Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Panaros, έχεις μήπως δουλέψει καθόλου το Ν97 του φίλου σου εκτενέστερα ώστε να έχουμε ένα πιο πλήρες και πιο σφαιρικό review αυτής της συσκευής; Ανήκω στο κομμάτι του αγοραστικού κοινού που αμφιταλαντεύεται μεταξύ Ν97 και iPhone 3Gs (δυο τελείως διαφορετικές συσκευές, i know that! - και το αντίστοιχο debate στο section των διαξιφισμών δεν με βοήθησε και πολύ...), οπότε περιμένω από εσένα και από οποιονδήποτε άλλο τυχερό που πιάσει στα χέρια του αυτό το εργαλείο να μας παραθέσει μια αντικειμενική περιγραφή.

 

εκτενεστερα δεν το δουλεψα, απλα παραθετω την πικρια μου σε σχεση με αυτα που περιμενα, και παραμενω στο omnia hd προς το παρον. ειπα και πριν δεν ειναι vs το θεμα, αλλα... αλλα περιμενα και αλλα ειδα. υπομονη να το παρει και κανας αλλος να δουμε. σε οποιοδηποτε review παντως υπαρχει και μια 'νοτα' υποκειμενικη οποτε το καλυτερο ειναι να ακουσεις τι θα πει η πλειοψηφια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκτενεστερα δεν το δουλεψα, απλα παραθετω την πικρια μου σε σχεση με αυτα που περιμενα, και παραμενω στο omnia hd προς το παρον. ειπα και πριν δεν ειναι vs το θεμα, αλλα... αλλα περιμενα και αλλα ειδα. υπομονη να το παρει και κανας αλλος να δουμε. σε οποιοδηποτε review παντως υπαρχει και μια 'νοτα' υποκειμενικη οποτε το καλυτερο ειναι να ακουσεις τι θα πει η πλειοψηφια

Καταλαβα η οθονη ειναι σαν του Ν82, η πιο ταλαιπωρη οθονη που εχω σε S60!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην παρεξηγηθω, για καποιον που δεν εχει δει και ολες τις αλλες ανταγωνιστικές συσκευες (ειτε s60 ειτε wm, iphone, android κτλ) μπορει να μην τον πειραξει και καθολου η οθονη. πχ καποιος που ειχε ομνια wm, θα του φανει και μεγαλη αναβαθμιση. εγω περιμενα αλλα απο το ν97, εχοντας δει τις νεες συσκευες αλλων κατασκευαστων. μην το απαξιωσουμε και τελειως. και ειπα, κρατω μια επιφυλαξη μηπως η πρωτη παρτιδα που εφτασε σε Ισπανια, ειχε καποια θεματα
Link to comment
Share on other sites

το omnia hd το εχω εδω και ενα μηνα και βαλε. αν ψαξεις τα ποστ μου και φωτογραφιες που εχω βαλει. το touch pro2 ειναι απο expansys και το ν97ειναι το γνωστο ισπανικο. θα ανεβασω μια φωτογραφια να δειτε με ιδιο θεμα διαφορα οθονης του omnia με το 5800, και να φανταστειτε πως το ν97 ηταν πραγματικα χειροτερο απο το 5800! εκει ειναι που τσαντιζομαι.

wait...

 

οριστε. οσο μπορει να βγει καλη το βραδυ

http://img30.imageshack.us/img30/9396/omnia5800.th.jpg

 

αυριο θα προσπαθησω να παρω ενα shot ολα μαζι, να δειτε τι εννοω.

αν εν τω μεταξυ παραλαβει καποιος απο expansys, ας μας πει τη γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό αριστερά είναι το Ν97, δεν βλέπω να έχει άσχημα χρώματα. Απλά είναι περισσότερο κίτρινο, έτσι τουλάχιστον φαίνεται στη φωτό.

Το omnia hd, πως είναι δυνατόν να το έχεις ένα μήνα;;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό αριστερά είναι το Ν97, δεν βλέπω να έχει άσχημα χρώματα. Απλά είναι περισσότερο κίτρινο, έτσι τουλάχιστον φαίνεται στη φωτό.

