Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα γίνει σωστά το flashing και μπορεί να μην ανοίγει. Κατέβασέ τα από το http://www.topsony.com. Πρέπει να γίνεις μέλος.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη ειμαι ασχετος τι κανει αλλαγες γινονται στη συσκευη? Τι ειναι το debrand? Εχω το C510. Αν δε μπορειται να μου απαντησετε εδω στειλτε μου πμ! Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ασχετος τι κανει αλλαγες γινονται στη συσκευη? Τι ειναι το debrand? Εχω το C510. Αν δε μπορειται να μου απαντησετε εδω στειλτε μου πμ! Ευχαριστω!

 

Debrand είναι η διαδικασία κατά την οποία επανέρχεται στη συσκευή το μενού της SE καταργώντας το μενού «τρίτων» (Cosmote MyView, VF Live, Wind Plus). Όμως, με τη συγκεκριμένη ενέργεια αυτομάτως καταργείτε η εγγύηση εκτός και αν μπορείς να επαναφέρεις το μενού που είχε η συσκευή σου όταν την αγόρασες.

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου,

 

θέλω να ρωτήσω τι διαφορές θα δώ αν κάνω το παραπάνω και επίσης,

τα στοιχεία του λογισμικού μου, το οποίο απο ότι έχω καταλάβει είναι CID 53 και έχει το vodafone menu το οποίο θέλω να απαλαγώ.

 

Baseband ID: 9900

11:55:51| Protocol Version: 3.1

11:55:51| Warning: IMEI name does not match GDFS name (IMEI:NULL GDFS:K800)

11:55:51| ...using GDFS name

11:55:51|

11:55:51| Profiling SEMC phone...

11:55:51| Platform: DB2020

11:55:51| OTP CID: 51

11:55:51| EROM CID: 53

11:55:51| EROM Color: Red

11:55:51| IMEI: 35427102xxxxxx

11:55:51| Phone ID: K800

11:55:51| Region: VFE_LIVE_1

11:55:51| CDA: CDA102511/30 R15A

11:55:51| Firmware Version: R8BF003

11:55:51| EROM: R3A022

11:55:51| Ready for operation!

 

 

Software characteristics from the phone:

version information:

R8BF003

prgCXC1250211_VODAFONE_WI R8BF003

 

EROM: R3A022

prgCXC1250616_EROM_DB2020_HB106GENERIC_FOTA_SIMLOCK_FLAFLA_SIBLEY_SEMCUSB

 

Customization:

CDA102511/30 R15A

cxc1250490 R8BF003

VFE_LIVE_1

 

 

 

Setool2 image:

http://img85.imageshack.us/img85/5878/se2tool.th.jpg

 

 

έχω βρεί guide σε ξένη ιστοσελίδα αλλά δεν μπορώ να κάταλάβω ποιά αρχεία συγκεκριμένα πρέπει να καταβάσω για το ''δικό μου'' τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς με αυτόν τον τρόπο...
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο Κ800 γίνεται, γιατί ούτε αυτό είναι Α2.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου,

 

θέλω να ρωτήσω τι διαφορές θα δώ αν κάνω το παραπάνω και επίσης,

τα στοιχεία του λογισμικού μου, το οποίο απο ότι έχω καταλάβει είναι CID 53 και έχει το vodafone menu το οποίο θέλω να απαλαγώ.

 

Baseband ID: 9900

11:55:51| Protocol Version: 3.1

11:55:51| Warning: IMEI name does not match GDFS name (IMEI:NULL GDFS:K800)

11:55:51| ...using GDFS name

11:55:51|

11:55:51| Profiling SEMC phone...

11:55:51| Platform: DB2020

11:55:51| OTP CID: 51

11:55:51| EROM CID: 53

11:55:51| EROM Color: Red

11:55:51| IMEI: 35427102xxxxxx

11:55:51| Phone ID: K800

11:55:51| Region: VFE_LIVE_1

11:55:51| CDA: CDA102511/30 R15A

11:55:51| Firmware Version: R8BF003

11:55:51| EROM: R3A022

11:55:51| Ready for operation!

