Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5730 XpressMusic


odontiatros1986
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο.

Είναι ελληνικό;

Αν ναι, για πες το product code που έχει. Αν δεν γνωρίζεις τι είναι, δες αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Την έχω αποκτήσει κι εγώ αυτή τη συσκευή και έχω κάποιες απορίες λόγω του ότι δεν είναι συσκευή από Ελλάδα.

Είναι Γερμανική (με ελληνικό μενού όμως), με Product Code 0585479. Επίσης λέει 5730S-1, RM-465

Απορίες:

α) Μπορώ να το δώσω σε κάποιο κατάστημα Alpha Copy να του βάλουν πληκτρολόγιο που προορίζεται για ελληνικές εκδόσεις (qwerty+ τυπικό); Το συγκεκριμένο είναι μόνο γερμανικό. Όχι ότι με ενοχλεί πολύ (μιας που κατά 98% είναι σαν το αγγλικό), απλά αν η αλλαγή δεν κοστίζει πολύ θα ήθελα να την κάνω.

β) Η Alpha Copy επίσης μπορεί να του αλλάξει πρόσοψη από κόκκινη σε μπλε;

γ) Μιας που πρόσφατα ήλθε στην Ελλάδα (το είδα και στο Πλαίσιο σήμερα, κανονικό με ελληνικό πληκτρολόγιο), υπάρχει περίπτωση η Alpha Copy να μην είναι σε θέση να κάνει αυτά που ζητάω; (πχ να μην έχει εξαρτήματα ξέρω γω).

δ) Όταν κάνω αναβάθμιση firmware, αυτό που θα κάνει για τη συσκευή θα είναι διαφορετικό από αυτό που κάνουν εγκατάσταση στις ελληνικές συσκευές;

 

Γενικά τη βρίσκω αρκετά καλή συσκευή (δε την έχω περιεργαστεί πολύ ακόμη). Το "συρταράκι"-πληκτρολόγιο είναι πολύ σταθερό και γενικά βρίσκω την ποιότητα κατασκευής της αξιοπρεπή. :)

 

Thanks!

-petros

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω αποκτήσει κι εγώ αυτή τη συσκευή και έχω κάποιες απορίες λόγω του ότι δεν είναι συσκευή από Ελλάδα.

Είναι Γερμανική (με ελληνικό μενού όμως), με Product Code 0585479. Επίσης λέει 5730S-1, RM-465

Η ίδια συσκευή κυκλοφορεί και εδώ, αλλά φυσικά με άλλο product code.

 

Απορίες:

α) Μπορώ να το δώσω σε κάποιο κατάστημα Alpha Copy να του βάλουν πληκτρολόγιο που προορίζεται για ελληνικές εκδόσεις (qwerty+ τυπικό); Το συγκεκριμένο είναι μόνο γερμανικό. Όχι ότι με ενοχλεί πολύ (μιας που κατά 98% είναι σαν το αγγλικό), απλά αν η αλλαγή δεν κοστίζει πολύ θα ήθελα να την κάνω.

β) Η Alpha Copy επίσης μπορεί να του αλλάξει πρόσοψη από κόκκινη σε μπλε;

γ) Μιας που πρόσφατα ήλθε στην Ελλάδα (το είδα και στο Πλαίσιο σήμερα, κανονικό με ελληνικό πληκτρολόγιο), υπάρχει περίπτωση η Alpha Copy να μην είναι σε θέση να κάνει αυτά που ζητάω; (πχ να μην έχει εξαρτήματα ξέρω γω).

Τυπικά, μπορούν όλα αυτά που αναφέρεις να τα κάνουν.

Το θέμα είναι αν έχουν ανταλλακτικά για να στα αλλάξουν.

Για όλα αυτά καλύτερα να πάρεις ο ίδιος τηλέφωνο σε κάποιο Nokia Shop ή αν μπορείς στα κεντρικά, στη Βουλιαγμένης, ακόμη καλύτερα.

