Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει κανενα αρχειο gmsup.ini....οταν αναφερεται στις "οδηγιες" στο τελος "το βάζουμε σε ένα αρχείο με το όνομα ΧΧΧΧΧΧ.UNL"τι αρχειο εννοει??ολα τα ονοματα που προτεινονται για τους χαρτες αναγνωριζονται σιγουρα?ποιο ειναι το πιο σιγουρο?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν εχει κανενα αρχειο gmsup.ini....οταν αναφερεται στις "οδηγιες" στο τελος "το βάζουμε σε ένα αρχείο με το όνομα ΧΧΧΧΧΧ.UNL"τι αρχειο εννοει??ολα τα ονοματα που προτεινονται για τους χαρτες αναγνωριζονται σιγουρα?ποιο ειναι το πιο σιγουρο?

 

http://imageshack.gr/files/v67n9n9u2zmx9zz2x5um_thumb.jpg http://imageshack.gr/files/5vcokposjlt56wa5g6ip_thumb.jpg

stefanw595 ευχαριστω για την διευκρινηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Aναλογα πως εχεις ονομασει τον χαρτη σου. Οτι ονομα δωσεις στον χαρτη το ιδιο θα δωσεις και στο Unl αρχειο.

Εγω ολα τα εχω δοκιμασει και λειτουργουν κανονικα.

impreza_sti κυκλοφορουν και καποιοι φακελοι στους οποιους εχει σβηστει.

Link to comment
Share on other sites

 

Το apps υπαρχει...το αρχειο μετα δεν υπαρχει..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

To oτι εχει μια κοκκινη μπαρα σημαινει οτι το χεις ξκλειδωσει σωστα.

Φανταζομαι οταν λες οτι το αφησες 20 λεπτα ηταν σε εξωτερικο χωρο ε? Γιατι αν ηταν σε εσωτερικο λογικο να μην πιανει.

Δοκιμασε μια φορα με τικαρισμενη την επιλοφη υποβοηθουμενο gps. Αυτο σε χρεωνει λιγο αλλα θα πιασει γρηγορα.

Με αλλο προγραμμα πλοηγησης εχεις πιασει δορυφορους? Γιατι αν οχι τοτε αυτο φταιει. Την πρωτη φορα που μια συσκευη πιανει αργει αρκετα.

 

 

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση,

εννοειται οτι ημουνα σε εξωτερικο χωρο...αν και μου εβγαζε ενα μηνυματακι οτι δεν πιανει σε εσωτερικουσ χωρουσ.ακριβωσ διπλα το GARMIN στο Ν95 επιασε κανονικα και ταχυτατα.θα το δοκιμασω και αυτο που λεσ με το υποβοηθουμενο αλλα ελπιζω να μην μασ βαλει φυλακη :p

στο Ν97 δεν εχω μπει προσ το παρον με κανενα αλλο προγραμμα πλοηγησησ και μπαινοντασ στισ ρυθμισεισ του GPS εκει που δειχνει το σημα των δορυφορων βρισκει 3-4 μπαρεσ οι οποιεσ ειναι λευκεσ (δλδ δεν γεμιζουν, ετσι νομιζω οτι γινετε οταν πιανουν καλο σημα)

 

κανενας για βοηθεια?

 

λοιπον δοκιμασα τον τροπο με το υποβοηθουμενο GPS και βρηκε κανονικα δορυφορουσ..μου εδωσε το στιγμα μου και το Garmin λειτουργησε τελεια.

μετα απενεργοποιησα το υποβοηθουμενο και ειχα μονο το ενσωματωμενο, μπηκα στο Garmin και περιπου σε ενα λεπτο ειχε βρει σημα και ηταν ετοιμο για πλοηγηση.Δεν ηξερα οτι την πρωτη φορα επρεπε να χρεωθεισ εστω και λιγο για να λοκαρει τουσ δορυφορουσ.

