Jump to content

Θάνατος 15χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ αυτοί που τα σπάνε και αυτοί που τους υποστηρίζουν (κι εσύ ανάμεσά τους) δίνουν άλλοθι στις τράπεζες. Ναι;

 

 

 

Όχι βέβαια. Κι ο αστυνομικός που το είπε εκτός από γελοίος είναι και ηλίθιος (αντί να πει δε θα βρίζουμε, όπως παρατήρησε κι ο παρουσιαστής).

 

Θα κάνω κι ένα edit να βαλω ένα smiley γιατί βλέπω κι άλλους να παρεξηγούν πως το έγραψα.

 

 

 

Όχι δεν είναι μεμονωμένα περιστατικά. Στα ΜΑΤ ειδικά το επίπεδο είναι χαμηλότατο. Άλλωστε πορωμένους θέλουν, οχι πολιτισμένους.

 

Αλλά θα σε ρωτησω όπως κι ο ΤΝΤ. Τι προτείνεις; Να καταργήσουμε την αστυνομία;

οτι κ να γίνει πλέον ,άλλοθι οι τραπεζίτες δεν πρόκειται να αποκτήσουν ποτέ-ότι κ να γίνει όμως.

ήταν γνωστές οι απάνθρωπες εισπρακτικές τακτικές τους,κι απο την στιγμή που έδειξαν το κοινωνικό τους πρόσωπο εν μέσω μεγάλης οικονομικής,παγκόσμιας κρίσης με αυτό το τρόπο δεν τους σώζει τίποτα.

είναι οι πρώτοι που πρέπει να λογοδοτήσουν για εγκλήματα κατα της ανθρωπότητας.

όσο για την αστυνομία μία λύση υπάρχει.συνεχόμενη εκπαίδευση,προσεκτική ,απόλυτα διαφανής επιλογή των οργάνων της τάξεως,άμεση κ παραδειγματική αποπομπή κ τιμωρία (ποινική εννοείται) ακόμα κ σε μικρά εως πολύ μικρά παραπτώματα,κ να βρεθεί κάποιος τρόπος ώστε να διασφαλίζεται έστω και στο ελάχιστο η ψυχική υγεία των υπηρετούντων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 833
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οτι κ να γίνει πλέον ,άλλοθι οι τραπεζίτες δεν πρόκειται να αποκτήσουν ποτέ-ότι κ να γίνει όμως.

ήταν γνωστές οι απάνθρωπες εισπρακτικές τακτικές τους,κι απο την στιγμή που έδειξαν το κοινωνικό τους πρόσωπο εν μέσω μεγάλης οικονομικής,παγκόσμιας κρίσης με αυτό το τρόπο δεν τους σώζει τίποτα.

είναι οι πρώτοι που πρέπει να λογοδοτήσουν για εγκλήματα κατα της ανθρωπότητας.

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει πρακτικά, όμως σε ρωτάω ευθέως και δε μου απαντάς.

 

Ανεξάρτητα του τι θα γίνει στην πράξη, οι βανδαλισμοί δίνουν το πάτημα, την αφορμή στο κράτος και στο κεφάλαιο (τράπεζες και άλλους);

 

Η αστυνομία έχει το χαμηλό επίπεδο που έχει. Τι προτείνεις; Να την καταργήσουμε;

 

Μπορείς να απαντήσεις ότι θέλεις, δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσουμε. Έχω όμως την παράκληση να λάβω μια συγκεκριμένη απάντηση, σε κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα.

 

edit: Και μια 3η ερώτηση για να καταλάβω το σκεπτικό σου. Αν οι αστυνομικοί δεν ήταν κομπλεξικοί, αμόρφωτοι, απαίδευτοι, και κατευθυνόμενοι, εσύ θα τους δεχόσουν; Ή δεν δέχεσαι την εξουσία σε καμιά της μορφή, ακόμα κι αν οι "εκπρόσωποί" της δεν θα ήταν τα κατακάθια που περιγράφεις στο μήνυμά σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα γίνει πρακτικά, όμως σε ρωτάω ευθέως και δε μου απαντάς.

 

Ανεξάρτητα του τι θα γίνει στην πράξη, οι βανδαλισμοί δίνουν το πάτημα, την αφορμή στο κράτος και στο κεφάλαιο (τράπεζες και άλλους);

 

Η αστυνομία έχει το χαμηλό επίπεδο που έχει. Τι προτείνεις; Να την καταργήσουμε;

 

Μπορείς να απαντήσεις ότι θέλεις, δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσουμε. Έχω όμως την παράκληση να λάβω μια συγκεκριμένη απάντηση, σε κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα.

