Jump to content

Dell Mini 9


koukoulakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα κι εγώ τον 32άρη της runcore και ήρθε σήμερα και τον έβαλα. Του έχω βάλει και μία 2gb ram και το μηχανάκι απλά το χαζεύω. Είναι μικρό, όμορφο, δυνατό, κάνει ό,τι βάλει ο νούς μου και έχει αυτονομία να χορτάσει ο καθένας. Σε συνδυασμό με το mobile internet από τη Vodafone, είναι μακράν το καλύτερο gadgetάκι που έχω πάρει.:):)

 

Κι εγώ έχω πάθει πλάκα με το Laptopάκι. Το ξέρω ότι κινδυνεύω να χαρακτηριστώ γραφικός, αλλά θα το ξαναπώ. Βάλτου MacOS και θα σ' εντυπωσιάσει !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερώτηση: υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για backup (πλήρες) μέσω από τα X ώστε να μη χρειαστεί να κάνω όλο το παιχνίδι?

 

δλδ να φτιάξεις ένα αρχείο 2-3-4GB (δεν ξέρω πόσο είναι η αρχική εγκατάσταση με όλα τα πειράγματα) και το ανεβάζεις σε ένα ftp μου :)

 

μετά το περνάω εγώ στο δίσκο (imaging).

 

κάτι στο acronis ένα πράγμα :p

 

ζητάω πολλά?

 

iDened1.3 ποια η γνώμη σου?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για backup (πλήρες) μέσω από τα X ώστε να μη χρειαστεί να κάνω όλο το παιχνίδι?

 

δλδ να φτιάξεις ένα αρχείο 2-3-4GB (δεν ξέρω πόσο είναι η αρχική εγκατάσταση με όλα τα πειράγματα) και το ανεβάζεις σε ένα ftp μου :)

 

μετά το περνάω εγώ στο δίσκο (imaging).

 

κάτι στο acronis ένα πράγμα :p

 

ζητάω πολλά?

 

iDened1.3 ποια η γνώμη σου?

 

Δε ζητάς πολλά, ευχαρίστως να στο κάνω, αλλά όλοι οι τρόποι BackUp του MacOSX θέλουν να bootάρεις από το DVD του OS για να κάνεις restore ... οπότε θα έχεις πάλι δουλειά ...

 

Πάντως, η εγκατάσταση είναι αστεία. Δεν πρέπει να σε φοβίζει ... Αν είσαι Θεσσαλονίκη, επειδή έχω ακόμα τον δίσκο από τον οποίο τον έστησα έτοιμο (είναι 40Gb και του έκανα δυο partitions για να έχει μέσα τα πάντα ... από το DVD του Leopard, το DellEDI αλλά και τα διάφορα που χρειάζεται) αν βάλεις τον καφέ, βρισκόμαστε άμεσα και το βάζουμε μαζί. Αν είσαι Αθήνα, εγώ κατεβαίνω τουλάχιστον 3-4 φορές μέσα στο μήνα, οπότε επίσης ευχαρίστως να βρεθούμε, απλά πρέπει να δω το πότε θα κατέβω όχι αυθημερόν και θα έχω και χρόνο.

 

Όσον αφορά το iDened, είναι μια διανομή hackintosh. Για οποιοδήποτε PC είναι ΟΚ, αν και εγώ θα προτιμούσα το Kalyway. Για το Dellάκι, μείνε μακριά, όχι για κανέναν άλλο λόγω, απλά γιατί το Dellάκι είναι ΤΟΣΟ συμβατό με το MacOSX, που μπορείς να βάλεις το original Leopard !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

είσαι σούπερ. ευχαριστώ!

 

αν κατάλαβα καλά μιλάμε για πλήρη σχεδόν συμβατότητα.

 

πολύ σύντομα θα μου έρθει το dell οπότε θα μιλήσουμε σε άλλη βάση :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πάθει πλάκα με το Laptopάκι. Το ξέρω ότι κινδυνεύω να χαρακτηριστώ γραφικός, αλλά θα το ξαναπώ. Βάλτου MacOS και θα σ' εντυπωσιάσει !!!

Αν βάλω MacOS με τους drivers και το software της Voda τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

είσαι σούπερ. ευχαριστώ!

 

αν κατάλαβα καλά μιλάμε για πλήρη σχεδόν συμβατότητα.

 

πολύ σύντομα θα μου έρθει το dell οπότε θα μιλήσουμε σε άλλη βάση :)

 

Any time :)

 

Αν βάλω MacOS με τους drivers και το software της Voda τι γίνεται?

