Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι είναι τα πράγματα με το garmin, δυστυχώς. Τις λίγες φορές που το άνοιξα να το χρησιμοποιήσω για πλοήγηση, ή κόλλησε ή είχε μεγάλη απόκλιση το στίγμα του. Άποψή μου, πετάξτε το και πηγαίνετε με κλειστά μάτια στο NDrive.

 

ναι αλλα το ndrive γινεται να παιζει σε portrait και οχι σε landscape?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αλλα το ndrive γινεται να παιζει σε portrait και οχι σε landscape?

 

Φυσικα! Παιζει οπως να'ναι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θέλω αν γίνετε να περάσω δυο χάρτες στο τελευταίο garmin mobile 5.00.50 greek που εχω στο κινητό μου nokia n95.

Υπάρχει τρόπος να περάσω τους χάρτες της Ευρώπης και της Ελλάδας?

Αν ναι πως ακριβώς γίνεται αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασεις το 1 ποστ του παροντος εκει που λεει εγκατασταση χαρτων και δινεις στους 2 χαρτες μια απο τις ονομασιες που γραφουμε..

 

GMAPSUPP.IMG

GMAPSUP2.IMG

GMAPPROM.IMG

 

 

Edit: :!:

1. Δεν χρειαζεται να ρωτας σε ολα τα θεματα του garmin οταν το δει καποιος που γνωριζει θα σου απαντησει.

 

2. Καλο θα ειναι να ενημερωσεις το avatar σου για να ξερουμε ποια συσκευη εχεις ειναι αρκετα χρησιμο σε ολους μας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα με ποιον ακριβώς τρόπο θα τους βάλω και που μπορώ να βρω χάρτες για την Ευρώπη και την Ελλάδα.

 

Τέλος αν π.χ. βάλω 2 ή παραπάνω χάρτες στο πρόγραμμα αυτό θα κάνει την αλλαγή στον κάθε χάρτη μόνο του ή θα πρέπει να αλλάζεις κάτι στις ρυθμίσεις ανάλογα που είσαι(Ευρώπη ή Ελλάδα).

 

Όσο για το άλλο που μου λες να μην το βάζω σε 2 διαφορετικά τοπικ τότε να σε ρωτήσω για ποιο λόγο υπάρχουν δυο τοπικ για το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Εαν διαβασεις αυτο που σου ειπα θα δεις πως μπορεις να τους βαλεις τα γραφουμε ολα αναλυτικα. Θα τους βρεις στις επισημες σελιδες τους.

 

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε με οποιονδήποτε χρήστη, ώστε να λάβετε διευκρινήσεις σχετικά με κάποιο μήνυμά τους ή να ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε, μπορείτε να το κάνετε απευθείας χρησιμοποιώντας τα προσωπικά μηνύματα. Δεν πρέπει να κοινοποιείτε δημόσια την πρόθεσή σας για προσωπική επικοινωνία, ούτε όμως και οι αποδέκτες των προσωπικών μηνυμάτων αυτών δεν θα πρέπει να κοινοποιούν στους υπόλοιπους για το γεγονός ότι δέχθηκαν / έστειλαν / προώθησαν PM.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

FAQ: Πληροφορίες για τα Προσωπικά Μηνύματα (PM)

 

 

 

2. Οταν το ειχα δοκιμασει δεν αλλαξε αλλα μπορει να κολλησε η συσκευη μου γιατι χρειαστηκε να κανω επανεκκινηση. Καλο ειναι να επιλεγουμε παντα μονο ενα χαρτη γιατι ο Autodrive σκεπαζει τους υπολοιπους με αποτελεσμα να μην φαινονται οι λεπτομεριες απο τους αλλους χαρτες και επιλεγουμε το χαρτη που θελουμε αναλογα με την περιπτωση. Yπαρχει και η παρακατω ρυθμιση: Εργαλεια\ Διαχ. δεδομενων\ Σετ χαρτων\ MapSource\ Βαζεις Τικ σε οποιο χαρτη θελεις να βλεπεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τους χαρτες τους επιλεγεις εσυ μεσα απο τ προγραμμα αλλα αν ειναι ο ενας ελλαδας και ο αλλος ευρωπης δεν υπαρχει λογος να τους πειραξεις.

