Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και να μην τον εχει κρατση τον κοδικο μπορει να βρει παρομιο brandet που ειχε με το a2 cda generetor δεν νομιζω να το καταλαβουνε......Εγω το εχω κανει αυτο που ειχα κανει debrandet το τηλεφώνο μου και μετα το επανεφερα σε my wiew...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο w995 που αγορασα εχει στις πρωτες δυο γραμμες R1HA035 prg1215-7995_GENERIC_HI R1HA035(αν και δεν μας ενδιαφερει απο οτι καταλαβα) και εκει που λεει προσαρμογη γραφει 1209-4776 (pou einai kai ta noumera p bazoume sto .xml) R7A

Kai πιο κατω:

"ADRIATIC" οχι vodafone..cosmote ή καποια αλλη εταιρια..αυτο σημαινει κατι?οτι ειναι branded?Απο οτι καταλαβα χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια για να περασω κατι .swf files και γενικα flash menu στο κινητο μου?..Ευχαριστω για τις τυχων απαντησεις.

 

 

Edit:..τελικα το εκανα φλας,αλλα σαν φιρμγουερ εβαλα το r1ea028..το τελευταιο ομως ειναι το r1ha036,πρεπει να ξανακανω την διαδικασια για να την περασω?(ελπιζω οχι,γιατι μου πηγε 5-5).Προσπαθησα απντειτ μεσω κινητού αλλα εβγαζε οτι εχω την τελευταια εκδοση,τι κανω τοτε?Επισης περασα το ντραιβερ για καμερα του ροντριγκεζ..τωρα βρισκεται απο 1.2 στο 4.7 η εκδοση..παρατηρησα καποια διαφορα αλλα οχι σπουδαια πραγματα..υπαρχει καποιο δοκιμασμενο καλυτερο λογισμικο?Ακομα..δεν εχω περασει ντραιβερ για ηχο..υπαρχει καποιο καλυτερο απο το οριτζιναλ (το οποιο μου αρεσει πολυ αυτη την στιγμη)?..Ακομα,που μπορω να βρω τα οριτζιναλ ντραιβερ του ω995?επισης..με ποια αλλα συστηματα απο ΣΕ κινητα ειναι συμβατο αυτο του ω995?π.χ αν θελω να βαλω τα ντραιβερ καμερας του c905?Τελος,τι παιζει με κατι εκδοσεις DB3250 κλπ..Σας επρηξα αλλα θελω να εχω μια σφαιρική γνωση οσον αφορα το κινητο μου..Παρακαλώ απαντηστε μου..γιατι βλεπω οτι το τοπικ εχει καιρο να σχολιαστει..

Edited by MixalhsOo
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εκανε με επιτυχια Debrand το C510, μπορει να μου πει ποιο αρχειο κατεβασε απο το 4σηαρε;

Γραφοντας στην αναζητηση "C510 ADRIATIC" το μονο αρχειο που ειναι γυρω στα 55MB ειναι το: C510_R1DA035_ADRIATIC_RED52.rar

Τα υπολοιπα ειναι απο 44MB και κατω. Ειναι αυτο το σωστο;

Εχω το C510 με R1FA035 - VFE-LIVE-B.

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασέ το, το είχα κατεβάσει για ένα φίλο και δούλευε, γιατί όμως δε δοκιμάζεις τη μέθοδο του CDA change και update μέσω SEUS? Πιστεύω πως, είναι πιο ασφαλής και λιγότερο ενεργοβόρα.

 

Στο δικό μου τώρα.

Μια φίλη αγόρασε το W715 και θέλει debrand, αλλά με ελληνικά. Μπορώ να του περάσω firmware του W705?

Παρακαλώ να μου απαντήσετε υπεύθυνα, καθώς το κινητό είναι ολοκαίνουριο και φυσικά όχι δικό μου.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Όχι, firmware του W705 μην βάλεις... Χάνεις το GPS και επιπλέον δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργεί στην εντέλεια. Debrand κρατώντας Ελληνικά δυστυχώς δεν γίνεται. Μπορώ αν θέλεις να σου δώσω CDA Number για generic firmware που έχει Αγγλικά.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε να απαλλαγείτε από το MyView shortcut στο δεξί softkey χωρίς να κάνετε update ή flashing, να η λύση:

1) Με το πρόγραμμα A2Uploader που θα το βρείτε μέσω του πρώτου post συνδέστε το κινητό με τη διαδικασία που περιγράφεται (Filesystem Tool) και πηγαίνετε στο φάκελο "tpa/preset/custom".

