Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζήτησα να μου κάνουν root το κινητό που θα έρθει αλλά διαβάζοντας λίγο παραπάνω βλέπω οτι τελικά μπορεί να εξελιχθεί και σε κακό π.χ. έλλειψη εγγύησης.

Επειδή αυτος που θα το χρησιμοποιεί ξέρει μόνο τα βασικά απο κινητό, μήπως να τους πω να μην το κάνουν root ή να το αφήσω ?

 

Ποιος ο λόγος να το κάνεις root αν είναι ένας απλός χρήστης??? Δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρεις

 

 

(Γνώμη μου!!) ;)

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ζήτησα να μου κάνουν root το κινητό που θα έρθει αλλά διαβάζοντας λίγο παραπάνω βλέπω οτι τελικά μπορεί να εξελιχθεί και σε κακό π.χ. έλλειψη εγγύησης.

Επειδή αυτος που θα το χρησιμοποιεί ξέρει μόνο τα βασικά απο κινητό, μήπως να τους πω να μην το κάνουν root ή να το αφήσω ?

 

Από Κίνα δεν υπάρχει πρόβλημα εγγύησης για πολλούς λόγους.

Καλα έκανες και ζήτησες ρουτ.

Γρήγορα θα καταλάβεις γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Από Κίνα δεν υπάρχει πρόβλημα εγγύησης για πολλούς λόγους.

Καλα έκανες και ζήτησες ρουτ.

Γρήγορα θα καταλάβεις γιατί.

Υπάρχει περίπτωση που κάποιος ξέρει μόνο τα βασικά, εως ψιλοάσχετος, με το root να προκαλέσει λαλακία στο κινητό...??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση που κάποιος ξέρει μόνο τα βασικά, εως ψιλοάσχετος, με το root να προκαλέσει λαλακία στο κινητό...??

 

μα καμία όμως.Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι είναι το root ακόμα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει περίπτωση που κάποιος ξέρει μόνο τα βασικά, εως ψιλοάσχετος, με το root να προκαλέσει λαλακία στο κινητό...??

 

Ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει ενημερώθηκα και ειδα τί είναι.

Και επειδή αναφερει κάπου οτι καποιος που δεν ξερει μπορει να διαγραψει αρχεια που χωρις root δε θα του επετρεπε, για αυτό ρώτησσ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτσι όπως το ρωτας...και εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή....Και ήθελα να σου γράψω ότι με το rootαρισμα δεν παθαίνει η συσκευή απολύτως τίποτα...

Όμως εσύ ρώτησες αν μπορεί να κάνει βλακεία ο χρήστης του....

Οπότε ΝΑΙ....!!

Εάν πχ.κατεβάσει έναν file manager και του δώσει root δικαιώματα....Τότε μπορεί να δει τίποτα φακέλους μέσα που να μην ξέρει τι είναι και να τους διαγράψει....

Αν αυτοί περιέχουν αρχεία συστήματος τότε ναι....θα έχει κάνει πατάτα......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο Black Friday δεν ηταν για τα κινεζικα καταστηματα.Το geek εδινε το ΗΤΜ Μ1 με 90% εκπτωση απο 600$ στα 69,99,οσο δηλαδη ειχε και πριν!:lol::lol::lol:.Το Minideal ελαχιστες προσφορες.Μονο το Merimobiles ειχε πολυ καλες προσφορες με Hogmi LG Optimus G Huawei G610s και αρκετα αλλα.Κριμα γιατι τους κανουμε μαγκες τους κινεζους και αυτοι μας κοροιδεψαν αυτο το σκ.Ειδικα το geek που εκανε και καλα εκπτωση και η τιμη δεν αλλαζε.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχετε κάποια εμπειρια από το focalprice.com ?

