Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Cruise 2 (Iolite)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 695
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στην οθόνη:

http://img199.imageshack.us/img199/9753/screen01d.png

Όπως φαίνεται στην εικόνα έχει εμφανιστεί μια γραμμή η οποία δεν φεύγει ούτε μετά από soft/hard reset, και ακόμη ούτε και με flash της ρομ.

Το ανακάλυψα όταν μια εφαρμογή(που δε λειτουργούσε τελικά) εμφάνισε απλά μια λευκή οθόνη με αυτή τη γραμμη, αλλά μπορεί να υπήρχε και λίγο πριν και να μη φαινόταν μιας και το φόντο που χρησιμοποιώ είναι παρομοίου χρώματος και ετσι δε φαίνεται διαφορά. Δεν εμφανίζεται μόνο κατά την είσοδο στα wm(στην πράσινη οθόνη) και επίσης με μαύρο φόντο γίνεταί κόκκινη. Δεν εμφανίζεται επίσης καθόλου στο screenshot που πήρα μέσω του My mobiler(η παραπάνω φώτο είναι επεξεργασμένη για να καταλάβετε πως φαινεται στην οθόνη της συσκευής)

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα?

Καμία ιδέα ή πιθανή λύση(αν και φοβάμαι πως πρόκειται για hardware πρόβλημα που θα χρειαστεί επισκευή)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν εμφανίζεται με το screenshot που λες τότε πολύ φοβάμαι ότι έχει πρόβλημα η οθόνη και θα πρέπει να το στείλεις για σερβις!

Αν το πήρε από wind ζήτησε συσκευή αντικατάστασης και αν δεν στο φτιάξουν εντός 7 ημερών δικαιούσαι ένα καινούριο...

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αφού ούτως ή άλλως το έχει το manila η συσκευή σου, τι θέλεις να κάνεις ακριβώς; :confused:

θελω να περάσω themes με ψηφιακο ρολοι για παραδειγμα

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Dancer. Ξέρεις μήπως κανένα free πρόγραμμα ξυπνητήρι που να παίζει τραγούδια για το cruise 09;
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.Συνδέομαι κανονικά με wifi σερφαρω , κανω ανανέωση του καιρού κτλ αλλά οταν πηγαίνω στα μαιλ και πατάω Αποστολή/Παραλαβή τότε για να κάνει συγχρονισμό συνδέεται μέσω Gprs :( :( ..Τι γίνεται ρε παιδιά μηπως υπάρχει καμιά ρύθμιση που μου διαφεύγει?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μεγαλύτερο έλεγχο στις ρυθμίσεις αυτόματου backlight, αυτό

μπορεί να γίνει μέσω του g-light ή του lumos, αφού πρώτα γίνει η εγκατάσταση

κάποιων βιβλιοθηκών από το diamond. Για περισσότερες πληροφορίες και λινκς

δείτε εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=4022960#post4022960

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω μια απορία.Συνδέομαι κανονικά με wifi σερφαρω , κανω ανανέωση του καιρού κτλ αλλά οταν πηγαίνω στα μαιλ και πατάω Αποστολή/Παραλαβή τότε για να κάνει συγχρονισμό συνδέεται μέσω Gprs :( :( ..Τι γίνεται ρε παιδιά μηπως υπάρχει καμιά ρύθμιση που μου διαφεύγει?

 

Απενεργοποίησε το GPRS με το Modaco NoData και δεν θα ξανασυνδεθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την καλημέρα μου σε ολη την παρέα και καλό μήνα

Απέκτησα τη συσκευη λίγες ημέρες πριν

 

εκανα να δοκιμάσω το wifi

ακομα και αν εβρισκα δίκτυο ο internet explorer δεν ανταποκρινόταν?

 

πρέπει να ρυθμίσω και κάτι άλλο στο τηλεφωνο?

Ευχαριστώ

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω δε χρειάζεται κάποια ρύθμιση παραπάνω ο internet explorer, βρίσκει τις ρυθμίσεις αυτόματα. Σίγουρα έχεις συνδεθεί, δηλαδή στις ρυθμίσεις δικτύου δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο ή ότι προσπαθεί να συνδεθεί?
Link to comment
Share on other sites

φιλε dancer γραφει συνδεδεμένο και αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση

 

ουτε με internet explorer ουτε με opera βγαζω ακρη

 

έχω βάλει και το nodata επάνω

επίσης στις ρυθμισεις-comm managger- τη συνδεση δεδομένων την έχω off (λογικα δεν επηρεάζει το wifi αυτη έτσι?)