 

edit: Και μια 3η ερώτηση για να καταλάβω το σκεπτικό σου. Αν οι αστυνομικοί δεν ήταν κομπλεξικοί, αμόρφωτοι, απαίδευτοι, και κατευθυνόμενοι, εσύ θα τους δεχόσουν; Ή δεν δέχεσαι την εξουσία σε καμιά της μορφή, ακόμα κι αν οι "εκπρόσωποί" της δεν θα ήταν τα κατακάθια που περιγράφεις στο μήνυμά σου;

τους βανδαλισμούς και τις καταστροφές (προς τις τράπεζες ειδικά) τις θεωρώ φυσική απόρροια των πράξεων των διοικούντων των τραπεζών και της απάνθρωπης κερδοσκοπικής συμπεριφοράς που επιδεικνύουν (με την ανοχή φυσικά της κυβερνήσεως).οπότε συμπερασματικά και λογικά ταυτόχρονα κανένας τραπεζίτης δε νοείται να κατηγορήσει κανέναν για καταστροφή περιουσίας ,καθώς όλα είναι κλεμμένα και δεν ανήκουν σε αυτούς.

άσχετο με το τι θα γίνει στην πράξη.αν είναι δυνατό να βγούν τραπεζίτες πάλι και να αρχίσουν να διμαρτύρονται και να αρχίσουν να καταγγέλουν κιόλας.αυτό θα ήταν εξαιρετικά προκλητικό πλέον.

όσο για το κράτος, κανένας δεν είναι άμοιρος ευθυνών.η ελ.ασ. διοικείται απο κάποιον που λογικά θα έπρεπε να είναι ο υπουργός δημόσιας τάξης.αν καταγγέλει ο υπουργός τους κουκουλοφόρους,η ελ.ασ. θα έπρεπε να είναι το υπόδειγμα,να μην υστερεί πουθενά κ σε τίποτα.

απο την στιγμή λοιπόν που οι ίδιοι δεν υπακούν στους νόμους που έπρεπε να διαφυλάττουν με ποιά λογική δίνουν πάτημα οι βάνδαλοι όπως τους αποκαλείς?

οι αστυνόμοι τι είναι πλέον?κατατάσσονται στην κατηγορία των δολοφόνων.

προς απάντηση της 3ης ερωτήσεως σου. όχι, δεν δέχομαι τίποτα.καμία μορφή εξουσίας που ο μοναδικός της ρόλος είναι η καταστολή.

όλοι είμαστε ανθρώπινα όντα με νοημοσύνη.δε νοείται (για εμένα πάντοτε) κάποιος-οι να νομοθετούν και οι άλλοι απλά να υπακούνε.δεν μπορώ να το δεχτώ σαν προσωπικότητα.θεωρώ οτι έτσι υποβαθμίζεται η νοημοσύνη μου.οτι δεν μπορώ να σκεφτώ τι είναι καλό -κακό και πρέπει κα΄ποιος να μου επιβάλλει τι θα πρέπει να κάνω και πως.και όπως δείχνει η ιστορία πάντοτε, όποιος έχει εξουσία η κατάχρηση της είναι θέμα χρόνου.ούτως ή άλλως θα συμβεί.

θα μ΄πορούσε να με ρωτήσει κάποιος ,κ τι προτείνεις για τους επίδοξους βιαστές,δολοφόνους,κλέφτες,κλτ

δεν έχω απάντηση.δεν ξέρω.πάντως το υπάρχον καθεστώς αποδεικνύει περίτρανα οτι απέτυχε κ οτι πρέπει να αλλάξει.μόνο αυτό ξέρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

προς απάντηση της 3ης ερωτήσεως σου. όχι, δεν δέχομαι τίποτα.καμία μορφή εξουσίας που ο μοναδικός της ρόλος είναι η καταστολή.

όλοι είμαστε ανθρώπινα όντα με νοημοσύνη.δε νοείται (για εμένα πάντοτε) κάποιος-οι να νομοθετούν και οι άλλοι απλά να υπακούνε.δεν μπορώ να το δεχτώ σαν προσωπικότητα.θεωρώ οτι έτσι υποβαθμίζεται η νοημοσύνη μου.οτι δεν μπορώ να σκεφτώ τι είναι καλό -κακό και πρέπει κα΄ποιος να μου επιβάλλει τι θα πρέπει να κάνω και πως.και όπως δείχνει η ιστορία πάντοτε, όποιος έχει εξουσία η κατάχρηση της είναι θέμα χρόνου.ούτως ή άλλως θα συμβεί.

.

 

Άρα το να μου λες ότι οι αστυνομικοι είναι αμόρφωτοι, απολίτιστοι, δεν έχουν παιδεία κτλ προφανώς δεν έχει νόημα, μιας και τον πιο μορφωμένο και "παιδευμένο" (από την παιδεια) να βάλουμε ως αστυνομία πάλι δεν θα το δέχεσαι ως θεσμό.

 

Δικαίωμά σου, αλλά να είσαι σαφής ως προς αυτό. Δε σου φταίει το ότι ο χ, ψ αστυνομικός είναι ταλιμπάν. Το πρόβλημά σου είναι με το θεσμό.

