Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη την στιγμη εχει βγει μονο μια εφαρμογη GPS που να δουλευει σωστα στο 5800 και δουλευει αξιοπρεπεστατα Garmin. Περιμενε να βγει και καμια αλλη και μετα κρινεις.

Το Gps του ισα ισα πιανει και γρηγορα και χωρις προβληματα δεν ξερω πως τα βγαζετε αυτα τα συμπερασματα.

Θα ηθελα πολυ να μου βρεις αναλογο κινητο τηλεφωνο με αυτα τα features και με αυτη την τιμη 330€

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα με την καρτα σιμ ειναι ότι πρέπει να αφαιρεσω την μπαταρία για να την βγαλω απο την σχισμή και απο εκει και πέρα να προχωρησω. Παντως σε ότι αφορα το gps δεν λεει και πολλα πραγματα, οποτε μονο η ασυρατη συνδεση αξιζει...

 

Δεν συμφωνώ για το gps δουλεύει μια χαρά και είναι πολύ βολικό και χρήσιμο το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές (κυρίως το NokiaMaps).

Link to comment
Share on other sites

Και ξανα ρωτάω αν εξαιρέσουμε την σχισμη και το ακουστικο!

Σαν κινητό πωςείναι?

Κολάει,είναι δύσκολο στην χρήση,με το ιντερνετ είναι οκ,οι φωτογραφίες του είναι καλές?

Link to comment
Share on other sites

Και ξανα ρωτάω αν εξαιρέσουμε την σχισμη και το ακουστικο!

Σαν κινητό πωςείναι?

Κολάει,είναι δύσκολο στην χρήση,με το ιντερνετ είναι οκ,οι φωτογραφίες του είναι καλές?

 

Σε ολα αυτα που αναφερεις παρα πολυ καλο.

Τωρα photos μπορει και καλυτερα ας ελπισουμε σε μια νεα αναβαθμιση. ''αν και προσωπικα τις βλεπω μια χαρα''

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κοιτάξει λίγο στο κατάστημα αλλά άλλο να το βλέπεις επιφανιακά και άλλο να τοχεις στην προσωπική σου χρήση!Στο κατάστημα μου άρεσε αρκετά.Το μόνο που ε ανησυχεί είναι να μην γίνει πολύ αργό όταν θα του γεμίσω την κάρτα !
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν επηρεάζεται η ταχύτητα απόκρισης του λειτουργικού από τον όγκο των δεδομένων που θα του φορτώσεις.

Αν όμως το φορτώσεις ένα σωρό εφαρμογές, λογικό είναι να υπάρξει μια επιβάρυνση. Αλλά και αυτό πάλι σχετικό είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πάροχο (μου έκαναν μια καλή προσφορά) όπου επέλεξα τελικά να πάρω το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Δεν το είχα "δοκιμάσει" από κοντά, μόνο αυτά που είχα δει στο youtube και φυσικά αυτά που διάβασα εδώ. Και περιμένω, από μέρα σε μέρα, να μου έρθει.

 

Σήμερα πετάχτηκα μέχρι το Πλαίσιο και βρήκα ευκαιρία να το δοκιμάσω "ιδίοις δαχτύλοις". Οφείλω να ομολογήσω ότι έμεινα με ανοιχτό το στόμα, οι άνθρωποι έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά (πάντα αναφέρομαι στο λειτουργικό σύστημα).

 

Αυτά είναι τα πρώτα σχόλια από έναν φανατικό ερικσονάκια, που δεν μετανοιώνει για την επιλογή του!

 

Περιμένω να το πιάσω στα χέρια μου, να το δοκιμάσω ακόμη περισσότερο!:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μπράβο. Με τέτοιες νοοτροπίες θα πάμε μπροστά ως καταναλωτές... Ε όχι! Εγώ τον ωχαδερφισμό δεν τον δέχομαι. Αλίμονο αν τους κάνουμε τη χάρη με τέτοιο τρόπο. Αλίμονο αν υποτιμούμε τόσο πολύ τον κόπο μας και τα χρήματα που δίνουμε για να αποκτήσουμε κάτι από μια πολυεθνική...

