σύγκριση με 5800 και 5630. Σε όλες τις συσκευές υπήρχαν ακριβώς οι ίδιες ρυθμίσεις, χρησιμοποίησα τα καταπληκτικά Sennheizer CX-400 II, το ίδιο mp3 και όλα έπαιξαν από το 80 έως το 100% της έντασης. Το HD, με το 5.1 απενεργοποιημένο, υπολείπεται αισθητά των άλλων δύο (τα οποία μου φάνηκαν όμοια). Ενεργοποιώντας το, η διαφορά είναι μικρή, υπέρ του 5800 και πάλι. Έχοντας το volume στο 100%, τα πάντα ακούγονται απίστευτα δυνατά (με τα συγκεκριμένα ακουστικά και όχι με τις γελοιότητες του πακέτου), απλά δεν μπορείς να ακούσεις πάνω από 1 λεπτό σε καμία συσκευή. Το συμπέρασμα που έβγαλα, με το δικό μου αφτί και το συγκεκριμένο metal κομμάτι, είναι ότι οι συσκευές της nokia αποδίδουν ελαφρώς καλύτερα.

 

Περνάμε στην κάμερα. Τα θετικά είναι ότι η ενεργοποίησή της είναι ακαριαία με την πίεση του πλαϊνού πλήκτρου, όλες οι επιλογές και οι ρυθμίσεις είναι άμεσα προσβάσιμες από τις πάμπολλες συντομεύσεις, η εστίαση ταχύτατη και η αποθήκευση των αρχείων επίσης γρήγορη. Τα αρνητικά ότι η ποιότητα των φωτο δεν μου έκανε καμία απολύτως εντύπωση (δεν δικαιολογούνται τα 8ΜΡ), το πλήκτρο εστίασης λήψης έχει μηδενική διαδρομή και δεν σου δίνει καμία αίσθηση του τι γίνεται όταν το αγγίζεις και, αυτό που φοβόμουν, το βίντεο ενώ έχει απίστευτη εικόνα, ο ήχος είναι για σφαλιάρες. Πρέπει επειγόντως να το διορθώσουν αυτό (αν και δεν το νομίζω).

 

Άλλο ένα μεγάλο θέμα που ήθελα να δω στο HD, είναι το σερφάρισμα μέσω του ενσωματωμένου browser. Οι σελίδες φορτώνονται πάρα πολύ γρήγορα, η απεικόνιση είναι φανταστική λόγω της χορταστικής και ποιοτικότατης οθόνης αλλά, μέχρι εκεί. Η capacitive οθόνη δεν επιτρέπει την χρήση γραφίδας, κάτι που θα απλοποιούσε την χρήση του browser. Έβλεπα το λινκ, και πολύ απλά δεν μπορούσα να το πατήσω. Έβαζα στόχο, έστελνα το δάχτυλο και 2 στις 3 φορές πατιόντουσαν τα διπλανά λινκ. Το άλλο μεγάλο μειονέκτημα είναι το scrolling. Όχι απλά δεν είναι ομαλό, αλλά παρατήρησα πάμπολλα σπασίματα – κολλήματα που απλά δεν επιτρέπονται για τέτοιου είδους συσκευή. Φόρτωνα τις ίδιες σελίδες ταυτόχρονα και στο 5800 και είδα ότι φορτώνουν μεν πολύ πιο αργά, αλλά η κύλιση είναι πάρα πολύ ομαλή, δεν υπάρχει περίπτωση λάθους επιλογής λίνκ (με χρήση της πέννας ή της γραφίδας) και τελικά, το browsing είναι πιο εύκολο στο 5800.

 

Γενικότερα, όλο το περιβάλλον εργασίας είχε απίστευτες ομοιότητες με αυτό του 5800. Τα πάντα ήταν στην ίδια θέση και τακτοποιημένα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Μόνο που στο HD υπήρχε το έντονο χρώμα που σε φτιάχνει και πολύ πιο όμορφα εικονίδια. Η ταχύτητα του UI δίνει πολλούς πόντους στην συσκευή και, ένα ακόμα στοιχείο που με εντυπωσίασε, είναι το ότι η μπαταρία του, παρόλο που δεν σταματήσαμε να το πειράζουμε για τουλάχιστον 3 ώρες, έπεσε μόλις 2 γραμμές.