 

Δεν γινεται να αναφερθει καποιο λινκ γιατι ειναι παρανομο!

 

Υπαρχει 2 φορες γιατι το ενα ειναι για 3rd edition κινητα και το αλλο ειναι για 5th edition!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος αν π.χ. βάλω 2 ή παραπάνω χάρτες στο πρόγραμμα αυτό θα κάνει την αλλαγή στον κάθε χάρτη μόνο του ή θα πρέπει να αλλάζεις κάτι στις ρυθμίσεις ανάλογα που είσαι(Ευρώπη ή Ελλάδα).

Για να βλέπεις έναν μόνο χάρτη, γενικά, επέλεξε μόνο αυτόν από το mapsource. Αν όμως βρεθείς εκτός Ελλάδας, τότε θα σου δείξει κανονικά η εφαρμογή που είσαι, αρκεί να έχεις επιλεγμένο τον αντίστοιχο χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σε όλους έχω διαβάσει αρκετά το θέμα , αλλά αυτο που δεν μπόρεσα να κατανοήσω και αφορά το πρόβλημα μου είναι ότι στο Ν97 φορτώνω την .. 40 και την .. 50 , δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την touch λειτουργεία στό τηλέφωνο ενώ απο το πληκτρολόγιο προχωράει μέχρι το id - στήν ..50 δεν φτάνω μέχρι εκεί .. Μου διαφεύγει κάτι ? εννοω virtual keyboard . Σημειωτέον ότι η 40 είναι απο 5800 που δουλεύει ..

 

σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει χοντρό πρόβλημα με το Garmin στο 40χλμ εώς 45χλμ της ΠΕΟΑΚ, ενώ στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει μια ευθεία σου ζητάει να στρίψεις χωρίς να υπάρχει πουθενά να στρίψεις και μετά κάνει συνεχείς επανυπολογισμούς και σε βγάζει οτι είσαι σε κάτι στενάκια. Για όσους γνωρίζουν το δρόμο μιλάω για το σημείο που είναι η Revoil και o Kαλλέργης με τα λυώμενα στα Μέγαρα.

 

Δε ξέρω αν είναι πρόβλημα του Autodrive Hellas 1.70 ή του προγράμματος.

 

Δοκιμασε με τον AutoDrive μονο του,οχι τον 3 σε 1 .

 

Λοιπόν δοκίμασα με ξεχωριστό Autodrive 1.70 και Anavasis 4.1.2, στον Αυtodrive έκανε πάλι τα ίδια ενώ στον Anavasis ήταν μια χαρά. Βέβαια ο Anavasis είχε αλλα κουσούρια όπως το να σε πηγαίνει κάτω απο τις γέφυρες εκει που υπάρχει και γέφυρα και παράλληλςο δρόμος με τη γέφυρα.

 

Απο οτι έχω καταλάβει ο Autodrive 1.70 έχει κάποιο πρόβλημα που το κληρονομεί και ο 3 σε 1 ακόμα και αν δεν τον έχεις επιλέξει στο Mapsource.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βοηθήσει καποιος? Προσπαθώ να περασω το garmin σε N97 κάνω ολα τα βηματα σωστά οταν ομως παω να ανοιξω το προγραμμα ζηταει να επιλεξω αναμεσα απο

1)αγορα & εναρξη

 

2)δωρεαν δοκιμη

 

3)εισαγ. κλειδ. προιοντος

 

4) συνδεση σε gps Garmin

 

επιλεγω συνδεση σε gps garmin ομως δεν βρισκει το gps στισ ρυθμισεις<απομακρυσμενο gps Επισησς εχω κατεβασει την νεα εκδοση 50050. Προσπαθησα να βαλω προηγουμενη εκδοση και μετα την καινουργια αλλα ουτε ετσι δουλευει, επισης χρησιμοποιησα το Gmaptool για να δωσω το κλειδι στον χαρτη και μετα copy-paste στο φακελο garmin της sd καρτας & τσεκαρα απο το INFO οτι μπηκε κανονικα το κλειδι αλλα μετα τιποτα...παλι!!

