Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να παραθέσω κι εδώ την περιπέτεια που έχω ακόμα με το Fatscrdtech.

Μπορείτε να την βρείτε τμηματικά αλλά αναλυτικά στο νήμα του S5

Στις 22/4/13 αφού πρώτα έλεγξα τη διαθεσιμότητα με μήνυμα για το Tenga x920 8GB

έκανα την παραγγελία και πλήρωσα μέσω paypal.

Τέσσερις μέρες αργότερα αφού δεν είχαν στείλει ακόμα το τηλέφωνο επικοινώνησα μαζί τους

και μου είπαν πως δεν το έχουν τελικά σε διαθεσιμότητα.

Περίμενα άλλες δύο ήμερες και ζήτησα επιστροφή χρημάτων. Ως δια μαγείας το τηλέφωνο βρέθηκε και το έστειλαν.

Όταν το παρέλαβα στις 17/5 διαπίστωσα πως ήταν το μοντέλο των 4GB.

Μετά από τρία μέιλ μου απάντησαν πως κάνω λάθος και πως έχω πάρει ότι παράγγειλα.

Όταν έστειλα screenshot και φωτό του τηλεφώνου προσφέρθηκαν τελικά να μου επιστρέψουν 15$.

Άνοιξα αμέσως dispute στο paypal, το οποίο εξελίχτηκε σε claim, αφού δεν έκανα επιστροφή χρημάτων.

Στις 27/5/13 έστειλα πίσω το δέμα μετά από εντολή του paypal και την διεύθυνση που εκείνο μου είχε υποδείξει.

Έφτασε το δέμα στην Κίνα από τις 3/6/13 και μάλλον δεν το παραλαμβάνουν.

Τώρα το paypal μου ζητάει αποδεικτικό από τα ελτά με την ακριβή διεύθυνση αποστολής.

Κάτι που δεν μπορεί να γίνει. Δεν κρατάνε στοιχεία απο τα δέματα στα ελτα.

Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτό το δέμα με τα γραμματόσημα κλπ.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.

Προσοχή στο εν λόγω "κατάστημα"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολη την παρεα εδω.....καινουργιος στο τρυπακι για αγορα κινητου απο κινα.....απ οτι διαβασα το minideal θεωρειτε πολυ καλο....και πληρωνεις με paθα ηθελα τη βοηθεια σας θα ηθελα να αγορασω ενα κινητο μεχρι το πολυ 120 ευρω....

ποιο θα μου προτεινατε????και να μπορουμε να το πειραξουμε μετα....

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα εδω.....καινουργιος στο τρυπακι για αγορα κινητου απο κινα.....απ οτι διαβασα το minideal θεωρειτε πολυ καλο....και πληρωνεις με paθα ηθελα τη βοηθεια σας θα ηθελα να αγορασω ενα κινητο μεχρι το πολυ 120 ευρω....

ποιο θα μου προτεινατε????και να μπορουμε να το πειραξουμε μετα....

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

 

...εγώ θα σου πρότεινα το AMOI N828 με λίγα παραπάνω (περίπου 140 ευρώ) που είναι δοκιμασμένο, αξιόπιστο και με την πρόσφατη ROM 4.2.2 Samsung, απλά δίνει ρέστα.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το offtopic, αλλα μήπως γνωρίζουμε το SAR value του xiaomi M2A? Δεν μπορώ να το βρώ πουθενά...:wacko: μην μου ψήσει ότι εχει απομέινει απο εγκέφαλο....!!:p Edited by tsirimoulis
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Σορρυ αν επρεπε να το ποσταρω αλλου, αν ειναι πειτε μου.Επεσε λιγο νερο στο κινητο, για την ακριβεια εκατσε σε βρεγμενη επιφανεια, αλλα μιλαμε για ελαχιστο νερο ακουμπησε τη μπαταρια κ τη σιμ. και δεν ανοιγει. στη φορτιση γινεται κοκκινο το λαμπακι. ειναι απο geekbying. κατ αρχην, τι κανω?? κατα δευτερον, εχει εγγυηση το συγκεκριμενο σαιτ? παει το κινητο πεθανε??
Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το κινητο, βαλτο σε ενα μπολ με ρυζι αφου το εχεις λυσει (μπαταρια, καπακι)

Αστο αρκετες ωρες και ξαναπροσπαθησε.