 

Σήμερα η σχισμή, αύριο τα πλαστικά, μεθαύριο τα πλήκτρα και θα φτάσουμε πού;;; Στο σημείο να θεωρείται ελαττωματική μια συσκευή μόνο όταν δε λειτουργεί. Όλα τα άλλα θα είναι αποδεκτά από τις εταιρείες. ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ.

 

ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ: Ποιος μου λέει εμένα ότι η σχισμή δε θα μεγαλώνει μέρα με τη μέρα, δε θα εισέρχεται σκόνη στο πίσω μέρος της οθόνης ή δε θα επηρεαστεί η λειτουργία της φωτογραφικής σε βάθος χρόνου; Τότε όμως η εγγύηση δε θα ισχύει, γιατί όπως όλοι ξέρουμε μετά από π.χ. 1 χρόνο καθημερινής χρήσης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην έχει "φάει" το κινητό μερικές πτώσεις. Και τότε στο service θα σου πουν ότι φταις εσύ που χάλασε και δεν ισχύει η εγγύηση...

 

Όποιος δέχεται να χρησιμοποιεί 5800 με τη σχισμή, είναι σαν να μην υπολογίζει τα χρήματα που έδωσε.

 

Επειδή έχουμε γεμίσει σελίδες και σελίδες με το θέμα τις σχισμής,εγώ θα πω το εξής.

Και βεβαία υπολογίζω τα λεφτά που έδωσα αλλά ΜΗΝ ψάχνετε την τελειότητα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει. Η σχισμή δεν θα μεγαλώσει με την προϋπόθεση ότι δεν τις βάζετε το νύχι και οτιδήποτε άλλο για να δείτε αν ανοίγει....φυσικό επόμενο είναι να μεγαλώσει... Άλλωστε αν δεν το είχε ανεφερει κάποιος κάνεις δεν θα το είχε πάρει χαμπαρει... Το κινητό είναι πολύ καλό για τα χρήματα του, και επίσης το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί παρέχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα και λειτουργίες για την τιμή του.

 

Αυτά από έμενα :) (Και ελπίζω να μπει ένα τέλος στο θέμα "Σχισμή" και να ασχοληθούμε με τίποτα ποιο σημαντικότερο)

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα χθες απο το e-shop,ελληνικο,μαυρο.Αν έχω καταλαβει καλα το που πρεπει να βρισκεται η περιφημη σχισμη,ειναι μαλλον ανυπαρκτη.Πολυ θετικες οι πρωτες εντυπωσεις...Εχοντας εμπειρια απο touch συσκευες symbian series 90,UIQ,UIQ 3,Windows Mobile πρεπει να πω οτι ειναι αριστη η ολη εκτελεση.Μια ερωτηση.Πως γινεται ο video player να παιζει video-clip συνεχομενα το ενα μετα το αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε γεμίσει σελίδες και σελίδες με το θέμα τις σχισμής,εγώ θα πω το εξής.

Και βεβαία υπολογίζω τα λεφτά που έδωσα αλλά ΜΗΝ ψάχνετε την τελειότητα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει. Η σχισμή δεν θα μεγαλώσει με την προϋπόθεση ότι δεν τις βάζετε το νύχι και οτιδήποτε άλλο για να δείτε αν ανοίγει....φυσικό επόμενο είναι να μεγαλώσει... Άλλωστε αν δεν το είχε ανεφερει κάποιος κάνεις δεν θα το είχε πάρει χαμπαρει... Το κινητό είναι πολύ καλό για τα χρήματα του, και επίσης το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί παρέχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα και λειτουργίες για την τιμή του.

 

Αυτά από έμενα :) (Και ελπίζω να μπει ένα τέλος στο θέμα "Σχισμή" και να ασχοληθούμε με τίποτα ποιο σημαντικότερο)

 

Αυτο προσπαθώ και εγώ,να σταματησουν όλοι να ένε τα ίδια και τα ίδια και να αρχίσετε να λέτε διάφορα στοιχεία εσείς που το έχετε μέχρι να το πάρουμε και εμείς και να σας πούμε και μεις την αποψή μας!Έχετε βρει κάποια χρήσιμη αρκετά εφαρμογή μέσα του ή έχετε βάλει κάποια χρήσιμη και άξια να ειπωθεί?