 

ερώτηση, έχοντας wind, αν εχω ανοιχτώ 3G χρεώνομαι?

 

Επίσης όσον αφορά το gps πότε υπάρχει χρέωση?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δες στις ρυθμίσεις -> συνδέσεις -> wifi -> για προχωρημένους

και έλεγξε αν όντως είναι συνδεδεμένο και υπάρχει η διεύθυνση IP. Επίσης κάπου διάβασα ότι η εγκατάσταση της εφαρμογής wifi companion διορθώνει μερικές φορές τέτοια προβληματο, οπότε δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Η σύνδεση δεδομένων δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με το ασύρματο, αφορά τη usb.

Το gps θα σε χρεώσει μόνο αν έχεις επιλέξει να είναι ενεργοποιημένο το agps και έχεις ενεργή σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω του τηλεφώνου. Τότε χρεώνεσαι, διαφορετικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω την βοηθεια σας σε ενα πραγμα που ψαχνω! Στο lolite εχω ενεργοποιησει το ρολοι να φαινεται στην γραμμη τιτλου σε ολα τα προγραμματα και καποια στιγμη το αλλαξα απο ψηφιακο σε αναλογικο. Τωρα θελω παλι να το ξανακανω ψηφιακο αλλα δεν θυμαμαι πως γινεται, μηπως μπορει να μου πει καποιος πως να το κανω?
Link to comment
Share on other sites

φιλε dancer και οποιος αλλος βλέπει

προβλημα με το address book

 

δεν μου ανοιγει και βγαζει αναλογο μηνυμα

τι μπορω να κανω

 

επίσης ΞΑΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και για τα προηγούμενα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την εξ'ρισμού εφαρμογή επαφών? Τι μήνυμα σου βγάζει? Εγκατέστησες κάποια εφαρμογή πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα? Πρόσβαση στις επαφές έχεις από αλλού(π.χ από την εφαρμογή τηλεφώνου)?
Link to comment
Share on other sites

το έλυσα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ

 

εντωμεταξυ συνηθισμενος απο symbian ειχα συνηθίσει να βρισκω προγραμματα στα γνωστα μαγαζακια εδω τετοια δεν εχει απ οτι καταλαβαινω

 

αν υπάρχουν τετοια μαγαζακια και εχει, μπορει καποοιος να μου στειλει ενα pm γιατι δεν πρεπει να αναγραφονται εδώ στο main?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ υπάρχουν. Όμως εδώ υπάρχει και ένα forum με πολλές εφαρμογές και χρήσιμες εφαρμογές, ανεπτυγμένες από τους χρήστες τους και δωρεάν. Πρόκειται για το

http://forum.xda-developers.com/index.php

 

Επίσης υπάρχει και ένα πολύ ώραιο και με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης, εναλλακτικό του manila,UI. Πρόκειται για το home 2, που είναι και αυτό δωρεάν.

http://www.pointui.com/

Link to comment
Share on other sites

Το A-GPS, βελτιώνει τη διαδικασία σύνδεσης των δορυφόρων με το δέκτη GPS. Με το A-GPS, ο δέκτης GPS υποβοηθάται κατά τον εντοπισμό των δορυφόρων από δεδομένα που παρέχονται από ένα διακομιστή στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Χρειάζεται βέβαια να υπάρχει ενεργή σύνδεση στο διαδίκτυο για να λαμβάνονται τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

και πως ενεργοποιείται αυτο στο ιολιτακι μου? εννοώ το agps, ποια ειναι η επιλογή του?

 

και πως ενεργοποιω το gps στην συσκευη μου χωρις να χρεωθω?

 

ευχαριστω

 

 

μολις θα του βαλω το igο 8.0.0.495456 για ελλαδα και τα update του

οποιον ενδιαφερει μπορω να του πω πουθ να το βρει μαζι με το τομ τομ και το garmin

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] HTC Touch Cruise 2 (Iolite)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...