Jump to content

Γερανοί Τροχαίας


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου σηκωσαν χθες απο την Σολωνος διπλα στο saturn στην Καλιθεα το civic μου. Πηγα να φυγω και κοντεψα να τρελαθω οταν δεν το ειδα εκει που το ειχα αφησει. Ευτυχως ενας με καντινα εκει μου ειπε τι ειχε συμβει...

 

Και τα ερωτηματα....

 

- Αν δεν υπηρχε αυτος ο ανθρωπος πως θα ηξερα οτι δεν κλαπηκε αλλα το σηκωσαν ???

- Σε καποια σημεια εχω δει πινακιδες προειδοποιητικες οτι γερναος σηκωνει παρκαρισμενα παρανομα ΙΧ. Ειναι υποχρεωτικο να υπαρχουν τετοιες προειδοποιητικες πινακιδες ??

 

- Στο χαρτι που αφησαν στο αυτοκινητο που το βρηκα σε χωρο στον Ρεντη γραφει οτι η εξωτερικη κατασταση του αυτοκινητου κατα την παραλαβη απο τον γερανο ειχε γρατζουνιες , εκδορες και βαθουλωματα. Ευτυχως το αυτοκινητο δεν ειχε κατι τετοιο. Μολις εναμυσι μηνα το εχω.

 

Αρα να υποθεσω οτι το γραφουν standar για να μην αξιωνει καθε ιδιοκτητης αποκατασταση τυχον ζημιων κατα την μεταφορα !!!

 

Ελλαδαρα !!!!:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν πινακίδες οτι σηκώνουν οχήματα.

Όσο για ειδοποίηση της τροχαίας, τι να έκαναν, να έγραφαν με spray στην άσφαλτο;:p

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν πινακίδες οτι σηκώνουν οχήματα.

Όσο για ειδοποίηση της τροχαίας, τι να έκαναν, να έγραφαν με spray στην άσφαλτο;:p

 

Καλη ιδεα το spay...Για τα βαθουλωματα κλπ ????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει οι τροχαίοι μας να μετακινούν αυτοκίνητα όπως εδώ. Φαντάσου φίλε Γιάννη να συνέβαινε το ίδιο στο δικό σου, τι θα έγραφαν στο χαρτί.

"Η εξωτερική κατάσταση του αυτοκινήτου κατά την παραλαβή είχε γρατσουνιές, εκδορές, βαθουλώματα, τσαλακώματα στην οροφή, σπασμένο παρπρίζ...." :p

 

Την ιδέα με το spray την βρήκαν οι ιάπωνες εδώ και καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Για τα βαθουλώματα, τι;

Εδώ μπορούν να σου καταστρέψουν τον προφυλακτήρα αν οι πινακίδες σου δεν μπορούν να αφαιρεθούν. Προφανώς είναι καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

- Στο χαρτι που αφησαν στο αυτοκινητο που το βρηκα σε χωρο στον Ρεντη γραφει οτι η εξωτερικη κατασταση του αυτοκινητου κατα την παραλαβη απο τον γερανο ειχε γρατζουνιες , εκδορες και βαθουλωματα. Ευτυχως το αυτοκινητο δεν ειχε κατι τετοιο. Μολις εναμυσι μηνα το εχω.

 

Αρα να υποθεσω οτι το γραφουν standar για να μην αξιωνει καθε ιδιοκτητης αποκατασταση τυχον ζημιων κατα την μεταφορα !!!

:blink::blink::blink::blink:

πανε καλα μωρε??? αυτο πρεπει να το καταγγειλεις...δεν γινεται ανεξαρτητως καταστασης να το γραφουν. ετσι οπως το γραφουν τους απαλλασσει απο οποιαδηποτε ευθυνη..και αντε ν αποδειξεις το αντιθετο..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει οι τροχαίοι μας να μετακινούν αυτοκίνητα όπως εδώ.

 

Την ιδέα με το spray την βρήκαν οι ιάπωνες εδώ και καιρό...

 

Τραγικο...Εξυπνοι οι σχιστοματηδες !!!!

 

:blink::blink::blink::blink:

πανε καλα μωρε??? αυτο πρεπει να το καταγγειλεις...δεν γινεται ανεξαρτητως καταστασης να το γραφουν. ετσι οπως το γραφουν τους απαλλασσει απο οποιαδηποτε ευθυνη..και αντε ν αποδειξεις το αντιθετο..