 

 

Software characteristics from the phone:

version information:

R8BF003

prgCXC1250211_VODAFONE_WI R8BF003

 

EROM: R3A022

prgCXC1250616_EROM_DB2020_HB106GENERIC_FOTA_SIMLOCK_FLAFLA_SIBLEY_SEMCUSB

 

Customization:

CDA102511/30 R15A

cxc1250490 R8BF003

VFE_LIVE_1

 

 

 

Setool2 image:

http://img85.imageshack.us/img85/5878/se2tool.th.jpg

 

 

έχω βρεί guide σε ξένη ιστοσελίδα αλλά δεν μπορώ να κάταλάβω ποιά αρχεία συγκεκριμένα πρέπει να καταβάσω για το ''δικό μου'' τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ

 

Παιδια με τα παραπανω στοιχεια μπορω να κανω update-debranding στο k800i μου , το firmware του K810i?

 

Βοηθήστε με όποιος γνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους σας! συγχαρητηρια στον φιλο evolution για τις πολυ χρησημες πληροφοριες του και το ενδιαφερον του! θα ηθελα να ρωτησω αν μου φερει ο αδερφος μου που σπουδαζει στην αγγλια και προκειται να ερθει σε λιγες μερες ελλαδα, το aino, θα μπορεσω να του περασω ελληνικα με τον τροπο που αναφερεται στο topic αυτο?ευχαριστω πολυ!!

 

και μια δευτερη ερωτηση. τωρα εχω ενα k800 και θελω να μπω στο κρυφο μενου αλλα δεν μπορω να το κανω γιατι αφου εχω πατησει * μετα ενω κανω το joystick δεξια αριστερα για να μου εμφανιστει < ,δεν εμφανιζεται αυτο αλλα τρεχει ο κερσορας μπρος ή πισω απο τον *.ευχαριστω κ παλι!

Edited by rx_7fd
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, θα σας δώσω οδηγίες όσο πιο κατανοητά γίνεται...

 

Πριν ξεκινήσετε μπείτε στο κρυφό μενού του τηλεφώνου πατώντας *>*<<*<*.

Πηγαίνετε στο "Πληροφ. υπηρεσ." και στη συνέχεια "Πληροφορ. λογισμ.".

Κατεβείτε εκεί που λέει "Προσαρμογή".

Πρέπει να δείτε αυτό:

 

Μας ενδιαφέρει να σημειώσετε κάπου αυτό τον αριθμό, όπως και τη λέξη που βρίσκεται στην τρίτη γραμή μετά το "Προσαρμογή" (πχ. VFE_LIVE_B ή COSMOTE), για λόγο που θα εξηγήσουμε αργότερα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν δείτε κάτω από τη λέξη "Προσαρμογή" 8ψήφιο αριθμό που να έχει αυτή τη μορφή ακριβώς, τότε σημαίνει ότι η συσκευή σας δεν ανήκει στην πλατφόρμα Α2 και δεν μπορεί να γίνει debrand με αυτό τον τρόπο.

 

 

3) Φτιάξτε ένα νέο αρχείο κειμένου με το notepad και κάντε copy-paste αυτό:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<customization>
 <info>
   <cda-number>1201-0083</cda-number>
   <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>
 </info>
</customization>

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.

Σώστε το αρχείο ως .xml (save as..., στο πεδίο file name πληκρολογούμε "customize_upgrade.xml" και από κάτω επιλέγουμε "All files" ή "Όλα τα αρχεία").