 

Άρα λοιπόν προτείνεις να καταργήσουμε το θεσμό, χωρίς να υπάρχει κάποια εναλλακτική. Στο ενδιάμεσο τι θα επικρατήσει; Η απόλυτη αναρχία; Ο νόμος του δυνατότερου; Ο νόμος της ζούγκλας;

 

Σε αυτή την περίπτωση, τι θα εμποδίσει τους πρώην αστυνομικούς (οι οποίοι δε θα είναι πλέον αστυνομικοί), αφου κατ'εσέ είναι εν δυνάμει δολοφόνοι, να βγουν και να αρχίσουν να πυροβολούν όχι έναν αναρχικό/τυχαιο περαστικό όπως χθες, αλλά 100; Αφού δε θα υπάρχουν συνέπειες και δε θα υπάρχει αστυνομία να τους εμποδίσει;

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία παιδιά. Εχω περάσει και απο τα δύο στρατόπεδα. Καταλαβαίνω ακριβώς πως έγινε το περιστατικό. Πάνω στον τσαμπουκά της ηλικίας πήγανε να λιντσάρουν τους μπάτσους και αυτοί είδαν τον τρόμο να έρχεται και πυροβόλησαν, όχι για να σκοτώσουν αλλα απο φόβο. Ανθρωποι είναι και αυτοί και κουβαλάνε και κουμπούρι. Στη θέση τους τι θα κάνατε? Κανείς δεν μπορεί να πεί. Μετά εορτής είναι εύκολο να λές τη γνώμη σου. Οι άνθρωποι δεν είναι δολοφόνοι. Αλλωστε οταν πας σε πόλεμο και μάλιστα οικιωθελώς, ξέρεις οτι μπορεί και να σκοτωθείς. Ομως ανάθεμα και άν ήξερε ο πιτσιρικάς για ποιο πράγμα σκοτώθηκε. Ο ίδιος μπορεί και στα 20 του να γινότανε μπάτσος.
Link to comment
Share on other sites

Άρα το να μου λες ότι οι αστυνομικοι είναι αμόρφωτοι, απολίτιστοι, δεν έχουν παιδεία κτλ προφανώς δεν έχει νόημα, μιας και τον πιο μορφωμένο και "παιδευμένο" (από την παιδεια) να βάλουμε ως αστυνομία πάλι δεν θα το δέχεσαι ως θεσμό.

 

Δικαίωμά σου, αλλά να είσαι σαφής ως προς αυτό. Δε σου φταίει το ότι ο χ, ψ αστυνομικός είναι ταλιμπάν. Το πρόβλημά σου είναι με το θεσμό.

 

Άρα λοιπόν προτείνεις να καταργήσουμε το θεσμό, χωρίς να υπάρχει κάποια εναλλακτική. Στο ενδιάμεσο τι θα επικρατήσει; Η απόλυτη αναρχία; Ο νόμος του δυνατότερου; Ο νόμος της ζούγκλας;

 

Σε αυτή την περίπτωση, τι θα εμποδίσει τους πρώην αστυνομικούς (οι οποίοι δε θα είναι πλέον αστυνομικοί), αφου κατ'εσέ είναι εν δυνάμει δολοφόνοι, να βγουν και να αρχίσουν να πυροβολούν όχι έναν αναρχικό/τυχαιο περαστικό όπως χθες, αλλά 100; Αφού δε θα υπάρχουν συνέπειες και δε θα υπάρχει αστυνομία να τους εμποδίσει;

ναι μεν δεν πιστεύω στον θεσμό των σωμάτων ασφαλείας ανέκαθεν,αλλά η παρουσία και συμπεριφορά τους,όλα αυτα τα χρόνια της παρακμής με έκαναν να αμφισβητήσω ακόμα πιο έντονα και με πάθος οτι δεν είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντα για τα οποία προορίζονται.το χτεσινό ήταν απλά το κερασάκι.

αντιπαρέρχομαι στα ερωτήματα σου με την εξής ερώτηση.χτές που σκότωσαν τον 15 χρονο ήταν 2 αστυνόμοι- τον σκότωσε ο 1 κ έφυγαν.πιο δίπλα ήταν διμοιρία με ματ που επίσης έφυγε,αμέσως μετά το περιστατικό.

και ερωτώ εγώ λοπόν,ποιά είναι η διαφορά σε τέτοιες καταστάσεις είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει η αστυνομία?που είναι η άμεση κ δυναμική παρέμβαση ,που υποχρεούνται να΄κάνουν απο το νόμο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν δεν πιστεύω στον θεσμό των σωμάτων ασφαλείας ανέκαθεν,αλλά η παρουσία και συμπεριφορά τους,όλα αυτα τα χρόνια της παρακμής με έκαναν να αμφισβητήσω ακόμα πιο έντονα και με πάθος οτι δεν είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντα για τα οποία προορίζονται.το χτεσινό ήταν απλά το κερασάκι.

