Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Τρίτη ήρθε ένα Jiayu F1 για γνωστό, αγορασμένο από CooliCool. Πολύ καλή συσκευασία από το κατάστημα, τίγκα στο αφρώδες υλικό, σίγουρα καλύτερη από την οκ του VickMall και συγκρίσιμη με του GeekBuying.

Η ετικέτα ανέγραφε ότι επρόκειτο (μα καθαρεύουσα γράφω;;) για smartphone, καθώς και ως αξία στα 31,49€. Παρόλα αυτά δεν πέρασε τελωνείο.

Από δωράκια... τίποτα! Απολύτως τίποτα δεν έβαλαν, ενώ είχα ζητήσει τα βασικά, δηλαδή θήκη σιλικόνης και ζελατίνα οθόνης.

Πάντως το κινητό που ήρθε δείχνει πως στέλνουν από παραγωγή που προορίζεται για την Ευρωπαϊκή αγορά αντί για της Κινέζικη που έστειλε το VickMall.

Λίγο περισσότερα γράφω στο μήνυμά μου στο αντίστοιχο νήμα.

 

 

Σε όποιο νήμα των κινεζομαγαζων διαβάσεις θα βρεις άλλους ευχαριστημενους και άλλους όχι στραβές γίνονται σε όλα τα μαγαζιά το θέμα είναι να μην είσαι εσύ ο τυχερός

Τα 'καναν μαντάρα επειδή οι καινούριοι που πήραν (ίσως λόγω διακοπών) είναι λίγο άσχετοι και τώρα τους στρώνουν.

Συνέπεσε και ότι η Singapore Post σταμάτησε απροειδοποίητα να δέχεται δέματα με μπαταρίες κι έπρεπε να βρουν αντικαταστάτη (τώρα στέλνουν με Ολλανδικά ταχυδρομεία).

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το etotalk.com ειναι αξιοπιστο? Ειδα οτι το doogee dg550 το εχει 20δολλαρια φθηνοτερο και επισης το doogee dg800 15 δολλαρια φθηνοτερα απο τα αλλα μαγαζια. Edited by juke
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μια έρευνα για ένα κινητό από Κίνα και βρήκα κάποια lenovo. Άλλα είπα να κάνω εδώ μια ερώτηση αφού βλεπώ ότι είστε αρκετά έμπειροι. Ο θείος μου θέλει ένα κινητό μέχρι 120 ευρώ και να μην ξεπρνάει τις 4 ίντσες. Το μόνο που θέλω είναι να είναι κάτι που θα αντέξει κάποιο καιρό. Δε τρέφω αυταπάτες ότι θα βγάλει και καμιά 5ετία αλλά να είναι κάτι που θα βγάλει 2-3 χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Ως 4 ίντσες, υπάρχει και το πολύ καλό κατά την άποψή μου, ZTE Open C, με Android 4.4 και επεξεργαστή Qualcomm!

 

Πρόσεξε το καταστήμα που θα επιλέξεις! Εξίσου σημαντικό με την επιλογή συσκευής!

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ως 4 ίντσες, υπάρχει και το πολύ καλό κατά την άποψή μου, ZTE Open C, με Android 4.4 και επεξεργαστή Qualcomm!

Τι απέγινε το...πασπαρτού Jiayu F1; :p

 

Πρόσεξε το καταστήμα που θα επιλέξεις! Εξίσου σημαντικό με την επιλογή συσκευής!

Ελάχιστα κινεζομάγαζα το έχουν. Πιο εύκολα θα βρεθεί στα ευρωπαϊκά Amazon.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη ειναι 400+ σελιδες μπορειτε να αναφερετε 3-4καταστηματα αξιοπιστα για καγορα κινεζικου τφ και να προσεξω πχ ταχυδρομειον??????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη ειναι 400+ σελιδες μπορειτε να αναφερετε 3-4καταστηματα αξιοπιστα για καγορα κινεζικου τφ και να προσεξω πχ ταχυδρομειον??????[/

minideal.net

To2c.com

Vickmall.com

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη ειναι 400+ σελιδες μπορειτε να αναφερετε 3-4καταστηματα αξιοπιστα για καγορα κινεζικου τφ και να προσεξω πχ ταχυδρομειον??????[/

minideal.net

To2c.com

Vickmall.com

και Coolicool.com ...μην το ξεχνάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. ψηνομαι πολυ για το thl 5000 αλλα ακομα δεν εχω καταληξει σε καταστημα. ασχετα με τα μικροπροβληματα που εχει παρουσιασει σαν κινητο (παρακολουθω το αντιστοιχο νημα) απο ποιο site θα με συμβουλευατε να κανω την αγορα; να τονισω οτι θα ειναι η πρωτη φορα που θα κανω αγορα κινεζικου τηλεφωνου απο εξωτερικο. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη ειναι 400+ σελιδες μπορειτε να αναφερετε 3-4καταστηματα αξιοπιστα για καγορα κινεζικου τφ και να προσεξω πχ ταχυδρομειον??????