Το προγραμμα το εχω βαλει κανονικα στο 6110 και μου λειτουργει αψογα!!!!

Τι δεν κανω καλα??? Μηπωσ ξερετε ποια version πρεπει να βαλουμε πρωτα και μετα να αν πρεπει να βαλουμε την 50050 που υποστηριζει Ν97.

Τι δεν κανω σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλως ηρθες :)

 

Η 5.00.50 λειτουργει κανονικα στο Ν97

 

Δοκιμασε να μπεις με μια απο τις αλλες επιλογες και οταν μπεις απλα ακολουθησε τις οδηγεις που υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το sw.unl στον φάκελο Garmin το έφτιαξες; Αν όχι, αυτό είναι το πρόβλημα

 

Μετά, ανοίγεις την εφαρμογή, επιλέγεις το 4) συνδεση σε gps Garmin, πατάς ακύρωση, επιλέγεις το εσωτερικό gps και επιλέγεις ενεργοποίηση. Και, αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά κι απο μένα, εδώ και 2 μήνες που πήρα το 5800 χρησιμοποιώ το garmin και είναι μιά χαρά, εδώ και 2-3 μέρες όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα: είτε με το garmin είτε με τους χάρτες της nokia, αργεί πάρα πολύ να κλειδώσει δορυφόρους, ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετε? Sorry αν δεν είναι το κατάλληλο forum εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!

Το προβλημα ομως παραμένει. Δηλαδη εννοω οτι εβαλα κανονικα τον φακελο sw.unl οπως λες και επελεξα ολα τα αρχεια και οχι txt.. Eνταξει ΟΚ ως εδώ, αυτο το ειχα κανει και πριν.

Προσπαθησα να μπω με καποια αλλη version δεν υποστηριζεται ομως to touch screen στο Ν97.

δοκιμασα να βαλω μια παλια version και μετα εγκατεστησα την καινουργια απο πανω και παλι ομως τιποτα.

Αυτο που ειπες για το φακελο sw.unl αλλα και για gmapprom.unl το ειχα παθει στο 6110 και το θυμαμαι οτι οντως τοτε δεν μου ξεκλειδωνε τους χαρτες ουτε μπορουσα να βρω το εσωτερικο GPS αλλα το διορθωσα.

Μηπως δεν εχω το σωστο ******(πασπατου)???

Κατι ακουσα για καποιο virtual****** για το Ν97 για να δουλεψει παντως εγω εχω το ****** 1.5 το οποιο και μου λειτουργει κανονικα για αλλα κινητα και ειναι και καινουργιο.

Παντως το GARMIN δειχνει να μην αναγνωριζει τα κλειδια απ΄τι καταλαβαινω γιατι ουτε στους χαρτες μπορω να μπω ουτε να βρω το εσωτερικο GPS. Επισης χρησιμοποιησα Garmin GMAPTOOL για να περασω το κλειδι gmapprom.unl , τσεκαρα απο το INFO οτι ο χαρτης εγραψε τον αριθμο αλλα και παλι μετα τιποτα.

Καμια ιδεα...?????

