Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά μια ερώτηση: απο την ώρα που πήρα το κινήτο,fm transmitter ακούω και fm transmitter δεν βλέπω.... η "version" της συσκευής που κυκλοφορεί στην Ελλάδα το υποστηρίζει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα συμβούλευα όλους τους πρωτοεισερχόμενους στο φόρουμ που μοναδικό σκοπό έχουν τη βελτίωση της σχέσης τους με το νεοαποκτηθέν ARENA να μη κάνουν ταρζανιές με το καινούργιο τους κινητό.

Πολλοί έχουν καταστρέψει τα κινητά τους με πειράματα.

Το κινητό είναι άψογο και δεν χρειάζεται ΤΙΠΟΤΕ.

Να γράφετε τις απορίες σας και όσοι γνωρίζουμε κάτι θα απαντάμε.

Ούτε αναβαθμίσεις χρειάζονται ούτε φλασαρίσματα.

Μη τσιμπάτε.

Ξέρω πως μερικοί "ειδικοί" θα μου την πέσουν γιατί χαλάω την πιάτσα.

Εγώ όμως βλέπω πως κάθε μέρα, κάποιοι που ακούν αυτούς τους "ειδικούς" κλαίνε το κινητό τους.

Αν το κινητό δεν δουλεύει σωστά (πράγμα απίθανο) ή δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του, να το επιστρέψετε πίσω και να ζητήσετε τα λεφτά σας.

Διαβάστε και λίγο το manual.

Εγώ προσωπικά το έχω μάθει καλά πλέον το κινητό μου και μπορώ να απαντήσω σε όποια απορία σας.

 

 

Κανένα πρόβλημα με την συμβουλή σου αλλά να προσθέσω και εγώ κάτι;

Να το πας πίσω εκεί που το πήρες, μη το πειράξεις, θα χάσεις την εγγύηση.

 

Σε καμία περίπτωση δεν χάνει την εγγύηση αν κάνει factory reset!!!

 

Τι θέλω να πω; Δεν είναι σωστό να χαρακτηρίζεις κάποιους ειδικούς με εισαγωγικά από την στιγμή που και εσύ κάνεις κάτι αντίστοιχο...

Ο κάθε ένας από εμάς διαβάζει και κάνει αυτό που θέλει. Εγώ χωρίς να είμαι κανένας τρελός hacker αποφάσισα να φλασάρω το κινητό, και από vl να το κάνω unbranded. Το γιατί νομίζω έχει χιλιοειπωθεί σε προηγούμενα posts. Φυσικά επειδή είχα διαβάσει ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα σε άλλους που το προσπάθησαν, κράτησα το παλιό μου κινητό σαν πρώτο έτσι ώστε αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα που τελικά μετά από πολλές προσπάθειες δεν μπορέσω να το φτιάξω (γιατί έχω και το μικρόβιο του να πειράζω πράγματα), θα απευθυνθώ και σε κάποιο κατάστημα το οποίο κάνει τέτοια πράγματα και το εμπιστεύομαι εδώ και χρόνια (όποιος θέλει πληροφορίες pm me).

Άρα στην χειρότερη θα είχα μείνει λίγο καιρό περισσότερο με το παλιό κινητό, θα έχω μάθει 5 πράγματα παραπάνω (ίσως άχρηστα για κάποιους) και θα πλήρωνα γύρω στα 20 με 30 € παραπάνω στο κατάστημα για να μου το φλασάρει και να μου το αναβαθμίσει. (ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν χρειάστηκε γιατί το φλασάρισμα αν εξαιρέσεις κάτι μικροπροβληματάκια, πήγε μια χαρά).

 

Και στην τελική τι να συζητήσουμε εδώ; Μόνο links για παιχνίδια ή πως μπαίνει το ξυπνητήρι; Για αυτά υπάρχει το google και το manual αντίστοιχα.

