Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη η ολη διαδικασια εχει δοκιμαστει σε windows 7 γιατι εμενα για καποιο λογο δεν αναγνωριζει ο A2 uploader v3 το k770i που εχω.Πρεπει να το κανω αποκλειστικα σε xp?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3) Φτιάξτε ένα νέο αρχείο κειμένου με το notepad και κάντε copy-paste αυτό:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<customization>
 <info>
   <cda-number>1201-0083</cda-number>
   <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>
 </info>
</customization>

 

UPDATE

 

 

Η δουλειά μας τελείωσε προς το παρόν. Το πρόγραμμα θα flashάρει το κινητό μας με το GENERIC Firmware της μαμάς SE. Όταν τελειώσει η διαδικασία και για τα δύο αρχεία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

5) Πατάμε τώρα FileSystem Tool στο A2Uploader. Συνδέουμε πάλι το κινητό με τον ίδιο τρόπο (κρατώντας πατημένο το "C" δηλαδή ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο). Μόλις φορτώσει το FileSystem πηγαίνουμε στο φάκελο "tpa\preset\custom" και κάνετε drag'n'drop τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο "custom" του συνημμένου αυτού του post (θα το επιλέξετε ανάλογα τον κωδικό που βάλατε στο .xml). Μόλις γίνει αντιγραφή των αρχείων πατάμε Shutdown FS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αποσυνδέουμε το κινητό, κλείνουμε το πρόγραμμα, βγάζουμε τη μπαταρία, την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε το κινητό μας! Έχουμε έτοιμο το debranded κινητό μας!

6) Αν θέλουμε μετά από όλα αυτά περνάμε ένα update με το SEUS για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό θα λειτουργεί στην εντέλεια. Να σημειωθεί πως ΔΕΝ χρειάζετε να κάνετε πάλι τη διαδικασία με τα .xml σε αυτή την περίπτωση.

Step 6 is STRONGLY RECOMMENDED.

 

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

Έχω ένα C902 και θέλω να το κάνει debrand. Κατέβασα από topsony.com αυτά τα αρχεία:

C902_R3EA038_MAIN_GENERIC_AO_RED52

C902_R3EA038_FS_ADRIATIC_RED52

Μου βγάζει σφάλμα διαμόρφωσης, οπότε κάτι συμβαίνει με το πρώτο αρχείο έτσι?

Μετά από αυτό παραπάνω που τα βρίσκουμε τα αρχεία για να τα βάλω στο φάκελο custom?

Edited by mpampis81
Link to comment
Share on other sites

εχω εενα c510 και ξεκινησα να κανω debrand αφου ειχα κανει ηδη update απο την σονυ...μετα απο τις παραπανω οδηγιες το κινητο μου βγαζει σφαλμα και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω...βοηθηστε με σας παρακαλω....τι να κανω???????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λιγο βοηθεια αν μπορει κανεις...

 

εχω ενα c510 με μενου της cosmote και κωδικο 1222-9793 R3A.

ξεκινησα να το κανω debrand, τα κανα ολα σωστα και μου βγαζει στο update service program οτι εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου και το cosmote μενου ειναι ακομα εκει:mad::mad:

 

τι συμβαινει??

 

 

**τωρα θυμηθηκα οτι πρεπει να ειχα κανει update το λογισμικο καποια στιγμη...αυτο πρεπει να ειναι το πορβλημα ετσι?

δεν μπορω να κανω κατι τωρα??

 

 

 

**Τελικα την βρηκα την ακρη μονος μου και περασα αλλο firmwire καθαρο και βγηκε επιτελους το cosmote menu.:D:D:D:D

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα sony ericsson aino κ ηθελα να ρωτησω βασικα αν δουλεβει με το Α2uploader.Η δικη μου συσκευη ειναι cosmote και θελω να την κανω debrand.

Τα στοιχεια της συσκευης ειναι:

1228-6864 R4A

1223-3057 R7BA084

ADRIATIC

 

Θελω να φυγει η cosmote και το myview επιτελους !!!!

 

Εψαξα στο internet και βρηκα κ κατεβασα αυτα:

U10i_R1DA010_MAIN_GENERIC_RA_RED53

U10i_R1DA010_FS_ADRIATIC_RED53

 

Βασικα δοκιμασα το omnius, το flashara κανονικα και μετα εκανα update απο το seus οπως διαβασα αλλα τιποτα.

(Κατα τη διαρκεια του φλασαρισματος δεν εβαλα πουθενα τα παραπανω αρχεια)

Edited by anavarakos
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να δουλεύει για το Aino.

