Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σε όλους... έχω ήδη παραγγείλει το 5800 από τη Vodafone και το περιμένω την επόμενη εβδομάδα. Μιάς και έχω διαβάσει με προσοχή τις περισσότερες από τις σελίδες αυτού του θέματος, πραγματικά έχουν λυθεί σχεδόν όλες μου οι απορίες. Έχω μόνο 3 ερωτήσεις:

1. Τους χάρτες της Garmin πρέπει να τους αγοράσω ή υπάρχει και "φθηνότερος" τρόπος να τους προμηθευτώ?

2. Όταν παράγγειλα το κινητό δεν τους ζήτησα συγκεκριμένο χρώμα. Μήπως μπορεί να υποθέσει κανείς τι χρώμα θα μου έρθει? (εννοώ με βάση του τι φέρνει συνήθως η Vodafone)

3. Εκτός από το welcome screen της Vodafone υπάρχει κάτι άλλο στο μενού του κινητού που το έχει βάλει η Vodafone? (και κατά συνέπεια... υπάρχει κανένας λόγος να κάνω debrand?)

Ου... χακάρεις!

Ου... κοπιάρεις!

Ου... να μου χαθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σε όλους... έχω ήδη παραγγείλει το 5800 από τη Vodafone και το περιμένω την επόμενη εβδομάδα. Μιάς και έχω διαβάσει με προσοχή τις περισσότερες από τις σελίδες αυτού του θέματος, πραγματικά έχουν λυθεί σχεδόν όλες μου οι απορίες. Έχω μόνο 3 ερωτήσεις:

1. Τους χάρτες της Garmin πρέπει να τους αγοράσω ή υπάρχει και "φθηνότερος" τρόπος να τους προμηθευτώ?

2. Όταν παράγγειλα το κινητό δεν τους ζήτησα συγκεκριμένο χρώμα. Μήπως μπορεί να υποθέσει κανείς τι χρώμα θα μου έρθει? (εννοώ με βάση του τι φέρνει συνήθως η Vodafone)

3. Εκτός από το welcome screen της Vodafone υπάρχει κάτι άλλο στο μενού του κινητού που το έχει βάλει η Vodafone? (και κατά συνέπεια... υπάρχει κανένας λόγος να κάνω debrand?)

1. Για το Garmin διάβασε το Garmin Maps Mobile™ XT

2. Θα είναι ή κόκκινο ή μπλε. Μέχρι τώρα νομίζω έχει φέρει κ τα 2 αυτά χρώματα. Μπορείς πάντως να ρωτήσεις τους ίδιους να σου πουν ποιό χρώμα έχουν.

3. Όχι δεν έχει κάποιο άλλο διακρητικό της vodafone η συσκευή κ δεν χρειάζεται να κάνεις debrand την συσκευή.

 

Με το καλό να σου έρθει! :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που ακριβώς πηγαίνω για να "ελαφρύνω" λίγο την κάρτα μου απο διάφορα αρχεία που μαζεύτηκαν απο το wi fi? Σαν διαγραφή προσωρινών αρχείων στην περίπτωση των Η/Υ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που ακριβώς πηγαίνω για να "ελαφρύνω" λίγο την κάρτα μου απο διάφορα αρχεία που μαζεύτηκαν απο το wi fi? Σαν διαγραφή προσωρινών αρχείων στην περίπτωση των Η/Υ

 

Αν αναφέρεσαι στο browsing, τότε ανοίγεις τον browser, τότε ανοίγεις το πρόγραμμα και πηγαίνεις:

 

Επιλογές/Σβήσ.δεδομ.εμπιστευτ.