 

Οταν δουμε κινητο οτι παιρνει νερο, το κλεινουμε και το αφηνουμε να στεγνωσει.

Εγγυηση εχει, αλλα αν δουν οτι εχει παρει υγρασια, προφανως και δικαιοτατα θα αρνηθουν επικευη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Σορρυ αν επρεπε να το ποσταρω αλλου, αν ειναι πειτε μου.Επεσε λιγο νερο στο κινητο, για την ακριβεια εκατσε σε βρεγμενη επιφανεια, αλλα μιλαμε για ελαχιστο νερο ακουμπησε τη μπαταρια κ τη σιμ. και δεν ανοιγει. στη φορτιση γινεται κοκκινο το λαμπακι. ειναι απο geekbying. κατ αρχην, τι κανω?? κατα δευτερον, εχει εγγυηση το συγκεκριμενο σαιτ? παει το κινητο πεθανε??

 

lenovo a660...αυτο ειναι το επομενο κινητο σου:)

 

θα δουλεψει μην αγχωνεσαι.....σκυλι ο κινεζος...αλλα προσεχε αν το βαλεις σε ρυζι μη στο φαει....

 

υ.γ. αν ηταν αιφοουν θα το βαζαμε σε μακντοναλτς μπεργκερ μεσα? :lol: αστειευομαι υποψην δεν ειρωνευομαι

Link to comment
Share on other sites

lenovo a660...αυτο ειναι το επομενο κινητο σου:)

 

θα δουλεψει μην αγχωνεσαι.....σκυλι ο κινεζος...αλλα προσεχε αν το βαλεις σε ρυζι μη στο φαει....

 

υ.γ. αν ηταν αιφοουν θα το βαζαμε σε μακντοναλτς μπεργκερ μεσα? :lol: αστειευομαι υποψην δεν ειρωνευομαι

 

Το ρυζι τραβαει την υγρασια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω κι εδώ την περιπέτεια που έχω ακόμα με το Fatscrdtech.

Μπορείτε να την βρείτε τμηματικά αλλά αναλυτικά στο νήμα του S5

Στις 22/4/13 αφού πρώτα έλεγξα τη διαθεσιμότητα με μήνυμα για το Tenga x920 8GB

έκανα την παραγγελία και πλήρωσα μέσω paypal.

Τέσσερις μέρες αργότερα αφού δεν είχαν στείλει ακόμα το τηλέφωνο επικοινώνησα μαζί τους

και μου είπαν πως δεν το έχουν τελικά σε διαθεσιμότητα.

Περίμενα άλλες δύο ήμερες και ζήτησα επιστροφή χρημάτων. Ως δια μαγείας το τηλέφωνο βρέθηκε και το έστειλαν.

Όταν το παρέλαβα στις 17/5 διαπίστωσα πως ήταν το μοντέλο των 4GB.

Μετά από τρία μέιλ μου απάντησαν πως κάνω λάθος και πως έχω πάρει ότι παράγγειλα.

Όταν έστειλα screenshot και φωτό του τηλεφώνου προσφέρθηκαν τελικά να μου επιστρέψουν 15$.

Άνοιξα αμέσως dispute στο paypal, το οποίο εξελίχτηκε σε claim, αφού δεν έκανα επιστροφή χρημάτων.

Στις 27/5/13 έστειλα πίσω το δέμα μετά από εντολή του paypal και την διεύθυνση που εκείνο μου είχε υποδείξει.

Έφτασε το δέμα στην Κίνα από τις 3/6/13 και μάλλον δεν το παραλαμβάνουν.

Τώρα το paypal μου ζητάει αποδεικτικό από τα ελτά με την ακριβή διεύθυνση αποστολής.

Κάτι που δεν μπορεί να γίνει. Δεν κρατάνε στοιχεία απο τα δέματα στα ελτα.

Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτό το δέμα με τα γραμματόσημα κλπ.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.

Προσοχή στο εν λόγω "κατάστημα"!!!