 

Φυσικά όλα αυτά τελείως φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση: απο την ώρα που πήρα το κινήτο,fm transmitter ακούω και fm transmitter δεν βλέπω.... η "version" της συσκευής που κυκλοφορεί στην Ελλάδα το υποστηρίζει;

 

Στην Ελλάδα και σε κάποιες άλλες χώρες είναι απενεργοποιημένο. Αν θες να έχεις, θα πρέπει να το φλασαρεις, αλλά όπως είπα και προηγουμένως θα πρέπει να το "ρισκάρεις" με δικιά σου ευθύνη...;)

Link to comment
Share on other sites

Το flasaρισμα ή το update, γίνονται πάντα για καλό! Όπως και οι υπολογιστές, έτσι και τα κινητά έχουν λειτουργικό σύστημα το οποίο πρέπει να ενημερώνεται για να έχει εύρυθμη λειτουργία. Για παράδειγμα, τα Windows, Mac os, κάνουν update για να διορθωθούν τυχών προβληματάκια, για αντιμετώπιση κενών ασφαλείας ή για απόκτηση νέων λειτουργιών. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τα κινητά. Τις περισσότερες φορές, όμως, οι αναβαθμίσεις περιορίζονται στον πυρήνα του λειτουργικού, βελτιώνοντας πχ την ασφάλεια, χωρίς να υπάρχει κάποια αισθητή βελτίωση στο κινητό απο πλευράς χρηστικότητασς, ταχύτητας ή προγραμμάτων. Έτσι, όταν λένε κάποιοι: Ε, και που έκανα update/flash, τί κατάλαβα? Μιά απο τα ίδια! ΛΑΘΟΣ! Όλες οι αναβαθμίσεις περιέχουν κάτι νέο και καλό οπότε ποιός ο λόγος να έβγαζαν οι εταιρίες αναβαθμίσεις αν δεν βελτιώνονταν τίποτα? Επίσης, όσον αφορά το θέμα της "καταστροφής" των κινητών, επισημαίνεται ότι οι δημιουργοί των οδηγών εγκατάστασης λένε σαφέστατα οτι οι χρήστες να προχωρήσουν με δική τους ευθύνη!. Το οτι η πλειοψηφία των χρηστών καταφέρνει επιτυχώς να κάνει τις αλλαγές στο τηλέφωνο, σημαίνει οτι οι χρήστες που απέτυχαν ευθύνονται οι ίδιοι καθώς κάτι δεν έκαναν σωστά ή ο Η/Υ τους δέν πληρούσε τις προϋποθέσεις.

Το flashaρισμα ή το update μόνο βελτιώνουν, οι χρήστες χαλάνε τα κινητά με τις λάθος κινήσεις τους.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα ηταν ευκολο να "ανεβασετε" εναν αναλυτικο οδηγο για φλασαρισμα ή να με παραπεμψετε καπου για να τον βρω..? ευχαριστω εκ των προτερων..!
Link to comment
Share on other sites

"Καποιοι ειδικοι θα μου την πεσουν επειδη χαλαω την πιατσα " ειπε ο φιλος kYRIS. Χμμμμ..Ναι οντως, ολοι εμεις που φλασαραμε, περνουμε την μιζα, κονομαμε κατι βρε αδερφε, ναι μας χαλας την πιατσα, με πρωτο και καλυτερο τον finaldestiny ο οποιος εχει παραεμποριο με τα φλασαρισματα και κονομαει καμια 150 για καθε φλασαρισμα. finaldestiny θελω το 15% για την διαφημιση που σου κανω ε?

ΕΕΕΕΕΕΕ, μα υπηρχε περιπτωση να απαντησει κανεις σοβαρα τωρα? τι λεμε?

Προφανως δεν διαβασες κανεναν απο τους λογους που οδηγουν τον χρηστη σε φλασαρισμα, αλλιως μαλλον δεν θα ειχες τοσο σθενος κατα του φλασαρισματος.

