Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ! Ψάχνοντας είδα αυτό

http://www.aliexpress.com/item/Quad-Core-Smart-Phone-Ram-1G-ROM-4G-1-2G-MTK6589-Fmee-T9/1015202587.html

για 4" οθόνη και μαζεμένες διαστάσεις τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ! Ψάχνοντας είδα αυτό

http://www.aliexpress.com/item/Quad-Core-Smart-Phone-Ram-1G-ROM-4G-1-2G-MTK6589-Fmee-T9/1015202587.html

για 4" οθόνη και μαζεμένες διαστάσεις τι λέτε???

Kαταρχήν γράφει ότι ειναι για td-cdma δίκτυα που σημαίνει ότι δε θα πιάνει 3g εδώ και επίσης το antutu score που δείχνει στην εικόνα,αντιστοιχεί στο διπύρηνο 6577 οπότε το κόβω να έχει πειραγμένη ρομ που το δείχνει ως mtk6589 αντι 6577

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χειρότερη ειναι η αυτονομία του mtk6589T και της fhd οθόνης με την ίδια σε mah μπαταρία σε σύγκριση με τον απλό 6589 και 720p; Εχεις κάνει κάποια σύγκριση;

Το πιο ενεργοβόρο τμήμα των κινητών είναι οι οθόνες. Από HD σε FHD έχουμε αύξηση περίπου 50% στην κατανάλωση της οθόνης, που ναι σημαντική διαφορά. Η αύξηση της κατανάλωσης από 6589 σε 6589T (μεγαλύτερη συχνότητα cpu και gpu) δεν είναι σημαντική, αλλά η μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης, επιβαρύνει περισσότερο την GPU, που σημαίνει επιπλέον κατανάλωση ενέργειας κι εκεί, ειδικά στα παιχνίδια

Δηλαδή πόσες μέρες μπορεί να κρατά η μπαταρία?

Σημειωτέον οτι το 3g το ενεργοποιώ μόνο οταν το χρειάζομαι, το wifi επίσης...

Μόνον το bluetooth εχω ενεργοποιημένο μόνιμα...

Κατα τ'άλλα νορμαλ τηλεφωνικές κλήσεις...

Θα σου βγάζει μια μέρα

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ενεργοβόρο τμήμα των κινητών είναι οι οθόνες. Από HD σε FHD έχουμε αύξηση περίπου 50% στην κατανάλωση της οθόνης, που ναι σημαντική διαφορά. Η αύξηση της κατανάλωσης από 6589 σε 6589T (μεγαλύτερη συχνότητα cpu και gpu) δεν είναι σημαντική, αλλά η μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης, επιβαρύνει περισσότερο την GPU, που σημαίνει επιπλέον κατανάλωση ενέργειας κι εκεί, ειδικά στα παιχνίδια

 

Θα σου βγάζει μια μέρα

Δηλαδή θα πρότεινες καλύτερα αυτό?

http://www.minideal.net/zopo-zp810-android-4-1-smart-phone-mtk6589-quad-core-5-0-inch-ips-hd-screen.html

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτα από Focalprice 27/6 και κινητό από Minideal 25/7, φτάσανε μαζί σήμερα. Η ταμπλέτα βέβαια είναι κοσμογυρισμένη, ένα μήνα και την έκανε βόλτες το Chinapost, θα έχει μιά μούρη να τώρα, δεν θα μας μιλάει...

 

Καλά ρε μεγάλε πώς έγινε αυτό?Εγω 26/7 παράγγειλα τα κινητά και ακόμα δεν εχουνε φύγει απο εκεί...:p Μήπως έχεις άκρες στο minideal? :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχει χαμηλό ηχείο. Θα σου πρότεινα το THL W8. Αλλά αν σ αρεσει το C3, πάρε το C3, κι ας το φορτίζεις κι ενδιάμεσα στην ημέρα, εκτός κι αν σου είναι σημαντική η αυτονομία της μπαταρίας, οπότε δες και το ZTE V987 ή το Amoi A860w που χει 4000mAh μπαταρία:p

Link to comment
Share on other sites

βάλε την εφαρμογή pv star ή του youtube. ή μπορείς να βάλεις και το flashplayer 10 (για Android 2.3 βέβαια, δεν έχεις 4.1)

 

από που να τα κατεβάσω αυτά???το flashplayer ας πούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει tablet απο εκει τα στελνει μεσω σουηδικου ταχυδρομειου και πρεπει να σου εχει δυο τρακινκ και οταν κοντευει φαινεται και στα elta μην ανυσηχεις κανει συνηθως 20 μερες ,εμενα ηρθε σε 21 μερες ...