αντιπαρέρχομαι στα ερωτήματα σου με την εξής ερώτηση.χτές που σκότωσαν τον 15 χρονο ήταν 2 αστυνόμοι- τον σκότωσε ο 1 κ έφυγαν.πιο δίπλα ήταν διμοιρία με ματ που επίσης έφυγε,αμέσως μετά το περιστατικό.

και ερωτώ εγώ λοπόν,ποιά είναι η διαφορά σε τέτοιες καταστάσεις είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει η αστυνομία?που είναι η άμεση κ δυναμική παρέμβαση ,που υποχρεούνται να΄κάνουν απο το νόμο?

Σε τί πιστεύεις δηλαδή? στην αναρχία? αλοίμονο αν δεν υπήρχαν σώματα ασφαλείας. Δεν θα έβγαινες απο το σπίτι σου. Επίσης αν είχες όπλο και κινδύνευε η ζωή σου τί θα έκανες? Αλλωστε αυτό το κάνουν οι αναρχικοι και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή τους. Επιτίθονται

Link to comment
Share on other sites

Σε τί πιστεύεις δηλαδή? στην αναρχία? αλοίμονο αν δεν υπήρχαν σώματα ασφαλείας. Δεν θα έβγαινες απο το σπίτι σου. Επίσης αν είχες όπλο και κινδύνευε η ζωή σου τί θα έκανες? Αλλωστε αυτό το κάνουν οι αναρχικοι και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή τους. Επιτίθονται

συνταγματικά έχω το δικαίωμα να πιστεύω όπου θέλω,καθώς και να υποστηρίζω και οτι θέλω,να λέω οτι θέλω,κτλ

πιστεύω στην αναρχία,καθώς και σε οτι πρεσβέυει το αντιεξουσιαστικό κίνημα αλλά ταυτόχρονα διαφωνώ σε βασικά κ γενικευμένα σημεία της ιδεολογίας τους.

κ τώρα έτσι όπως πάνε τα πράγματα,πάλι θα φοβάμαι να βγώ απο το σπίτι μου για μη με σκοτώσει κανένας μπάτσος,επειδή έτυχε να θέλει να κάνει τσαμπουκάδες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν δεν πιστεύω στον θεσμό των σωμάτων ασφαλείας ανέκαθεν,αλλά η παρουσία και συμπεριφορά τους,όλα αυτα τα χρόνια της παρακμής με έκαναν να αμφισβητήσω ακόμα πιο έντονα και με πάθος οτι δεν είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν στα καθήκοντα για τα οποία προορίζονται.το χτεσινό ήταν απλά το κερασάκι.

αντιπαρέρχομαι στα ερωτήματα σου με την εξής ερώτηση.χτές που σκότωσαν τον 15 χρονο ήταν 2 αστυνόμοι- τον σκότωσε ο 1 κ έφυγαν.πιο δίπλα ήταν διμοιρία με ματ που επίσης έφυγε,αμέσως μετά το περιστατικό.

και ερωτώ εγώ λοπόν,ποιά είναι η διαφορά σε τέτοιες καταστάσεις είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει η αστυνομία?που είναι η άμεση κ δυναμική παρέμβαση ,που υποχρεούνται να΄κάνουν απο το νόμο?

 

Μισό λεπτάκι. Καταρχάς τι θα πει "αντιπαρέρχεσαι στα ερωτήματά μου". Εγώ θα σου απαντήσω σε αυτό που με ρωτάς, απάντησέ μου όμως κι εσύ σε αυτό που σε ρώτησα.

 

H διαφορά είναι ότι οι 2 αυτοί αστυνομικοί αυτή τη στιγμή βρίσκονται στα κρατητήρια (ο ένας τουλάχιστον). Και ο αστυνομικός που πυροβόλησε παραπέμπεται ως κατηγορούμενος για ανθρωποκτονία από αμέλεια.

 

Στο σύστημα που περιγράφεις εσύ το μόνο που μπορώ να φανταστώ θα ήταν ο νόμος της ζούγκλας. Θα έβγαιναν οι αναρχικοί να λυντσάρουν το δράστη, ο δράστης θα έβγαζε ένα καλάσνικοφ, θα έρχονταν κι άλλοι αναρχικοί, μετά κι άλλα ******α/φίλοι του Ράμπο. Δε μπορώ να το φανταστώ κάπως αλλιώς, για αυτό περιμένω από εσένα να μου πεις πως το φαντάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχολιάζω, εσύ δε μου απαντάς.

 

Καταρχάς το ποιόν των ΜΑΤ το γνωρίζουν όλοι. Δεν περιμένω να το μάθω τώρα. Άλλωστε δε νομίζω κάποιος 100% φυσιολογικός άνθρωπος να πήγαινε να κάνει μια δουλειά στην οποία σε βρίζουν, σε φτύνουν και σου πετάνε πέτρες και μολότωφ και η δουλειά η δικιά σου δουλειά είναι να ρίχνεις ξύλο.

