Jump to content

Τι δυνατότητες πιστεύετε θα έχουν τα κινητά μετά από 15 χρόνια;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Τι αλλο να κανουν πια τα κινητα; Εδω σε λιγο καιρο θα ξεχασουμε οτι ειναι τηλεφωνα! Ωραιες ολες αυτες οι δυνατοτητες που προσφερουν αλλα το εχω ξαναπει, δεν αξιζει να δινεις ενα σωρο χρηματα για μια συσκευη που κουβαλας καθημερινα μαζι σου η οποια ταλαιπωρειται συνεχεια απο σκονη, πτωσεις κλπ. και επισης αποτελει ευκολο στοχο για κλοπη. Αλιμονο να δινω 500αρες για ενα υπερκινητο και υστερα να κλαιω τα λεφτα μου! Αν θελουν να κανουν κατι πραγματικα καλο ας κυκλοφορησουν τον κοινο φορτιστη για ολα τα κινητα και ας αυξησουν την αυτονομια των μπαταριων, πραγματα χρησιμα δηλαδη! Δεν μ'απασχολει το αν θα εχει ενα κινητο καμερα 25 megapixel και στρατοσφαιρικο φλας η να παταω ενα κουμπι και να παρκαρει το αυτοκινητο!!:p

Μπορω να στειλω ενα μηνυμα ευκολα; Να βγαλω μια ικανοποιητικη φωτογραφια χωρις εκατο ρυθμισεις; Ν'ακουσω κανενα τραγουδακι οταν το θελησω; Ετσι απλα και ομορφα..;)

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν φανταζόμουν πριν 10 χρόνια οτι θα είχαμε στο κινητο τηλεόραση!!Μακάρι να κάνουν καφέ:D!Σίγουρα θα είναι σφεντόνες και πιστεύω ότι με προγραμματάκια θα ανοιγουν το αυτοκινητό μας,θα κλείνουν τα φώτα και θα μας κάνουν τηλεμεταφορά όπως τους νίντζαααααα:ninja: :cry::cry:

 

ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!:rolleyes:

%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

*Κλείδωσες το αυτοκίνητο ξεχνώντας τα κλειδιά μέσα, ενώ βρίσκεσαι μακριά από το σπίτι όπου φυλάς άλλα; Θα τηλεφωνήσεις με το κινητό σου σε κάποιον στο σπίτι, ο οποίος θα πλησιάσει στο τηλέφωνο το control των κλειδιών και εσύ το κινητό σου στην πόρτα του αυτοκινήτου και αμέσως θα ανοίξουν οι ασφάλειες.

Το ίδιο ισχύει και για το πορτμπαγκάζ.

Δοκίμασέ το!

Αυτο το ειχα διαβασει ποιο παλια σε τεχνολογικα forum και μαλιστα οι χρηστες ελεγαν οτι οντως το δοκιμασαν και δουλευει...

να πω την αληθεια δεν το δοκιμασα ποτε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μενα αυτο με το ξεκλειδωμα τους αυτοκινητου(οπως και με την μπαταρια ρεζερβα) μου φαινονται τελιεως μουφα.

 

Οσο για το πως θα ειναι τα κινητα σε 15 χρονια σιγουρα θα εχουν δεκτη τηλεορασεις και για τα δορυφορικα καναλια,οπτικο ζουμ στην καμερα,HD ληψη βιντεο,η χωριτικοτητα θα μετριεται σε terabytes ενω οι επεξεργαστες θα ειναι απο τεταπυρινο και πανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιαπωνία ήδη χρησιμοποιούν τα κινητά ως ηλεκτρονικά εισιτήρια για το metro και τα λεωφορεία. Αυτό θα γενικευτεί. Επίσης φαντάζομαι το κινητό ως global remote control για όλες τις υπόλοιπες συσκευές, συμπεριλαμβανομενου και του αυτοκινητου. Οι μπαταρίες θα κρατάνε για εβδομάδες και θα φορτίζουν με τον ήλιο. Το video conferencing και όλες οι online υπηρεσίες θα είναι ταχύτατες και φθηνές. Θα νοικιάζεις μια ταινία με 0,3 ευρώ και θα την βλέπεις με real time streaming χωρίς κανένα κόλλημα ακόμα και στο metro. Όλα τα τηλεοπτικά κανάλια θα τρέχουν real time χωρίς κανένα κόλλημα. Η πρόσβαση θα είναι παγκόσμια.