Τα επιχειρηματα ειναι ολα οσα ειπωθηκαν απο τα παιδια, αν κατι δεν καταλαβες εδω ειμαστε να το συζητησουμε, με πρωτο και βασικο κανονα αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω

Το flasaρισμα ή το update, γίνονται πάντα για καλό! Όπως και οι υπολογιστές, έτσι και τα κινητά έχουν λειτουργικό σύστημα το οποίο πρέπει να ενημερώνεται για να έχει εύρυθμη λειτουργία. Για παράδειγμα, τα Windows, Mac os, κάνουν update για να διορθωθούν τυχών προβληματάκια, για αντιμετώπιση κενών ασφαλείας ή για απόκτηση νέων λειτουργιών. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τα κινητά. Τις περισσότερες φορές, όμως, οι αναβαθμίσεις περιορίζονται στον πυρήνα του λειτουργικού, βελτιώνοντας πχ την ασφάλεια, χωρίς να υπάρχει κάποια αισθητή βελτίωση στο κινητό απο πλευράς χρηστικότητασς, ταχύτητας ή προγραμμάτων. Έτσι, όταν λένε κάποιοι: Ε, και που έκανα update/flash, τί κατάλαβα? Μιά απο τα ίδια! ΛΑΘΟΣ! Όλες οι αναβαθμίσεις περιέχουν κάτι νέο και καλό οπότε ποιός ο λόγος να έβγαζαν οι εταιρίες αναβαθμίσεις αν δεν βελτιώνονταν τίποτα? Επίσης, όσον αφορά το θέμα της "καταστροφής" των κινητών, επισημαίνεται ότι οι δημιουργοί των οδηγών εγκατάστασης λένε σαφέστατα οτι οι χρήστες να προχωρήσουν με δική τους ευθύνη!. Το οτι η πλειοψηφία των χρηστών καταφέρνει επιτυχώς να κάνει τις αλλαγές στο τηλέφωνο, σημαίνει οτι οι χρήστες που απέτυχαν ευθύνονται οι ίδιοι καθώς κάτι δεν έκαναν σωστά ή ο Η/Υ τους δέν πληρούσε τις προϋποθέσεις.

Το flashaρισμα ή το update μόνο βελτιώνουν, οι χρήστες χαλάνε τα κινητά με τις λάθος κινήσεις τους.

 

 

well said

 

O καθενας εχει την ελευθερια του λογου και των πραξεων του, απλα καλο ειναι να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις.

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Το flasaρισμα ή το update, γίνονται πάντα για καλό! Όπως και οι υπολογιστές, έτσι και τα κινητά έχουν λειτουργικό σύστημα το οποίο πρέπει να ενημερώνεται για να έχει εύρυθμη λειτουργία. Για παράδειγμα, τα Windows, Mac os, κάνουν update για να διορθωθούν τυχών προβληματάκια, για αντιμετώπιση κενών ασφαλείας ή για απόκτηση νέων λειτουργιών. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τα κινητά. Τις περισσότερες φορές, όμως, οι αναβαθμίσεις περιορίζονται στον πυρήνα του λειτουργικού, βελτιώνοντας πχ την ασφάλεια, χωρίς να υπάρχει κάποια αισθητή βελτίωση στο κινητό απο πλευράς χρηστικότητασς, ταχύτητας ή προγραμμάτων. Έτσι, όταν λένε κάποιοι: Ε, και που έκανα update/flash, τί κατάλαβα? Μιά απο τα ίδια! ΛΑΘΟΣ! Όλες οι αναβαθμίσεις περιέχουν κάτι νέο και καλό οπότε ποιός ο λόγος να έβγαζαν οι εταιρίες αναβαθμίσεις αν δεν βελτιώνονταν τίποτα? Επίσης, όσον αφορά το θέμα της "καταστροφής" των κινητών, επισημαίνεται ότι οι δημιουργοί των οδηγών εγκατάστασης λένε σαφέστατα οτι οι χρήστες να προχωρήσουν με δική τους ευθύνη!. Το οτι η πλειοψηφία των χρηστών καταφέρνει επιτυχώς να κάνει τις αλλαγές στο τηλέφωνο, σημαίνει οτι οι χρήστες που απέτυχαν ευθύνονται οι ίδιοι καθώς κάτι δεν έκαναν σωστά ή ο Η/Υ τους δέν πληρούσε τις προϋποθέσεις.