[/code][/b]

 

καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω και θελω να ρωτησω καπια πραγματα

εγω που μπηκα στο κρυφο μενου οπως λεει και ο οδιγος αλλα γραφη ειδη ''ADRIATIC'' χωρις να εχω κανει debrand μπορω να βαλω flash menu κατευθειαν ??γιατι προσπαθησα να βαλω flash μενου χωρις debrand αλλα δεν ειχε αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς... Δεν αρκεί απλά να βάλεις το .swf αρχείο, πρέπει να παραμετροποιήσεις και το .thm αρχείο. Είμαστε off-topic όμως. Just google it! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους σας! συγχαρητηρια στον φιλο evolution για τις πολυ χρησημες πληροφοριες του και το ενδιαφερον του! θα ηθελα να ρωτησω αν μου φερει ο αδερφος μου που σπουδαζει στην αγγλια και προκειται να ερθει σε λιγες μερες ελλαδα, το aino, θα μπορεσω να του περασω ελληνικα με τον τροπο που αναφερεται στο topic αυτο?ευχαριστω πολυ!!

 

και μια δευτερη ερωτηση. τωρα εχω ενα k800 και θελω να μπω στο κρυφο μενου αλλα δεν μπορω να το κανω γιατι αφου εχω πατησει * μετα ενω κανω το joystick δεξια αριστερα για να μου εμφανιστει < ,δεν εμφανιζεται αυτο αλλα τρεχει ο κερσορας μπρος ή πισω απο τον *.ευχαριστω κ παλι!

 

ας μου απαντησει καποιος που γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

Το σύμβολο "<" και ">" σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις το joystick αριστερα και δεξιά αντίστοιχα. Μην περιμένεις να στα εμφανίσει στην οθόνη. Εκτέλεσε την ακολουθία κανονικά και μη σε απασχολεί τί υπάρχει στην οθόνη.

Δες και αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το σύμβολο "<" και ">" σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνεις το joystick αριστερα και δεξιά αντίστοιχα. Μην περιμένεις να στα εμφανίσει στην οθόνη. Εκτέλεσε την ακολουθία κανονικά και μη σε απασχολεί τί υπάρχει στην οθόνη.

Δες και αυτό

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα τώρα τελευταία με το Pc, δεν μπορώ να κάνω update ούτε το c902 ούτε ένα Satio που δοκίμασα :happy: Στο παρελθόν το έκανα κανονικά. Τώρα κολλάει το pc και δεν αναγνωρίζει την συσκευή, παγώνει και το κάνω reset για να ξεκολλήσει. Υπάρχει καμιά λύση? Οι drivers είναι ίδιοι για όλα τα SE? Plz help
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

εγω πηρα το w995 μολις χτες και θέλω να το κανω debrand προσπαθω απεγνωσμένα αλλα χωρις αποτέλεσμα κανω την διαδηκασία που λεει στο 1o post αλλα ματαια μου γραφει οτι εχω το τελευταιο firmware ή κατι τέτοιο εγώ ομως έχω την R1FA035. Μήπως ξέρει κανείς τι παιζει;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

**εβαλα το xml και τωρα γράφει:

 

1209-4776

1215-7993 R1FA035

1E0W

ADRIATIC

Κάρτα ...........

 

έβαλα και ενα αλλο xml απο το CDA file generator και τωρα γραφει:

 

1209-4791 R5Α

1215-7993 R1FA035

ADRIATIC

Κάρτα ..........

 

Ποιο απο τα 2 ειναι το σωστο και αν δεν ειναι κανενα σωστο τοτε τι κανω λαθος

Edited by Drk0n0s
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο είναι το σωστό.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο είναι το σωστό.