 

το tracking number RExxxxxxxxxSE θα το βαλεις εδω http://www.posten.se/en/Pages/Track-and-trace.aspx?search=

υπολογησε 20-25 μερες περιπου ...

και το tracking number Α000000ΧΧΧΧΧΧΧ θα το βαλεις εδω https://www.globalmail.dhl.com/web/portal-asia/traceit

στην δευτερη επιλογη απο κατω που λεει Item Cust_Ref. οταν φανει σε αυτα μετα θα περιμενεις εδω http://www.elta-courier.gr/search.asp ....

Ευχαριστω πολυ φιλε μου! οποτε υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενος κινέζου, αλλά διαβάζω ολα αυτά που γράφονται για αναβαθμίσεις και μου φαίνονται εξωγήινα...Σε όποιο κινητό και αν κοίταξα, όλοι μιλούσαν για διάφορες αναβαθμίσεις και πατέντες για την καλή λειτουργία του.

Είμαι λίγο άσχετος με ολα αυτά και θέλω απλά ενα κινητό να κάνω τη δουλειά μου, να μπαίνω internet, να βγάζω καμμιά φωτό και να παίζω κανα παιχνιδάκι...

Για τα παραπάνω που αναφέρω, χρειάζεται να κάνω ολες αυτές τις ενημερώσεις, αλλαγές και αναβαθμίσεις που διαβάζω...???

Δηλαδή αν κάποιος δεν ασχολείται με ολα αυτά, να μην πάρει κινέζο...???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενος κινέζου, αλλά διαβάζω ολα αυτά που γράφονται για αναβαθμίσεις και μου φαίνονται εξωγήινα...Σε όποιο κινητό και αν κοίταξα, όλοι μιλούσαν για διάφορες αναβαθμίσεις και πατέντες για την καλή λειτουργία του.

Είμαι λίγο άσχετος με ολα αυτά και θέλω απλά ενα κινητό να κάνω τη δουλειά μου, να μπαίνω internet, να βγάζω καμμιά φωτό και να παίζω κανα παιχνιδάκι...

Για τα παραπάνω που αναφέρω, χρειάζεται να κάνω ολες αυτές τις ενημερώσεις, αλλαγές και αναβαθμίσεις που διαβάζω...???

Δηλαδή αν κάποιος δεν ασχολείται με ολα αυτά, να μην πάρει κινέζο...???

 

To Cubot GT99 που πήρα εγώ, δεν χρειάζεται τίποτα, ούτε αναβαθμίσεις, ούτε πειράγματα. Δούλεψε κατευθείαν, δεν έχει κρασάρει καθόλου μέχρι τώρα, δεν έχει κινέζικες εφαρμογές μέσα, και γενικά τα κάνει όλα και συμφέρει με 125€. Την δε οθόνη την έχουν δει διάφοροι φίλοι με κινητά 3πλάσιας αξίας και σε όλους είναι έτοιμο να τους φύγει το δάκρυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε μεγάλε πώς έγινε αυτό?Εγω 26/7 παράγγειλα τα κινητά και ακόμα δεν εχουνε φύγει απο εκεί...:p Μήπως έχεις άκρες στο minideal? :p

 

Σε ποια πολη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενος κινέζου, αλλά διαβάζω ολα αυτά που γράφονται για αναβαθμίσεις και μου φαίνονται εξωγήινα...Σε όποιο κινητό και αν κοίταξα, όλοι μιλούσαν για διάφορες αναβαθμίσεις και πατέντες για την καλή λειτουργία του.