Υπόψιν ότι τα εργοστάσια είχαν αλλάξει ξαφνικά τις μνήμες rom από 8GB σε 4GB χωρίς καμιά ενημέρωση και χωρίς αλλαγή στις τιμές των προϊόντων, δεν υπάρχουν μοντέλα με 8GB rom πλέον δηλαδή. Πάντως αν δε παραλάβουν το πακέτο, θα σου έρθει πίσω. Τώρα γιατί έκανες τόση φασαρία για τη μνήμη και πέταξες λεφτά για να το στείλεις πίσω, ειναι απορίας άξιο:blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει κάποιο κουπόνι; Είναι η πρώτη μου αγορά κινεζικού και θέλω μια καλή επιλογή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει κάποιο κουπόνι; Είναι η πρώτη μου αγορά κινεζικού και θέλω μια καλή επιλογή.

για ποιο κινητό ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις το eshop lightake.com?Λέω να παραγγείλω το neo 003 που θα κυκλοφορήσει την τριτη 25/5.. Το διαφημίζουνε πολύ αυτο το μαγαζί και στο gizchina.com..τι λέτε?έχει εμπειρία κανείς από το συγκεκριμένο;
Link to comment
Share on other sites

Το ρυζι τραβαει την υγρασια!!!

 

Ευχαριστώ πολύ παιδια.. Νομιζα οτι εχει κλεισει απο μπαταρια (που μπορει και να ειχε) και δυστυχως το πατησα για να ανοιξει, οποτε φοβαμαι μη βραχυκυκλωσα κανα φλεξ.. αλλα το φλεξ της lcd ειναι απο την κατω μερια..δεν ξερω. Υγρασια δεν εχει παρει, ακουμπησε σε υγρασια απο ποτηρι, δεν νομιζω οτι δικιολογειται ενα κινητο να χαλασει ετσι, γ αυτο ρωτησα για εγγυηση. το βαλα σε ρυζι και δεν το φαγε :P ακομα δεν ανοιγει παντως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδια.. Νομιζα οτι εχει κλεισει απο μπαταρια (που μπορει και να ειχε) και δυστυχως το πατησα για να ανοιξει, οποτε φοβαμαι μη βραχυκυκλωσα κανα φλεξ.. αλλα το φλεξ της lcd ειναι απο την κατω μερια..δεν ξερω. Υγρασια δεν εχει παρει, ακουμπησε σε υγρασια απο ποτηρι, δεν νομιζω οτι δικιολογειται ενα κινητο να χαλασει ετσι, γ αυτο ρωτησα για εγγυηση. το βαλα σε ρυζι και δεν το φαγε :P ακομα δεν ανοιγει παντως

 

ποιο κινητο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ειναι h2000+

 

δευτερη μπαταρια πρεπει να εχεις....δε την δοκιμαζεις αυτη?θα μου πεις ισως ειναι ξεφορτιστη..αλλα δες μηπως σεχει κανενα θεμα η φορτιση κ οχι το κινητο

Link to comment
Share on other sites

δευτερη μπαταρια πρεπει να εχεις....δε την δοκιμαζεις αυτη?θα μου πεις ισως ειναι ξεφορτιστη..αλλα δες μηπως σεχει κανενα θεμα η φορτιση κ οχι το κινητο

 

κανει και στις 2 το ιδιο. τη βαζω, παταω κουμπι δονειται, κ μετα τιποτα. οταν το βαζω στη φορτιση μενει αναμενο το κοκκινο και δεν δονειται οταν παταω το κουμπι.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο κινητό ενδιαφέρεσαι;

 

thl w100 ή jiayu G3S

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

κανει και στις 2 το ιδιο. τη βαζω, παταω κουμπι δονειται, κ μετα τιποτα. οταν το βαζω στη φορτιση μενει αναμενο το κοκκινο και δεν δονειται οταν παταω το κουμπι.

 

τι να κανω? ουτε μηνα δεν το ειχα. τοσο ευκολα χαλανε? ξερει κανεις τι παιζει με εγγυηση απο τα σαιτ? και αν επισκευαζουν ευκολα η δυσκολα?

