Jump to content

Προς μπαμπάδες : DS ή PSP ?


yiankap74_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eίμαι ένας άπειρος σε θέματα portables κονσολών και καθώς έρχονται τα Χριστούγεννα ενδιαφέρομαι να πάρω μια για μένα ... ε συγνώμμη για το παιδί μου ήθελα να πώ. Και θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις :

1. Ποιά είναι η γνώμη σας ? Ποιό από τα δύο είναι κατάλληλο για μικρό παιδί ?

2. Όσον αφορά για εμένα. Και τα δύο υποστηρίζουν Wifi και περιήγηση στο Internet?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης.

Για παιδιά μόνο το DS.

 

Το PSP έχει απίστευτα ευαίσθητη οθόνη, δυνατότητες που ένα παιδί δε θα μπορεσει ποτέ να εκμεταλλευτεί πλήρως και παιχνίδια που απευθύνονται σε μεγαλύτερους (κυρίως).

 

Για το 2 που ρωτάς, ναι, αλλά το DS δεν περιλαμβάνει browser. Πωλείται ξεχωριστά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To psp ειναι για ηλικιες απο 15 και πανω.Εχει δυνατοτητες που ενας μικρο παιδι δεν θα μπορεσει να τις εκμεταλλευτει.Για μικροτερες ηλικιες το ds ειναι μια χαρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εαν το παιδί είναι 7+ ΧΑΛΑΡΑ PSP (άσε που θα το χρησιμοποιείς και εσύ).

Επισης "σπάει"εύκολα το λογισμικό του για κατεβαζεις παιχνιδάκια.

Το ds γιά μένα ειναι αποτυχία...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτινω να παρεις PSP για τον μικρο και τελος.

Εχει πολλα παιχνιδια που παιζονται ευκολα και ειναι οτι πρεπει για παιδια.

 

Το Nintendo DS ειναι για gamers τα καλα παιχνιδια ειναι δυσκολο να τα παιξεις,αν εισαι gamer θα περασεις απειρες ωρες παιχνιδιου,αλλιως PSP.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ds αλλα psp και αυτο θα υποστηριξω αλλα σιγουρα ολοι ξερουμε οτι η nintendo παντα στις κονσολες της ειχε πιο παιδικα παιχνιδια οχι οτι στο psp δεν μπορεις να βρεις αναλογα παιχνιδια!

αν του περασεις custom firmware θα μπορει να παιζει και παιχνιδια του playstation το οποιο ειχε αρκετα παιχνιδια για πιο μικρες ηλικιες θα μπορει να παιζει παιχνιδια απο την καρτα μνημης κατι που κανει και το ds. δυο φιλοι που πηραν στα πιτσιρικια τους psp τους περασα CFW και με μια καρτα 4gb εχουν περιπου 8 παιχνιδια , MP3 και ειναι πολυ ευχαριστημενα αλλα αν αποφασισεις να παρεις psp να κοιταξεις να ειναι 2004 καιοχι 3000 γιατι το δευτερο ακομη δεν "σπαει"

οποτε η ψηφος μου και εμενα παει στο PSP

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εαν το παιδί είναι 7+ ΧΑΛΑΡΑ PSP (άσε που θα το χρησιμοποιείς και εσύ).

Επισης "σπάει"εύκολα το λογισμικό του για κατεβαζεις παιχνιδάκια.

Το ds γιά μένα ειναι αποτυχία...

 

Βέβαια πρέπει να ξέρεις ότι μέχρι να πληκτρολογήσεις αυτό το post πουλήθηκαν παγκοσμίως 850 τρισεκατομμύρια DS (περίπου :p ).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το DS, μην ακούω αηδίες. Χώρια που και με:

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/9b/Mind_Quiz_-_Your_Brain_Coach_Coverart.png

 

μπορείς να αναστείλεις το alzheimer. Fun for all the family!

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Eχοντας περασει κ απο τα 2, κ για πολυ καιρο μαλιστα απο το psp, συστηνω ανεπιφυλακτα ds.

Σκεψου το εξης:

Το PSP ειναι σαν ενα φορητο PS2, με αναλογες δυνατοτητες - ευτυχως - κ αναλογα παιχνιδια - δυστυχως... Κατ' εμε, πολυ μακρια απο την φιλοσοφια του portable, ενω το ds ειναι ο ορισμος του pick and play.