 

 

Φυσικα και δεν θα κατσω ετσι !!!!Αυριο παω στην Τροχαια Καλιθεας και επεται συνεχεια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και αν είχε γρατζουνιές και βαθουλώματα πως θα μπορούσες να αποδείξεις οτι δεν τα έχεις κάνει εσύ και σου τα έκανε ο γερανός;
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και αν είχε γρατζουνιές και βαθουλώματα πως θα μπορούσες να αποδείξεις οτι δεν τα έχεις κάνει εσύ και σου τα έκανε ο γερανός;

 

Μα δεν θα μπορουσα.....

 

 

Να και το ...ραβασακι που λει για γρατζουνιες !!!Δυο δυσαναγνωστες υπογραφες χωρις ονομα και ουτε η δικη μου υπογραφη που το παρελαβα.

 

 

http://img232.imageshack.us/img232/6538/klisi1il6.th.jpg

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

To παρκαρισμα δεν σε παει και πολυ μαλλον .

Αχαχαχα.

 

Γιάννη μάλλον ήρθε η ώρα να αρχίσεις να παίρνεις τα ΜΜΜ :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 20 χρονια εχω παρει 4 κλισεις για παρκαρισμα (λογικο νουμερο για Αθηνα) και τις τελευταιες 20 μερες μια εγω και μια η κορη μου.

 

Διπλα εκει που παρκαρα ειχε parking το saturn και μπορουσα να το βαλω εκει και να παω στην δουλεια μου αλλου αλλα μαλλον δεν μου πανε κατι τετοια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ποσο πηγε το παρκινγκ?

εχει οριο ημερων που μπορεις να το παρεις πισω?

 

11,20 πληρωσα για λιγοτερο απο μια ωρα...Δεν ξερω αν εχει οριο ημερων.

 

Πηγα το πρωι στον Διοικητη Τροχαιας Καλλιθεας και μου ειπε την Δευτερα 2/2 να παω να μου τις δωσει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγώ να γίνω τώρα ο συνήγορος της δικαιωσύνης ; ( όπως λέμε του διαβόλου ; εντελώς το αντίθετο ) ...

 

υπάρχει λόγος να παρκάρετε παράνομα ; και μην μου πείτε έλλειψη θέσεων πάρκινγκ , θα σας πω εγώ MMM και άνετο πάρκινγκ σε 10 λεπτά με αστικό από το κέντρο της Θεσσαλονίκης ( για Αθήνα πιστευω υπάρχουν παρόμοιες περιοχές δίπλα σε μετρό ή αστικό λεωφορείο ) βάλτε και το λιγότερο καύσιμο που καίω ... ο βιαστικός θα πάει σε γκαράζ , είναι βιαστικός ...

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ να γίνω τώρα ο συνήγορος της δικαιωσύνης ; ( όπως λέμε του διαβόλου ; εντελώς το αντίθετο ) ...

 

υπάρχει λόγος να παρκάρετε παράνομα ; και μην μου πείτε έλλειψη θέσεων πάρκινγκ , θα σας πω εγώ MMM και άνετο πάρκινγκ σε 10 λεπτά με αστικό από το κέντρο της Θεσσαλονίκης ( για Αθήνα πιστευω υπάρχουν παρόμοιες περιοχές δίπλα σε μετρό ή αστικό λεωφορείο ) βάλτε και το λιγότερο καύσιμο που καίω ... ο βιαστικός θα πάει σε γκαράζ , είναι βιαστικός ...

 

Σεβαστα αυτα που λες αλλα το θεμα εδω που αρχισα δεν ειναι κατα ποσο πρεπει να παρκαρουμε και που αλλα η συμπεριφορα των υπευθυνων των γερανων οταν μας σηκωνουν το αμαξι...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και πρέπει να κυνηγήσεις το θέμα , η αποποίηση ευθυνών είναι μέγιστο έγκλημα απάθειας , και θα ήθελα να μάθω τι λένε οι ασφαλιστικές για αυτό το θέμα ...

 

ΥΓ όπου απαγορεύεται η στάθμευση , φυσικά και μπορεί να πάει να το σηκώσει ο γερανός , πχ μπορεί να υπάρχει κρούνος για την πυροσβεστική ή για κάποιο άλλο λόγο ... τα σήματα με τους γερανούς μπαίνουν σε περιοχές με υψηλή επιτήρηση , δλδ για 10 λεπτά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση μπορεί να την γλιτώσεις επειδή ο γερανός θέλει ώρα για να έρθει , αλλά σε περιοχές με τα σήματα περνάει τακτικά , άσχετα αν αυτό δεν γίνεται ( έλλειψη προσωπικού ; έλλειψη σε μηχανήματα ; ή τεμπελιά ; )

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ να γίνω τώρα ο συνήγορος της δικαιωσύνης ; ( όπως λέμε του διαβόλου ; εντελώς το αντίθετο ) ...