 

Οι άνθρωποι στα ΜΑΤ είναι (από ότι έχω ζήσει και ο ίδιος) το ίδιο ανεγκέφαλοι με τα κατακάθια της κοινωνίας που καίνε περιουσίες και βάζουν σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές.

 

Αστυνομία όμως δεν είναι μόνο τα ΜΑΤ. Πάμε παρακάτω.

 

Εσύ όμως δεν έχω καταλάβει γιατί ωρύεσαι. Προσπαθείς να αποδείξεις ότι η ποιότητα της αστυνομίας δεν είναι καλή από τη στιγμή που απορρίπτεις τον ίδιο το θεσμό, κι όχι μόνο το σημερινό της ανθρώπινο δυναμικό.

 

Τουλάχιστον να είσαι ευθύς. Πες ότι είτε είναι ******α, είτε είναι μπουμπούκια εγώ δεν τους πάω και δεν θέλω να υπάρχουν. Τα υπόλοιπα είναι τουλάχιστον υποκριτικά (ή ο αχταρμάς που έλεγα πριν).

με ρώτησες τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε αστυνομία και ως δια μαγείας εμφανίστηκε εκπρόσωπος που υπηρετεί σε σώμα ασφαλείας και λέει τι γίνεται τώρα που υπάρχει η αστυνομία (καλύτερη απάντηση δεν θα μπορούσες να έχεις).

και σου ξαναλέω οτι εξαρχής ήμουν κατα των σωμάτων ασφαλείας,αλλά όπως και σε κάθε πείραμα περιμένεις να δείς το αποτέλεσμα.όπως βλέπεις πάλι(τουλάχιστον έτσι θέλω να΄πιστεύω) το αποτέλεσμα είναι το λιγότερο απογοητευτικό για να μην πώ σκανδαλωδώς αποτυχημένο.

με τον να μην έχω να προτείνω ενδιάμεσες λύσεις ,σε μεταβατικά στάδια αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να συντηρείται ενα πλήρως νοσηρό καθεστώς που ΄με γοργούς ρυθμούς οδηγείται στην πλήρη αποσύνθεση.πιστεύω οτι δεν παραλογίζομαι,ούτε οτι οι ιδέες μου κινούνται μέσα σε σφαίρα φαντασίας.

είπα να χρησιμοποιήσω την σφαίρα μιας και είναι της μόδας τις τελευταίες μέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

με ρώτησες τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε αστυνομία και ως δια μαγείας εμφανίστηκε εκπρόσωπος που υπηρετεί σε σώμα ασφαλείας και λέει τι γίνεται τώρα που υπάρχει η αστυνομία (καλύτερη απάντηση δεν θα μπορούσες να έχεις).

 

Άσε τον εκπρόσωπο, εγώ εσένα ρωτάω. Αφορμή σας δίνει κι αυτός τώρα που αρχίσαμε να βγάζουμε μια άκρη για την απουσία προτάσεων και λύσεων να αποσυντονιστεί πάλι η κουβέντα και να αρχίσουν οι κάθε είδους κορώνες.

 

με τον να μην έχω να προτείνω ενδιάμεσες λύσεις ,σε μεταβατικά στάδια αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να συντηρείται ενα πλήρως νοσηρό καθεστώς που ΄με γοργούς ρυθμούς οδηγείται στην πλήρη αποσύνθεση.πιστεύω οτι δεν παραλογίζομαι,ούτε οτι οι ιδέες μου κινούνται μέσα σε σφαίρα φαντασίας.

 

Συγγνώμη, αλλά για πιο μεταβατικό στάδιο μιλάς; Μετάβαση σημαίνει να πάμε από μια κατάσταση (την τωρινή) σε μια άλλη. Εσύ δεν έχεις προτείνει λύσεις για το ποια θα είναι η άλλη αυτή κατάσταση. Δε μας φταίει η έλλειψη λύσης κατά το μεταβατικό στάδιο, μας φταίει και έλλειψη λύσης για το ποια θα ειναι η κατάληξη.

 

Οπότε αν έχω καταλάβει καλά, αφού το παρόν σύστημα δε λειτουργεί (κατ'εμέ επιδέχεται βελτίωσης κατ'εσε δεν έχει ούτε ίχνος θετικού) το διαλύουμε. Και μετά ... βλέπουμε.

 

Λίγο short-sighted αλλά τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Άσε τον εκπρόσωπο, εγώ εσένα ρωτάω. Αφορμή σας δίνει κι αυτός τώρα που αρχίσαμε να βγάζουμε μια άκρη για την απουσία προτάσεων και λύσεων να αποσυντονιστεί πάλι η κουβέντα και να αρχίσουν οι κάθε είδους κορώνες.

 

 

 

Συγγνώμη, αλλά για πιο μεταβατικό στάδιο μιλάς; Μετάβαση σημαίνει να πάμε από μια κατάσταση (την τωρινή) σε μια άλλη. Εσύ δεν έχεις προτείνει λύσεις για το ποια θα είναι η άλλη αυτή κατάσταση. Δε μας φταίει η έλλειψη λύσης κατά το μεταβατικό στάδιο, μας φταίει και έλλειψη λύσης για το ποια θα ειναι η κατάληξη.