Σκοπεύω να παραγγειλώ το παρακάτω.

http://www.focalprice.com/MH0903W/Star_C5_4.0_Capacitive_Touch_854x480_Android_4.2_Dual_Core_MTK6572W_1.3GHz.html

Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλιε απο focalprice πριν 2-3 μηνες.Ολα καλα απλα αργουνε λιγο.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλιε απο focalprice πριν 2-3 μηνες.Ολα καλα απλα αργουνε λιγο.

Πρέπει να προσέξω κάτι στη συναλλαγή μαζί τους.

Θα χρησιμοποιήσω paypal για πληρωμή. Πρέπει να τους δηλώσω πως να μου το στείλουν ώστε να μην περάσει τελωνείο?

Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει από τη στιγμή που το παρηγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχετε κάποια εμπειρια από το focalprice.com ?

Σκοπεύω να παραγγειλώ το παρακάτω.

http://www.focalprice.com/MH0903W/Star_C5_4.0_Capacitive_Touch_854x480_Android_4.2_Dual_Core_MTK6572W_1.3GHz.html

 

Εγώ παρήγγειλα ένα κινητό Lenovo A630 από Focalprice τον Οκτώβριο, μου δώσαν ένα tracking number που δεν δούλεψε ποτε και 3 βδομάδες αργότερα πήρα τα χρήματά μου πίσω μέσω Paypal Buyer Protection...

τους ζητούσα απόδειξη αποστολής άλλη πλην του κωδικού παρακολούθησης, δεν ασχολήθηκαν καθόλου και το Paypal μου έδωσε πίσω τα λεφτά πριν λήξουν οι 10 μέρες του "διακανονισμού"...

 

Δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ κάτι απ' αυτούς ξανά και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν

Link to comment
Share on other sites

πες τους να γραψουν gift κι αν βαλουν τιμη 20δολλαρια αλλα τα ξερουν απο μονοι τους.μην επιλεξεις dhl
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα ένα κινητό Lenovo A630 από Focalprice τον Οκτώβριο, μου δώσαν ένα tracking number που δεν δούλεψε ποτε και 3 βδομάδες αργότερα πήρα τα χρήματά μου πίσω μέσω Paypal Buyer Protection...

τους ζητούσα απόδειξη αποστολής άλλη πλην του κωδικού παρακολούθησης, δεν ασχολήθηκαν καθόλου και το Paypal μου έδωσε πίσω τα λεφτά πριν λήξουν οι 10 μέρες του "διακανονισμού"...

 

Δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ κάτι απ' αυτούς ξανά και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν

 

Τελευταία δείχνουν να έχουν χαλασει λίγο. Έχω κινητό που υποτίθεται έχει σταλει από 20/11 και δεν έχει ακόμη τίποτα στο tracking. Υποπτεύομαι ότι είναι πρόβλημα του Sweden post που χρησιμοποιούν για να στείλουν τα κινητά, και τους έχουν κρεμάσει σαν μαγαζί. Καλύτερα αποφύγετε αγορές κινητών για λίγο καιρό. Εγώ εξακολουθώ και αγοράζω ψιλογόγια που τα στέλνουν με china post και φτάνουν μιά χαρά σε 10-12 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία δείχνουν να έχουν χαλασει λίγο. Έχω κινητό που υποτίθεται έχει σταλει από 20/11 και δεν έχει ακόμη τίποτα στο tracking. Υποπτεύομαι ότι είναι πρόβλημα του Sweden post που χρησιμοποιούν για να στείλουν τα κινητά, και τους έχουν κρεμάσει σαν μαγαζί. Καλύτερα αποφύγετε αγορές κινητών για λίγο καιρό. Εγώ εξακολουθώ και αγοράζω ψιλογόγια που τα στέλνουν με china post και φτάνουν μιά χαρά σε 10-12 μέρες.

 

Με China Post μου το στείλαν...που λέει ο λόγος...αυτής της εταιρείας ήταν ο κωδικός

 

Βασικά παρόλο που άνοιξα διένεξη, δεν ασχολήθηκαν καθόλου...και μου τό'πε ο υπάλληλος του Paypal ότι "δεν είχαν καθόλου συμμετοχή"...