 

Την βρηκα την λυση δοξα το θεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για Ν97 στο πασπατου/ keyg... για card id βαζουμε στο πρωτο πεδιο το IMSI και ΟΧΙ το ESN και απο εκει και περα ακολουθουμε κανονικα την διαδικασια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά κι απο μένα, εδώ και 2 μήνες που πήρα το 5800 χρησιμοποιώ το garmin και είναι μιά χαρά, εδώ και 2-3 μέρες όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα: είτε με το garmin είτε με τους χάρτες της nokia, αργεί πάρα πολύ να κλειδώσει δορυφόρους, ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετε? Sorry αν δεν είναι το κατάλληλο forum εδώ

Εαν εισαι τυχερος ισως με μια απεγκατασταση - εγκατασταση του garmin λυθει το προβλημα. Παλιοτερα που ειχα το ιδιο προβλημα δεν το εψαξα εκανα hard format τα ολα απο την αρχη και ξεμπερδεψα..

Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!

Το προβλημα ομως παραμένει. Δηλαδη εννοω οτι εβαλα κανονικα τον φακελο sw.unl οπως λες και επελεξα ολα τα αρχεια και οχι txt.. Eνταξει ΟΚ ως εδώ, αυτο το ειχα κανει και πριν.

Προσπαθησα να μπω με καποια αλλη version δεν υποστηριζεται ομως to touch screen στο Ν97.

δοκιμασα να βαλω μια παλια version και μετα εγκατεστησα την καινουργια απο πανω και παλι ομως τιποτα.

Αυτο που ειπες για το φακελο sw.unl αλλα και για gmapprom.unl το ειχα παθει στο 6110 και το θυμαμαι οτι οντως τοτε δεν μου ξεκλειδωνε τους χαρτες ουτε μπορουσα να βρω το εσωτερικο GPS αλλα το διορθωσα.

Μηπως δεν εχω το σωστο ******(πασπατου)???

Κατι ακουσα για καποιο virtual****** για το Ν97 για να δουλεψει παντως εγω εχω το ****** 1.5 το οποιο και μου λειτουργει κανονικα για αλλα κινητα και ειναι και καινουργιο.

Παντως το GARMIN δειχνει να μην αναγνωριζει τα κλειδια απ΄τι καταλαβαινω γιατι ουτε στους χαρτες μπορω να μπω ουτε να βρω το εσωτερικο GPS. Επισης χρησιμοποιησα Garmin GMAPTOOL για να περασω το κλειδι gmapprom.unl , τσεκαρα απο το INFO οτι ο χαρτης εγραψε τον αριθμο αλλα και παλι μετα τιποτα.

Καμια ιδεα...?????

 

Την βρηκα την λυση δοξα το θεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για Ν97 στο πασπατου/ keyg... για card id βαζουμε στο πρωτο πεδιο το IMSI και ΟΧΙ το ESN και απο εκει και περα ακολουθουμε κανονικα την διαδικασια!!!!

Δες μηπως συμβαινει το παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2762566#post2762566

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι τυχερος ισως με μια απεγκατασταση - εγκατασταση του garmin λυθει το προβλημα. Παλιοτερα που ειχα το ιδιο προβλημα δεν το εψαξα εκανα hard format τα ολα απο την αρχη και ξεμπερδεψα..

 

Δες μηπως συμβαινει το παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2762566#post2762566

 

παιδια και εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα........παω να εγκαταστησω το garmin mobile xt 5.00.50 v5 σε 8910 hd και μου βγαζει οτι η εφαρμογη δεν ειναι συμβατη με το τηλεφωνο......τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα........παω να εγκαταστησω το garmin mobile xt 5.00.50 v5 σε 8910 hd και μου βγαζει οτι η εφαρμογη δεν ειναι συμβατη με το τηλεφωνο......τι να κανω?

εκει που στο λεει, πατα οκ και συνεχισε κανονικα μην δινεις σημασια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι ... αυτη την φορα εχω προβλημα με την ανταποκριση του garmin..ενω ειναι ενα ΤΕΛΕΙΟ προγραμμα οταν παω να ''συρω'' τον χαρτη καποια στιγμη κολλαει ασχημα....εχω περασμενη την εκδοση 5.00.50 ν5 σε 8910 και εχω αγανακτηση......