Το flashaρισμα ή το update μόνο βελτιώνουν, οι χρήστες χαλάνε τα κινητά με τις λάθος κινήσεις τους.

 

Φιλικά

 

:clap: :up:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό τηλέφωνο αρκεί να μη του βγάλεις τα μάτια όπως πολλοί εδώ μέσα.

 

επειδη εχεις γινει γραφικος νομιζω...εχω μια απορια φιλε μου...

 

Το δικο σου κινητο ξεκατινιαζουμε φλασαρουμε η οτιδηποτε αλλο ???? εχασες μηπως εσυ την εγγυηση απο δικο μας φλασαρισμα??? σου χαλασε εσενα απο αυτα που σου καναμε εμεις????

οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω...ειναι απολειστικη ευθυνη του καθενος μας...το πληρωσαμε κ μπορουμε να το κανουμε οτι θελουμε...ειδικα οταν προκειται για μια διαδικασια που το κανει καλυτερο κατα την αποψη μας...αν εσυ δε θες να μπεις στο ολο σκεπτικο...να πηγαινεις στη vodafone στην lg για το παραμικρο προβλημα που σου βγαζει χωρις να το ψαχνεις καθολου...δε σε υποχρεωσε κιολας κανεις να κανεις το οτιδηποτε...

το ΑΡΕΝΑ ειναι οπως λες ΜΙΑ χαρα κινητο...ε εμεις θελουμε να το κανουμε ΔΥΟ χαρες κινητο αφου μπορουμε..!! :lol:

 

edit: κ θελω πολυ να μαθω ΕΝΑ ατομο που κατα το φλασαρισμα του χαλασε τελειως το κινητο απο εδω μεσα....

 

edit2: ''ειδικος'' δεν ειμαι ουτε το παιζω ουτε κ θα σου την πεσω για οποιοδηποτε λογο...να επαιρνα λεφτα απο το ολο θεμα οπως λεει κ ο jim παραπανω θα ειχες καθε λογο να το κραζεις...αλλα απλα ψαχτηκα εγω οπως κ αλλοι...μαζεψαμε πληροφοριες κ τις μοιραστηκαμε...για αυτο το λογο υπαρχει κ το φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα ηταν ευκολο να "ανεβασετε" εναν αναλυτικο οδηγο για φλασαρισμα ή να με παραπεμψετε καπου για να τον βρω..? ευχαριστω εκ των προτερων..!

 

στην υπογραφη μου υπαρχει αναλυτικος οδηγος στα ελληνικα...κ οτι απορια προκυψει θα πω αυτο που λεω παντα...ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειμαι κι εγω υπερ των φλασαρισματων. Μην του επιτηθεστε, απλα θεωρει πως δεν ειναι αναγκαιο και κυριως να μην δελεαζεστε και κανετε απερισκεπτες κινησεις.

Ειπωθηκαν αρκετες ωραιες αποψεις με επιχειρηματολογια. Καποιοι θα μεινουν επιφυλακτικοι , καποιοι αλλοι θα κανουν flashing, αλλα πρεπει να παραμεινουν επιφυλακτικοι!

Μην τρελαίνεστε, απλά πράγματα είναι.

 

Πόσταρα, για να αποφύγουμε την ατάκα: " έκανα ό,τι μου είπες."