 

Οπότε αν έχω καταλάβει καλά, αφού το παρόν σύστημα δε λειτουργεί (κατ'εμέ επιδέχεται βελτίωσης κατ'εσε δεν έχει ούτε ίχνος θετικού) το διαλύουμε. Και μετά ... βλέπουμε.

 

Λίγο short-sighted αλλά τι να κάνουμε.

πως να βελτιώσεις ένα σύστημα όταν έχουν ήδη διαμορφωθεί αντιλήψεις,δεν υπάρχει καμία μα καμία προοπτική για να γίνει καλύτερο (καθώς συνέχεια υποπέπτει σε όλο και πιο βαριά λάθη),με ανύπαρκτη,ακέφαλη διοίκηση -που το μόνο της δίδαγμα είναι καταστολή με κάθε τρόπο ,ακόμα κι αίν περιλαμβάνεται εν ψυχρώ δολοφονία?

ούτε εσύ έχεις προτάσεις για καλυτέρευση του υπάρχοντος συστήματος.

και είναι πλέον γενικώς αποδεκτό οτι νοσεί σε θανάσιμο βαθμό (στην κυριολεξια)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

πως να βελτιώσεις ένα σύστημα όταν έχουν ήδη διαμορφωθεί αντιλήψεις,δεν υπάρχει καμία μα καμία προοπτική για να γίνει καλύτερο (καθώς συνέχεια υποπέπτει σε όλο και πιο βαριά λάθη),με ανύπαρκτη,ακέφαλη διοίκηση -που το μόνο της δίδαγμα είναι καταστολή με κάθε τρόπο ,ακόμα κι αίν περιλαμβάνεται εν ψυχρώ δολοφονία?

ούτε εσύ έχεις προτάσεις για καλυτέρευση του υπάρχοντος συστήματος.

και είναι πλέον γενικώς αποδεκτό οτι νοσεί σε θανάσιμο βαθμό (στην κυριολεξια)

 

Εγώ όμως σου περιέγραψα (μερικά ποστς πιο πάνω) τι θα επικρατήσει αν καταργήσουμε το παρον σύστημα χωρίς να έχουμε βρει εναλλακτική. Και δεν είδα να διαφωνεις, άρα μάλλον το δέχεσαι και το αποδέχεσαι.

 

Αν ναι, τότε πήρα την απάντησή μου. Αλλιώς ακόμα την περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως σου περιέγραψα (μερικά ποστς πιο πάνω) τι θα επικρατήσει αν καταργήσουμε το παρον σύστημα χωρίς να έχουμε βρει εναλλακτική. Και δεν είδα να διαφωνεις, άρα μάλλον το δέχεσαι και το αποδέχεσαι.

 

Αν ναι, τότε πήρα την απάντησή μου. Αλλιώς ακόμα την περιμένω.

μα το παρόν σύστημα ωθεί σε γενικευμένες συγκρούσεις ,πορείες,καταστροφές κ λεηλασίες,κ δολοφονίες.

δεν έχω να προτείνω κάποιο εναλλακτικό σύστημα.εσύ τι ακριβώς προτείνεις?

να διατηρηθεί το συγκεκριμένο ,που μόνο αποτυχημένο μπορεί να θεωρηθεί?αυτό λές?

αν και δεν διαθέτω εναλλακτική πρόταση ίσως θα μπορούσε να καλυτερέυσει υπο πάμπολλες προυποθέσεις που υπο την σκέπη του συγκεκριμένου καθεστώτος ,είναι αδύνατο να εφαρμοστούν.

άρα πάλι ξεκινάμε απο το μηδέν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εσύ που ξέρεις πως νιώθει η γενιά των 700 ευρώ κ με αμφισβητείς ,αφού ούτε εσύ έχεις περιελθεί στην συγκεκριμένη θέση?

 

Καταρχάς από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω περιέλθει στη συγκεκριμένη θέση;

 

Δευτερον και κυριότερο, εγώ δεν άρχισα να ευαγγελίζομαι τη γενιά των 700 Ευρώ ούτε να το παίζω εκπρόσωπός της. Μου φάνηκε παράξενο απλώς που κάποιος ο οποίος δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του και συντηρείται από την οικογένειά του χρησιμοποιεί συνεχώς στα επιχειρήματα του τη γενιά των 700 Ευρώ.

 

δηλαδή απο οτι λές,για να μπορώ να εκφέρω γνώμη σε κάτι,αναγκαστικά πρέπει να το έχω ζήσει,αλλιώς είναι άκυρο το οποιοδήποτε σχόλιο.

 

Όχι, δεν είπα αυτό. Αλλά όσο να είναι πρέπει να έχεις μια επαφή με το αντικείμενο για να έχει μια κάποια βαρύτητα ο σχολιασμός σου.