Κατά σειρά προσωπικής προτίμησης:

VickMall, απλώς η καλύτερη εξυπηρέτηση!

GeekBuying, υπεύθυνη στάση σε κάποια ζητήματα που προέκυψαν και πολύ καλή επικοινωνία. Δεν προκαλεί τα προβλήματα των «κλασσικών» Κινέζων.

CoolICool, ανερχόμενη δύναμη, πολύ καλό, 3ο στην προτίμησή μου επειδή δεν έστειλε δωράκια (θήλη σιλικόνης, ζελατίνα οθόνης) :p

Από τους υπόλοιπους ξεχωρίζω σαφώς το MiniDeal, ίσως μαζί με το CoolICool στην 3η θέση για εμένα.

 

Τι απέγινε το...πασπαρτού Jiayu F1; :p

Το F1 κοστίζει 55-57€. Με τα χρήματα που διαθέτει καλύτερα να πάρει από μεγαλύτερο κατασκευαστή (όχι πως είναι μικρή η JiaYu), με Qualcomm αντί Mediatek και Android 4.4 αντί 4.2.

 

Ελάχιστα κινεζομάγαζα το έχουν. Πιο εύκολα θα βρεθεί στα ευρωπαϊκά Amazon.

Το έχει το GeekBuying, οπότε είναι ασφαλής.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα μια έρευνα για ένα κινητό από Κίνα και βρήκα κάποια lenovo. Άλλα είπα να κάνω εδώ μια ερώτηση αφού βλεπώ ότι είστε αρκετά έμπειροι. Ο θείος μου θέλει ένα κινητό μέχρι 120 ευρώ και να μην ξεπρνάει τις 4 ίντσες. Το μόνο που θέλω είναι να είναι κάτι που θα αντέξει κάποιο καιρό. Δε τρέφω αυταπάτες ότι θα βγάλει και καμιά 5ετία αλλά να είναι κάτι που θα βγάλει 2-3 χρόνια.

Τα Lenovo συγκεκριμένα από σεπτέμβρη θα έρθουν Ελλάδα. Τώρα, τι μοντέλα και τι ...θα τα μάθετε από την ετιαρεία τότε.... :p

Αλλιώς μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ για μοντέλα και τιμές -> http://www.coolicool.com/cell-phones-c139.html/view_type/w_pro_gitte?order=1&filter_attr=4911.0.0.0.0.0.0.0.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη ειναι 400+ σελιδες μπορειτε να αναφερετε 3-4καταστηματα αξιοπιστα για καγορα κινεζικου τφ και να προσεξω πχ ταχυδρομειον??????[/

minideal.net

To2c.com

Vickmall.com

 

Μακρυα απο το to2c.com, ειναι καλοι πωλητες αλλα εχουν αθλιο after sales.

Μου εστειλαν χαλασμενο κινητο, και ενω στο site τους λενε για refund ή καινουργια συσκευη, επεμεναν να τους το στειλω πισω για επισκευη.

 

Και με κοροιδευαν στο mail, ταχα μου οτι δεν το ελαβαν το μηνυμα μου. Τους εστειλα video με το προβλημα, και μου ελεγαν οτι τους εστειλα δικο τους απο το site τους (omg + 3 lol δηλαδη)

 

Ευτυχως με δικαιωσε το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Θέλω γνώμες για antelife . Έχει ένα κινητό προσφορά για λίγες ώρες και ψήνομαι να το.πάρω αλλά κάπου έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια. Τι να κάνω ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Θέλω γνώμες για antelife . Έχει ένα κινητό προσφορά για λίγες ώρες και ψήνομαι να το.πάρω αλλά κάπου έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια. Τι να κάνω ;

 

Υπερβολικα αργο αλλα αξιοπιστο.Προχωρα μονο αν ειναι μεγαλη προσφορα.Αν δεν εχει σημαντικη διαφορα επελεξε vickmall,minideal,to2c,geekbuying.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Cubot X6 Smartphone MTK6592 5.0 Inch OGS Screen Android 4.2 1GB RAM 16GB ROM 3G WIFI - Black

εγω κατελειξα σε αυτο.... απο οτι διαβασα στο forum δεν εχει προβληματα......

LG G4
Link to comment
Share on other sites

 

Μακρυα απο το to2c.com, ειναι καλοι πωλητες αλλα εχουν αθλιο after sales.

Μου εστειλαν χαλασμενο κινητο, και ενω στο site τους λενε για refund ή καινουργια συσκευη, επεμεναν να τους το στειλω πισω για επισκευη.