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

φιλε kyris μιας και απευθυνθηκες σε εμενα καταλαβα πολλα μετα το φλασαρισμα μιας και πριν ηταν vf συσκευη. Έπίσης, εγω και υπόλοιποι εδώ μεσα προτείνουμε το φλασάρισμα αφου οι ίδιοι είδαμε βελτίωση. Αν εσύ προσωπικά δεν θες να φλασαρεις πολύ καλα κάνεις, ίσως καλύτερα απο εμάς ίσως και όχι.Ούτε μπορείς να μας λες ειδικούς ειρωνικά νομίζω, ουτε να μας ρωτάς τι καταλαβάμε. Αλλά μιας και ρώτησες καταλάβαμε αυτά που δέν μπορείς να καταλάβεις εσύ.

Τέλος, ενας χρήστης που ασχολείτε με κάτι συνεχώς εμβαθύνει πειραματίζεται ψάχνει και μετα ενημερώνει και τους υπόλοιπους και μαλιστα αν τα αποτελέσματα ειναι θετικα τους προτρείνει να ακολοθθήσουν.Γ αυτό κ το θέμα συζηταται εδω,ενα εξιδικευμενο φόρουμ και όχι στο in.gr/

 

* KAI ΤΕΛΙΚΑ δεν ξέρω ποιος άραγε το παίζει ειδήμων ???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest ispector

πολύ ωραίο το thread! έχει όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστεί κάποιος για να ρυθμίσει ή βελτιώσει το κινητό του. κρίμα που δεν το βρήκα νωρίτερα.. έψαχνα μόνο στο εξωτερικό για info.. πολύ ωραίος ο οδηγός finaldestiny86 μπράβο!!! βρήκα μόνο έναν παρόμοιο στα αγγλικά μετά από πολύ ψάξιμο, οι υπόλοιποι είναι λάθος, δε λειτουργεί κανένας.

έκανα update το κινητό μέσα από το auto update και από V10L πήγε σε V10T_02, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. πέρασα το V10L_07 αλλά και πάλι τίποτα, οπότε έβαλα το V10M_02 που είναι πολύ ωραίο. τέλος vl, τέλος ενοχλητικά logos :D

κράτησα όλα τα αρχεία από το update (.kdz, .cab, .wdb, .fls - .dfat κλπ) και μετέτρεψα τα 07_BB_CUST.dfat 09_a250_image.fls 10_a250_oem_code.fls σε .fat

αυτά περιέχουν κάποια .bin τα οποία άνοιξα μέσω ενός hex editor και στην αρχή τους γράφουν MZ, αν δεν κάνω λάθος είναι windows executable files. υπάρχουν και κάποια .vui που μοιάζουν στη δομή με αυτά του xperia που έχει windows mobile. πιστεύω ότι το arena έχει kernel windows mobile και custon gui, το s-class. αν βρούμε έναν τρόπο να του φορτώσουμε κάποιον explorer και να τρέξουμε windows mobile προγράμματα θα είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia . pariggila apo prothes sti vodafone( mias kai ekei eixa epidotisi) to arena kai exw diavasei apo tote olo to forum apo tin arxi.

loipon simera tha to parw kai i prwti mou aporia einai posi thewreite oti prepei na einai i prwti fortisi?

epeisis prepei na sas pw oti eimai kai egw lgakias kathws edw kai ena xrono exw to secret (kf 750) apo to opoio exw meinei polu ikanopoihmenos idikotera apo tin poiothta kataskeuis.

loipon an thelete apanthste mou se auti tin prwti erwtisi kai molis to anoixw thelw na me voithisete na to kanw toumpano!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το κινητακι σου! Την καλυτερη επιλογη εκανες. Εγω το φορτισα 14 ωρες συμφωνα με αυτα που εγραφε στο manual. Ασε, δεν περνουσαν με τιποτα. Vodafone και εσυ ε; Οπως και να εχει, το κινητο δεν παιζεται.
Link to comment
Share on other sites

thanks file mou

na sou pw?

les oti einai polu axima pou einai vl?

koita an den itan de tha to epairna etsi ki alliws opote.......

apo to tipota kalo kai to vl!!!!!