 

δ) Όταν κάνω αναβάθμιση firmware, αυτό που θα κάνει για τη συσκευή θα είναι διαφορετικό από αυτό που κάνουν εγκατάσταση στις ελληνικές συσκευές;

 

Γενικά τη βρίσκω αρκετά καλή συσκευή (δε την έχω περιεργαστεί πολύ ακόμη). Το "συρταράκι"-πληκτρολόγιο είναι πολύ σταθερό και γενικά βρίσκω την ποιότητα κατασκευής της αξιοπρεπή. :)

 

Thanks!

-petros

Αν κάνεις αναβάθμιση μέσω του NSU θα χάσεις τα ελληνικά, δυστυχώς.

Αν κάνεις μέσω OTA, δεν θα έχεις πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To ειδα σημερα στο γερμανο. Συμπαθητικο.

Το γεγονος οτι εχει agps σημαινει οτι εχει και κανονικο gps?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To ειδα σημερα στο γερμανο. Συμπαθητικο.

Το γεγονος οτι εχει agps σημαινει οτι εχει και κανονικο gps?

Ναι. :)

Εγώ του έχω περάσει το Garmin.

 

 

-petros

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια? Πολυ χαιρομαι :D

Ο υπαλληλος στο πλαισιο (οχι γερμανος, διορθωση) μου ειπε οτι δεν εχει! Ανοιξα και την εφαρμογη χαρτες αλλα αποτι ειχα δει ειχε μονο agps επιλογη. Ειχα απογοητευτει ειναι η αληθεια.

 

Οποτε κανει οτι κανει το n79 (χωρις το διπλο φλας), και εχει εξτρα πληκτρολογιο :D

 

Ερωτησεις:

Ως music phone, πως βλεπεις την ποιοτητα του ηχου?

Απο ποιοτητα κατασκευης τι λεει? Σχετικα με το ν79 που δουλεψα ηταν πολλα κλικ πιο πανω.

Απο μειονεκτηματα αλλα τι υπαρχει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το συγκεκριμένο κινητό έπαιξε στις επιλογές μου το Σεπτέμβρη ΑΛΛΑ:

*Κινητό με Symbian 3rd edition έχω ήδη (Ε51 - κορυφή)

*είναι ακριβότερο απο το ΝΟΚΙΑ 5530 που έχω τώρα

*Τρομερό το qwerty πληκτρολόγιο αλλά το έχει και 5530 στην οθόνη του

*τις ίδιες εφαρμογές Symbian 3rd τις βρίσκω και στο Symbian 5th

*Σαν Έλληνες ήμαστε ακόμα πολύ πίσω όσο αφορά τη χρήση των email άρα η ύπαρξη ενός φυσικού πληκτρολόγιου στην "κινητή" καθημερινότητα μας δεν τη θεώρησα απαραίτητη

 

Τώρα, όσο αφορά το ενδιαφέρον του κόσμου για το κινητό πιστεύω ότι φυσικά και υπάρχει αλλά εφόσον τα ίδια προγράμματα και εφαρμογές που δουλεύουν στο κινητό αυτό δουλεύουν π.χ. και στο Ε51 που είναι ήδη 2 χρονών, τότε η κουβεντούλα συνεχίζει να γίνετε στο εκάστοτε Thread...

 

Το 5730 πάντως πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που δεν θέλει κινητό με οθόνη αφής...

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και το χειρίστηκα για λίγο πριν λίγες μέρες. Θα συμφωνήσω όμως με τον φίλο mantsag1 όσον αφορά την χρησιμότητα ενός τέτοιου πληκτρολογίου σε τέτοιου είδους συσκευή. Και το λέει αυτός που θεωρεί τα hardware qwerty σαν απαραίτητο εργαλείο και αναντικατάστατα (9500, Ε90 και πάμε για Ν900).