 

Τα τηλεφωνα θα αντικαταστήσουν τους υπολογιστές για όλους πλην των πιο απαιτητικών. Με υπολογιστική ισχύ πολλαπλάσια των σημερινών laptop, το μονο που θα χρειάζεσαι είναι ένα hub. Θα συνδέεις το τηλέφωνο με το hub, και αυτό με τη σειρά του με διαφορες εξωτερικές συσκευές όπως πληκτρολόγιο και οθόνη. Με το που γίνεται η σύνδεση θα αλλάζει αυτόματα το OS από phone σε desktop. Με αλλα λόγια τα τηλεφωνα θα υποστηρίζουν dual boot. Δε θα απαιτείται πλέον συγχρονισμός μεταξύ των συσκευών, γιατί θα έχουμε μονο μια (και όλα τα αλλα θα είναι peripherals).

 

Πολλές κοινωνικές δραστηριότητες θα ψηφιοποιηθούν ακόμα περισσότερο, με μοναδικό μέσο το κινητό. Θα ψηφίζουμε με το κινητό, θα παρακολουθούμε διαλέξεις από το κινητό και όλες οι αγοραπωλησίες θα γίνονται μέσω αυτού. Θέλεις να αγοράσεις σπίτι σε μια περιοχή? Όλες οι επιλογές με αναλυτικές πληροφορίες και φωτογραφίες βρίσκονται στο τσεπάκι σου. Με ένα απλό κουμπί κανεις προσφορα στο αντίστοιχο auction. Με άλλο ένα κουμπί πληρώνεις. Όλες οι συναλλαγές με το δημόσιο / τράπεζες κλπ θα γίνονται μέσω κινητού.

 

Επισκέφτηκα πρόσφατα το Smithsonian National Air and Space Museum στην Ουάσινγτον. Σου δίνεται η εξής δυνατότητα. Παίρνεις ένα νούμερο και ξεκινάει ένας ακουστικός οδηγός των εκθεμάτων που βλέπεις μέσω του τηλεφώνου. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο σε πιο γενική μορφή. Οπτικοακουστικός ταξιδιωτικός οδηγός για οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη ανάλογα με το που είναι το στίγμα που δίνει το GPS.

 

Και αλλα πολλά, χρόνο μοναχα να είχαμε :p

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν θα μπορουσα να σκεφτω καλυτερη περιγραφη για τα κινητα του μελλοντος. Μπραβο JG4! Ομως πιστευετε στ'αληθεια οτι θ'αντικαταστησουν τα pc? Οτι θα παιρνει δηλαδη καποιος ενα κινητο για να τα εχει ολα; Παντως αμα φορτιζονται με τον ηλιο θα λυθει και το προβλημα της ενεργειας.. γιατι σκεφτειτε ποσο θα καταναλωνει ενα τετοιο κινητο! Τουλαχιστον να τα παιρνουμε στην παραλια να κανουμε ηλιοθεραπεια παρεα.. και τον χειμωνα να τα κρεμαμε με μανταλακι στην αυλη μαζι με τα ρουχα!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε κάποιες εφαρμογές:

• Παραγγελίες σε food deliveries

• Διαχείριση ενός έξυπνου σπιτιού (φώτα, συναγερμό, κλιματισμό, πότισμα)

• Μια εταιρική εκδήλωση και ατομική πρόσκληση με έλεγχο εισόδου (Barcode)

• Ένα εισιτήριο ….

• Κάρτες μελών (video clubs, super markets κτλ)

• …. Σε πολύ προχωρημένο στάδιο μέχρι και η πιστωτική κάρτα θα μπορούσε να είναι στο κινητό !!!

Link to comment
Share on other sites

Πχ:

1. Έχοντας στο κινητό μια εφαρμογή = το κατάλογο μιας pizza delivery. Κατά την επιλογή – περιήγηση για να βρω και να επιλέξω μέσα στο menu αυτά που θέλω να παραγγείλω (σαλάτα, pizza, αναψυκτικά κτλ), είναι δωρεάν. Για να στείλω τη παραγγελία μου θα χρεωθώ ένα sms, πάντως πιο φθηνό από το να μιλούσα τόση ώρα για να δώσω την παραγγελία μου.

 

2. Έχοντας στο κινητό μια εφαρμογή = τις προσεχώς κινηματογραφικές ταινίες, που μπορώ να κατεβάζω τα trailers αυτών των ταινιών.

Κατά το ¨κατέβασμα¨ του trailer

α) θα ήταν δωρεάν αν είμαι μέσα στο κινηματογράφο, ενώ αν

β) ήμουν εκτός εμβέλειας θα υπήρχε ερώτηση σύνδεσης στο internet και αν επιθυμούσα τότε θα υπήρχε χρέωση internet.