 

Κι άλλο να εκφέρεις απλώς γνώμη, άλλο αυτό που (ανάμεσα στα άλλα) εσύ έγραφες:

 

εγώ τι φταίω για το βατοπαίδι,για τα 700 ευρώ,για την οικονομική κρίση,το χρηματιστήριο,τα ομόλογα,εξοντωτικά φοροεισπρακτικά μέτρα,κλτ κτλ ΕΜΕΝΑ ποιός θα με αποζημιώσει για όλα τα παραπάνω και γιατί κανείς δεν διαμαρτύρεται?

 

Θες κάποιος να σε αποζημιώσει για τα 700 Ευρώ και τα φοροεισπρακτικά μέτρα που δε σε αγγιζουν. Είναι ή δεν είναι παράλογο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι αν ο μοβο και ο καθε μοβο ειναι αστυνομικος.Υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν τις ιδιες αποψεις.Και εχω μιλησει μαζι τους.Ο αστυνομικος εχει καποια μαγκια και κατα την γνωμη τους φταινε τα παιδια που ειναι αλητες και δεν πρεπει να τολμανε να του αντιμιλησουν,να τον κοροιδεψουν η να τον γιουχαισουν.Την στιγμη που το κανανε ειναι αλητες και μπορει και να τα σκοτωσει.Δεν μπορω να καταλαβω αν καποιος ψαχνει αναγνωριση η μαγκια μεσα απο την δουλεια του αστυνομικου αλλα υπαρχει κοσμος που εχει αυτες τις αποψεις.καποιοι δεν ειναι αστυνομικοι αλλα αρεσκονται σε αυτη την βια μεσα απο την ταμπελα της αστυνομιας.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι αν ο μοβο και ο καθε μοβο ειναι αστυνομικος.Υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν τις ιδιες αποψεις.Και εχω μιλησει μαζι τους.Ο αστυνομικος εχει καποια μαγκια και κατα την γνωμη τους φταινε τα παιδια που ειναι αλητες και δεν πρεπει να τολμανε να του αντιμιλησουν,να τον κοροιδεψουν η να τον γιουχαισουν.Την στιγμη που το κανανε ειναι αλητες και μπορει και να τα σκοτωσει.Δεν μπορω να καταλαβω αν καποιος ψαχνει αναγνωριση η μαγκια μεσα απο την δουλεια του αστυνομικου αλλα υπαρχει κοσμος που εχει αυτες τις αποψεις.καποιοι δεν ειναι αστυνομικοι αλλα αρεσκονται σε αυτη την βια μεσα απο την ταμπελα της αστυνομιας.

και δυστυχως αυτη δεν ειναι η αποψη μονο των αστυνομικωμ αλλα και μιας θλιβερης μεριδας ανθρωπων

στο ταχυδρομειο σημερα μια γιαγια περιπου 65 ετων εκανε κηρυγμα σε 2 αλλες,πως το παιδακι ηταν αλητακι και καλα το εκαναν και το σκοτωσαν.ελεγε μαλιστα πως επρεπε να σκοτωσουν κανμια 25 ακομα σαν και δαυτο για να καθαρισει ο τοπος.

δεν αντεξα και την ρωτησα "ο αστυνομικος ειναι ο γιος σου?"

 

τι θα εκαναν ορισμενοι αν στην θεση του νεκρου παιδιου,ηταν το δικο τους?:worry:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

H γιαγιά τα χει φτύσει....το κακό είναι πως και κάποιοι νέοι , εστω και γραφικοί, έχουν τις ίδιες απόψεις....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oπως επισης το κακο ειναι οτι καποιοι επικροτουν το καψιμο ανθρωπων και περιουσιων με προσχημα την δολοφονια του παιδιου.Οπως κακο ειναι που θεωρουν την καταστροφη περιουσιων ανθρωπων ασχετων με το περιστατικο ως μια νεα αρχη μεχρι βεβαια να καταστραφει και αυτων καποιο περιουσιακο στοιχειο και να αλλαξουν αποψη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Iσως υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι θα αλλαξει κατι αν καουν 30 μαγαζια.Εγω προσωπικα δεν το πιστευω.Αρα γιατι να καουν;
Link to comment
Share on other sites

Iσως υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι θα αλλαξει κατι αν καουν 30 μαγαζια.Εγω προσωπικα δεν το πιστευω.Αρα γιατι να καουν;

 

Αυτή είναι η διασκέδαση του αναρχικού. Να καίει και να καταστρέφει.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν νομιζω οτι αυτο λεγεται αναρχισμος.Απλα κακοποια στοιχεια ειναι αυτα.απλα σου λεω τι σκεφτονται καποιοι που τους δικαιολογουν.Σκεφτονται οτι αν ειναι να μην πεθανει αλλο παιδι ας καψουν μερικα μαγαζια.Κατι που δεν θα αλλαξει βεβαια.Αρα τζαμπα χανουν τα εσοδα τους οι καταστηματαρχες και οι εργαζομενοι.
Link to comment
Share on other sites

χτες ελειπα απο την θεσσαλονικη,δεν ειδα τβ,και ειχα αγνοια για τα επεισοδια...απλα το πρωι περνωντας με το αμαξι ειδα ενα καμενο περιπτερο μπροστα στην εκθεση.