 

Το τελευταίο που έμενε να δω, αν και χωρίς ενδιαφέρον, είναι το πόσο γρήγορα φορτώνεται το λειτουργικό κατά την εκκίνηση της συσκευής. Εντυπωσιάστηκα όταν είδα ότι άνοιξε και ήταν εντελώς έτοιμο αρκετά δευτερόλεπτα πριν από το 5800 (που ανοίγει επίσης γρήγορα). Να πω εδώ ότι έχοντας δίπλα και το 5630, που φοράει νέο hardware με τον νέο 600άρη επεξεργαστή, έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν είδα ότι φόρτωσε πριν καν προλάβουν οι άλλες δύο συσκευές να βγάλουν καν το logo της εταιρίας.

 

Το HD μου άρεσε αρκετά αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα άλλαζα το 5800 μου για αυτό. Ίσως επειδή ξέρω ότι από πίσω βρίσκεται μια nokia που μπορεί ανά πάσα στιγμή να μου προσφέρει άμεση υποστήριξη μέσω αναβαθμίσεων (η ευκολία του FOTA είναι αναντικατάστατη) αλλά και μέσω λογισμικού. Έπειτα είναι το γεγονός ότι τα δυνατά σημεία του HD, τελικά δεν είναι και τόσο δυνατά. Παρόλα αυτά, το HD αποτελεί μια πάρα πολύ καλή συσκευή που ελπίζουμε, νε υποστηριχθεί ανάλογα από την εταιρία (βλέπε το μαμημένο μενού της voda, που είναι και μονόδρομος προς το παρόν).

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω σε μερικά σημεία πάντως. Πρώτον θεωρώ ότι χρειάζονται άλλα ακουστικά για να γίνονται τέτοιου είδους συγκρίσεις, αν και δεν περιμένω τίποτα σπουδαίο από ένα κινητό τηλέφωνο στον τομέα του ήχου. Μπορεί να το έχω γράψει αλλού, όμως αν θέλετε σοβαρή ποιότητα ήχου (και εφόσον έχετε το ακουστικό υλικό για να την εκμεταλλευτείτε), πάρτε ένα mp3 player και ένα καλό ζευγάρι in-ear ακουστικά. Και τα δύο όμως, να τα αγοράσετε με προσοχή και να αποφύγετε τις διάφορες -πολλές- σαχλαμάρες που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Όσον αφορά την απόκριση της οθόνης, το HD είναι πολύ ανώτερο από το 5800, μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχεις συνηθίσει το 5800. Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο το ίδιο, ελάχιστα μεν, αλλά χωρίς να είμαι biased λόγω χρήσης/συνήθειας.

 

Το βασικό είναι ότι το κινητό είναι πάρα πολύ γρήγορο και δεν αργεί πουθενά. Πρόβλημα είναι όντως το μέγεθος του, αλλά όχι τόσο το βάρος του. Για τόσο μεγάλη συσκευή δεν μου φάνηκε βαρύ. Αντίθετα θα έλεγα ότι είναι το βάρος που περιμένεις όταν το βλέπεις. Άλλωστε αν ήταν ελαφρύτερο, μάλλον η εντύπωση που θα έκανε, θα ήταν αρνητική. Δεν είναι καλό μια μεγάλη συσκευή να είναι ελαφριά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται αυτό, γιατί απλούστατα φαίνεται ψεύτικη. Όπως και να έχει δεν μου φάνηκε βαρύ, αλλά δεν to θεωρώ αυτό κριτήριο γιατί έχω συνηθίσει το Arte.