Το omnia hd, πως είναι δυνατόν να το έχεις ένα μήνα;;;;;;;

 

to hd ειναι βρε. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2746686#post2746686 to 2 που ειναι τεστ unit το εχω 2μιση μηνες τελικα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω στην εικονα εγω προσωπικα μ φαινεται πιο ωραιο το n97 (αριστερα). Εντωμεταξυ γιατι δεν υπαρχουν τα widgets που ολοι εχουμε δει???

Παντως αν μασ ξενερωσει οπως ισχυριζεσαι...θα τεινω προς το Diamond2...

Link to comment
Share on other sites

και για οποιον θελει να το παραγγειλει απο expansys για να τοχει την παρασκευη: προσοχη, στο ελληνικο το δινουν 689 ενω στο αγγλικο 599 ευρω αν μετατρεψεις τις λιρες.

 

Απο οτι βλεπω στην εικονα εγω προσωπικα μ φαινεται πιο ωραιο το n97 (αριστερα). Εντωμεταξυ γιατι δεν υπαρχουν τα widgets που ολοι εχουμε δει???

Παντως αν μασ ξενερωσει οπως ισχυριζεσαι...θα τεινω προς το Diamond2...

το ομνια ειναι αριστερα, εαλα το h.shell και στα 2 για να υπαρχει συγκριση. το diamond2 πασχει κι αυτο απο οθονη. το pro2 εχει πολυ καλυτερη.

οχι αλλο οφ τοπικ, sorry αλλα μου εχει δημιουργησει μια 'υπερενταση' το ν97 που ειδα και ταχω παρει.

τοσο καλο concept συσκευης, first time προσαρμοσιμη today screen με 'live' widgets (και οχι τα στατικα της σαμ), και να εχει οθόνη, ηχεία και ποιοτητα αμφισβητησιμη οταν το κοιτας διπλα σε ενα 5800... τι να πω

btw για καθημερινη χρηση εχω το 5800 και για σκ το ι8910, και περιμενα πως και πως το ν97 για να μεινω μονο με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα, αριστερά είναι το 8910 και δεξιά το 5800; αν ναι, που είναι το Ν97; :) Πάντως προτιμώ την οθόνη της δεξιά φωτό.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα, αριστερά είναι το 8910 και δεξιά το 5800; αν ναι, που είναι το Ν97; :) Πάντως προτιμώ την οθόνη της δεξιά φωτό.

 

εγω καταλαβα οτι το ομνια εινια αριστερα και το 5800 δεξια.

εμενα μου αρεσει η αριστερη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα, αριστερά είναι το 8910 και δεξιά το 5800; αν ναι, που είναι το Ν97; :) Πάντως προτιμώ την οθόνη της δεξιά φωτό.

 

αριστερα ειναι το i8910 και δεξια το 5800. τη φωτογραφια την εβγαλα χθες το βραδυ. το ν97 ειναι του φιλου μου, θα προσπαθησω σημερα να τα βαλω και τα 3 με το ιδιο θεμα να δειτε γιατι μιλαω. το 5800 μπορει να σου φαινεται πιο καλη η εικονα λογω γραμματοσειρας callibri εναντι της φλομπας του s60 που φαινεται στο ομνια, και custom icons στο h. shell. αν δεις χρωματα, ζωντανια, φωτεινοτητα δεν υπαρχει συγκριση

 

για δειτε και εδω τι λεει για την οθονη του ν97, και δεστε και τις φωτογραφιες. δε νομιζω αυτα να ειναι vivid χρωματα. φωτεινη, καλη στον ηλιο, αλλα ξεπλυμενη

http://www.gsmarena.com/nokia_n97-review-363p2.php

Link to comment
Share on other sites

@panaros Μάλλον φταίει το ότι είναι Ισπανικό, δεν το λέω ότι αυτό είναι 100%, ούτε θέλω να καλύψω κανένα, ούτε τα λέω επειδή μου αρέσει το Ν97. Το αναφέρω γιατί και το δικό μου 5800 από Ισπανία είναι και η οθόνη είναι τελείως διαφορετική από τα Ελληνικά 5800. Πάντως θα πρέπει να περιμένουμε και τις παρτίδες για την Ελληνική αγορά ώστε να δούμε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι γνωστό ότι δεν κυκλοφορούν παντού οι ίδιες παρτίδες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το ν97 ειναι του φιλου μου, θα προσπαθησω σημερα να τα βαλω και τα 3 με το ιδιο θεμα να δειτε γιατι μιλαω.