 

Με λίγα λόγια πρέπει να περιμένω λίγες μέρες ακόμα μέχρι να την πάρω την συσκευή στα χέρια μου αλλά θέλω να με μπριζώσετε και άλλο... :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι άλλο που παρατήρησα... όταν πιέζω λίγο την πρόσοψη στα αριστερά της οθόνης σε τυχαίο σημείο η πρόσοψη ακουμπάει την οθόνη σε ένα συγκεκριμενο σημείο, ενώ απο την δεξιά δεν το κάνει... το κάνει σε κανένα άλλον αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Τελος στο θεμα σχισμη ειναι δυσκολο να μπει αλλα και παραλογο να απαιτουμε να μπει.Διοτι απο τη μια ολοενα κι αυξανονται οι χρηστες που αγοραζουν τη συσκευη,παρατηρουν το προβλημα κι ερχονται εδω μεσα να το αναφερουν,κι απο την αλλη δεν ειναι ιδιαιτερο δημοκρατικο να απαιτουμε εμεις τι θα γραφεται και τι δε θα γραφεται σε ενα topic(απο τη στιγμη που ειναι συμφωνο με τους κανονισμους).

 

Αυτο που θα πρεπε να γινεται,κατα τη γνωμη μου ειναι να ποσταρονται τα παραπονα στο σχετικο topic "Αντιμετωπισατε προβλημα με το 5800" για να διευκολυνονται ολοι

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το κινητό:clap::yahoo::up:

Δεν το έχω ανοίξει ακόμα,θα περιμένω να πάω σπίτι πρώτα,γιατί τώρα είμαι στη δουλειά.Δύο ερωτήσεις μόνο θα ήθελα έτσι πληροφοριακά:

1)Πόσο κρατάει η μπαταρία που έχει μέσα μέχρι να κάνω την πρώτη φόρτιση,δηλαδή σε τι ποσοστό βρίσκεται η στάθμη της;Ρωτάω για να δω πόση ώρα θα "παίξω" μέχρι να το βάλω να φορτίσει όταν πάω για ύπνο(μιας και θα γυρίσω αργά στο σπίτι).

2)Τι τιμές υπάρχουν στις χρεώσεις GPRS,WAP από την Cosmote αυτή τη στιγμή;Ουσιαστικά με απασχολεί μόνο για το A-GPS αφού στο Internet θα μπαίνω μόνο με Wi-Fi:wink:

3)Όταν βρει και κλειδώσει δορυφόρους και στίγμα με τη βοήθεια του Α-GPS παραμένει συνδεδεμένο με την υπηρεσία GPRS ή αποσυνδέεται μόνο όταν κλείσει η εφαρμογή GPS;Όπως καταλαβαίνετε η ερώτηση είναι ζωτικής( ή μάλλον δέουσας οικονομικής σημασίας:O:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το κινητό:clap::yahoo::up:

Δεν το έχω ανοίξει ακόμα,θα περιμένω να πάω σπίτι πρώτα,γιατί τώρα είμαι στη δουλειά.Δύο ερωτήσεις μόνο θα ήθελα έτσι πληροφοριακά:

1)Πόσο κρατάει η μπαταρία που έχει μέσα μέχρι να κάνω την πρώτη φόρτιση,δηλαδή σε τι ποσοστό βρίσκεται η στάθμη της;Ρωτάω για να δω πόση ώρα θα "παίξω" μέχρι να το βάλω να φορτίσει όταν πάω για ύπνο(μιας και θα γυρίσω αργά στο σπίτι).

2)Τι τιμές υπάρχουν στις χρεώσεις GPRS,WAP από την Cosmote αυτή τη στιγμή;Ουσιαστικά με απασχολεί μόνο για το A-GPS αφού στο Internet θα μπαίνω μόνο με Wi-Fi:wink:

3)Όταν βρει και κλειδώσει δορυφόρους και στίγμα με τη βοήθεια του Α-GPS παραμένει συνδεδεμένο με την υπηρεσία GPRS ή αποσυνδέεται μόνο όταν κλείσει η εφαρμογή GPS;Όπως καταλαβαίνετε η ερώτηση είναι ζωτικής( ή μάλλον δέουσας οικονομικής σημασίας:O:)

 

1) σε μένα κράτησε 4 ώρες περίπου με ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ! χρήση. (βάλε βγάλε εφαρμογές, κ.λ.π.)