 

υπάρχει λόγος να παρκάρετε παράνομα ; και μην μου πείτε έλλειψη θέσεων πάρκινγκ , θα σας πω εγώ MMM και άνετο πάρκινγκ σε 10 λεπτά με αστικό από το κέντρο της Θεσσαλονίκης ( για Αθήνα πιστευω υπάρχουν παρόμοιες περιοχές δίπλα σε μετρό ή αστικό λεωφορείο ) βάλτε και το λιγότερο καύσιμο που καίω ... ο βιαστικός θα πάει σε γκαράζ , είναι βιαστικός ...

Άπειροι λόγοι, χωρίς να δικαιολογώ κανέναν.

Αλλά μην ξανακαθήσουμε να υπολογίσουμε πόσα αμάξια κυκλοφορούν και πόσες κανονικές θέσεις πάρκινγκ υπάρχουν.

Μετά είναι και θέμα νοοτροπίας έλληνα και άλλα πολλά..

Πάντως το θέμα μας είναι σωστά οι γερανοί και η αλητεία που υπάρχει σε αυτούς τους ανθρώπους που πάνε και σηκώνουν αμάξια (σωστά αφού είναι δουλειά τους), αλλά προκαλούνε και ζημιές ταυτόχρονα που είναι ανεπίτρεπτο..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω για την Θεσσαλονίκη, οι θέσεις πάρκινγκ είναι περισσότερες από τα αυτοκίνητα ( ναι μην γελάτε ) απλά που έχουν εξαφανιστεί ; οι περισσότερες θέσεις έχουν μεταμορφωθεί σε καταστήματα ( τρανό παράδειγμα η Βασ. Όλγας ) ενώ υπάρχουν τουλάχιστον 10.000 εγκαταλελημένα αυτοκίνητα ... Γνωρίζω περίπτωση που υπάρχει χαρτί πάνω στο αυτοκίνητο ( το γνωστό 45 μέρες ) και είναι από πέρυσι για να μην πω 2 χρόνια το χαρτί ... τι έγινε ; μήπως λείπει η οργάνωση στις υπηρεσίες ; επίσης γνωρίζω για βάρκες που καταλαμβάνουν θέσεις ( στην περιοχή της Μπότσαρη πρέπει να έχω μετρήσει 3 ) που μάλλον είναι παράνομο , αλλά και νόμιμο να ήταν , αφού έχεις βάρκα , έχεις και 150 ευρώ για ετήσιο πάρκινγκ σε κάποιο από τα γνωστά μέρη που στο φροντίζουν κι όλας ...
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στην Τροχαια και πηρα τελικα τις πινακιδες και ανεφερα στον Διοικητη τα αναγραφομενα περι γρατζουνιων , βαθουλωματων κλπ και του εδειξα και το σχετικο χαρτι . Του εξηγησα οτι επιθεωρησα το αμαξι εκατοστο προς εκατοστο και δεν εχει τιποτα και του ειπα οτι τετοιες ενρεγεις προς πολιτες μας βαζουν ευλογα σε πονηρες σκεψεις. Με ακουσε με προσοχη και δεχτηκε τα λεγομενα μου. Κρατησε τα στοιχεια της κλισης και το κινητο μου και μου ειπε οτι θα το ψαξει και θα με ενημερωσει... Θα κανω υπομονη να δω τι θα γινει αλλα με κανενα τροπο δεν θα το αφησω ετσι !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά περιμένεις να σε ενημερώσει;:lol:

 

 

Εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα με ενημερωσει και θα γραψω εδω...Αλοιως θα αρχισω τα fax και email σε αλλους παραληπτες και δεν νομιζω να το θελει.

Θα δεξει εξ αλλου !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη! Ειλικρινα χαιρομαι πολυ με το κουραγιο σου... Αν ολοι μας φερομασταν με αυτο τον τροπο και διεκδικουσαμε τα δικαιωματα μας, με ευγενικο παντα τροπο, τοτε η κατασταση θα ηταν πολυ καλυτερη για ολους μας!!
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη! Ειλικρινα χαιρομαι πολυ με το κουραγιο σου... Αν ολοι μας φερομασταν με αυτο τον τροπο και διεκδικουσαμε τα δικαιωματα μας, με ευγενικο παντα τροπο, τοτε η κατασταση θα ηταν πολυ καλυτερη για ολους μας!!

 

Χωρις να θελω να ...ευλογησω τα γενια που δεν εχω νομιζω ειναι καθηκον μας και δεν μπορει...Εστω αργα κατι θα αλλαξει αν ειμαστε συνειδητοι οχι μονο σε υποχρεωσεις αλλα και σε δικαιωματα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...