 

Καταρχήν το 3G modem δουλεύει κανονικότατα ΚΑΙ στο MacOSX. Προφανώς το software της Vodafone δε δουλεύει, αν και απ' ότι διάβασα στο net κάποιοι έβαλαν το software που έχει η Vodafone για τα εξωτερικά (USB) modems της και έπαιξε με λίγο πείραγμα ... Εγώ προσωπικά ούτως ή άλλως είχα ξηλώσει το software της vodafone και είχα βάλει το original της Dell ... που είναι ποιο ελαφρύ, παίζει με όλες τις κάρτες και όχι μόνο με αυτές της Vopafone (εγώ έχω Cosmote) και βλέπει και το GPS ... Προφανώς ΚΑΙ αυτό δεν παίζει με το MacOSX, αλλά ειλικρινά δε χρειάζεσαι κάποιο software ... στο MacOSX η κάρτα παίζει κανονικά, οπότε απλά τη βάζεις να συνδεθεί και όλα καλά !!!

 

Γενικά, τα πάντα στο MacOSX παίζουν κανονικά στο Dellάκι. Είναι το ποιο συμβατό απ' όλα τα NetBooks ... ακόμα και από πολλά PCs ... Το περίεργο είναι ότι τα πάντα, εκτώς από την κάρτα ήχου παίζουν κατευθείαν ... μόλις σηκώνεται το OS. Μόνο η κάρτα ήχου και τον BootLoader βάζεις ουσιαστικά με το DellEFI ή κάποιο από τα πειράγματα αν θέλεις ...

 

Για 'σένα που έχεις 32άρα κάρτα, υπάρχει τρόπος ακόμα και για Dual ή και Tripple boot ... δηλαδή να έχεις ταυτόχρονα XP, MacOSX και κάτι ακόμα ... πχ Ubuntu ή και Windows 7 ...

 

Πάντως, τα διάφορα software για Virtual PC παίζουν τόσο καλά στα Mac και στο Dellάκι, που αν επιλέξεις να έχεις κι άλλο λειτουργικό, μπορείς άνετα να το κάνεις μέσα στο MacOSX ... Εγώ κρατάω μια minimum εγκατάσταση WinXP με το VMWare ... έτσι για να υπάρχει ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι το καταλληλότερο μέρος, αλλά μιας και είμαστε ΠΟΛΥ λίγοι εδώ μέσα, ας το αναφέρω, μήπως ενδιαφέρει κάποιον.

 

Πουλάω την original SSD που είχε το Dellάκι μου, δηλαδή τη SecTec των 8Gb. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας επικοινωνήσει με προσφορά ή και πρόταση ανταλλαγής.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=239219

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

που μπορούμε να το βρούμε καλό και φτηνό? 360+ είναι αρκετά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

που μπορούμε να το βρούμε καλό και φτηνό? 360+ είναι αρκετά.

 

Το ebay (κυρίως το Αμερικάνικο) είναι μια καλή πηγή ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το φίλο που ρώτησε για την εγκατάσταση του MacOSX.

 

Χρειαζόμαστε κάποιο distribution του MacOSX (στο Dell το Original στα άλλα καλύτερα κάποιο Hackintosh Sleeptream) και κάποιον τρόπο να bootάρει το μηχανάκι και να ξεκινήσει την εγκατάσταση. Αν πάμε με κάποιο Hackintosh, συνήθως είναι ενσωματωμένος. Αν πάμε με το original θέλει κάποιο BootLoader, που προκύπτει από κάποιο distribution του Linux ...

 

Στη συνέχεια κάνουμε κανονικά το Install και μετά κάνουμε εγκατάσταση τον BootLoader στο δίσκο μας για να bootάρει αυτόνομα ...

 

Τέλος, εφόσον χρειάζεται, βάζουμε "πειραγμένους" drivers για τις διάφορες συσκευές μας.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι εγκατάστασης, για όσους έχουν εξωτερικό DVD ή όχι ... δηλαδή μπορείς να κάνεις τη δουλειά με DVD, με 2 Flashάκια ή ακόμη και με έναν δίσκο (αυτό επέλεξα εγώ).

 

Όσον αφορά το Dellάκι συγκεκριμένα, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Χρειάζεσαι να φτιάξεις ένα CD/DVD/Flash με τον BootLoader και ένα DVD/HDD με το OS. Bootάρεις με το πρώτο, κάνεις την εγκατάσταση με το δεύτερο και τέλος τρέχεις ένα .app που λέγεται DellEFI για να σου βάλει τον BootLoader αλλά και κάποιες ευκολίες ... Όλα παίζουν ΤΕΛΕΙΑ από την πρώτη στιγμή, χωρίς πειράγματα κλπ ...

 

Όποιος ενδιαφέρεται παραπάνω, ευχαρίστως να postάρω link για να διαβάσει περισσότερα ή και να γράψω αναλυτικότερες οδηγίες για το ΤΙ και ΠΩΣ έκανα στο δικό μου.