 

Τέλος συγκριτικά με το 5800 και το Ν97 (που έχει βελτιωθεί στον τομέα αυτό), θεωρώ ότι έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Αυτή άλλωστε είναι και η εντύπωση που κάνει οπτικά, πριν το πιάσεις στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω σε μερικά σημεία πάντως. Πρώτον θεωρώ ότι χρειάζονται άλλα ακουστικά για να γίνονται τέτοιου είδους συγκρίσεις, αν και δεν περιμένω τίποτα σπουδαίο από ένα κινητό τηλέφωνο στον τομέα του ήχου. Μπορεί να το έχω γράψει αλλού, όμως αν θέλετε σοβαρή ποιότητα ήχου (και εφόσον έχετε το ακουστικό υλικό για να την εκμεταλλευτείτε), πάρτε ένα mp3 player και ένα καλό ζευγάρι in-ear ακουστικά.

Τι ακουστικά δηλαδή; Διάβασες με τι ακουστικά έκανα την σύγκριση;

 

Από μία συσκευή all-around, όπως το HD, δεν περιμένω να είναι κορυφαίο στον τομέα μουσικής αλλά, επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ ο συγκεκριμένος τομέας, πάντοτε, σε όποια συσκευή και αν πέσει τα χέρια μου, κάνω ένα τεστ να δω τι λέει σε σύγκριση με κάποια άλλη συσκευή που τυχαίνει να χρησιμοποιώ την στιγμή εκείνη. Τώρα έχω το 5800 (το οποίο με ικανοποιεί πλήρως στον τομέα της μουσικής) και με αυτό έγινε η σύγκριση.

 

Όσον αφορά την απόκριση της οθόνης, το HD είναι πολύ ανώτερο από το 5800, μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχεις συνηθίσει το 5800. Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο το ίδιο, ελάχιστα μεν, αλλά χωρίς να είμαι biased λόγω χρήσης/συνήθειας.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι πολύ ανώτερη. Εγώ, όμως, δεν το είδα αυτό. Δεν λέω, σε καμία περίπτωση ότι προσφέρουν την ίδια απόκριση απλά, η χρήση τους είναι πολύ διαφορετική. Και στο HD βίωσα μπόλικες περιπτώσεις που πατούσα κάτι και δεν αποκρινόταν. Εκεί που είδα τεράστιο μειονέκτημα, είναι στο σερφάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά ότι η ποιότητα των φωτο δεν μου έκανε καμία απολύτως εντύπωση (δεν δικαιολογούνται τα 8ΜΡ), το πλήκτρο εστίασης λήψης έχει μηδενική διαδρομή και δεν σου δίνει καμία αίσθηση του τι γίνεται όταν το αγγίζεις και, αυτό που φοβόμουν, το βίντεο ενώ έχει απίστευτη εικόνα, ο ήχος είναι για σφαλιάρες. Πρέπει επειγόντως να το διορθώσουν αυτό (αν και δεν το νομίζω).

 

Κρίμα να μην έρθει στη συνάντηση το Ν97.

Ωστόσο φίλε μου, επειδή ο τομέας της φωτογραφίας - βίντεο με ενδιαφέρει πολύ, έχεις κάποια ιδέα σύγκρισης των δύο αυτών κινητών;

Αν ναι, μήπως θα μπορούσες να επεκτείνεις τη συγκεκριμένη σύγκριση και σε άλλους τομείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,

περιμενα ποιο καλα νεα και ποιο εντυπωσιακα.

θα ηθελα και μια συγκριση παντως με ενα n97

θα ημουνα πολυ περιεργος ειναι μεγαλο το διλλημα.:cool::cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

διαβασα το μηνυμα του mirror και περα απο τα εντυπωσιακα αποτελεσματα που περιμενα οτι οντως θα εχει χαλαστηκα για το θεμα του μεγεθους του,τοσο μεγαλο δηλαδη???πιο μεγαλο πολυ κι απο το iphone???