 

Εγώ πιστεύω πως είτε έλεγαν ψέμματα για τη διαθεσιμότητα, είτε απλά προσπάθησαν να με εξαπατήσουν...εξαπάτηση είναι πως μου είπαν πως στείλαν χωρίς να στείλουν τίποτα, έτσι κι αλλιως...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

34 μέρες από την ημερομηνία πληρωμής στο focalprice.

Μετά από μία βδομάδα μου έδωσαν tracking.

Μετά από άλλη μία βδομάδα εμφανίστηκε στα tracking sites ότι έφυγε από Σιγκαπούρη.

Από τότε αγνοείται η τύχη του...

Σε επικοινωνία μαζί τους με "καθησύχασαν" ότι το τηλέφωνο είναι στο δρόμο προς Ελλάδα...

Σε πέντε μέρες ανοίγω dispute στο paypal.

 

Αν και το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στο swedish post, αν με ρωτούσε κάποιος αν θα αγόραζα ξανά κάτι από εκεί;

Η απάντηση είναι εύκολη, ούτε με σφαίρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχετε κάποια εμπειρια από το focalprice.com ?

Σκοπεύω να παραγγειλώ το παρακάτω.

http://www.focalprice.com/MH0903W/Star_C5_4.0_Capacitive_Touch_854x480_Android_4.2_Dual_Core_MTK6572W_1.3GHz.html

Πρόσεχε, δεν έχουν αποθέματα και κοροϊδεύουν ... τον τελευταίο καιρό ακύρωσα δύο παραγγελλείες και πήρα τα χρήματα πίσω. Μόνο σε αυτό είναι καλοί, τα επιστρέφουν μέσα σε 24 ώρες. Εάν μπορείς να το πάρεις από αλλού, καλό είναι να τους αποφύγεις.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους venividici,Asterisd,vgiozo,diplo,evansarmor για τις απαντήσεις. Θα τους αποφύγω σαν site και μάλλον θα στραφώ και σε άλλο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε tracking που λεει received from customer τι εννοει οτι εφτασε Ελλαδα? Δε γινεται ομως διοτι εφυγε 30 Νοεμβριου απο geekbuying!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε tracking που λεει received from customer τι εννοει οτι εφτασε Ελλαδα? Δε γινεται ομως διοτι εφυγε 30 Νοεμβριου απο geekbuying!

διαβασε τον οδηγο στην υπογραφη μ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους venividici,Asterisd,vgiozo,diplo,evansarmor για τις απαντήσεις. Θα τους αποφύγω σαν site και μάλλον θα στραφώ και σε άλλο κινητό.

 

Τώρα πια το Focalprice στέλνει με Swiss Post γιατί όντως υπήρχε πρόβλημα με τους χρόνους με το Sweden Post.

Για τη διαθεσιμότητα μπορείς να τους ρωτήσεις στο chat και σου λένε την αλήθεια γιατί στο site καμιά φορά δεν αληθεύει το "in stock".

Εγώ προσωπικά έχω κάνει 5 αγορές τελευταία. Δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Τα στοκ τα στέλνουν σε 2 μέρες και τα μη στοκ από 7-10 μέρες. Δεν νομίζω πως είναι χειρότεροι από άλλα site για να τα αποφύγουμε (με εξαίρεση το Minideal και ίσως το To2c στην αρχή).

Φυσικά ο καθένας κρίνει με βάση τις εμπειρίες του και εγώ δεν είχα πρόβλημα. Αντιθέτως είχα πετύχει και κάποιες πολύ καλές τιμές σε διάφορες προσφορές που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια παραγγελία που έκανα πριν κανένα δίμηνο, ήρθε σε 3 εβδομάδες με Sweden, κανονικά δηλαδή.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...