 

Κάνε το αν μπορείς. Όπως επίσης να βγάλεις με το Ν97 2-3 φωτογραφίες το βράδυ, όπου θα χρειαστεί το φλας... θα ήθελα να δω τις δυνατότητες του.

Link to comment
Share on other sites

@panaros Μάλλον φταίει το ότι είναι Ισπανικό. Δεν θέλω να καλύψω κανένα ούτε επειδή μου αρέσει το Ν97, απλά το λέω γιατί και το δικό μου 5800 από Ισπανία είναι και η οθόνη είναι τελείως διαφορετική από τα Ελληνικά 5800.

 

μακαρι.:) απο το στομα σου και στης Νοκια το αυτι.

αντε γιατι ηδη ακυρωσα την παραγγελία απο expansys, και περιμενω να δω τα ελληνικα units

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχες παραγγείλει, ήταν από ισπανία; Πάντως, γενικότερα, καλό είναι να περιμένουμε και να μην προμηθευόμαστε τα πρώτα κομμάτια της αγοράς. Για ευνόητους λόγους. Τώρα θα μου πεις, ποιος κρατιέται... :)
Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοεί ότι συνήθως οι πρώτες παρτίδες της Nokia έχουν βγάλει διάφορα προβλήματα, τα οποία λύνονται με τις επόμενες...

Η διαφορές που έχει ένα κομμάτι που δεν είναι από Ελλάδα είναι η έλλειψη ελληνικού πληκτρολογίου (αλλάζει με ένα έξτρα κόστος) και η έλλειψη ελληνικού μενού (μπαίνει με αλλαγή product code). Επίσης, αν δεν είναι από χώρα της Ε.Ε. δεν καλύπτεται από εγγύηση στην Ελλάδα.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

@panaros Μάλλον φταίει το ότι είναι Ισπανικό, δεν το λέω ότι αυτό είναι 100%, ούτε θέλω να καλύψω κανένα, ούτε τα λέω επειδή μου αρέσει το Ν97. Το αναφέρω γιατί και το δικό μου 5800 από Ισπανία είναι και η οθόνη είναι τελείως διαφορετική από τα Ελληνικά 5800. Πάντως θα πρέπει να περιμένουμε και τις παρτίδες για την Ελληνική αγορά ώστε να δούμε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι γνωστό ότι δεν κυκλοφορούν παντού οι ίδιες παρτίδες.

 

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν είναι λογικό να έχει άλλη οθόνη το ισπανικό μοντέλο και άλλη το Ελληνικό , είναι σαν να λέμε ότι σε κάποιες χώρες θα βγει με υψηλότερο επεξεργαστή και σε άλλες με χαμηλότερο, οι μόνες αλλαγές που μπορούν να γίνουν είναι στο κομμάτι του software και μόνο , για τον λόγω ότι το κόστος για την Nokia είναι μηδενικό , ενώ μια νέα καλύτερη οθόνη θα ανέβαζε το κόστος για την NOKIA άρα θα έπρεπε να πωλείται και ακριβότερα στην Ελλάδα.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όλοι εδώ είμαστε φανατικοί τις NOKIA και προσπαθούμε με κάθε τρόπο να την δικαιολογήσουμε. Την μια ότι ο επεξεργαστής είναι αρκετός για την συσκευή , την άλλη ότι η οθόνη θα είναι καλύτερη στην Ελλάδα και γενικά κάνουμε τα πάντα για να πειστούμε ότι η συσκευή είναι καλύτερη από την πραγματικότητα.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ το θέμα είναι ότι το Ν97 είναι μια ΚΑΛΗ συσκευή , αλλά στο κοινό στο οποίο απευθύνεται (πχ χρηστες Ν95 etc) , έχει συνηθίσει να έχει το ΤΟΠ κινητό της αγοράς και αυτή την στιγμή το Ν97 δεν είναι το ΤΟΠ.

