Jump to content

Aπληρωτα ενοικια,Διαταγη αποδοσης μισθιου,Εξωδικο


axileas42
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη για να κανεις διαταγη αποδοση μισθιου δεν εχει σημασια αν εχει ληξει το συμβολαιο? Αρκει να εχει γινει αρχικο? Πως αλλιως αποδεικνυεται οτι συνεχοζοταν μεχρι καποιο διαστημα?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τις αποδειξεις πιστευω ή με καταθεση στην Τραπεζα αν γινοταν με αυτο τον τροπο.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να κανεις διαταγη αποδοση μισθιου δεν εχει σημασια αν εχει ληξει το συμβολαιο? Αρκει να εχει γινει αρχικο? Πως αλλιως αποδεικνυεται οτι συνεχοζοταν μεχρι καποιο διαστημα?

 

Αν το αυμβολαιο εχει ληξει και εσυ ζητας για διαστημα μετα τη ληξη του, δεν μπορεις να βγαλεις ΔΠ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διαταγή απόδοσης και μισθώματα λόγω δυστροπίας μπορείς να αιτηθείς αρκεί να υπάρχει έγγραφη μίσθωση..μην συγχέετε την λήξη του συμβατικού χρόνου της μίσθωσης...εξακολουθεί να υφίσταται ως αορίστου χρόνου...
Link to comment
Share on other sites

Διαταγή απόδοσης και μισθώματα λόγω δυστροπίας μπορείς να αιτηθείς αρκεί να υπάρχει έγγραφη μίσθωση..μην συγχέετε την λήξη του συμβατικού χρόνου της μίσθωσης...εξακολουθεί να υφίσταται ως αορίστου χρόνου...

Εξαρτάται από τους ειδικότερους όρους του μισθωτηρίου, όμως, εάν έχει λήξει η συμβατική διάρκεια, πώς προκύπτει η οφειλή?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν έχει γίνει κατανοητό..; Μία μίσθωση που έχει λήξει κατά το μισθωτήριο, δεν σημαίνει ότι έχει λήξει και εν τοις πράγμασι...η μίσθωση λήγει (κατά κανόνα) με την καταγγελία της εκ μέρους ενός εκ των συμβαλλομένων και όχι αυτοδικαίως επειδή έχει ορισθεί η διάρκειά της σε μία σύμβαση..

 

Επομένως: είτε έχει λήξει η συμβατική της διάρκεια είτε όχι, τα μισθώματα εξακολουθούν να οφείλονται από την στιγμή που ο μισθωτής ευρίσκεται εντός του μισθίου και κάνει χρήση αυτού και η απόδειξις περί οφειλής ή μή, γίνεται όπως θα γινόταν και εάν ΔΕΝ είχε λήξει η συμφωνημένη διάρκειά της...από εκεί και πέρα, εάν ο μισθωτής επικαλείται μερική ή ολική εξόφληση, έχει δικαίωμα να ασκήσει ανακοπή κατά της διαταγής απόδοσης ή πληρωμής..

 

Να σημειώσω εδώ, ότι εάν ο ιδιοκτήτης καταγγείλει την μίσθωση για οιονδήποτε λόγο (συμπεριλαμβανομένου και της λήξεως της μισθώσεως κατά το μισθωτήριο) έχει δικαίωμα να διεκδικήσει τυχόν από τούδε και πέρα ποσά αλλά όχι ως μισθώματα αλλά ως αποζημίωση χρήσεως...(αυτά όμως είναι νομικές λεπτομέρειες που κουράζουν..)

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν έχει γίνει κατανοητό..; Μία μίσθωση που έχει λήξει κατά το μισθωτήριο, δεν σημαίνει ότι έχει λήξει και εν τοις πράγμασι...η μίσθωση λήγει (κατά κανόνα) με την καταγγελία της εκ μέρους ενός εκ των συμβαλλομένων και όχι αυτοδικαίως επειδή έχει ορισθεί η διάρκειά της σε μία σύμβαση..