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω? ουτε μηνα δεν το ειχα. τοσο ευκολα χαλανε? ξερει κανεις τι παιζει με εγγυηση απο τα σαιτ? και αν επισκευαζουν ευκολα η δυσκολα?

 

Αν πας να το ανοιξεις καθε 5 λεπτα μονο χειροτερα θα το κανεις.

 

Αν το εβαλες σε βρεγμενη επιφανεια (ποτο; ) και δε σου ανοιγει, εχει παρει υγρασια εσωτερικα. Βαλτο το βραδυ στο ρυζι και δες το το πρωι.

Εγγυηση ειναι ρισκο, στο ξαναειπα, το στελνεις πισω με δικα σου εξοδα, αλλα αν εχει παρει υγρασια και το δουνε, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, γιατι η ζημια εγινε απο κακη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να το ανοιξεις καθε 5 λεπτα μονο χειροτερα θα το κανεις.

 

Αν το εβαλες σε βρεγμενη επιφανεια (ποτο; ) και δε σου ανοιγει, εχει παρει υγρασια εσωτερικα. Βαλτο το βραδυ στο ρυζι και δες το το πρωι.

Εγγυηση ειναι ρισκο, στο ξαναειπα, το στελνεις πισω με δικα σου εξοδα, αλλα αν εχει παρει υγρασια και το δουνε, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, γιατι η ζημια εγινε απο κακη χρηση.

 

ενταξει ευχαριστω. αναρωτιομουν αν επισκευαζουν και σε καλυτερες τιμες απ οτι εδω, και ας μην ισχυει η εγγυηση. απ οσο εχω δει τους νοιαζει πολυ η εικονα τους στην Ευρωπη και το κοστος επισκευης γ αυτους λογικα ειναι ελαχιστο.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ευχαριστω. αναρωτιομουν αν επισκευαζουν και σε καλυτερες τιμες απ οτι εδω, και ας μην ισχυει η εγγυηση. απ οσο εχω δει τους νοιαζει πολυ η εικονα τους στην Ευρωπη και το κοστος επισκευης γ αυτους λογικα ειναι ελαχιστο.

 

Στειλε τους 1 mail, αν και σε κοβω χλωμο.

Εδω θα βρεις δυσκολα ανταλλακτικα, ακομα και να βρεις καποιον να ξερει να στο φτιαξει.

 

Εκει αν το στειλεις, δεν ξερεις τι και πως θα σε χρεωσουν, το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις μεταφορικα δικα σου.

Αν στο φτιαξουν με εγγυηση, εχει καλως. Αν οχι, πολυ πιθανως να χρεωθεις επισκευη + μεταφορικα για πισω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις το eshop lightake.com?Λέω να παραγγείλω το neo 003 που θα κυκλοφορήσει την τριτη 25/5.. Το διαφημίζουνε πολύ αυτο το μαγαζί και στο gizchina.com..τι λέτε?έχει εμπειρία κανείς από το συγκεκριμένο;
πολλοί έχουν αναφέρει προβλήματα μαζί τους. Γενικά δεν είναι αρκετά αξιόπιστοι. Δες στο minideal το neo 003, και περίμενε πρώτα να κυκλοφορήσει και να ακουστούν φήμες, μην πάρεις neo (κακή ποιότητα και προβλήματα στα προηγούμενα μοντέλα τους) έτσι

thl w100 ή jiayu G3S

44ABED στο minideal to thl w100, το άλλο όσο το χουν στο site

τι να κανω? ουτε μηνα δεν το ειχα. τοσο ευκολα χαλανε? ξερει κανεις τι παιζει με εγγυηση απο τα σαιτ? και αν επισκευαζουν ευκολα η δυσκολα?
μήπως φταίει απλά το firmware, κολλησε το file system επειδή έκλεισε απότομα το κινητό; ξαναφλάσαρέ το. Εδώ το recovery https://www.dropbox.com/sh/piri4auzsj5aif0/HblfDDyZqv?m gia flashάρισμα απ το sp flash tool v1.1224, κι εδώ http://www.4shared.com/zip/XEoCTBLh/H2000_gerstavros.html ελληνική rooted rom που κάνεις install απ το cwm recovery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...