γυρω στις 8 το βραδυ που επεστρεψα , τσιμισκη και εγνατια ηταν κλειστες,σταδιακα τις εδιναν στην κυκλοφορια.

 

 

δεν ειδα ουτε φασαριες ουτε τπτ.

γυρισα στο σπιτι,ανοιξα τβ και ακουσα εναν ρεπορτερ απο θεσσαλονικη(ηταν σε στουντιο) να λεει "αυτη την στιγμη δεν υπαρχει γειτονια στην πολη που να μην ακουγονται εκρηξεις..."

 

ως που θα φτασει η παραπληροφορηση και η σπορα πανικου?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να απευθυνθω στα 2 ατομα που μονοπωλησαν την συζητηση το βραδυ. Προφανως τωρα κοιμουνται...:p

 

@ Alfiegen

1) Απο χτες το βραδυ σε ρωτουσα τι προτεινεις, και συ αποφευγες να απαντησεις. Τελικα καπου στι σελιδα 35 μας ειπες οτι δεν εχεις μια εναλλακτικη προταση αλλα αυτο δεν σε αποτρεπει απο το να κατακρινεις μια νοσηρη κατασταση. Εν μερει σωστο. Το θεμα ομως ειναι οτι οταν δεν εχεις εναλλακτικη προταση, δεν μπορεις να επιλεξεις τον τροπο αντιδρασης σου...εσυ ομως με σθενος υποστηριζες τα επεισοδια στις μεγαλες πολεις της Ελλαδος. Αν δεν εχεις εναλλακτικη λυση πως μπορεις να υποστηριξεις οτι το σπασιμο τραπεζων, ΑΤ, αυτοκινητων μαγαζιων κτλ ειναι η καταλληλη λυση? Δεν γινεται.

 

2) Μετα καπου λες οτι οι τρεπεζες μας κλεβουν. Εγω ειμαι πιο μεγαλος απο σενα και δεν εχω παρει δανειο απο τραπεζα ποτε. Ουτε στεγαστικο, ουτε καταναλωτικο ουτε τπτ. Αντιθετα εχω ενα ποσο κατατεθιμενο σε μια τραπεζα απο το οποιο παιρνο τοκους καθε χρονο. Τι σημαινει αυτο? Κλεβω εγω την τραπεζα? Γιατι εγω κερδιζω απο μια τραπεζα και εσυ χανεις? Γιατι εσενα σε κλεβει και μενα οχι?

 

3) Συγγνωμη που θα στο πω αλλα αυτα που λες για την δουλεια δεν στεκουν. Ενα απο τα σημεια που ο Μαρξ εκανε λαθος ηταν οτι ενω προεβλεψε τον αφανισμο της μεσαιας ταξης, ουσιαστικα στον 20ο αιωνα αυτη η ταξη εγινε και η κυριαρχη. Αρα, το επιχειρημα σου το οτι εφοσον δεν εχεις στην κατοχη σου μεσα παραγωγης θα γινεις ενας δουλος μαλλον δεν στεκει, αφου δεν αντικατοπτριζει τις πραγματικες εργασιακες σχεσεις στον δυτικο κοσμο. Επισης, γραφεις λες και οι θεσεις εργασιας μοιρατηκαν μετα απο λοτταρια. Οχι φιλε μου δεν ειναι ετσι. Εγω εχω μια δουλεια που λατρευω, με πληρωνει καλα, κτλ αλλα δουλεψα και πολυ για να την αποκτησω.

 

@ Mobo

 

Μπορει να συμφωνουσα με σενα σε καποια πραγματα, αλλα φιλε μου το παιγνιδι το εχασες με το πρωτο σου ποστ, εκει κατα τις 2. Μπαινεις και μιλας κατευθειαν για αναρχοκομ*****α κτλ. Τι σημανει δλδ, αν καποιος ειναι αναρχικος, αριστεριστης κτλ? Δεν μπορεις να επιτιθεσαι σε ανθρωπους γιάυτο που ειναι, αλλα μονο στις αποψεις τους. Μετα φυσικα η συζητηση αναψε και δεν μπορεσες να εξηγησης καλα την αποψη σου, που φανταζομαι δεν ηταν "καλα εκανε και το σκοτωσε το αναρχοκομ*****στακι γιατι οσο μεγαλωνουν αυτα αγριευουν...". Αυτο το ποστ ειναι και μια πασα να γραψεις με ψυχραιμια την αποψη σου.

 

Τι ωρα θα εχουμε τα αποτελεσματα της βαλλιστικης?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...