Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά sos!!

Μόλις έβαλα την καινούργια κάρτα (16 gb) και το εκανα update στη πιο πρόσφατη έκδοσή...

Τώρα δε μου το αναγνωρίζει to pc suite!!

Ξερει κανείς τι να φταίει?

Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι είναι.

Μόλις δοκίμασα με bluetooth και συνδέονται...

Φταιει το καλώδιο....??

καινούργιο κινητό είναι....

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι.

Μόλις δοκίμασα με bluetooth και συνδέονται...

Φταιει το καλώδιο....??

καινούργιο κινητό είναι....

Το καλωδιο και σε μενα ειχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα πριν λίγο, δεν το αναγνώριζε το Suite, αλλά ούτε φαινόταν στο My Computer, ενώ στο Device Manager φαινόταν απλώς σαν MTP device...Τελικά μάλλον χρειαζόταν ένα restart το κινητό για να το δεί σωστά, δοκίμασε και πες μου...

 

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τις unsigned εφαρμογές και αν υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσουμε εφαρμογές με..."ληγμένα" certificates?:O:X Έχω το quickoffice 6.0 και το Tempes GTx τώρα αλλά δε με αφήνει να τα εγκαταστήσω...Επίσης, τίποτα σε free .pdf/office reader, αν δε βγάλω άκρη με τα παραπάνω?Ο Adobe reader στα downloads δε φαίνεται να λειτουργεί σωστά με το 5800...:blink:

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τις unsigned εφαρμογές και αν υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσουμε εφαρμογές με..."ληγμένα" certificates?:O:X

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651198#post2651198

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αξίζει!

Απλά να προσέξεις το class να είναι πάνω από 4.

 

Αρα μου λες να παρω αυτην?

Τη διαφορα έχει από μια class 4 ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με κλειστά μάτια αυτή. Θα δεις μεγαλύτερες ταχύτητες στην μεταφορά δεδομένων, κυρίως όμως σε ένα card reader.
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ.

Και για πείτε μου πως θα κάνω την αλλαγή?

Απλά θα περάσω του φακέλους της παλιάς στην καινούρια ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς.

Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη την εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων για να αντιγράψεις και τους φακέλους συστήματος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν έχει απαντηθεί, αλλά όταν πατάω πάνω σε μια συντόμευση επαφής μου βγάζει το εικονίδιο για κλήση, για μνμ και αυτό για την επεξεργασία ενώ σε φωτογραφίες στο νετ έχω δει ότι υπάρχουν και άλλα δύο επιπλέον.

Γίνεται να τα κάνω να εμφανιστούν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πετάτε λεφτά αγοράζοντας ίδιας χωρητικότητας κάρτα μνήμης. Αρνούμαι να πιστέψω πως έβγαλε πρόβλημα σε όλους, μάλλον καποιο φετίχ έχετε δεν εξηγείτε αλλιώς :O:X
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή η κατάσταση με τις κάρτες μνήμης της Νokia είναι γνωστή από την εποχή που βγήκε το Ν82, και συνεχίζετε μέχρι και τώρα σε πολλές συσκευές, απλά προτείνουμε στους κατόχους να αλλάξουν κάρτα μόλις μπορέσουν. Τώρα αν θα αγοράσουν ή όχι είναι δικό τους θέμα. Απλά το αναφέρουμε για να το γνωρίζει ο κάτοχος ώστε μην δει μια μέρα όλα του τα αρχεία κατεστραμμένα και μετά να τραβάει τα μαλλιά του. Δεν έχει βγάλει σε όλους πρόβλημα αλλά στους πιο πολλούς μετά από κάποιο διάστημα έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Και στην τελική όπως είπα είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει, εμείς απλά κάνουμε μια αναφορά.

 

Παιδια,αν παω σε ενα nokia store γινεται να μου αλλαξουν την προσοψη? Αν ναι ποσο περιπου θα κοστιζει?

Αν είναι διαθέσιμη η πρόσοψη σε κάποιο nokia shop ή στα κεντρικά της Alpha Copy τότε θα στην αλλάξουν. Δεν γνωρίζω όμως πόσο θα κοστίσει μαζί με τα εργατικά. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο 2-3 nokia shop και να τουες ρωτήσεις, γιατί ως γνωστό μεταξύ τους έχουν διαφορετικές τιμές σε ανταλλακτικά.

Ρίξε και μια ματιά εδώ και εδώ.

 

@hero Δεν την έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη αλλά για αξεσουάρ και κάρτες να ρωτάς στο αντίστοιχο θέμα Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κάρτα τι αποθηκεύεται από τα παρακάτω;

1. χάρτες του Nokia maps

2. μυνήματα

3. τηλέφωνα

4. ριθμίσεις κινητού

 

αν λητουργείς την συσκευή χωρίς κάρτα τι θέματα μπορεί να έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το τι αποθηκεύει κανείς στη κάρτα μνήμης εξαρτάται μόνο απ' αυτόν.

Για τα συγκεκριμένα που αναφέρεις... οι χάρτες του Nokia Maps αναγκαστικά αποθηκεύονται στη κάρτα μνήμης.

Τα μηνύματα ποτέ δεν τα αποθήκευα ποτέ εκεί, πάντα στην εσωτερική μνήμη.

Οι επαφές αναγκαστικά είναι αποθηκευμένες στη μνήμη της συσκευής.

Και οι ρυθμίσεις του κινητού επίσης, όπως άλλωστε είναι λογικό.

Εφαρμογές πάντα στην εσωτερική μνήμη.

Φωτογραφίες, mp3, βίντεο και οτιδήποτε άλλο τα τοποθετώ στη κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές πάντα στην εσωτερική μνήμη.

 

Μα αν καποια εφαρμογη κολλησει, δε θα μπορεις να κανεις τιποτα να ειναι αποθηκευμενη στη μνημη συσκευης και πας αναγκαστικα σε hard format! Ενω αν ειναι στην καρτα, κλεινεις το κιν, βγαζεις καρτα και ολα ΟΚ! Διορθωσε με αν κανω λαθος..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάθε φορά που κόλλαγε μια εφαρμογή κάναμε hard format... είχαμε καεί.

Απλά κάνεις μια επανεκκίνηση και τελειώνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο εφαρμογές και θέματα αποθηκεύω στην μνήμη της συσκευής. Όλα τα υπόλοιπα τα έχω στην κάρτα μνήνης (μηνύματα, βίντεο, φωτογραφίες, μουσική, backup επαφών και διάφορα αρχεία sis) και κάθε τέλος της εβδομάδας αντιγράφω τα δεδομένα της κάρτας μου στον υπολογιστή μου για να τα έχω σαν backup.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε που έχoυμε εγκαταστήσει (αν έχουμε ξεχάσει δηλαδή) κάποια εφαρμογή (κάρτα ή εσωτερική μνήμη);
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς.

Θα πας στις Ρυθμίσεις > Διαχείριση εφαρμογών > Εγκατεστημένες εφαρμογές.

Σε όποια καταχώρηση βλέπεις δίπλα και ένα εικονιδιάκι κάρτας μνήμης, σημαίνει πως αυτη είναι εγκατεστημένη στη κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αφου γραφουμε για το που αποθηκευει ο καθε ενας τις εφαρμογες μηνυματα κ.τ.λ.π. ριξτε μια ματια και στο S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση 18 με τιτλο Δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας (backup)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...