 

Επομένως: είτε έχει λήξει η συμβατική της διάρκεια είτε όχι, τα μισθώματα εξακολουθούν να οφείλονται από την στιγμή που ο μισθωτής ευρίσκεται εντός του μισθίου και κάνει χρήση αυτού και η απόδειξις περί οφειλής ή μή, γίνεται όπως θα γινόταν και εάν ΔΕΝ είχε λήξει η συμφωνημένη διάρκειά της...από εκεί και πέρα, εάν ο μισθωτής επικαλείται μερική ή ολική εξόφληση, έχει δικαίωμα να ασκήσει ανακοπή κατά της διαταγής απόδοσης ή πληρωμής..

 

Όταν μια σύμβαση μίσθωσης έχει ορισμένη διάρκεια που αναφέρεται στο μισθωτήριο και επιπλέον στο μισθωτήριο περιλαμβάνεται όρος (δεν είναι σπάνιο αυτό που λεω) ότι η ανανέωση της μίσθωσης αποδεικνύεται μόνον εγγράφως, τότε κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να βγαίνει ΔΠ. Η οφειλή δεν αποδεικνύεται από έγγραφο, διότι από το έγγραφο δεν προκύπτει η βέβαιη ύπαρξη μίσθωσης.

Τώρα, ο κάθε ειρηνοδίκης ή πρωτοδίκης, μπορεί να έχει ότι γνώμη θέλει.

 

Και για να σου δώσω ένα πρακτικό παράδειγμα:

Έστω ότι μισθώνω ένα ακίνητο και πληρώνω κανονικά τις υποχρεώσεις μου. Όταν φτάσει ο χρόνος λήξης της μίσθωσης, κανονικά, σαν κύριος, παραδίδω τα κλειδιά στον ιδιοκτήτη, του εξοφλώ κάθε εκκρεμότητα και φεύγω.

 

Ο κακοπροαίρετος ιδιοκτήτης όμως, μετά την πάροδο 6 μηνών (για να μην πω 6 ετών) καταθέτει σε βάρος μου ΔΠ ζητώντας τα μισθώματα των τελευταίων 6 μηνών και με αποδεικτικό, όπως λες, το ληγμένο μισθωτήριο.

Κοινοποιεί τη ΔΠ, πού αλλού; Στην δνση του μίσθιου (αφού ισχυρίζεται ότι ακόμη εκεί διαμένω) ενώ εγώ φυσικά δεν μένω εκεί και δεν λαμβάνω ποτέ γνώση, περνάν οι 15 μέρες και έχει στα χέρια του εκτελεστό τίτλο σε βάρος μου???

 

Τι λέτε ωρε!!! Όποιος βγάζει ΔΠ με ληγμένο μισθωτήριο, παίρνει ο ίδιος ληγμένα :p

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν λένε (τουλάχιστον όχι πάντοτε) ό,τι θέλουν οι δικαστές...όσοι γνωρίζουν τα σχετικά άρθρα, θα ξέρουν τις τροποποιήσεις που έφερε ο Ν.4055/2012 στο άρθρο 662Α της Πολιτικής Δικονομίας....το άρθρο τούτο στην προϊσχύσασα μορφή του όριζε ότι ''..μπορεί να ζητηθεί η έκδοση διαταγής απόδοσης της χρήσης μισθίου ακινήτου, αν η μίσθωση αποδεικνύεται εγγράφως['' που σήμαινε ότι έπρεπε να υπάρχει έγγραφη μίσθωση ΚΑΙ έγγραφη ανανέωση...

 

Η νέα μορφή του άρθρου μας ενημερώνει ότι ''...μπορεί να ζητηθεί η έκδοση διαταγής απόδοσης της χρήσης μισθίου ακινήτου, αν η έναρξη της μίσθωσης αποδεικνύεται εγγράφως'' που σημαίνει αυτό που ισχυρίζομαι : μας αρκεί ή έναρξη και όχι η έγγραφη ανανέωσή της...και βεβαίως εδώ διόρθωσε μία σαφέστατη αδικία ο νομοθέτης μιας και χρήστες-μισθωτές του μισθίου δεν μπορούσαν να αποβληθούν με την ταχύτερη διαδικασία της διαταγής απόδοσης μισθίου μόνον και μόνον διότι είχε λήξει η συμβατική διάρκεια της μίσθωσης (πολλές φορές και με την μεθοδευμένη άρνηση του μισθωτού να στέρξει στην υπογραφή της ανανέωσης)...