esu exeis meinei euxaristimenos?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι υπερ ευχαριστημενος. Προσπαθησα να το φλασαρω γιατι ειναι και εμενα vodafone αλλα δεν μου εκατσε. Ειχε καποια κολληματα μετα το την προσπαθεια να το φλασαρω αλλα περασαν με 2 factory reset. Πριν ειχα κι εγω lg (το cookie) και πιστεψε με, τρελαθηκα με το ARENA.
Link to comment
Share on other sites

wraia

etsi prepei na ftiaxtw ligo giati pio prin sto forum pou diavaza kapoioi den eipan kai ta kalutera

loipon se euxaristw polu file mou kai tha ta xanapoume otan to energopoihsw gia prwti fora.

thanks kai pali

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, ευχαριστηση μου! Υπομονη μεχρι αυριο που θα το ανοιξεις και θα κανεις τις οποιες ρυθμισεις χρειαζεται.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το κινητο.Φυσικα εχει και τα μειον του ομως οπως καθε κινητο.Και τα σημαντικα μειον του κατα τη γνωμη μου ειναι

-Η καμερα φωτογραφικη θα μπορουσε να ειναι πιο λεπτομερης,αν και ειναι καλη.

-Οι φωτογραφιες το βραδυ δεν βλεπονται.

-Η κακη ποιοτητα βιντεοσκοπησης το βραδυ.

-Η κακη ποιοτητα βιντεοσκοπησης σε εσωτερικους χωρους(εμφανιζεται "θορυβος").

Αν σε ενοχλησει πολυ που θα ειναι vodafone, μπορεις να το φλασαρεις.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

i alitheia einai oti de me enoxlei kai polu i fotografiki giati exw to secret tou opoiou oi foto den paizontai aplws!!!! einai exairetikes.den xerw an exei tuxei na deis apo secret..??

paidia an apofasisw na to flasarw elpizw na me voithisete etsi?

e spidey....????

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την φόρτιση, όταν γεμίσει αφαιρέστε απευθείας τον φορτιστή...απο κει κ μετά είναι το ίδιο και το αυτό οσο και να το αφησετε..απλα σημαντικο ειναι τις πρώτες 3 φορες να γινονται πλήρης φορτίσεις ξεφορτίσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά σε όλους,

 

δεν έχω φλασάρει ακόμα το κινητό αλλά το σκέφτομαι. κάποιες ερωτήσεις προς αυτούς που έχουν φάει ...φλασιά (!) :

 

με την έκδοση V10M_02 ...

 

Α) έχετε κάποιο πρόβλημα με την ταξινόμηση των επαφών? η εύρεση των επαφών δουλεύει όπως με την μαμά έκδοση?

 

Β) Αυτό το UMTS που διάβασα ότι λείπει τι είναι? χρειάζεται? σας ...λείπει?

 

Γ) Όπως σας είπα και πρίν το κίν μου τρέχει την μαμά έκδοση. όταν λοιπόν συνδέω τα ακουστικά hands free το κιν κάθε τρείς και λίγο αρχίζει να κάνει κλήσεις από μόνο του! κυρίως όταν ακούω μουσική. πραγματικά πολύ εκνευριστικό. άσε που όταν μιλάω από hands free δεν ακούγομαι σχεδόν καθόλου. εσείς έχετε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα?

 

Δ) Άλλο ένα πρόβλημα με το hands free: μετά από 3-4 mp3z που παίζει συνεχόμενα,τα επόμενα δεν ακούγονται. δεν βγαίνει ήχος ενώ ο player τρέχει! Αυτό σας το παρουσιάζει?

 

Ε) Ως γνωστόν, η οθόνη του κινητού σβήνει όταν αυτό είναι κοντά στο κεφάλι. Με την καινούργια έκδοση υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το thread! έχει όλες τις πληροφορίες που θα χρειαστεί κάποιος για να ρυθμίσει ή βελτιώσει το κινητό του. κρίμα που δεν το βρήκα νωρίτερα.. έψαχνα μόνο στο εξωτερικό για info.. πολύ ωραίος ο οδηγός finaldestiny86 μπράβο!!! βρήκα μόνο έναν παρόμοιο στα αγγλικά μετά από πολύ ψάξιμο, οι υπόλοιποι είναι λάθος, δε λειτουργεί κανένας.