 

Και με κοροιδευαν στο mail, ταχα μου οτι δεν το ελαβαν το μηνυμα μου. Τους εστειλα video με το προβλημα, και μου ελεγαν οτι τους εστειλα δικο τους απο το site τους (omg + 3 lol δηλαδη)

 

Ευτυχως με δικαιωσε το Paypal.

 

Μεταφορικά δικά σου; τα ίδια μας κανει και το panda will για DOA κινητό.

 

Fix it yourself or in your local shop! έλεγε μέχρι που το παιδι άνοιξε (εγώ του το άνοιξα δλδ) dispute. Τώρα λένε μεταφορικά μισά μισα αλλά να κλείσουμε το dispute. τι λέτε; υπάρχει περιπτωση το PayPal να μας γειωσει; Δεν έχει κανει claim ακομα.

Link to comment
Share on other sites

 

Μεταφορικά δικά σου; τα ίδια μας κανει και το panda will για DOA κινητό.

 

Fix it yourself or in your local shop! έλεγε μέχρι που το παιδι άνοιξε (εγώ του το άνοιξα δλδ) dispute. Τώρα λένε μεταφορικά μισά μισα αλλά να κλείσουμε το dispute. τι λέτε; υπάρχει περιπτωση το PayPal να μας γειωσει; Δεν έχει κανει claim ακομα.

Εγώ δεν θα έκλεινα το dispute με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και γω(ο φιλος λεει να τα βρουμε με τα κινεζακια τωρα που αρχισαν τα thank you και τα please! ).

Το πάμε σε claim δλδ. Εξαλλου ηδη τραβαει μια βδομαδα η ιστορια. Τα μεταφορικά πως τα ζητάμε; δε τα έβαλα στο ποσο. Τα χάσαμε;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ 18 ΗΜΕΡΕΣ ΕΛΑΒΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ http://www.aliexpress.com/item/Original-Bluboo-X1-X1S-MTK6582-Quad-Core-1GB-RAM-5-0-IPS-Screen-Dual-Camera-WCDMA/1934193595.html ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΣΟ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΔΙΞΕΙ .ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ 18 ΗΜΕΡΕΣ ΕΛΑΒΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ http://www.aliexpress.com/item/Original-Bluboo-X1-X1S-MTK6582-Quad-Core-1GB-RAM-5-0-IPS-Screen-Dual-Camera-WCDMA/1934193595.html ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΣΟ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΔΙΞΕΙ .ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, ΕΔΩ ΔΙΠΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ! :p

 

18 μέρες δεν είναι "πολύ γρήγορα", είναι απλώς από "καλά" έως "αρχίζω να ανησυχώ"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει δοκιμάσει κανείς touch-us.com? Αν ναι πόσος περίπου είναι ο χρόνος παράδοσης?

 

Από vickmall πόσο καιρό περιμένατε μέχρι να παραλάβετε? Αν και δύο άτομα είχαν αναφέρει ότι έλειπε η συσκευή εκ των έσω όταν παρέλαβαν :rolleyes:, έχω αρχίσει να σκέφτομαι να παραγγείλω από εκεί μιας και τα σχόλια των περισσοτέρων είναι διθυραμβικά και η τιμή που δίνει είναι η δεύτερη καλύτερη μετά το touch us.com.

 

(Ίσως η ερώτηση μου περί χρόνου αναμονής να είναι άκυρη, μιας και ίσως να μην εξαρτάται από τα καταστήματα, αλλά παρατήρησα διαφορά στο χρόνο παράδοσης όταν παρήγγειλα από pandawill και merimobiles σε σχέση με geekbuying και minideal με την παραγγελία μου να φτάνει πολύ συντομότερα στα δύο πρώτα.)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πολύ σαματάς στο FB για το xiaomiworld. Την κατηγορεί η Xiaomi ότι εμπαίζει τους πελάτες της αν ματάλαβα καλά. Ξέρει κανείς τι γίνεται,?
Link to comment
Share on other sites

18 μέρες είναι απλώς από "καλά" έως "αρχίζω να ανησυχώ"

 

αν μιλάς για απλό ταχυδρομείο ... δε νομίζω

έχω παραγγείλει διάφορα πράγματα τουλάχιστον 150 φορές από Κίνα (μέσω ebay, eyguitarparts, donnerdeal, dhgate κτλ κτλ) και έχουν κάνει απο 15 μέρες εώς 2 μήνες να φτάσουν. μιλάμε για απλό ταχυδρομείο πάντα.

στο aliexpress αναφέρει το εξής : "On-time Delivery 60 days"

Link to comment
Share on other sites

Στo to2c βλέπω να υπάρχει επιλογή για αποστολή με original συσκευασία ή χωρίς, ενώ στο vickmall δεν βλέπω κάτι ανάλογο.

 

Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να το τσιμπήσει το τελωνείο λόγω παραπάνω όγκου ? Υπερβολικό μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...