δε ξερω,το σκεφτομαι πολυ αυτον τον τομεα.του μεγεθους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακουστικά δηλαδή; Διάβασες με τι ακουστικά έκανα την σύγκριση;
Ναι, διάβασα. Υπάρχουν διάφορα, π.χ. τα q-jays, ή κάποια της Shure. Δεν λέω ότι πρέπει να αγοράσεις τέτοιου είδους ακουστικά. Είναι πολύ ακριβά και σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει νόημα η αγορά τους. Λέω ότι χρειάζονται όταν γίνονται συγκρίσεις για να είναι αξιόπιστα τα συμπεράσματα που βγαίνουν.

διαβασα το μηνυμα του mirror και περα απο τα εντυπωσιακα αποτελεσματα που περιμενα οτι οντως θα εχει χαλαστηκα για το θεμα του μεγεθους του,τοσο μεγαλο δηλαδη???πιο μεγαλο πολυ κι απο το iphone???

δε ξερω,το σκεφτομαι πολυ αυτον τον τομεα.του μεγεθους.

Νομίζω ότι είναι πιο μεγάλο από το iphone, ίσως είναι πιο στενό όμως.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν λες πιο στενο?Το πλατος του ειναι μικροτερο του Ιphone..?

Να ρωτησω και κατι ακομα...ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να περασουμε εφαρμογές...στο κινητο...εφοσον ειναι symbian....και αν υπαρχει μεγαλη ποικιλια απο εφαρμογες...τις οποιες μπορουμε να βρουμε free στο ιντερνετ

επιπλεον καπου ειχα διαβασει οτι για καποιο διαστημα η samsung...θα εχει "κλειδωμενο" το κινητο...για να μην αντιγραψουν ευκολα την πατεντα του...ισχυει κατι τετοιο?

 

Συγχωρεστε με αν ρωταω απλα πραγματα αλλα ειμαι πολυ νεος..στο θεμα... :)

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε με αυτες τις ρυθμισεις και μετα καντε συγκρισεις.... :lol:

 

 

admin: *#1546792*#

masterkey για internal 0000

 

modified| standard

 

MP3 LoudSPK

0 | 0

6 | 6

8 | 6

0 | 0

0 | 0

0 | 0

0 | 0

 

 

MP3 HeadPHN

 

0 | 0

6 | 6

4 | -2

0 | 0

0 | 0

0 | 0

0 | 0

 

 

MP4 LoudSPK

 

0 | -2

0 | 0

12 | 2

0 | 0

9 | 9

0 | -1

0 | -1

 

 

MP4 HeadPHN

 

-2 | -2

0 | 0

12 | 0

0 | 0

0 | 0

0 | 0

0 | 0

Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα

Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει

Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει

Να κλέψει να σου δώσει

Να σε στείλει να σε νοιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τα πολύ χρήσιμα εδώ

 

'Εχω μεγάλες ενστάσεις φίλε mirrorofsorrow για το μίνι review σου.

 

Μπαταρία. Μετά από ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΗ χρήστη το κινητό κρατά πάνω από 4 με 5 μέρες ανάλογα του τι του κάνουμε και πως. Οι 2 μέρες είναι απλές για αυτό το κινητό με πραγματικά βαριά χρήση και ώρες ομιλίας χρήσης ιντερνέτ και κάμερας. Δεν λέει να τελειώσει. (edit: πρόσεξα και λάθος μου ότι μετά από 3 ώρες πειράγματος έπεσε 2 γραμμές. Θεώρησα λάθος.)

 

Οθόνη έναντι του 5800.

έγραψες ότι:

Κανένα παράπονο από την οθόνη αλλά αυτή η τεράστια διαφορά σε σχέση με την οθόνη του 5800, δεν την είδα.

 

Εννοείς την ευαισθησία touch στο κινητό η την ζωντάνια/καθαρότητα/χρώματα? Σε καμία περίπτωση από τις παραπάνω δεν συγκρίνονται οι 2 συσκευές. Το Omnia έχει την αίσθηση "χάδι και απόκριση" στην αφή του καλύτερη και από του iPhone! Όσο για χρώματα και καθαρότητα/φωτεινότητα είναι κτηνώδη η διαφορά. Οπότε κάτι άλλο εννοείς η εγώ δεν κατάλαβα καλά.