 

Και εκεί επιλέγεις τι θέλεις να διαγράψεις (cache, coockies, ιστορικό, φόρμες/κωδικοί).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης mysterios, αν έχει κάποιο file manager όπως είναι o x-plore ή y-browser τότε πας στο C:\System και σβήνεις τον φάκελο cache.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

1. Για το Garmin διάβασε το Garmin Maps Mobile™ XT

2. Θα είναι ή κόκκινο ή μπλε. Μέχρι τώρα νομίζω έχει φέρει κ τα 2 αυτά χρώματα. Μπορείς πάντως να ρωτήσεις τους ίδιους να σου πουν ποιό χρώμα έχουν.

3. Όχι δεν έχει κάποιο άλλο διακρητικό της vodafone η συσκευή κ δεν χρειάζεται να κάνεις debrand την συσκευή.

 

Με το καλό να σου έρθει! :)

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Ου... χακάρεις!

Ου... κοπιάρεις!

Ου... να μου χαθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα!

Αν και με ελληνικό product code, το Nokia PC Suite δεν έβρισκε αναβάθμιση, αν και του τη ζήτησα με την "Ενημέρωση λογισμικού τηλεφώνου".

 

Με FOTA μέσω WiFi έκανε κανονικά μόλις τώρα! Δεν πήρε ούτε 5 λεπτά και όλα είναι στη θέση τους!

 

Παλιά (δεν πάει ούτε χρόνος) άκουγα αναβάθμιση και έλεγα ωχ! γιατί ακολουθούσαν φορμάτ και επανεγκαταστάσεις. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έχει απλοποιηθεί τόσο η διαδικασία! Τέλειο! :yahoo:

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε μέσω του USB να έχουμε σύνδεση με το ιντερνέτ;

 

Θέλω να πω, έχω τον υπολογιστή, τον έχω συνδέσει σε τοπικό δίκτυο που βγαίνει στο διαδίκτυο. Έχω συνδέσει και με USB το κινητό με τον υπολογιστή. Μπορούμε, με αυτή την συνδεσμολογία, να αποκτήσουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο από το κινητό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,επειδη εχω ενα 5800 και με περιμενει,η ισχυς του wifi ειναι καλη?πως θα χαρακτηριζατε το 5800 σε αυτον τον τομεα?

 

Κοίτα δεν ξέρω πως να μετρήσω αλλά τo wifi router το έχω στο δωμάτιο μου και στο σαλόνι περνώντας σε ευθεία 10 μέτρα και τρεις με τέσσερις τοίχους έχω όλη την μπάρα γεμάτη. Βέβαια πιάνω wifi και από τον πρώτο ενώ εγώ είμαι στον τέταρτο (τρεις πλάκες μπετό) και πάλι είναι στις 2 από τις τρεις μπάρες.

 

 

Παίδες η αναβάθμιση αξίζει (ούτε πέντε λεπτά) όλα είναι λίγο πιο γρήγορα και η οθόνη και με φτερό να την αγγίξεις το καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε μέσω του USB να έχουμε σύνδεση με το ιντερνέτ;

 

Θέλω να πω, έχω τον υπολογιστή, τον έχω συνδέσει σε τοπικό δίκτυο που βγαίνει στο διαδίκτυο. Έχω συνδέσει και με USB το κινητό με τον υπολογιστή. Μπορούμε, με αυτή την συνδεσμολογία, να αποκτήσουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο από το κινητό;

Νομίζω ό,τι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, ούτε το έχω διαβάσει κάπου. Δοκίμασες μήπως γίνεται μέσω του pc suite?

 

καλησπερα παιδες,επειδη εχω ενα 5800 και με περιμενει,η ισχυς του wifi ειναι καλη?πως θα χαρακτηριζατε το 5800 σε αυτον τον τομεα?

Το έχω εδώ και 3-4 μήνες σχεδόν και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το wi-fi του. Σε όσα ασύρματα έχω συνδεθεί έχει λειτουργήσει άψογα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,επειδη εχω ενα 5800 και με περιμενει,η ισχυς του wifi ειναι καλη?πως θα χαρακτηριζατε το 5800 σε αυτον τον τομεα?