 

Επίσης, αν είστε από Θεσσαλονίκη, ευχαρίστως να βρεθούμε και να το κάνουμε μαζί.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς το vodafone 3g usb stick, στο dell mini 9 σε mac os x?

Πιστεύω ότι θα παίζει μια χαρά, άλλωστε drivers υπάρχουν. Μια επιβεβαίωση θέλω, ευχαριστώ!

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς το vodafone 3g usb stick, στο dell mini 9 σε mac os x?

Πιστεύω ότι θα παίζει μια χαρά, άλλωστε drivers υπάρχουν. Μια επιβεβαίωση θέλω, ευχαριστώ!

 

Εγώ το δοκίμασα και προφανώς παίζει. Εξάλου drivers και software δίνει η ίδια η Vodafone, αλλά πίστεψέ με, δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να το χρησιμοποιήσεις στο Dell, μιας και παίζει μια χαρά το ενσωματωμένο ... εκτός κι αν το πήρες από έξω και δεν έχει τη Broadband κάρτα της Ericsson μέσα ...

 

Μέχρι και το GPS βλέπεις κανονικά σαν device στο Leopard, απλά λείπει το κατάλληλο kext για να παίξει σωστά ... αλλά αργά ή γρήγορα θα έρθει και αυτό ... που θα πάει ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

το θέμα με το sleep έχει λυθεί? :)

 

το voda έχεις εσύ? έχεις βάλει και άλλη ραμ? τα X πόσο χώρο θέλουν? η 4άρα μπαταρία κρατάει γιατί διαβάζω για 2.5 ώρες.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορά σε ταχύτητα από Mac OS X σε Linux Ubuntu.

 

 

Και αν πάρουμε το 16άρι και χρησιμοποιήσουμε USB, τι αλλάζει ουσιαστικά;

 

Βλέπω και στο mydellmini…

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα με το sleep έχει λυθεί? :)

 

το voda έχεις εσύ? έχεις βάλει και άλλη ραμ? τα X πόσο χώρο θέλουν? η 4άρα μπαταρία κρατάει γιατί διαβάζω για 2.5 ώρες.

 

Το sleep λειτουργεί μια χαρά. Τόσο με το κλείσιμο του καπακιού, όσο και μέσα από το λειτουργικό.

 

Εγώ έχω αυτό της Vodafone. Το καλό είναι ότι έχει ενσωματωμένη τη Broadband κάρτα της Ericsson που έχει και GPS, το κακό είναι ότι έρχεται με κάμερα 0,3 MP αντί αυτή των 1,3 MP. Μικρό το κακό βέβαια.

 

Άλλο ένα θέμα είναι ότι έρχεται με SSD 8Gb (όλες οι εκδώσεις με XP, δε φταίει η Vodafone γι 'αυτό) οπότε αν θέλεις να κάνεις οτιδήποτε σοβαρό θέλεις οπωσδήποτε τουλάχιστον 16άρα. Εγώ έχω βάλει 32Gb RunCore SSD, που είναι πολύ-πολύ γρήγορη και 2Gb RAM.

 

Για το Leopard και το 1Gb είναι μια χαρά.

 

Πάντως με το δικό μου configuration, με Leopard 10.5.6, όλα τα UpDates, iWork '09, iLife '09, διάφορα άλλα προγράμματα και τα αρχεία μου (2Gb) , έχω 16Gb ελεύθερα, οπότε είμαι μια χαρά ...

 

Από default, η εγκατάσταση του 10.5.6 θέλει 8Gb περίπου, οπότε αν θέλεις να το βάλεις στην 8άρα που έχει μέσα, θέλει ένα μικρό κολπάκι και μετά βέβαια να τρέχεις XSlim αλλά και να βγάλεις κάποια άχρηστα πράγματα για να ελευθερώσεις 1-2Gb για να μπορείς να δουλέψεις ...

 

Μια λύση είναι να έχεις την original 8άρα με τα XPκαι σε μια δεύτερη 8άρα (πουλιούνται πολύ φτηνά στο net - πουλάω κι εγώ τη δική μου για όποιον ενδιαφέρεται) να βάλεις το Leopard. Ούτως ή άλλως οι κάρτες αλλάζουν ΠΟΛΥ εύκολα ...

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορά σε ταχύτητα από Mac OS X σε Linux Ubuntu.

Και το leo dvd νομίζω πρέπει να είναι το retail και όχι ΟΕΜ, ελπiζω να κάνω λάθος…

το retail μπορώ να το αντιγράψω; να το δανειστώ;

ή να υπολογίζω + 129 ευρώ;

 

Και αν πάρουμε το 16άρι και χρησιμοποιήσουμε USB, τι αλλάζει ουσιαστικά;

 

Βλέπω και στο mydellmini…

 

Δεν είχα ποτέ Ubuntu στο Dell, οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Πάντως, σε σχέση με ένα ASUS eeePC 900 που δούλεψα Ubuntu παλιά, είναι το ίδιο γρήγορο ... πιθανόν και καλύτερο.