 

επισης δεν ξερω εαν παιζει ρολο αλλα στο ν95 που ειχα ειχα περασει την εκδοση 5.00.30 ν3 υπηρχε καποια επιλογη για την χρησιμοποιουμενη μνημη της εγαρμογης ωστε με μεγαλυτερη μνημη να μην κολλαει το προγραμμα......υπαρχει κατι αναλογο στο 8910?

Link to comment
Share on other sites

Την ρύθμιση αυτή, δεν την γνωρίζω. Θυμάσαι που ακριβώς είναι; Γιατί μεταξύ των εκδόσεων, δεν έχουν αλλάξει οι ρυθμίσεις. Μήπως το μπερδεύεις με το Nokia Maps που είναι και το μόνο που έχει ρύθμιση για την μνήμη που θα διαθέτει η εφαρμογή;

 

Το κόλλημα που αναφέρεις είναι γνωστό και δεν αφορά μόνο την συσκευή σου. Είναι ο λόγος που πέταξα το garmin και ασχολήθηκα με το πολύ καλύτερο και τρομερά εύχρηστο NDrive και το Sygic.

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστωμενα η 5.00.50 τουλαχιστον στα 3rd edition τραβαει μεγαλα ζορια οταν πας να μετακινησεις και να ψαξεις το χαρτη. Δεν ξερω τι γινεται στα στα 5th edition. Η 5.00.40 κολαει πολυ λιγοτερο, δοκιμασε να περασεις αυτη. Θα συμφωνησω οτι το γκαρμιν ειναι βαρια εφαρμογη και γενικα τρωει κατι κοληματα κλπ οπως επισης εμφανιζει και εντονο lag σε καποιες περιπτωσεις και θελει ειδικη μεταχειριση για να το ξεπερασει. Επισης εχει ελλειψεις και σε καποιες αλλες "λεπτομερειες" που δε με ικανοποιουν πληρως.

 

Το sygic και ndrive σε αυτο τον τομεα ειναι πολυ καλυτερα.

 

Θελω να πιστευω οτι μελλοντικα οταν αναβαθμιστουν οι χαρτες αυτων των δυο εφαρμογων ισως οι περισσοτεροι απο εμας αλλαξουμε προτιμησεις στο προγραμμα πλοηγησης αν δεν δουμε καποια θεαματικη αλλαγη απο τη γκαρμιν στις επομενες εκδοσεις...

 

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι κατα κυριο λογο αυτο που μετραει σε ενα προγραμμα πλοηγησης ειναι η καλυψη των χαρτων και η ποιοτητα τους σε δρομολογησεις poi κλπ.

 

Ευτυχως υπαρχουν πολλες εταιρειες πλεον που ασχολουνται σοβαρα στο συγκεκριμενο τομεα και ελπιζω στο μελλον να εχουμε πραγματικα σοβαρα και καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι να επιβεβαιωσω αυτο που λεει ο karlesg.

Ειχα την 5.00.40 και εβαλα την 5.00.50 και ξαναγυρισα πισω. Η 40 λειτουργει καλυτερα στο κινητο.

 

Προς το παρον και γω χρησιμοποιω το garmin αλλα και τα αλλα προγραμματα εξελησονται οποτε σιγα σιγα ο κοσμος στρεφεται προς τα κει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω το ίδιο πρόβλημα με το γκαρμιν και γιαυτό έβαλα ν-ντράιβ που είναι κατα τη γνώμη μου πολύ καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια εχω ενα μικρο προβλημα διαβασα το αρχικο ποστ πως να κανω εγκατασταση αλλα το αρχειο για τα εικονικα κλειδια δεν λειτουργει.επισεις λεει να βαλω στο φακελο private\ e7d61da9 ayto se mena δεν υπαρχει πουθενα.

 

στο ν78 που εχω το εχω κανει μια χαρα εδω μπερδευομαι.μπορει καποιος να βοηθησει? να στε καλα

HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...