υπαρχει περιπτωση να ειναι επιλεγμενο μονο το ενσωματωμενο GPS και να χρεωνεσαι?

και τελοσ ποιοσ ειναι ο καλυτεροσ και πιο προσφατοσ χαρτησ για Ελλαδα?

 

 

Σε υπερευχαριστω Stefanw595

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που εγκαθιστούμε χάρτες 3 σε ένα ή 2 σε ένα ή 5 σε ένα, τότε κάνουμε την παραπάνω διαδικασία για κάθε Map ID των χαρτών που περιέχονται στο πακέτο μας και αποθηκεύουμε όλους τους κωδικούς που θα δημιουργήσουμε τον ένα μετά τον άλλο χωρίς κενά μεταξύ τους στο αρχείο ΧΧΧΧΧΧ.UNL

 

Tι αρχειο εννοει εδω??notepad?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

@andreas1022 οι οδηγεις ειναι σαφεστατες διαβασε προσεκτικα το 1 post ξαναδιαβασε το και οτι δεν καταλαβαινεις πες μας και θα σου το εξηγησουμε.. Θα δεις πως οταν τελειωσεις την διαδικασια θα καταλαβεις οτι τα πραγματα ειναι πολυυυ απλα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που εγκαθιστούμε χάρτες 3 σε ένα ή 2 σε ένα ή 5 σε ένα, τότε κάνουμε την παραπάνω διαδικασία για κάθε Map ID των χαρτών που περιέχονται στο πακέτο μας και αποθηκεύουμε όλους τους κωδικούς που θα δημιουργήσουμε τον ένα μετά τον άλλο χωρίς κενά μεταξύ τους στο αρχείο ΧΧΧΧΧΧ.UNL

 

Tι αρχειο εννοει εδω??notepad?

 

Ναι, ενα αρχειο notepad με ονομα αυτο του χαρτη και καταληξη .UNL ΟΧΙ .txt .

Σε αυτο βαζεις τους κωδικους κολλητα οπως περιγραφεται πιο πανω και σωζεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

σας παρακαλω εχω ενα nokia 5800 πειτε μου απο την αρχη πως κανω εγκατασταση το προγραμμα και τους χαρτες και βεβεα αν γινετε που τα βρισκω

 

περιμενω να μου στειλετε το Link διοτι διαβαζω διαβαζω και δεν βρισκω κατι ολοκληρωμενο

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για οδηγειες διαβασε απλα το πρωτο ποστ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228594

 

:!:Για τα υπολοιπα που ρωτας διαβασε το παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2788418#post2788418:!:

 

Επισης απαγορευεται η αναρτηση λινκ που εχουν παρανομο περιεχομενο..;)

Link to comment
Share on other sites

ειχα στο 5800 μου το garmin mobile xt 5.00.50 το οποιο δουλευε κανονικα και δικιμασα να το αναβαθμησω στην νεα εκδοση 5.00.60 αλλα δεν μου ανοιγει. δειχνει το σημα της garmin και μετα με πεταει πισω στο μενου.

εβαλα παλι την προηγουμενη εκδοση που ειχα και δουλευει κανονικα.

μηπως η νεα εκδοση δεν ειναι συμβατη με το 5800 ή εγω δεν κανω κατι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει παρα πολλες φορες οτι στην 60 πρεπει να διεγραψεις το αρχειο gmsup.ini απο τον φακελο Garmin\ Apps.