Είμαι λίγο άσχετος με ολα αυτά και θέλω απλά ενα κινητό να κάνω τη δουλειά μου, να μπαίνω internet, να βγάζω καμμιά φωτό και να παίζω κανα παιχνιδάκι...

Για τα παραπάνω που αναφέρω, χρειάζεται να κάνω ολες αυτές τις ενημερώσεις, αλλαγές και αναβαθμίσεις που διαβάζω...???

Δηλαδή αν κάποιος δεν ασχολείται με ολα αυτά, να μην πάρει κινέζο...???

Όχι δεν χρειάζεται. Πάρε πχ το Amoi N828 από minideal κι είναι πανέτοιμο για χρήση, και το πλέον αξιόπιστο και ποιοτικό στις 4.5"

βάλε την εφαρμογή pv star ή του youtube. ή μπορείς να βάλεις και το flashplayer 10 (για Android 2.3 βέβαια, δεν έχεις 4.1)

 

από που να τα κατεβάσω αυτά???το flashplayer ας πούμε!!!

άσε το flashplayer. Κατέβασε τις εφαρμογές από το play store κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το amoi n828 αν και με χαλάει λίγο η ανάλυση της οθόνης...

Αυτό πώς σας φαίνεται...???

http://www.minideal.net/cubot-one-smartphone-android-4-2-mtk6589-quad-core-1-2ghz-silver.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομιζω ότι πιο μεγάλο προβλημα είναι ότι δεν ειναι ο Turbo 6589. Προσωπικά θα έδινα πάντα το κάτι παραπάνω για αυτή την αναβάθμιση που κατά μέσο ώρο δίνει 2000+ στο Antute (Μεταφέρω τι έχω δει στα διάφορα video και φωτογραφίες)
Σιγά το μεγάλο πρόβλημα. Μόνο αν παίζεις τα βαρύτερα παιχνίδια και θες σούπερ επιδόσεις γραφικών είναι πρόβλημα

Ωραίο το amoi n828 αν και με χαλάει λίγο η ανάλυση της οθόνης...

Αυτό πώς σας φαίνεται...???

http://www.minideal.net/cubot-one-smartphone-android-4-2-mtk6589-quad-core-1-2ghz-silver.html

Δεν πρόκειται να δεις πίξελ στην qHD σε 4.5 ιντσες, εκτός αν κοιτάς την οθόνη απ τα 2 εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η φαση μου βρωμαει εξέλιξη υπολογιστων. Όπως τοτε έτσι και τώρα νομιζω η καλύτερη επιλογή είναι η βέλτιστη αναλόγια προς κοστος ανα χρονική στιγμη.

 

Για 20ευρω άντε 30 δεν θα κοίταζα 1,2

Τότε δες το νέο Jiayu G3s με MTK6589T
Link to comment
Share on other sites

ολα τα κινεζικα κινητα με MTK6589T εχουν προβλημα με το gps?η μονο το iocean x7 που αγορασα εγω εχει ανυπαρκτο σημα gps?γιατι αν ειναι ολα ετσι,δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε για κινεζικα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα τα κινεζικα κινητα με MTK6589T εχουν προβλημα με το gps?η μονο το iocean x7 που αγορασα εγω εχει ανυπαρκτο σημα gps?γιατι αν ειναι ολα ετσι,δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε για κινεζικα!