 

Βασικά λόγο χαοτικής διαφοράς ταχύτητας που συμβάλει στην αίσθηση των μενού και γενικότερα της αφής συμβάλουν τα μέγιστα για την μεγάλη διαφορά που τονίζω.

 

 

Κάμερα.

 

Προφανώς θα έλεγα εκ του ασφαλούς να μην κακό χαρακτηρίσω τους χαρακτηρισμούς σου, ότι μάλλον θα έχει "κακό" firmware η συσκευή. Απλώς ενίσταμαι γιατί θα έπρεπε να το τονίζεις σε κάθε φάση διότι αφήνετε η εντύπωση ότι το κινητό είναι αποτυχία ειδικά στον τομέα που δεν έχει αντίπαλο από καμία συσκευή αυτής της κάμερας.

 

Ξεκινώ από το μέγεθος των αρχείων που παράγει. Μέσος όρος τα 3 Mbytes σε κινητό και με αστραπιαία αποθήκευση απο φωτογραφία σε επόμενη λήψη δεν έχουμε δει ποτέ σε φωτοκινητό. Αυτό συνεπάγει φυσικά την ανυπαρξία των artifacts (σημάδια συμπίεσης) και έντονη αντίληψη ότι δεν πρόκειται για φωτογραφία από κινητό. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φωτογραφίες με κορυφαία απόδοση σε χαμηλό φωτισμό που δεν έχει προηγούμενο.

 

Οπότε μάλλον θα μιλάμε για bad συσκευή η για πολύ πρώιμο firmware. Στο βίντεο τώρα. Ο ήχος δεν είναι ούτε πολύκάναλος ούτε DTS. Όμως από τα ηχεία του ακούγετε ΑΨΟΓΑ και κρυστάλλινα. Για να πούμε και να επιβεβαιώσουμε τα λεγόμενα ότι έχει κακό ήχο εγγραφής στο κινητό θα πρέπει να μεταφέρουμε τα βίντεο σε υπολογιστή και να τα ακούσουμε είτε από εκεί είτε σε μια (για παράδειγμα) 46άρα τηλεόραση με κάποιο συμβατό player. Τι από τα 2 έκανες και σε χάλασε ο ήχος του? ΝΑΙ δεν είναι ο καλύτερος. Αλλά μιλάς για "χάλια". Λάθος λοιπόν. Καθόλου χάλια και είναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάποιος λόγος υπάρχει που είναι έτσι και θα διορθωθεί σύντομα με κάποιο firmware η κάποια εύκολη ρύθμιση στην registry όπως μας έχει συνηθίσει η samsung.

 

Κολλήματα στον browser και capasitive οθόνη.

Το κινητάκι απλά δεν έχει καλό browser όπως δεν έχει κανένα symbian κινητό. Είναι απλό. Ως γνωστόν το HD Θα έχει σύντομα μελλοντικά και multitouch εφόσον το περιορίζουν μόνο το λογισμικό και εφόσον η οθόνη του είναι ήδη multitouch. Οπότε δεν με χαλά καθόλου που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πενάκι. Το κινητό είναι καθαρά με την τεράστια οθόνη του fingertouch friendly και έτσι θα παραμείνει.

 

ΑΝΑΜΟΝΗ και υπομονή να βγει ο καλύτερος browser σε κινητό SKYFIRE που αν παίζει στο HD όπως και στα συμβατά windows mobile το iphone θα βγει στην σύνταξη και σε αυτόν τον τομέα.

 

Θέμα αναβαθμίσεων.