 

Καλώς ήρθες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως σας βρηκα!!

 

Κατα δευτερον αν μπορει καποιος ας μου πει αναλυτικα κ με ποιο προγραμμα το κανω debrand..

 

καλησπερα παιδια λιγο βοηθεια αν μπορει κανεις...

 

εχω ενα c510 με μενου της cosmote και κωδικο 1222-9793 R3A.

ξεκινησα να το κανω debrand, τα κανα ολα σωστα και μου βγαζει στο update service program οτι εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου και το cosmote μενου ειναι ακομα εκει:mad::mad:

 

τι συμβαινει??

 

 

**τωρα θυμηθηκα οτι πρεπει να ειχα κανει update το λογισμικο καποια στιγμη...αυτο πρεπει να ειναι το πορβλημα ετσι?

δεν μπορω να κανω κατι τωρα??

 

 

 

**Τελικα την βρηκα την ακρη μονος μου και περασα αλλο firmwire καθαρο και βγηκε επιτελους το cosmote menu.:D:D:D:D

 

Μπορεις μηπως να μου πεις πως μπορω να περάσω χειροκίνητα καινουριο firmware και οχι οπως το κανει αυτοματα το seus? Θελω κι εγω να βγαλω το cosmote και οσουσ τροπους δοκιμασα τιποτα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μπες στο http://www.topsony.com, κανε μια απλη εγγραφη και μετα διαβασε το θεμα αυτο-->

 

http://www.topsony.com/forum/upgrade-debrand-language-change-f44/problem-debranding-c510-t22431.html

 

κατεβαζεις πρωτα απο ολα το A2uploader απο το λινκ που σου δινει στη σελιδα...

τα αρχεια ειναι στο φακελο downloads και μετα δες την εικονα που εχει τα βηματα 1,2,3.

 

για οτι αλλο θες ρωτα με...

Edited by alexclone
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μπες στο http://www.topsony.com, κανε μια απλη εγγραφη και μετα διαβασε το θεμα αυτο-->

 

http://www.topsony.com/forum/upgrade-debrand-language-change-f44/problem-debranding-c510-t22431.html

 

κατεβαζεις πρωτα απο ολα το A2uploader απο το λινκ που σου δινει στη σελιδα...

τα αρχεια ειναι στο φακελο downloads και μετα δες την εικονα που εχει τα βηματα 1,2,3.

 

για οτι αλλο θες ρωτα με...

 

Το a2uploader δεν δουλευει με για aino.Διαβασα οτι το aino ειναι Α3 κατηγορια κατι τετοιο......

Link to comment
Share on other sites

για aino δνε ξερω να σου πω...

αν ξερεις οτι ειναι Α3 τοτε θα πρεπει να ανοιξεις αλλο θεμα:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λιγο help -.- εδω και 2 μερες ψαχνω σε διαφορα Forum για να βρω λυση... εχω το W995 και ειναι branded cosmote... ο φιλος proper_evolution μας λεει να παμε στον φακελο tpa/presets/custom... αλλα αυτο δεν το βρισκω ΠΟΥΘΕΝΑ. εμφανιζεται μεσα στο προγραμμα? το κανει generate στο desktop το προγραμμα? τι στο καλο....
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το A2uploader,και πατα filesystemtool και αστο ανοιχτο.

κλεισε το κινητο,βγαλε την μπαταρια,ξαναβαλτη και μην ανοιξεις το κινητο.

δες το A2uploader θα λεει να κρατας πατημενο το 'C'.

αυτο που πρεπει ακριβως να κανεις ειναι να κρατησεις πατημενο το 'C' και μετα να κουμπωσεις το καλωδιο usb στο κινητο σου,χωρις βεβαια να εχεις αναψει πιο πριν το κινητο.

αμεσως θα ξεκινησει να κανει read το προγραμμα και στα δεξια θα σου βγαλει ολα τα φακελακια του κινητου.

 

 

αυτα τα χω κανει εγω στο c510 μου αλλα λογικα ειναι ολα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

αυτα εδω μου βγαζει... μετα τπτ αλλο

 

2/12/2010 7:47:00 μμ ChipID:E900,EMP protocol:0401

2/12/2010 7:47:00 μμ

2/12/2010 7:47:00 μμ PHONE STATE: "RETAIL"

2/12/2010 7:47:00 μμ FLASH CID: 0081

2/12/2010 7:47:00 μμ Elapsed:8 secs.