2) Εντοπίστε το αρχείο "RIGHT_SOFTKEY_HOOK.itm", δεξί κλικ πάνω του και "Delete".

3) Αυτό ήταν! Πατάμε "Shutdown FS" και αποσυνδέουμε το τηλέφωνο! Το shortcut του MyView χαιρετίζει!

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ. Η ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΩ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΕ.

 

ΥΓ: Κάποιος mod να με βοηθήσει, δεν μπορώ να κάνω edit το πρώτο post.

 

Εγω εχω το w 995 σε cosmote.Μπορω να το κανω;:blink:

Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλη την διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω αλλά το κινητό μου δεν ξεκινάει . Έχω ενα C902 και τώρα απλά συνέχεια αναβοσβήνει δείχνωντας μόνο το λογότυπο της SE . Μήπως ξέρει κάποιος τι λάθος έκανα ;
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε SEUS update...
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εγω που εχω το c510 και εμενα το (RXA) ειναι R10A ειμαι ενταξει για να συνεχεισω την διαδικασια με τον αρχικο οδηγο?

 

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναί είσαι ΟΚ! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το SE elm απο την wind και δεν μου το αναγνωριζει στο Α2...

 

παταω το c στο κινητο και μετα απο λιγο στο προγραμμα γραφει αυτο αριστερα:

 

unknown chip ID (F100) , RETRY

phone pre-boot failed, possible recovery needed

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

To ELM δεν είναι Α2, οπότε πρέπει να βρεις κάποια εναλλακτική μέθοδο για να το κάνεις debrand. Δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχω ασχοληθεί καν, αλλά λογικά ένα search στο google θα βοηθήσει! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Για να ξανακάνουμε μια συσκευή "vodafone live" ακολουθούμε τις οδηγίες του πρώτου μηνύματος του παρόντος θέματος;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω το jalou ξερει κανεις πως μπορω να βγαλω το !#@$!@$!@ κουμπι τις wind????????????ευχαριστω!!

«Και όταν θα ‘ρθουνε οι καιροί, που θα ‘χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα,

υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα»

Link to comment
Share on other sites

πηρα πριν 2 μερες το κινητό με vodafone branded. Σήμερα το εκανα debrand και φοράει την R3G004. Αυτή είναι η τελευταια έκδοση;
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα το C905 μου απο το Service που το ειχα στειλει.

Αυτη μου στειλανε καινουργειο μου το κανανε αντικατασταση και εχω ενα προβλημα.

Με το παλιο εκανα κανονικα debrand απο Vodafone Live σε Sony Ericsson, τωρα ομως δεν μπορω μου βγαζει το παρακατω μηνυμα...

 

ChipID:E900,EMP protocol:0401

 

PHONE STATE: "RETAIL"

FLASH CID: 0052

phone pre-boot failed,possible RECOVERY needed.

Elapsed:18 secs.

 

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Δοκιμασα πολλες φορες με διαφορετικους τροπους αλλα τιποτα, τι γινεται τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγω παντως ελυσα το προβλημα μου, οποιος εχει τα ιδια προβληματα με εμενα και δεν καταφερει κατι ας μου πει να του πω τι εκανα για να το κανει και αυτος και να τον βοηθησω.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο πρεπει να παει για σερβις πως επιστρεφω πισω το μενου της wind? Εχω κανει την εξης απροσεξια...δεν εχω τον αριθμο που σημειωνουμε στην αρχη της διαδικασιας απο το κρυφο ενου της SE! Τι κανω τωρα? Υπαρχει λυση?:(
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, μια γρηγορη ερωτησουλα.

εχω το c510 με μενου cosmote(myview) και θελω να το βγαλω.

ακολουθω την διαδικασια στο πρωτο post? μπηκα στο κρυφο μενου και γραφει

 

Προσαρμογη

1222-9793 R3A

12-2420 R1FA035

ADRIATIC

 

 

ειμαι ενταξει να προχωρησω σε debrand? να αναφερω οτι πριν καμια βδομαδα του κανα update firmware...δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο...

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είσαι.

 

Και μια ενημέρωση, σε λίγες μέρες θα προστεθούν επιπλέον οδηγίες για τα καινούρια τηλέφωνα της Sony Ericsson, καθώς και τί να προσέξετε για να μην σας βγάλει ότι έχετε το τελευταίο λογισμικό, ή τί να κάνετε όταν σας το βγάλει. Πέρα απ' αυτά, τί μπορείτε να κάνετε αν θέλετε να επαναφέρετε το τηλέφωνο για να το πάτε στο service. Coming soon...

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...