έκανα update το κινητό μέσα από το auto update και από V10L πήγε σε V10T_02, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. πέρασα το V10L_07 αλλά και πάλι τίποτα, οπότε έβαλα το V10M_02 που είναι πολύ ωραίο. τέλος vl, τέλος ενοχλητικά logos :D

κράτησα όλα τα αρχεία από το update (.kdz, .cab, .wdb, .fls - .dfat κλπ) και μετέτρεψα τα 07_BB_CUST.dfat 09_a250_image.fls 10_a250_oem_code.fls σε .fat

αυτά περιέχουν κάποια .bin τα οποία άνοιξα μέσω ενός hex editor και στην αρχή τους γράφουν MZ, αν δεν κάνω λάθος είναι windows executable files. υπάρχουν και κάποια .vui που μοιάζουν στη δομή με αυτά του xperia που έχει windows mobile. πιστεύω ότι το arena έχει kernel windows mobile και custon gui, το s-class. αν βρούμε έναν τρόπο να του φορτώσουμε κάποιον explorer και να τρέξουμε windows mobile προγράμματα θα είναι τέλεια.

 

Πραγματικά ωραία και με αποδεδειγμένο τρόπο η παρατήρησή σου!:wink:

Το κινητό είναι ακόμη σε πρώιμο στάδιο και δεν έχουν εξετασθεί όλες οι παράμετροι του λειτουργικού του. Ο καιρός θα δείξει. Στον φίλο που θέλει να κάνει φλασάρισμα, αν τελικά αποφασίσει να κάνει, να ακολουθήσει με προσοχή τον οδηγό του finaldestiny ή του Mylgarena.org. Καλή επιτυχία!;)

 

γειά χαρά σε όλους,

 

δεν έχω φλασάρει ακόμα το κινητό αλλά το σκέφτομαι. κάποιες ερωτήσεις προς αυτούς που έχουν φάει ...φλασιά (!) :

 

με την έκδοση V10M_02 ...

 

Α) έχετε κάποιο πρόβλημα με την ταξινόμηση των επαφών? η εύρεση των επαφών δουλεύει όπως με την μαμά έκδοση?

 

Β) Αυτό το UMTS που διάβασα ότι λείπει τι είναι? χρειάζεται? σας ...λείπει?

 

Γ) Όπως σας είπα και πρίν το κίν μου τρέχει την μαμά έκδοση. όταν λοιπόν συνδέω τα ακουστικά hands free το κιν κάθε τρείς και λίγο αρχίζει να κάνει κλήσεις από μόνο του! κυρίως όταν ακούω μουσική. πραγματικά πολύ εκνευριστικό. άσε που όταν μιλάω από hands free δεν ακούγομαι σχεδόν καθόλου. εσείς έχετε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα?

 

Δ) Άλλο ένα πρόβλημα με το hands free: μετά από 3-4 mp3z που παίζει συνεχόμενα,τα επόμενα δεν ακούγονται. δεν βγαίνει ήχος ενώ ο player τρέχει! Αυτό σας το παρουσιάζει?

 

Ε) Ως γνωστόν, η οθόνη του κινητού σβήνει όταν αυτό είναι κοντά στο κεφάλι. Με την καινούργια έκδοση υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Α) Σε εμένα, δεν μπορεί να πραγματοποιήσει ομαδοποίηση με βάση αλφαβητικής σειράς. Λύση: Σε κάθε όνομα, άλλαξα το αρχικό γράμμα σε αγγλικό (πχ: Κώστας σε...Kώστας)

 

Β) Αυτό είναι αν θές να λειτουργεί μόνο το 3g δίκτυο. Όχι και τόσο πρακτικό μιας και δέν υπάρχει πάντα επαρκής κάλυψη 3g.