 

Το σίγουρο είναι ότι το Leopard τρέχει ΠΟΛΥ καλά στο Dell. Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος !!! Έχω παρατήσει εντελώς το MacBook μου μιας και βολεύομαι τέλεια με τον iMac στο σπίτι και το Dellάκι στο δρόμο ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ Ubuntu στο Dell, οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Πάντως, σε σχέση με ένα ASUS eeePC 900 που δούλεψα Ubuntu παλιά, είναι το ίδιο γρήγορο ... πιθανόν και καλύτερο.

 

Το σίγουρο είναι ότι το Leopard τρέχει ΠΟΛΥ καλά στο Dell. Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος !!! Έχω παρατήσει εντελώς το MacBook μου μιας και βολεύομαι τέλεια με τον iMac στο σπίτι και το Dellάκι στο δρόμο ...

:)

 

μπαταρια?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

:)

 

μπαταρια?

 

Με WiFi ανοικτό, serfάροντας με Safari, μου βγάζει περίπου 4 ώρες (+/-). Το ίδιο και κάνοντας streeming ταινίες από τον iMac μου (καλά μιλάμε είναι το τέλειο Bed Side Mac) !!!

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

φωτεινότητα στο πόσο?

 

Δεν έχει ρύθμιση φωτεινότητας !!! Κάτι λείπει από το kext ή από τον τρόπο που χειρίζεται την κάρτα ... Κατά τύχη χτες προσπαθούσα να παίξω με τη φωτεινότητα και είδα την έλλειψη του slider ... Όχι ότι αλλάζει κάτι, αλλά πάντως δεν υπάρχει ... Απ' ότι διάβασα στο net αυτό συμβαίνει γενικά με ΜΗ Apple μηχανήματα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεις αν το 12άρι είναι το ίδιο έτοιμο για τα macosX?

 

επίσης τι λέει αυτό

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεις αν το 12άρι είναι το ίδιο έτοιμο για τα macosX?

 

επίσης τι λέει αυτό

 

Το Hackintosh γενικά παίζει στα πάντα. Θέλει απλά λίγο ψάξιμο, συσκευή προς συσκευή, για το αν κάτι δεν έχει drivers και πόσο απαραίτητο είναι ... Πάντως, αργά ή γρήγορα, βγαίνουν drivers για τα πάντα ... Παρόλα αυτά, απ' ότι διαβάζω το chipset του Mini 12, δεν είναι συμβατό με το Leopard, οπότε χωρίς πολύ πείραγμα και σκάλισμα, δεν παίζει.

 

Η προσφορά που βρήκες είναι καλή, αλλά δεν έχει ενσωματωμένη τη Broadband κάρτα ... Μπορείς βέβαια να βρεις μια συμβατή από το ebay ...

 

Αναζήτησε το σε μεταχειρισμένο. Σίγουρα κάτι θα βρεις ... εγώ ίδρωσα αλλά βρήκα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

πώς ξέρεις ότι δεν έχει κάρτα?

 

τι προσέχω για να δω ότι έχει?

 

μόνο η βόντε το φέρνει με το HSDPA? γενικά το δουλεύες το μόντεμ? τι αυτονομία βγάζει?

 

εγώ προς το παρόν κάνω tethering με το bb μέσω bt.

 

η κάρτα η 16άρα είναι οριακά καλή για X + ilife + macofffice?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πώς ξέρεις ότι δεν έχει κάρτα?

 

τι προσέχω για να δω ότι έχει?

 

μόνο η βόντε το φέρνει με το HSDPA? γενικά το δουλεύες το μόντεμ? τι αυτονομία βγάζει?

 

εγώ προς το παρόν κάνω tethering με το bb μέσω bt.

 

η κάρτα η 16άρα είναι οριακά καλή για X + ilife + macofffice?

 

Δε γράφει πουθενά στα χαρακτηριστικά ότι έχει κάρτα, άρα, λογικά, δεν έχει. Και μάλλον ΜΟΝΟ η έκδοση της Vodafone έχει την κάρτα ... και έξω στο ebay, χωρίς την κάρτα το πουλάνε ...

 

Εγώ την κάρτα τη χρησιμοποιώ, αρκετά. Αυτονομία δε μέτρησα, γιατί δεν το δούλεψα ποτέ τόσες ώρες συνεχόμενα ...

 

 

Καλή είναι η 16άρα, αλλά αν σε παίρνει, πάρε τη 32 να είσαι άνετος.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...