Link to comment
Share on other sites

Πχ:

1. Έχοντας στο κινητό μια εφαρμογή = το κατάλογο μιας pizza delivery. Κατά την επιλογή – περιήγηση για να βρω και να επιλέξω μέσα στο menu αυτά που θέλω να παραγγείλω (σαλάτα, pizza, αναψυκτικά κτλ), είναι δωρεάν. Για να στείλω τη παραγγελία μου θα χρεωθώ ένα sms, πάντως πιο φθηνό από το να μιλούσα τόση ώρα για να δώσω την παραγγελία μου.

 

2. Έχοντας στο κινητό μια εφαρμογή = τις προσεχώς κινηματογραφικές ταινίες, που μπορώ να κατεβάζω τα trailers αυτών των ταινιών.

Κατά το ¨κατέβασμα¨ του trailer

α) θα ήταν δωρεάν αν είμαι μέσα στο κινηματογράφο, ενώ αν

β) ήμουν εκτός εμβέλειας θα υπήρχε ερώτηση σύνδεσης στο internet και αν επιθυμούσα τότε θα υπήρχε χρέωση internet.

 

Ήδη παραγγέλνω τις πίτσες μου από ειδικό widget :). Επίσης υπάρχει ήδη εφαρμογή που σου δίνει λίστα με εστιατόρια όλων των ειδών γύρω σου ανάλογα με το σήμα του GPS, με κριτικές, συνδεδεμένα με social networks όπως το twitter και με το Google Maps.

 

Επίσης υπάρχουν πολλά widgets ήδη (στην Αμερική) με τις τρέχουσες ταινίες/αίθουσες και τις προσεχεις. Σου δίνουν τα trailers και τα reviews από sites όπως το rotten tomatoes και κατευθύνσεις μέσω Google Maps. Επίσης κάνουν τα αντίστοιχα και για τις ταινίες που βγαίνουν σε DVD.

 

Αυτό με τις πιστωτικές θα πρέπει να μπορούμε να το δούμε σύντομα. Η πιστωτική δεν είναι τίποτα άλλο από μια εικόνα η οποια λογικά θα πρέπει να αναπαρίσταται στην οθόνη του κινητού. Ήδη γίνεται με τα εισιτήρια στην Ιαπωνία. Κανεις αίτηση για μια πιστωτική, κανεις download την εικόνα και τελείωσες. Ίσως και οι πιστωτικές να αντικατασταθούν από biometrics - σκαναρεις το δάχτυλο σου στο τηλέφωνο και η πληρωμή ολοκληρώθηκε :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ήδη παραγγέλνω τις πίτσες μου από ειδικό widget :). Επίσης υπάρχει ήδη εφαρμογή που σου δίνει λίστα με εστιατόρια όλων των ειδών γύρω σου ανάλογα με το σήμα του GPS, με κριτικές, συνδεδεμένα με social networks όπως το twitter και με το Google Maps.

 

Επίσης υπάρχουν πολλά widgets ήδη (στην Αμερική) με τις τρέχουσες ταινίες/αίθουσες και τις προσεχεις. Σου δίνουν τα trailers και τα reviews από sites όπως το rotten tomatoes και κατευθύνσεις μέσω Google Maps. Επίσης κάνουν τα αντίστοιχα και για τις ταινίες που βγαίνουν σε DVD.

 

Αυτό με τις πιστωτικές θα πρέπει να μπορούμε να το δούμε σύντομα. Η πιστωτική δεν είναι τίποτα άλλο από μια εικόνα η οποια λογικά θα πρέπει να αναπαρίσταται στην οθόνη του κινητού. Ήδη γίνεται με τα εισιτήρια στην Ιαπωνία. Κανεις αίτηση για μια πιστωτική, κανεις download την εικόνα και τελείωσες. Ίσως και οι πιστωτικές να αντικατασταθούν από biometrics - σκαναρεις το δάχτυλο σου στο τηλέφωνο και η πληρωμή ολοκληρώθηκε :)

 

 

θα ήθελα να υπενθυμισω οτι μιλαω για εφαρμογες που δεν εχουν την απαραιτητη χρηση internet. Αυτη τη στιγμη μπορεις να επισκεφτεις τα village cinemas να ανοιξεις το bluetooth στο κινητο σου και θα λαβεις απο τις εγκατεστημενες κεραιες μια λιστα ταινιων (με φωτογραφια και περιγραφη) και να ζητησεις απο την κεραια να σου στειελει το trailer δωρεαν μεσω bluetooth.

 

μπορεις να παρεις περισσοτερες πληροφοριες στο http://www.mobapp.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...