 

Περαιτέρω,δε, δίδεται για πρώτη φορά η δυνατότητα να συμπεριλαμβάνεις στην διαταγή απόδοσης μισθίου ΚΑΙ καθυστερούμενα μισθώματα ΚΑΙ κοινόχρηστες δαπάνες, λογαριασμούς κ.λ.π. κάτι απολύτως λογικό αφού το 99% των εξώσεων γίνεται για οφειλές και υπερημερία του μισθωτού και όχι π.χ. για ανοικοδόμηση ή ιδιόχρηση..

Link to comment
Share on other sites

Στο προκείμενο παράδειγμά σου που είναι παντελώς έωλο, δοκίμασε κάτι τέτοιο και θα : 1. μηνυθείς για απάτη επι δικαστηρίω και απλή απάτη 2. Θα ασκήσω ανακοπή κατά το στάδιο της εκτέλεσης και θα την κερδίσω σίγουρα. 3. Θα δικαιούμαι και χρηματική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης και περαιτέρω ζημίας, εξόδων , δικαστικών δαπανών κ.λ.π. 4. Θα μηνυθεί ο δικαστικός επιμελητής που κοινοποίησε σε μή υπάρχουσα διεύθυνση πλέον αστικών αξιώσεων και αφαίρεση αδείας επαγγέλματος και τέλος..η αξίωση για καταβολή μισθωμάτων παραγράφεται μετά από πενταετία..επομένως αφήνουμε στην άκρη τα περί 6ετίας κ.λ.π

 

Τέλος να υπενθυμίσω ότι μπορείς να διεκδικήσεις μισθώματα και με τακτική αγωγή εκτός από διαταγή πληρωμής..

Link to comment
Share on other sites

Στο προκείμενο παράδειγμά σου που είναι παντελώς έωλο, δοκίμασε κάτι τέτοιο και θα : 1. μηνυθείς για απάτη επι δικαστηρίω και απλή απάτη 2. Θα ασκήσω ανακοπή κατά το στάδιο της εκτέλεσης και θα την κερδίσω σίγουρα. 3. Θα δικαιούμαι και χρηματική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης και περαιτέρω ζημίας, εξόδων , δικαστικών δαπανών κ.λ.π. 4. Θα μηνυθεί ο δικαστικός επιμελητής που κοινοποίησε σε μή υπάρχουσα διεύθυνση πλέον αστικών αξιώσεων και αφαίρεση αδείας επαγγέλματος και τέλος..η αξίωση για καταβολή μισθωμάτων παραγράφεται μετά από πενταετία..επομένως αφήνουμε στην άκρη τα περί 6ετίας κ.λ.π

 

Τέλος να υπενθυμίσω ότι μπορείς να διεκδικήσεις μισθώματα και με τακτική αγωγή εκτός από διαταγή πληρωμής..

 

Όλα αυτά θα τα πάθω σίγουρα (όχι εγώ, ο κακοπροαίρετος ιδιοκτήτης) όμως προς αποφυγή τέτοιων ευτράπελων και δικαστικών εμπλοκών άνευ λόγου, κατά τη γνώμη μου καλό είναι οι δικαστές να αποφεύγουν να βγάζουν ΔΠ με μισθωτήρια από τα οποία δεν προκύπτει με βεβαιότητα ότι η μίσθωση (άρα και η απαίτηση μισθώματος) είναι ακόμη ενεργή.

 

Η προσθήκη για τη διεκδίκηση καθυστερούμενων μισθωμάτων, πράγματι πολύ σημαντική.

 

Για την αγωγή, φυσικά και συμφωνώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά σου να έχεις την γνώμη ότι οι δικαστές πρέπει να παύσουν να εφαρμόζουν τον νόμο που απαιτεί την έγγραφη απόδειξη μόνον της ενάρξεως της μισθώσεως, ....αλλά όπως καταλαβαίνεις όταν κάποιο μέλος έχει μία απορία καλό είναι να απαντούμε με το τι ισχύει και όχι με το τι θα θέλαμε να ισχύσει κόντρα σε χιλιάδες διαταγές πληρωμής και απόδοσης που εκδίδονται καθημερινώς..
Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε παιδια τι να κανω που μου οφειλει τα τελευταια 6 μισθωματα και εχει φυγει απο το νοικιαζομενο καταστημα ενα και μισο χρονο τωρα. Το συμβολαιο του καταστηματος που νοικιαζε εχει ληξει τοτε που εφυγε (αν θυμαμαι καλα)

Για Διατ.Πληρωμης δεν το βλεπω...