 

Μία παρατήρηση όσον αφορά την συνδεσιμότητα wifi:

Δεν έχει την αντίστοιχη δυνατότητα εύρεσης πολλών δικτύων όπως τα επαγγελματικά μοντέλα της nokia (e51,e71,...) :O

Βρίσκει μόνο αυτά με το πιο δυνατό σήμα.

(έγινε συγκριτικό τεστ :))

[/quote ]

:)

Link to comment
Share on other sites

την έκανα κι εγώ την αναβάθμιση κι όλα τελεία. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι πιο γρήγορο στο ίντερνετ,δεδομένου ότι χρησιμοποιώ κατά κόρον τον ενσωματωμένο browser. Αυτό που δε μπορώ με τίποτα να καταλάβω είναι τι εστί ο "παλλόμενος φωτισμός ειδοποίησης" εφόσον κ απενεργοποιημένη να είναι η επιλογή πάλι παλλόμενος είναι.
Link to comment
Share on other sites

[Μία παρατήρηση όσον αφορά την συνδεσιμότητα wifi:

Δεν έχει την αντίστοιχη δυνατότητα εύρεσης πολλών δικτύων όπως τα επαγγελματικά μοντέλα της nokia (e51,e71,...) :O

Βρίσκει μόνο αυτά με το πιο δυνατό σήμα.

(έγινε συγκριτικό τεστ :))

Με ποια συσκευή από την σειρά Ε δοκίμασες κ σε τι μέρος βρισκόσουν? Είχα δοκιμάσει κ εγώ το 5800 με το Ε66 που έχω κ έβρισκαν σχεδόν τον ίδιο αριθμό ασυρμάτων δικτύων. Την μια έπιανε πιο πολλά το 5800 κ αλλή το Ε66. Δοκίμασα όταν βρισκόμουν στο δωματιό μου.

 

@noisex Όταν απενεργοποιήσεις την επιλογή Παλλόμενος φωτισμός τότε δεν αναβοσβήνει το κεντρικό πλήκτρο του μενού. Θ αναβοσβηνει μόνο όταν θα έχεις κάποιο μήνυμα ή αναπάντητη ή email.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει το breathing light απο το notification light?

Επειδη χρησιμοποιώ το RemindMe για να αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια αμα εχω αναπαντητη η μηνυμα, θυμαμαι χωρις αυτο το notification απο μονο του αναβοσβηνε το ασπρο κουμπι περιοδικα, οπως κανει τωρα το breathing light. Ποια η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Με ποια συσκευή από την σειρά Ε δοκίμασες κ σε τι μέρος βρισκόσουν? Είχα δοκιμάσει κ εγώ το 5800 με το Ε66 που έχω κ έβρισκαν σχεδόν τον ίδιο αριθμό ασυρμάτων δικτύων. Την μια έπιανε πιο πολλά το 5800 κ αλλή το Ε66. Δοκίμασα όταν βρισκόμουν στο δωματιό μου.

 

Me E51 kai E71.

Kai ta 2 evriskan pada pio polla asyrmata disktya. Akoma kai ayta me mikrotero shma. Kai episis syndeontan kiolas! :cool: Enw to 5800 den ta evriske kan.

 

To exw dokimasei kai spiti mou kai e3w.

Den lew oti einai asximo vevaia, alla einai mia skala pio katw... ;)

 

 

 

 

PS. My greeklish@work :O

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει το breathing light απο το notification light?

Επειδη χρησιμοποιώ το RemindMe για να αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια αμα εχω αναπαντητη η μηνυμα, θυμαμαι χωρις αυτο το notification απο μονο του αναβοσβηνε το ασπρο κουμπι περιοδικα, οπως κανει τωρα το breathing light. Ποια η διαφορα?

 

Διαβασε το Post του φιλου stendor ακριβως απο πανω!