 

Γ) Μήπως πατάς καταλάθος το κουμπί που βρίκεται πάνω στα hands-free? Ο ήχος είναι οκ και δυνατός μπορώ να πώ.

 

Δ)Όχι. Δουλέυει μιά χαρά

 

Ε) Δέν νομίζω.

 

Εν κατακλείδι, έκανες factory reset μετά την αναβάθμιση? Κάνε ένα back-up και μετά κάνε factory reset. Λογικά τα εναπομείναντα προβλήματα θα λυθούν.

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

The Korean Press:"The key thing to success for smart-phones depends on content. In line with the perception, LG will open 'LG App Store' in July to share contents for mobile applications," Αυτά είπε ο Ahn Seung-kwon, CEO της LG Electronics Mobile Communications.

 

Reuters: LG has scheduled the launch of its own download store for July in the Korean market, aiming to eventually make it a place for LG phone users to access applications and digital content such as games and music. "Open operating systems will be the mainstream," Ahn said.

 

Mobile-ent.biz: These dislosures came at the domestic launch of LG's new premium Arena touchscreen phone. It has targeted five million sales for the device.

 

Επιτέλους, η πιό μεγάλη επιθυμία των κατόχων του Arena (εντάξει, όχι και όλων!) γίνεται σε λίγο καιρό πραγματικότητα!

 

Πηγές:

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/biz/2009/06/123_46654.html

http://www.reuters.com/article/rbssConsumerGoodsAndRetailNews/idUSSEO18792720090611

http://www.mobile-ent.biz/news/33489/LG-to-launch-app-store-in-Korea

Link to comment
Share on other sites

 

Εν κατακλείδι, έκανες factory reset μετά την αναβάθμιση? Κάνε ένα back-up και μετά κάνε factory reset. Λογικά τα εναπομείναντα προβλήματα θα λυθούν.

 

 

καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση.

 

στο θέμα μας,

 

δέν έχω κάνει ακόμα αναβάθμιση. ούτε και factory reset. για το hands free, οχι δεν πατάω καποιο κουμπί. μπορεί να είναι ελλατωματικά τα ακουστικά ή να έίναι bug του λογισμικού μου (V10a)

 

ψιλοβλακεία αυτό με την ταξινόνηση. έιναι διαδικασία το rename σε τόσες επαφές.

 

Μόνο 3g δεν νομίζω να μου χρειαστεί οπότε μικρό το κακό με το UMTS

 

To προβλημα είναι με το αυτόματο σβήσιμο της οθόνης. του έχω πάρει μια δερμάτινη θήκη και επειδή ακριβώς καλυπτεται η επιφάνεια του σενσορα, δεν βλεπω ποιος με καλεί η ποιόν καλώ! είναι τραγικό.

 

ελπίζω σε μια επόμενη έκδοση αναβάθμισης που να το διορθώνει

 

σ΄ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Οκ, είχα την εντύπωση οτι έκανες update. Πάντως αν εξαιρέσεις το πρόβλημα με την ταξινόμιση, όλα είναι οκ και σε εμένα αλλά και σε δεκάδες άλλα άτομα που έβαλαν τη νέα έκδοση. Για τη θήκη, αν νομίζεις οτι δεν θα επηρεαστεί πολύ η εμφάνισή της, κάνε καμια πατέντα (άνοιξε μικρή τρύπα) ή περίμενε μέχρι να βρεθεί λύση. Αν σε ενοχλεί το πρόβλημα με τις επαφές, περίμενε λίγες μέρες. Η LG Hellas μου είπε (τηλεφωνικά) οτι θα βγεί νέα έκδοση μέσα στον Ιούνιο με αλλαγές. Είδωμεν...

 

Edit: Πρός moderators-Δεν νομίζετε οτι πρέπει το thread να γίνει pinned? Έχει καθημερινή συμμετοχή και πολλές εμφανίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...