2) οι τιμές για το A-gps δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν καθώς κατεβάζει μόνο 4-5 kb. στην ουσία είναι μηδαμινή.

δεν συνδεεται το gps η η εφαρμογη με το δίκτυο (εκτός αν το θέλεις εσύ, κάνοντας την ανάλογη ρύθμιση, για την κίνηση, τον καιρό κ.λ.π. πράγμα που δεν θα το πρότεινα, αστο ανενεργο αυτό.) απλά, κατεβάζει τα 4-5 kb, βρίσκει που είσαι και αυτό είναι όλο. δεν έχει καμία περαιτέρω χρέωση όσο και να έχεις ανοικτή την εφαρμογή.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

1) σε μένα κράτησε 4 ώρες περίπου με ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ! χρήση. (βάλε βγάλε εφαρμογές, κ.λ.π.)

2) οι τιμές για το A-gps δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν καθώς κατεβάζει μόνο 4-5 kb. στην ουσία είναι μηδαμινή.

δεν συνδεεται το gps η η εφαρμογη με το δίκτυο (εκτός αν το θέλεις εσύ, κάνοντας την ανάλογη ρύθμιση, για την κίνηση, τον καιρό κ.λ.π. πράγμα που δεν θα το πρότεινα, αστο ανενεργο αυτό.) απλά, κατεβάζει τα 4-5 kb, βρίσκει που είσαι και αυτό είναι όλο. δεν έχει καμία περαιτέρω χρέωση όσο και να έχεις ανοικτή την εφαρμογή.

:bow::bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο :)

 

Ριξε μια ματια και στο S60 5th Edition Platform FAQ θα βρεις αρκετα χρησιμα πραγματα δες και την ερωτηση #15.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο μου ποστ κατευθείαν από το κινητό! Σήμερα το πήρα από wind ελληνικότατο και με μια ελάχιστη σχισμή αλλά δεν με πειράζει γιατί ούτως ή άλλως θα πάρω και μια θήκη σιλικόνης κάποια στιγμή. Το μόνο μου θέμα είναι με την προβολή ιαπωικών.

Έβαλα την ιαπωνική γλώσσα στο λεξικό, αλλά φαίνονται μόνο κουτάκια. Εψαξα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο..

Εχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να προτείνετε από που να βρω εφαρμογές για το 5800?

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο σε καποιον να γραψει μαζεμενα τα προβληματα που πιθανον θα συναντησει καποιος με sim απο vodafone?που αν θυμαμαι καλα λυνονται απλα πατωντας οκ στο welcome screen
Link to comment
Share on other sites

σε θεμα GPS software έχουμε κανένα νέο; βγήκε απο κανέναν άλλον προμηθευτή κάτι;

οι χάρτες που έχει το κινητο μέσα είναι δοκιμαστικοί, εμένα δέν κάνει πια πλοήγηση, απλα δείχνει τοποθεσια... μπορεί να διορθωθεί αυτο το "πρόβλημα" ;

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

σε θεμα GPS software έχουμε κανένα νέο; βγήκε απο κανέναν άλλον προμηθευτή κάτι;

οι χάρτες που έχει το κινητο μέσα είναι δοκιμαστικοί, εμένα δέν κάνει πια πλοήγηση, απλα δείχνει τοποθεσια... μπορεί να διορθωθεί αυτο το "πρόβλημα" ;

γιατι δε βάζεται garmin να ησυχάσετε.. μια χαρά και η τελευταία έκδοση υποστηρίζει το 5800..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα γρηγορη που εχει απαντηθει αλλα που να την βρεις τωρα.

Πως κανουμε φορματ την καρτα μνημης;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2704269#post2704269

 

Εαν εκανες μια απλη αναζητηση την λεξη μορφοποιηση θα το εβρισκες! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...