 

Ποιο κινητό στον πλανήτη σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δέχτηκε τόσες πολλές αναβαθμίσεις ΚΑΙ από την μαμά εταιρία ΚΑΙ από "μάγειρες" με καλομαγειρεμένες ρομς από το Omnia i900? ΚΑΝΕΝΑ. Οπότε μάλλον είναι λιγάκι άστοχο να λες ότι η Νοκια (η τραγική στον τομέα αυτό Νόκια) θα σου δώσει μεγαλύτερη υποστήριξη από την samsung στο HD.

 

Προσοχή τι λέμε και τι γράφουμε λοιπόν για να αποφεύγετε η παραπληροφορία. Ήδη με την BETA κυκλοφορία του έχουνε βγει μια ΝΤΟΥΖΙΝΑ roms για να μπορέσεις να του βάλεις διαφορετικών γλωσσών και τώρα μάλιστα που επίσημα έχουμε και την επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής υποστήριξης για τα Samsung θα έλεγα ότι θα έχουμε μεγάλες εκπλήξεις στο μέλλον.

 

 

Να κλείσω το μήνυμά μου. Δεν πρόκειται να το κρατήσω διότι είμαι φανατικός χρήστης των Windows Mobile και απλά με τα symbian πειραματίζομαι και παρακολουθώ τις εξελίξεις. Όμως μπαίνω σφήνα στο μίνι review Που έκανες όπως πάντα κάνω γιατί η παραπληροφόρηση και μάλιστα η άθελη (γνωρίζω πόσο έγκυρος είσαι) είναι το μόνο πράγμα που με εξάπτει.

 

...

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ?

Εχει το Ν97 GPS ?

Και εννοώ ελεύθερο όχι μέσω σύνδεσης Internet με χάρτες Google .

 

Έχει κανονικά. Απλά εάν θέλεις έχει και AGPS ¨οπου κατεβάζεις data (όχι απαραίτητα με χρέωση αλλά μέσω WiFi) για γρηγορότερο κλείδωμα και σταθερότερο.

 

Δηλαδη οταν λες πιο στενο?Το πλατος του ειναι μικροτερο του Ιphone..?

Να ρωτησω και κατι ακομα...ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να περασουμε εφαρμογές...στο κινητο...εφοσον ειναι symbian....και αν υπαρχει μεγαλη ποικιλια απο εφαρμογες...τις οποιες μπορουμε να βρουμε free στο ιντερνετ

επιπλεον καπου ειχα διαβασει οτι για καποιο διαστημα η samsung...θα εχει "κλειδωμενο" το κινητο...για να μην αντιγραψουν ευκολα την πατεντα του...ισχυει κατι τετοιο?

 

Συγχωρεστε με αν ρωταω απλα πραγματα αλλα ειμαι πολυ νεος..στο θεμα... :)

 

Κανείς δεν είναι παλιός. Δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία εφαρμογών ούτε και παιχνιδιών. Δεν είναι στο επίπεδο του Android φυσικά, έχοντας κάποιες εφαρμογές όμως επουδενή λόγο δεν συγκρίνετε με την αυθονότητα που έχουν παλιότερα λειτουργικά συστήματα. Όμως να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι θα ξεσπάσουν και πολύ σύντομα μάλιστα. Πριν ένα μήνα δεν είχαμε ούτε ένα πρόγραμμα πλοήγησης. Τώρα υπάρχουν 4 :)

 

Για το μέγεθος μην αγχώνεσε καθόλου. Οι μεγάλες οθόνες στα κινητά τα υποχρεώνουν να μεγαλώσουν στο σύνολό τους. Αν θέλεις απολαυστική οθόνη το HD έχει την καλύτερη στον πλανήτη αυτήν την στιγμή οσότου βγει το Omnia2 με ίδια αλλά μεγαλύτερης ανάλυσης. 3.7 ίντσες το HD 3.5 το iPhone. Εϊναι ελάχιστα μεγαλύτερο από αυτό.

 

ΤΟ βάρος πάλι δεν με ενοχλεί προσωπικά. Προκειμένου να υπάρχει η ποιότητα και η στιβαρότητα τα 100 παραπάνω γραμμάρια δεν πρόκειτε να με ιδρώσουν. Είναι καθαρά ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ.