 

Όμως το πληκτρολόγιο του 5730 μου φάνηκε απίστευτα δύσχρηστο (λέω μου φάνηκε καθώς πέρασα μόνο λίγες στιγμές μαζί του). Τα πλήκτρα είναι εντελώς επίπεδα και ενωμένα και δεν αφήνουν καμία αίσθηση. Αλλά το χειρότερο είναι ότι γίνεται ένας αχταρμάς από χαρακτήρες. Η εικόνα που φαίνεται στο πρώτο ποστ του θέματος είναι σαφώς προτιμότερη από την έκδοση που χειρίστηκα όπου σε κάθε πλήκτρο υπήρχε και από ένας ελληνικός χαρακτήρας.

 

Ένα qwerty ΚΒ σε μια τόσο μικρή οθόνη θεωρώ ότι είναι υπερβολή και προσθέτει βάρος, πάχος και κινούμενα μέρη χωρίς να προσφέρει κάτι περισσότερο. Πχ, ένα Ε52, Ε55 ή το πολύ καλό 5630 θεωρώ ότι είναι καλύτερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nokia 5730 XpressMusic Updated to V101.48.128

http://symbianworld.org/2560-nokia-5730-xpressmusic-updated-to-v101-48-128/#more-2560

 

http://symbianworld.org/wp-content/uploads/2009/11/updated.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εγινε διαθεσιμο. Αναβαθμισα το δικο μου πριν λιγες μερες. Πριν δυο βδομαδες δεν υπηρχε! :dash:

 

και εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση ότι "μόλις" βγήκε update με ημερομηνία παλαιότερη της κυκλοφορίας του κινητού στην Ελλάδα!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε σεις από ήχο λέει τίποτα ή σαν το 5630;;;;

Αλήθεια πιό "σημερινό" ακούγεται όπως το N95;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάρω κάποια πράματα απ'το N86 με την "Μεταφορά" αλλά εκεί που το βρίσκει μέσω bluetooth, πατάω να προχωρήσει και κλείνει η εφαρμογή!

Έχει την έκδοση του Μᨴιου, που μ'άλλων είναι και η πρώτη. Δεν είδα σχετική διόρθωση στις 2 επόμενες...

Τί μπορεί να φταίει;

 

Σε κάποια στιγμή ενώ αντάλαζα μυνήματα μου'βγαλε: "Μνήμη πλήρης. Κλείστε κάποιες εφαρμογές και ξαναδοκιμάστε." Μετά απ'αυτό δε μου άνοιγε τίποτα, ούτε καν το menu!!! Το'χω ξαναδει με το N79 που είχα. Τα μόνα που ήταν στις ανοικτές εφαρμογές ήταν "Menu" και "Αναμονή.! Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν επανεκίνηση! Από τί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Edited by Itchrist86
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το πηρε ενα φιλος μου το κινητο κ του εχει βγαλει ενα προβλημα.οταν παει στην μουσικη-ολα τα τραγουδια δεν του εμφανιζει τα τραγουδια σε αλφαβιτικη σειρα αλλα πολυ μπερδεμενα.οταν παει στους καλλιτεχνες του τα δειχνει σε αλφαβιτικη σειρα κ γενικα οπουδηποτε αλλου του τα εχει σε αλφαβιτικη σειρα.τι να κανει για να του ξεκολισει?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...
το μόνο παράπονο από αυτό το κινητό είναι ότι αναγκάστηκα να πάρω ακουστικά wh-701 για να αλλάζω μουσικό κομμάτι, κατά τα άλλα σκίζει:happy:
phoenix lover!
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Γειά σας, σκέφτομαι να το πάρω δώρο το συγκεκριμένο.. Βλέπω οι απαντήσεις του νήματος είναι απο το 2010.. Nothing new? Το έχει κανείς ακόμα; Δεν το βλέπω πολύ έξω να κυκλοφορεί, οποιαδήποτε ανανεωμένη απάντηση, είναι καλοδεχούμενη! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...