 

 

και το FLASH CID: 0081 μου το εχει με ΚΟΚΚΙΝΟ

Link to comment
Share on other sites

εκανες αυτα που γραφω πιο πανω και σου βγαζει μονο αυτα?

αν ναι τοτε δεν ξερω κατι παραπανω:(:(:(:cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παλι σημερα... τα κατάφερα!!!!!!!!!!!!

Ηθελα απο καιρο να κανω flashing στα θεματα που μπορει να δεχτει το sony ericsson w995 και ξεκινοντας την διαδικασια αναζητησης προγραμματων στο ιντερνετ απο χτες... σημερα απογευμα περασα και τα τελευται θεματα που ηθελα με flash menu!!!

Νιωθω απιστευτα τελεια για αυτο που μπορεσα να κανω στο κινητο μου -καθως τα οι ιδιοκτητες μικρων λιανομαγαζων εδω στο περιστερι δεν ειχαν ιδεα απο a2uploading, xs++, flashinng , (κουφο!:X).

 

((Η διαδικασια του να περασω τα φλασαρισμενα θεματα στο κινητο ηταν αρκετα ευκολη αλλα βαρετη καθως επρεπε να ανοιγοκλεινω συνεχως το κινητο για να..

1- να επιλεγω αν το usb να ειναι σε λειτουργια windows η για μεταφορα αρχειων,

2- επρεπε σε καθε θεμα να πηγαινω στο themes creator να ανοιγω το xtm και να αλλαζω κατι ρυθμισεις του

3- να περναω το swf αρχειο του θεματος στο λογισμικο του τηλεφωνου!))

Για να φλασαρω τα θεματα δεν χρησιμοποιησα το a2uploader (ουτε τη τριτη εκδοση του) καθως δεν αναγνωριζε το κινητο!

Χρησιμοποιησα ομως μετα απο ψαξιμο το farmanager που αν και διαβασα γνωμες στα αγγλικα οτι ειναι πιο περιπλοκο,τελικα δεν ειναι (αν και εχει γραφικα του 90..)

Φλασαρα επισης και το sony ericsson c510 και εκανα το μενου του.. πολυχρωμο σαν του yari οπως ηθελα!!!

 

(Τελικα και μονος τα καταφερα!!!! και ας περασα και καταλαθος προγραμματα ιους που δεν ειχαν σχεση με depreding και τετοια,δε πειραζει το αποτελεσμα μετραει (του κινητου μου!..)

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

REDHOTSTEF μηπως θα μπορουσες να με διαφωτησεις με το θεμα debrand στο W995? ψαχνω απεγνωσμενα λυση για να το φτιαξω.... το κινητο ειναι ολοκαιριο και δεν το χρησιμοποιω για αυτον τον λογο... :S
Link to comment
Share on other sites

REDHOTSTEF μηπως θα μπορουσες να με διαφωτησεις με το θεμα debrand στο W995? ψαχνω απεγνωσμενα λυση για να το φτιαξω.... το κινητο ειναι ολοκαιριο και δεν το χρησιμοποιω για αυτον τον λογο... :S

Κοιτα οταν εδω το θεμα συζητησης μιλαει για debrand μαλλον τα παιδια εννοουν οταν το κινητο εχει μενου της vodafone η της cosmote, και θελουν να το κανουν οπως κανονικα θα ηταν το κινητο απο το αρχικο εργοστασιο.

Εγω ομως το w995 ειχε ηδη τις εργοστασιακες του ρυθμισεις και τα οριτζιναλ μενου του οποτε αυτο που εκανα λεγεται flashing!.. ΗΘΕΛΑ δηλαδη να βαλω περισσοτερα θεματα με κινουμενα μενου η να εχει διαφορετικα εικονιδια μενου (απο τα τρια πανομοιοτυπα που εχει)..! Το πως τωρα να βγαλεις το μενου της κινητης τηλεφωνιας δε ξερω ακομα και ειναι μαλλον πιο δυσκολο.

Αρχισε αν θες να μαθεις να δεις το βιντεο στο youtube ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που προσπαθησες να βοηθησεις και εκατσες να απαντησεις! :)

την λυση τελικα την βρικα στο forum του top sony...

τελικα επρεπε να το κανω flashing με το Omnius γιατι το W995 ειναι CID 81, και το A2Uploader υποστηριζει μονο CID 52 και CID 53...

ηταν οντως πολυ απλο και παιζει να μου πηρε 15 λεπτακια πανω-κατω..