Οσο καιρο το ειχα, ζητημα ειναι να ασχοληθηκα μαζι του περισσοτερο απο οτι εχω ασχοληθει με το ds μεσα σε ενα μηνα. Ασε που απο προσωπικη πειρα, ο πιτσιρικας θα λατρεψει το ds (εχω μια μικρη αδερφη, η οποια επισης δεν ασχοληθηκε με το psp, ενω μου ζηταει μεγαλυτερη μπαταρια για το ds :)).

Τελος, κατ' αναλογια με το custom firmware του psp, υπαρχουν "κασετες" για το ds που δεχονται καρτες μνημης (πουλαω κιολας μια στις αγγελιες), στις οποιες φορτωνεις τα "νομιμως αποκτηθεντα αντιγραφα ασφαλειας" σου ;)

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

απο 5+ χρονών άνετα παίζει με PSP.

 

Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα κατάστημα και να δεις λίγο τα παιχνίδια υπάρχουν και να παίξεις μερικά απο αυτά.

Μόλις δεις τα γραφικά, χρώματα, οθόνη του PSP θα καταλάβεις ότι πρέπει να αγοράσεις PSP.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, θα σου πρότεινα DS με κλειστά μάτια. Όπως και το Wii, έτσι και το DS είναι οι καλύτερες κονσόλες για κάποιον που δεν είναι hardcore gamer και ιδιαίτερα για μικρά παιδιά αφού στα παιχνίδια τους περιλαμβάνονται αρκετοί "παιδικοί" και γενικότερα πιο light και casual τίτλοι. Ο τρόπος χειρισμού και ελέγχου του είναι πανεύκολος ενώ η οθόνη αφής, believe me, κάνει το παιχνίδι απόλαυση. Επιπλέον υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που απαιτούν από τον παίκτη να μιλήσει, να φυσήξει ή να κάνει διάφορες κινήσεις στην οθόνη (ακόμα θυμάμαι κάτι minigames που έπρεπε να φυσήξεις στο μικρόφωνο για να κουνηθεί ένα καραβάκι ή να κάνεις τεχνητή αναπνοή στην οθόνη για να ζήσει μία κοπέλα!), γενικώς είναι όλα τα λεφτά!

 

Επειδή έχω και PSP, η κονσόλα της Sony μπορεί να έχει μεν πιο "σοβαρά" παιχνίδια (Grand Theft Auto & Σία π.χ.) αλλά δεν προσφέρει κάτι το πραγματικά καινοτόμο και διασκεδαστικό συν ότι μετά από 1 ώρα παιχνιδιού ο αντίχειράς σου πρήζεται!!! Α, ξέχασα: το PSP έχει και τεράστιους loading times -αλλά πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ είμαι υπέρ του PSP έχω και τα δύο αλλά το ds μου σπάει τα νεύρα και το έχω παίξει ελάχιστα....χώρια που με το psp έχεις περισσότερες δυνατότητες....

τώρα για το loading time....ε ναι άλλο να φορτώνης απο μιά κάρτα τα games σου και άλο απο μια κασέτα!και άλλα γραφικά το ds και άλλα το psp οπότε το μεγαλύτερο loading είναι φυσιολογικό !

Proud Owner: Playstation 1,2,3 ,nes,snes,megadrive,psp Slim&lite,xbox360 ,I-mate ultimate 9502 !:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα γραφικα δεν κανουν τα καλα παιχνιδια,και το PSP ειναι τιγκα σε παιχνιδια κακεκτυπα απο το PC ή το PS2.

To DS εχει φοβερα παιχνιδια αλλα δεν ειναι για ολους.

Οι πιο πολλοι εγιναν gamers με το PS1 επειδη επερνε αντιγραφες και νομιζουν οτι ξερουν απο παιχνιδια,συγνωμη που γινομαι σκληρος αλλα δεν μπορει ενας που εχει playstation και παιζει μονο PRO και 5 παιχνιδια με φοβερα γραφικα χωρις καθολου ουσια να θεωρειται gamer.

 

Παιξε το Ace Atorney στο DS και πες μου αν εχεις ξαναπαιξει τετοιο παιχνιδι.