 

Το notification (φωτισμος ειδοποιησης) αναβοσβηνει το πληκρο του μενου οταν εχεις αναπ,μηνυμα ή email

Ο παλλ. φ. αναμ. (αν ειναι δυνατων!:p) αναβοσβηνει συνεχεια καθε τοσο (¨αναπνοη")

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Πριν λίγες μέρες αγόρασα το κινητό nokia 5800 xpressmusic.Και έχω ένα πρόβλημα με το προφίλ αθόρυβο.Το έχω με προφίλ αθόρυβο και το κλείνω έτσι με αυτό το προφίλ.Μόλις ανοίξω το κινητό και βάλω τον κωδικό και δίξει αυτό που δίνουν τα χέρια που γράφει νόκια μετά η οθόνη μένει μαύρη δεν δίχνει την εικόνα που έχω μπροστά εκεί που δίχνει για προσθεσει 4 επαφων.Ελπίζω να μπορέσεται να με βοηθήσεται.Ευχαριστωωωωωω!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Συ συμβαίνει μόνο όταν έχεις το προφίλ Αθόρυβο ή πάντα.

Υπόψη, έχει αναφερθεί και από άλλα μέλη το εν λόγω πρόβλημα, αλλά δεν θυμάμαι αν είχαν αναφέρει το αθόρυβο.

Έχεις τη τελευταία έκδοση λογισμικού (μόλις εχθές έγινε διαθέσιμη);

Αν όχι, κάνε αναβάθμιση (μέσω FOTA), ίσως διορθωθεί αυτό που αναφέρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηλθες :)

 

Δοκιμασε να το κανεις αναβαθμιση μεσω fota.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι οσοι κανατε update εισαστε με αλλαγμενο product code; Σβηνονται ολα κατα την αναβαθμιση?

Αν κανω backup απο το content copier της Νokia, θα εχω το τηλεφωνο ακριβως οπως πριν μετα την αναβαθμιση?

Όπως διάβασες και σε προηγούμενα μηνύματα, δεν χάνεται απολύτως τίποτα απο το τηλέφωνο μετά την αναβάθμιση και δεν χρειάζεται να αλλάξεις το Product code της συσκευής σου.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι πρώτον να κρατήσεις αναλυτικό back up και μέσω pc suite αλλά και απο την διαχείριση αρχείων και, δεύτερον, όταν γίνει η αναβάθμιση, κάνε φορματ και μην επαναφέρεις ρυθμίσεις αλλά μόνο δεδομένα. Έτσι το τηλέφωνο θα λειτουργεί καλύτερα. Αυτό που λέμε, θα είναι "φρέσκο". ;) :)

να κανω τελικα αναβαθμιση στην νεα εκδοση απο την 20 που εχω?

 

Ακριβωςτο ιδιο θα ηθελα να ρωτησω και εγω. Mirror? Impreza?

Εννοείται να την κάνετε. Εϊναι απο τις λίγες φορές που υπάρχει τόσος ενθουσιασμός μετά παο μια νέα έκδοση λογισμικού και, το σημαντικότερο, φτιάχνει/βελτιώνει αρκετά πράγματα και δεν χάνουμε τίποτα.

 

Φαίνεται πως η nokia έκανε πολύ καλή δουλειά αυτή τη φορά. Χωρίς να προστεθεί κάποια εντυπωσιακή δυνατότητα (kinetic scrol, widgets κτλ), το τηλέφωνο βελτιώθηκε σημαντικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Πάτα *#0000# στην οθόνη αναμονής και μετά επιλογές αναζήτηση ενημερώσεων. Αν την περάσεις μέσω wi-fi, δεν θα χρεωθείς τίποτα. Και δεν χάνεται τίποτα απο το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο γίνεται μόνο με το αθόρυβο.Για να κανω αναβάθμηση θα χρεωθώ????και που θα παω ακριβώς????

Αν χρησιμοποιήσεις WiFi, όχι δεν χρεώνεσαι.

Αναφέρει το link σου έδωσα τα βήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...