παντως αυτο που μου κινησε την περιεργια, ειναι το πως κανεις modding το W995 που ειναι CID 81 με το A2Uploader ...

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο που μου κινησε την περιεργια, ειναι το πως κανεις modding το W995 που ειναι CID 81 με το A2Uploader ...

 

Τελικα ναι αυτο εφταιγε που δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω το a2uploader. Για αυτο και γω τη διαδικασια την εκανα με το farmanager -oxi με το a2uploader!..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια,μπορειτε να με βοηθησετε λιγο γιατι εχω μπερδευτει ασχημα!πήρα ενα κινητο απο e bay το w580i και ηταν στην orange,αλλα ζητησα απο τον πωλητη να το ξεκλειδωσει ,και ετσι τωρα που το ανοιξα δουλευει με την cosmote sim μου,κανονικοτατα.Οταν ανοιγει και κλεινει ομως εχει το σημα της orange και εχει και στο μενου "orange music"αυτο σημαινει γενικα οτι δεν ειναι εντελως ξεκλειδωτο;

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχει ελληνικα,πως πρεπει να κινηθω για να τα βαλω;και στο μενου και στα sms.(πειτε μου σας παρακαλω βημα βημα γιατι ειμαι ασχετη με το θεμα,και διαβασα τον οδηγο σας,αλλα δεν ξερω απο ποιο σημειο να ξεκινησω και αν πρεπει νa κανω debraund αφου ηδη κατι εχει κανει ο πωλητης..):worry:

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητής, σου έκανε Unlock και όχι debrand... δηλαδή το ξεκλείδωσε από τους περιορισμούς της SIM. Τώρα όσο αναφορά το να περάσεις τα ελληνικά, μπορείς να διαβάσεις αυτό τον Οδηγό και να τον ακολουθήσεις από την αρχή ή άμα θέλεις διάβασε και τον δικό μου -> [Οδηγός] Κάντε de-brand την συσκευή σας με flashing!
Link to comment
Share on other sites

ο πωλητής, σου έκανε Unlock και όχι debrand... δηλαδή το ξεκλείδωσε από τους περιορισμούς της SIM. Τώρα όσο αναφορά το να περάσεις τα ελληνικά, μπορείς να διαβάσεις αυτό τον Οδηγό και να τον ακολουθήσεις από την αρχή ή άμα θέλεις διάβασε και τον δικό μου -> [Οδηγός] Κάντε de-brand την συσκευή σας με flashing!

 

 

 

γεια σου! σε ευχαριστω για την απαντηση.:)με τον οδηγο για Α2 δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι η δικη μου συσκευη απ'οτι ειδα δεν ειναι Α2.Προσπάθησα και με το Omnius αλλα ειμαι ακομα στο αρχικο σημειο και δεν ξερω τί να κανω για να κανει identification.Μου γραφει να βγαλω μπαταρια,και μολις την ξαναβαλω να πατησω παρατεταμενα το C και να βαλω το καλωδιο στο κινητο,το κανω αυτο και ενω ταυτοχρονα συνεχιζω να εχω πατημενο το c,και συνδεω το καλωδιο,όμως δεν κανει τιποτα μετα,συνεχιζει να δειχνει την μπάρα action progress να κινειται,αλλα τιποτα παραπάνω.Σε καποια φαση ανοιγει το κινητό,δειχνει οτι ειναι σε κατασταση transfer file,αλλα ακι πάλι τιποτα παραπάνω.Τί δεν κανω σωστα;το κινητο πρεπει να εχει καποια καρτα sim μεσα,ή δεν παιζει ρόλο;επίσης όταν συνδεω το καλωδιο συνεχιζω να εχω το c πατημενο,΄η το αφηνω και μετα βαζω καλωδιο;μηπως θα κανει πολύ ωρα και εγω βλεπω οτι δεν κανει τιποτα και το αφηνω;

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε να κρατήσεις πατημένο το 2 ΚΑΙ το 5 αντί για το C την στιγμή που συνδέεις το κινητό.

Δυστυχώς από την μία είσαι τυχερός που το έχω και εγώ αυτό το κινητό και θα το κοιτάξω από εδώ αλλά και από την άλλη άτυχος μιας και που δεν έχω την μπαταρία γιατί μου έχει σπάσει η οθόνη και την είχα δανήσει. Θα προσπαθήσω αύριο να την πάρω νωρίς για να το δοκιμάσω.

Ναι έχεις δίκιο ότι δεν γίνεται με αυτόν τον οδηγό γιατί το W580i είναι A1 DB2020

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...