Όλοι θα γκρινιαξουμε αλλά τελικά θα το πάρουμε ο καθένας για τον δικό του λόγο, πχ εγώ

1. Δεν θα αγοραζα ποτε κινητο με Windows mobile ( τα τρωω ηδη στην μαπα αρκετα στο PC, )

2. iphone , πολύ εφε !! , αλλά που είναι η κάμερα ? που είναι ένα σωστό πρόγραμμα gps ? εεεεεε?

3. omnia hd , την φοβάμαι την Samsung , από την άποψη ότι έχει μόνο 2 κινητά Symbian , αν δεν της πάνε καλά στις πωλήσεις , θα έχω την υποστήριξη (αναβαθμίσεις κ.α.) που πρέπει να έχω ή θα παρατήσει την platforma symbian και θα μείνω με το κινητό στο χέρι. Άσε που είναι τεράστιο ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τη ίδια διαφορά στις οθόνες είχαν και 2 Ν95αρια που είχα, το ένα το αγόρασα από την πρώτη μέρα που βγήκε και το άλλο αγοράστηκε μετά από κάποιους μήνες. Η δικιά μου οθόνη ήταν ξεθωριασμένη και στο άλλο Ν95 ήταν πιο ζωντανή. Και αυτή την αναφορά την έκανα γιατί το ενέφερε ο panaros. Το 5800 που έχω ήρθε από Ισπανία αμέσως μόλις κυκλοφόρησε. Το έβαλα δίπλα σε ένα 5800 που γοράστηκε από Ελλάδα με Ελληνικό product code και είχαν τεράστια διαφορά στις οθόνες. Και είναι γνωστό ότι οι πρώτες παρτίδες πάντα κάτι διαφορετικό θα έχουν από τις επόμενες, γιατί απλά στην πορεία της παραγωγής βλέπουν σφάλματα, ατέλειες κτλ.

 

Και εγώ προσωπικά ούτε φανατικός είμαι, ούτε παίρνω από κανένα και πολύ ευχαρίστως θ' αγόραζα και iPhone και WM. Κανένα λειτουργικό και καμία συσκευή δεν θα είναι ποτέ τέλεια.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το χθεσινο ν97 ηταν μαυρο. το σημερινο ειναι λευκο, και περιεργως εχει καλυτερη οθονη???:blink::blink::blink: απο το 5800 σε αντιθεση με το χθεσινο. σε καμια περιπτωση βεβαια δεν φτανει το ομνια.

επισης 3 ωρων κινητο και τριζει το καπακι απο πισω, και το πλαινο κουμπι αναμονης εχει βγει απο τη θεση του!!!

τι να πω!

http://imageshack.gr/files/sawaxqhwpvs8fxmpz28s_thumb.jpg http://imageshack.gr/files/tuoetgepdc5d80pa8l8k_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε όλες οι περίεργες συσκευές σ' εσένα έπεσαν? Το άσπρο Ν97 είναι Ελληνικό? Όντως δεν παίζεται η οθόνη του Omnia HD. Αλλά κάτω από το φως του ήλιου είναι το ίδιο ευδιάκριτη ή εκεί χάνεται τελείως η φωτεινότητα και δεν φαίνεται τίποτα? Γιατί τα Ν85 που έχουν OLED οθόνη έχουν αυτό το μειονέκτημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ε όλες οι περίεργες συσκευές σ' εσένα έπεσαν? Το άσπρο Ν97 είναι Ελληνικό? Όντως δεν παίζεται η οθόνη του Omnia HD. Αλλά κάτω από το φως του ήλιου είναι το ίδιο ευδιάκριτη ή εκεί χάνεται τελείως η φωτεινότητα και δεν φαίνεται τίποτα? Γιατί τα Ν85 που έχουν OLED οθόνη έχουν αυτό το μειονέκτημα.

 

με απρο θεμα, ειναι η καλυτερη και κατω απο τον ηλιο.

το θεμα ειναι πως η οθονη του ν97 του σημερινου ειναι πολυ καλη.

τωρα καποιες παραχωρησεις στα πλαστικα μερη, τις κανω. δε με πολευενδιαφερει. το ανοιξε κλεισε του πληκτρολογιου πχ ειναι πολυ καλο, δεν φαινεται να εχει προβληματα στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...