Κανένα δεν έχει θέμα με το GPS, εκτός από ελάχιστα με κακή κεραία, όπως το star b94m πχ. Είναι απλά θέμα ρύθμισεις, rootαρέ το και βάλε το fasterGPS. Στους περισσότερους τα mtk6589 κλειδώνουν σε λιγότερο από 10 δεύτερα, ή μισό λεπτό χωρίς ίντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Κανένα δεν έχει θέμα με το GPS, εκτός από ελάχιστα με κακή κεραία, όπως το star b94m πχ. Είναι απλά θέμα ρύθμισεις, rootαρέ το και βάλε το fasterGPS. Στους περισσότερους τα mtk6589 κλειδώνουν σε λιγότερο από 10 δεύτερα, ή μισό λεπτό χωρίς ίντερνετ
λες να εχει κακη κεραια το δικο μου?εχει ερθει rooted και πηγα να το ρυγμισω με το gpsfix αλλα δεν εφτιαξε...θα δοκιμασω και με το fasterGPS.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λες να εχει κακη κεραια το δικο μου?εχει ερθει rooted και πηγα να το ρυγμισω με το gpsfix αλλα δεν εφτιαξε...θα δοκιμασω και με το fasterGPS.

Δες κι αυτό τότε http://chinaphonearena.com/forum/Thread-Get-your-MTK6589-GPS-Working-Method-B

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι το πρωτο μου κινεζικο κινητο κ θελω τα φωτα σας, αν και διαβασα αρκετα στο φορουμ.

Ψαχνω ενα 5" γυρω στα 150 ευρω. Απλα, αντιθετα απο τα ταμπλετ που εχω εμπειρια, εδω δεν ξερω τι γινεται με τα δικτυα, τις οθονες, τους επεξεργαστες.... επισης οι 2 σιμ δουλευουν σωστα και ταυτοχρονα?

Καταλαβα γενικα οτι εχει δοκιμαστει το w8 (που μου αρεσει κιολας) αλλα δεν βλεπω ποιες ειναι οι διαφορες στις πολλεεεες εκδοσεις του (W8, W8+ κλπ)

Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε κ γενικα κ καταστηματα?

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι το πρωτο μου κινεζικο κινητο κ θελω τα φωτα σας, αν και διαβασα αρκετα στο φορουμ.

Ψαχνω ενα 5" γυρω στα 150 ευρω. Απλα, αντιθετα απο τα ταμπλετ που εχω εμπειρια, εδω δεν ξερω τι γινεται με τα δικτυα, τις οθονες, τους επεξεργαστες.... επισης οι 2 σιμ δουλευουν σωστα και ταυτοχρονα?

Καταλαβα γενικα οτι εχει δοκιμαστει το w8 (που μου αρεσει κιολας) αλλα δεν βλεπω ποιες ειναι οι διαφορες στις πολλεεεες εκδοσεις του (W8, W8+ κλπ)

Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε κ γενικα κ καταστηματα?

Πάρε το απλό W8 από το minideal με 189$

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι το πρωτο μου κινεζικο κινητο κ θελω τα φωτα σας, αν και διαβασα αρκετα στο φορουμ.

Ψαχνω ενα 5" γυρω στα 150 ευρω. Απλα, αντιθετα απο τα ταμπλετ που εχω εμπειρια, εδω δεν ξερω τι γινεται με τα δικτυα, τις οθονες, τους επεξεργαστες.... επισης οι 2 σιμ δουλευουν σωστα και ταυτοχρονα?

Καταλαβα γενικα οτι εχει δοκιμαστει το w8 (που μου αρεσει κιολας) αλλα δεν βλεπω ποιες ειναι οι διαφορες στις πολλεεεες εκδοσεις του (W8, W8+ κλπ)

Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε κ γενικα κ καταστηματα?

 

Εγώ θα σου πρωτεινω το tengda n9500...τα έχω και τα δυο στα χέρια μου και ειναι πολυ καλύτερο σε όλους τους τομεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρωτεινω το tengda n9500...τα έχω και τα δυο στα χέρια μου και ειναι πολυ καλύτερο σε όλους τους τομεις!
Με διακοσμητικό led flash, κακή κεραία GPS. Δεν θα το λεγα. Χίλες φορές καλύτερο το THL W8 που ανέφερα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

το κινητο μου έχει κολλήσει εδώ στα ελτα

 

Τετάρτη, 31 Ιούλιος 2013 3:31:44 πμ ` ` ` `

`

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

 

Αποστολή Συσκευασίας

 

Υπάρχει λόγος να ανησυχώ ή καθυστερούν όλοι λόγω καλοκαιριού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...