Και σου ειπα μονο μια παιχνιδαρα απο τις πολλες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

επιδεί είμαι gamer απο εποχή atari & nes μέχρι ps3 που δεν παίζω ΠΡΟ και ξέρω τι συμαίνει .....δεν θεωρό να τυφλωθή ένα παιδάκι ότι είναι εμπειρία στην οθονήτσα του DS....το psp είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με το ds....και χώρια που δεν χρησημεύει μόνο για gaming...τώρα εγώ που δεν είμαι ειδικός δεν παίρνω κανέναν στο κεφάλι μου!
Proud Owner: Playstation 1,2,3 ,nes,snes,megadrive,psp Slim&lite,xbox360 ,I-mate ultimate 9502 !:ninja:
Link to comment
Share on other sites

επιδεί είμαι gamer απο εποχή atari & nes μέχρι ps3 που δεν παίζω ΠΡΟ και ξέρω τι συμαίνει .....δεν θεωρό να τυφλωθή ένα παιδάκι ότι είναι εμπειρία στην οθονήτσα του DS....το psp είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με το ds....και χώρια που δεν χρησημεύει μόνο για gaming...τώρα εγώ που δεν είμαι ειδικός δεν παίρνω κανέναν στο κεφάλι μου!

 

Ειδικός δεν είσαι, αλλά αυτή την, αχέμ, για την τύφλωση, τι την ήθελες? Έχεις επιχειρήματα, δε μπορώ να πω...

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

επιδεί είμαι gamer απο εποχή atari & nes μέχρι ps3 που δεν παίζω ΠΡΟ και ξέρω τι συμαίνει .....δεν θεωρό να τυφλωθή ένα παιδάκι ότι είναι εμπειρία στην οθονήτσα του DS....το psp είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με το ds....και χώρια που δεν χρησημεύει μόνο για gaming...τώρα εγώ που δεν είμαι ειδικός δεν παίρνω κανέναν στο κεφάλι μου!

 

Δηλαδή τόσα εκατομμύρια με Game Boy έχουν τυφλωθει; :confused:

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

^ Ναι, δεν το'ξερες? Επίσης έχουν βγάλει χιονίστρες, πιτυρίδα και καλόγερους, κι εξετάζεται αν είναι υπεύθυνο το DS και για τον καρκίνο του προστάτη.

 

(sarcasm not directed at you)

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

^ Ναι, δεν το'ξερες? Επίσης έχουν βγάλει χιονίστρες, πιτυρίδα και καλόγερους, κι εξετάζεται αν είναι υπεύθυνο το DS και για τον καρκίνο του προστάτη.

 

(sarcasm not directed at you)

Ελπίζω όχι :p

 

btw πότε θα μάθεις να κάνεις παράθεση;; :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην αρχίσετε τώρα πόλεμο Sony-Nintendo.Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των DS και PSP είναι γνωστά.Εγώ θα έλεγα πως για παιδιά μικρής ηλικίας το ds είναι προτιμότερο.Διαθέτει παιχνίδια που είναι πιο κοντά στα παιδιά μικρής ηλικίας.Αν βέβαια θέλεις μια συσκευή που να χρησιμοποιείται και από τον πατέρα και από το παιδί τότε θα πάρεις psp το οποίο προσφέρει εκτεταμένες υπηρεσίες(κάτι σαν palmtop).Αν βέβαια διαθέτεις τα χρήματα πάρε και τα δύο.Το psp καλύπτει τις ανάγκες περισσότερο των μεγαλύτερης ηλικίας gamers.It's your choice:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
υπάρχει και το άλλο που πρέπει να σκεφθείς, πόσο στοιχίζει το παιχνίδι στο ένα και στο άλλο!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

η γνώμη σου μετράει... https://www.24net.gr

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει απο τα χερια μου κ τα 2...το ds ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο..κ η εμπειρια με το μολυβακι ειναι αιωνες μπροστα απο το psp που ναι μεν εχει καλυτερη οθονη αλλα ειναι απλα αλλη μια portable κονσολα με προεκτασεις κ σε καποια προγραμματα κ μεγαλο + το wifi...κ το ds εχει βεβαια αλλα δε το εχω δοκιμασει σε browsing...

για παιδια σιγουρα προτεινω το DS...για παιδι κ μπαμπα κ τα 2....! χαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...