 

διαβασα το μηνυμα του mirror και περα απο τα εντυπωσιακα αποτελεσματα που περιμενα οτι οντως θα εχει χαλαστηκα για το θεμα του μεγεθους του,τοσο μεγαλο δηλαδη???πιο μεγαλο πολυ κι απο το iphone???

δε ξερω,το σκεφτομαι πολυ αυτον τον τομεα.του μεγεθους.

 

Είπα παραπάνω. Και για αυτό έγραψα το μεγάλο κατεβατό. Πολύς κόσμος χαλάστηκε και κακώς ταξιδιώτη μου. Όσο "ενοχλεί" το iPhone στην τσέπη άλλο τόσο ενοχλεί και το HD. Μόλις το βγάλεις από την τσέπη σου και κοιτάξεις την οθόνη του τα ξεχνάς ΟΛΑ. Είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ από το iPhone και αρκετά λεπτό για τόσο μεγάλο κινητό. Μεγάλα κινητά είναι άλλα. ¨Οχι αυτό.

 

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,

περιμενα ποιο καλα νεα και ποιο εντυπωσιακα.

θα ηθελα και μια συγκριση παντως με ενα n97

θα ημουνα πολυ περιεργος ειναι μεγαλο το διλλημα.:cool::cool:

 

Έχουμε κάνει σύγκριση το N97 με το HD. Πάρε το 5800 με απλά ποιο βαρειά μενού και έχεις ένα Ν97. Οι διαφορές στην ταχύτητα είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ. Σε σύγκριση με το HD είναι η μέρα η φωτεινή με το ΑΠΟΛΥΤΟ σκοτάδι σε όλους τους τομείς. Οθόνη, ταχύτητα, ποιότητα, ΚΑΜΕΡΑ, ΒΙΝΤΕΟ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ μπλα μπλα μπλα. Εκεί που μου αρέσει το Ν97 είναι το πληκτρολόγιο και ο πρωτότυπος μηχανισμός που έχει. ΤΕΛΟΣ. Εϊναι για μένα προσωπικά άλλη μια αποτυχία της Νοκια που καταδίκασε ένα πραγματικά κορυφαίο κινητό εν έτη 2009 βάζοντας έναν τόσο ΑΣΘΕΝΙΚΟ επεξεργαστή σε τόσες μαζεμένες δυνατότητες. Οπότε ξεχάστε το το Ν97. Δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

 

Κρίμα να μην έρθει στη συνάντηση το Ν97.

Ωστόσο φίλε μου, επειδή ο τομέας της φωτογραφίας - βίντεο με ενδιαφέρει πολύ, έχεις κάποια ιδέα σύγκρισης των δύο αυτών κινητών;

Αν ναι, μήπως θα μπορούσες να επεκτείνεις τη συγκεκριμένη σύγκριση και σε άλλους τομείς;

 

Δεν έχω αυτήν την στιγμή μαζί μου το Ν97. Αν το έχει κανείς ας παραθέσει φωτιγραφίες να κάνουμε μια σύγκριση. Σίγουρα η απόλυτη σύγκριση είναι να γίνει με ίδιο ακριβώς θέμα. Αλλά δηστυχώς δεν έχω και τις 2 συσκευές εύκαιρες αυτήν την στιγμή. Αλλά σας διαβεβαιώ ότι το HD δεν έχει αντίπαλο σε αυτόν τον τομέα παρα μόνον από ψηφιακές μηχανές και ΟΧΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΦΤΗΝΕΣ.

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

 

...τώρα μάλιστα που επίσημα έχουμε και την επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής υποστήριξης για τα Samsung θα έλεγα ότι θα έχουμε μεγάλες εκπλήξεις στο μέλλον.