 

Ενταξει αλλα γιατι δεν μπορω να κανω το επομενο βημα με το SEUS, μου λεει οτι εχω το τελευταιο λοσισμικο;;;

 

Και πριν να βάλω το xml παλι ADRIATIC ελεγε μηπως δεν επρεπε να βαλω το xml;;;

Edited by Drk0n0s
Link to comment
Share on other sites

'Οχι καλά έκανες και το έβαλες. Αν ψάξεις λίγο το topic θα δεις ένα post που περιγράφω μια διαδικασία με το Α2 Uploader. Αυτό πρέπει να κάνεις. Απλά τα firmware files κατέβασέ τα από το http://www.topsony.com
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

'Οχι καλά έκανες και το έβαλες. Αν ψάξεις λίγο το topic θα δεις ένα post που περιγράφω μια διαδικασία με το Α2 Uploader. Αυτό πρέπει να κάνεις. Απλά τα firmware files κατέβασέ τα από το http://www.topsony.com

 

Αν εννοεις τη διαδικασία με το Flash (που κανέις ADD 2 αρχεία) και μετα πατας flash το ξέρω παρ' ολ' αυτα αν μπορουσες να μου στειλεις λινκ για το ποστ αυτο θα το εκτιμουσα πολύ. Επισης θα σου ημαουν ευγνομων εαν μπορουσες να μου στειλεις λινκς και για το firmware (εψαξα παρα πολύ τις τελευταιες μερες στο http://www.topsony.com και δεν καταφερα να βρω κατι τετοιο [δεν εχω καθολου εμπειρια απο Α2] ), Σεκαποιο ποστ σου ειπες κατι για customize pack (΄κατι τετοιο) που χρειαζετε εκτος απο τα 2 αυτα αρχεία.

 

Ευχαριστω πολυ για τον κοπο και τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το post είναι αυτό. (Θα το εκτιμούσα αν κάποιος mod το έκανε copy-paste στο 1ο post, καθώς για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορώ να το κάνω edit).

 

Όσο για το firmware πάτα κατά σειρά: Downloads > Firmware > W995 > R1EA028_RED53 και κατέβασε τα:

W995_R1EA028_FS_ADRIATIC_RED53

W995_R1EA028_MAIN_GENERIC_HI_RED53

 

Μετά πήγαινε κατά σειρά: Downloads > Custom Files > c905custpack και κατέβασε το:

C905_1209-4776_R6A_GENERIC_ADRIATIC

Αυτό το τελευταίο αρχείο το βάζεις όπως είναι στο MISC Files του A2 Uploader.

 

Δεν έχει καμία σημασία που είναι του C905 το custpack. Τα δεδομένα είναι ακριβώς ίδια.

 

Μετά από όλα αυτά κάνε και ένα update με το SEUS για να "ισιώσει" το τηλέφωνο.

 

Καλή τύχη! :)

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το post είναι αυτό. (Θα το εκτιμούσα αν κάποιος mod το έκανε copy-paste στο 1ο post, καθώς για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορώ να το κάνω edit).

 

Όσο για το firmware πάτα κατά σειρά: Downloads > Firmware > W995 > R1EA028_RED53 και κατέβασε τα:

W995_R1EA028_FS_ADRIATIC_RED53

W995_R1EA028_MAIN_GENERIC_HI_RED53

 

Μετά πήγαινε κατά σειρά: Downloads > Custom Files > c905custpack και κατέβασε το:

C905_1209-4776_R6A_GENERIC_ADRIATIC

Αυτό το τελευταίο αρχείο το βάζεις όπως είναι στο MISC Files του A2 Uploader.

 

Δεν έχει καμία σημασία που είναι του C905 το custpack. Τα δεδομένα είναι ακριβώς ίδια.

 

Μετά από όλα αυτά κάνε και ένα update με το SEUS για να "ισιώσει" το τηλέφωνο.

 

Καλή τύχη! :)

 

Εαν μετα χρειαζτω την εγγυηση απλα αλλάζω τον κωδικο με αυτον πο είχα σημειώσει και κανω update ή με αυτή τη διαδικασία δεν γίνετε;;;

 

Ευχαριστώ και πάλι.:D:D:D:D

Edited by Drk0n0s
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς εγγύηση (που αχρείαστη να 'ναι) ή κάνεις αυτό που λες, ή κάνεις τη διαδικασία του post φτιάχνοντας ένα νέο custpack με τον κωδικό που έχεις κρατήσει.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...