Αν δεν υπαρχει αυτο κατι δεν κανεις σωστα στην αντιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

- Έχω το Nokia-N97 και έχω εγκαταστήσει το garmin, το οποίο από ότι βλέπω δουλεύει μια χαρά. Επειδή είμαι νέος στο σπορ και πρέπει να μαθαίνω, μπορεί κάποιος να μου πει εάν μπορώ ταυτόχρονα με το garmin να εγκαταστήσω και άλλο παρόμοιο πρόγραμμα π.χ. N drive, sygik ή οποιοδήποτε άλλο συμβατό και να μπορώ να επιλέξω ποιο από τα δύο θέλω σε δεδομένη στιγμή? Μπορούν να συνυπάρχουν δύο προγράμματα αυτού του είδους στο κινητό και να δουλευουν είτε το ένα είτε το άλλο, δεν εννοώ ταυτόχρονα.-

- Μπορεί να έχει απαντηθεί το ερώτημα, αλλά παρότι διάβασα πάρα πολλές σελίδες, δεν έγινε δυνατό να βρώ απάντηση.-

-Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.-

Link to comment
Share on other sites

To NDrive δοκιμασε. Ελαφρυ προγραμμα και εχει και ενα μοναδικο χαρακτηριστικο το οτι μπορεις να κανεις πλοηγηση με δορυφορικες φωτογραφιες της google.
Link to comment
Share on other sites

-Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ποιο από όλα τα άλλα μου προτείνετε?

 

Sygic και χάρτης Σεπτεμβρίου με κλειστά μάτια, το NDrive έχει λιγότερες επιλογές και κακή δρομολόγηση, το garmin είναι αργό και έχει και αυτό λίγες επιλογές αλλα καλή δρομολόγηση.

 

Εξαρτάται βέβαια και σε πια περιοχή είσαι. Αν είσαι σε μεγάλη πόλη το Sygic είναι τέλειο, αν θές να πάς σε κάποιο απομακρυσμένο σημείο στην επαρχία καλύτερα garmin

Link to comment
Share on other sites

- Έχω το Nokia-N97 και έχω εγκαταστήσει το garmin, το οποίο από ότι βλέπω δουλεύει μια χαρά. Επειδή είμαι νέος στο σπορ και πρέπει να μαθαίνω, μπορεί κάποιος να μου πει εάν μπορώ ταυτόχρονα με το garmin να εγκαταστήσω και άλλο παρόμοιο πρόγραμμα π.χ. N drive, sygik ή οποιοδήποτε άλλο συμβατό και να μπορώ να επιλέξω ποιο από τα δύο θέλω σε δεδομένη στιγμή? Μπορούν να συνυπάρχουν δύο προγράμματα αυτού του είδους στο κινητό και να δουλευουν είτε το ένα είτε το άλλο, δεν εννοώ ταυτόχρονα.-

- Μπορεί να έχει απαντηθεί το ερώτημα, αλλά παρότι διάβασα πάρα πολλές σελίδες, δεν έγινε δυνατό να βρώ απάντηση.-

-Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.-

 

Εχεις βαλει ηδη τα 2. Βαλε και τα αλλα 2 (ειναι ακομα πιο ευκολα στην τοποθετηση τους) και μεσα απο δοκιμες συγκρισης θα αποφασισεις μονος σου. Περα απο το interface του καθε προγραμματος, (που ο καθενας βρισκει καποιο του γουστου του η της ευκολιας του), σημαντικο ρολο παιζουν οι χαρτες που "φοραει" το καθε προγραμμα. Ακομα πιο σημαντικο ειναι το που μενεις η το που εχεις πιο συστηματικη αναγκη χρησης του χαρτη, καθως αλλοι χαρτες υπερτερουν στην επαρχια και αλλοι στην Αθηνα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παραδοξως ειμασταν απο τις πρωτες χωρες προς το παρον που εχουν αυτη την καλυψη σε τετοιους χαρτες.

Φυσικα και λειτουργει στο 5800.

Αλλα ας το συζητησουμε στο σωστο θεμα γιατι ειμαστε off-topic.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι πάρα πολλές οι σελίδες για να διαβαστούν όλες!

Στο δικό μου 5800 ο χάρτης που έχω περάσει έχει όλους τους δρόμους και τις διευθύνσεις στα Greeklish. Υπάρχει κιάλλος χάρτης με Eλληνικα ή μόνο αυτός είναι για το Garmin?

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος από την πλοήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...