Μπορω να κανω κατι ή ειναι ηδη αργα.?

Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε παιδια τι να κανω που μου οφειλει τα τελευταια 6 μισθωματα και εχει φυγει απο το νοικιαζομενο καταστημα ενα και μισο χρονο τωρα. Το συμβολαιο του καταστηματος που νοικιαζε εχει ληξει τοτε που εφυγε (αν θυμαμαι καλα)

Για Διατ.Πληρωμης δεν το βλεπω...

Μπορω να κανω κατι ή ειναι ηδη αργα.?

 

Αργα δεν ειναι. Αλλα το κυριοτερο ειναι να ξερεις που μενει τωρα.

Και φιλικη συμβουλη, απευθυνσου σε καποιον δικηγορο της επιλογης σου:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

sakaflias : το πρόβλημά σου δεν είναι διαδικαστικό, εάν δηλ. θα εκδώσεις διαταγή πληρωμής ή όχι (που μπορείς ούτως ή άλλως), αλλά ουσιαστικό...υποτιθέσθω ότι έχεις στα χέρια σου απόφαση που σε δικαιώνει..το ερώτημα παραμένει.: υπάρχει περιουσιακό στοιχείο του οφειλέτη να προχωρήσεις σε αναγκαστική εκτέλεση..;
Link to comment
Share on other sites

μια συντομη απορια και απο μενα,που όμως δεν απευθύνεται σε επαγγελματική στεγη αλλά σε διαμέρισμα.

 

νοικιάζω ένα διαμέρισμα με συμβόλαια σε ισχύ,υπογραφες εφορίες κλπ όλα τακτοποιημενα αλλά ο ένοικος δεν μου έχει καταβάλει συνολικά 4 μηνες,παρα μόνο πότε καποια λίγα χρηματα όποτε το θυμηθει.

πάντα του κοβω αποδείξεις ακομα και για τα 40 ευρω ώστε να ειμαι καλλυμενος,παρ'όλα αυτά είμαι πολύ πισω και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις δικιές μου υποχρεώσεις εξαιτίας αυτής τους της συμπεριφοράς.

 

το συμβόλαιο εχει ισχύ ακομα για 1+ χρόνο.

υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσω τα χρηματα μου ή να τον αναγκάσω να φύγει ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος συσσωρευσης παραπάνω χρέους?

 

εχετε κάτι στα υπόψιν σας?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι έχουμε αναφέρει μέχρις τώρα..θα αποστείλλεις ένα εξώδικο και μετά πάροδο 15 ημερών προχωράς σε έκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου λόγω δυστροπίας...
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ό,τι έχουμε αναφέρει μέχρις τώρα..θα αποστείλλεις ένα εξώδικο και μετά πάροδο 15 ημερών προχωράς σε έκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου λόγω δυστροπίας...

 

οι εν λόγω ενέργειες μέσω ποιου φορέα γίνονται?

πρέπει αν απευθυνθώ στην εφορία,στην αστυνομία ή σε κάποιο άλλο φορέα?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο το κοστος αυτων?

Εξωδικο

Εκδοση διαταγης

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και ποιο το κοστος αυτων?

Εξωδικο

Εκδοση διαταγης

 

Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Ο κάθε επαγγελματίας χρεώνει όπως κρίνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες επαγγελματιας εννοεις δικηγορος?

Ε, προφανως. Σε δικογορο απευθυνεστε για τετοιες υποθεσεις.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο το κοστος αυτων?

Εξωδικο

Εκδοση διαταγης

 

Τζάμπα το σκέφτεσαι φίλε μου. Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Μετά από ενάμιση χρόνο με ληγμενο συμβόλαιο, αντε απέδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...