 

ποιο εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονικά. Απλά εάν θέλεις έχει και AGPS ¨οπου κατεβάζεις data (όχι απαραίτητα με χρέωση αλλά μέσω WiFi) για γρηγορότερο κλείδωμα και σταθερότερο.

 

Sorry για την επανάληψη. Αλλά για να καταλάβω τα κινητά που έχουν την δυνατότητα Α-GPS έχεις την δυνατότητα να κατεβάσεις χάρτες μέσω wifi ή active synq να τους αποθηκεύσεις και στην συνέχεια να τους χρησιμοποιήσεις όποτε θέλεις ?.

Το πρόγραμμα του GPS π.χ. dest ή Igo8 συμπεριλαμβάνεται ή το αγοράζεις extra.

To 8910 θα έχει αυτή την δυνατότητα ?

Link to comment
Share on other sites

ποιο εννοείς?

 

http://gr.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/software.do?sw_type=SW&phone_model=GT-I8910

Αυτό

 

Sorry για την επανάληψη. Αλλά για να καταλάβω τα κινητά που έχουν την δυνατότητα Α-GPS έχεις την δυνατότητα να κατεβάσεις χάρτες μέσω wifi ή active synq να τους αποθηκεύσεις και στην συνέχεια να τους χρησιμοποιήσεις όποτε θέλεις ?.

Το πρόγραμμα του GPS π.χ. dest ή Igo8 συμπεριλαμβάνεται ή το αγοράζεις extra.

To 8910 θα έχει αυτή την δυνατότητα ?

 

το A-GPS είναι κανονικότατο GPS με υποβοήθηση. Δεν έχει καμία διαφορά από τα κανονικά GPS. Το πρόγραμμα που θα εκμεταλευτεί το hardware που έχει η συσκευή κάνει την διαφορά. Το Omnia HD Λοιπόν έχει αυτήν την δυνατότητα. ΜΑΛΙΣΤΑ για να σου δώσω να καταλάβεις (διάβασες άραγε τα λινκς που σας έδωσα ?) στο mini review που έκανα εγώ γράφω καθαρά μέσα ότι περιλαμβάνετε και ΔΩΡΕΑΝ η εφαρμογή Samsung LBS Που δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια εκπληκτική έκδοση του route66 που σε συνεργασία με την Samsung το δίνει ΔΩΡΕΑΝ στην συγκεκριμένη συσκευή δίχως να πληρώσεις μια δεκάρα.

 

Και ναι. Σε λίγο καιρό θα δούμε και την περιβόητη έκδοση του Destinator στο OmniaHD εφόσον η έκδοση για Symbian εδώ και αρκετό καιρό έχει θεαθεί να λειτουργεί σε 3th edition συσκευές (navimania.gr) οπότε ΕΥΚΟΛΑ όταν θα τελειώσει το έργο θα το δούμε και στις 5th edition Που στηρίζετε το OmniaHD.

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα στη Vodafone στον πειραια και μου ειπαν οτι το περιμενουν στις 16 Ιουλιου το κινητο και τον ρωτησα αν εχει επεμβει η vodafone στο λογισμικο του τηλεφωνου και το εψαξε και μου ειπε οχι ,ουτε λογοτυπα θα εχει πανω. Τιμη μου ανεφερε στα 599 το 8giga.
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω το κινητό από Voda ως σκέτη συσκευή θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε άλλο δίκτυο ή θα είναι κλειδωμένο;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω το κινητό από Voda ως σκέτη συσκευή θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε άλλο δίκτυο ή θα είναι κλειδωμένο;

 

Υποθέτω ότι θα μπορείς.

Ρε παιδιά θέλω να το πάρω τώρα, αλλά πόσο σύντομα θα μπορέσω να του περάσω ελληνικά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω το κινητό από Voda ως σκέτη συσκευή θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε άλλο δίκτυο ή θα είναι κλειδωμένο;

σωστή η ερώτηση...

γιατι καλό ειναι να έχουμε κ την εγγύηση!!!

ποσα χρόνια εγγύηση άραγε δίνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...