Jump to content

Κατανάλωση βενζίνης σύμφωνα με τον κατασκευαστή


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά παίζουν ρόλο, οι δοκιμές γίνονται σε ιδανικές συνθήκες. Από το βάρος του οδηγού και του τι έχεις στο πορτ-μπαγκάζ, μέχρι τους ανέμους και τον τρόπο οδήγησης, όλα επηρρεάζουν την κατανάλωση.

 

αυτα θα ελεγα ως παραγοντες,ειδικα το συνολικο βαρος του αμαξιου...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς το ίδιο ...... παρόμοιο το οποίο υπόσχετε τα ίδια πράγματα ( Χωρίς επιτροφή χρημάτων ) !!!!

 

Δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το δοκιμάσεις .... αφού υπόσχοντε και επιστροφή χρημάτων !!!;)

Δίαβασε όμως καλου κακού τους όρους για την επιστροφή χρημάτων ... να ξέρεις τι σου γίνετε !!!;)

 

εγω στο προηγουμενο μου αμξι golf1.6 κ 3 φιλοι ειδαμε διαφορα στην καταναλωση

 

Πιστευεις οτι αν ηταν δυνατον να μειωθει τοσο ευκολα η καταναλωση δεν θα το εκαναν απο μονες τους οι αυτοκινητοβιομηχανιες;

 

οχι γιατι πολυ απλα βγαζουν πολλες μιζες απο τις εταιριες πετρελαιου. αν ηθελαν μπορουσαν κ ηλεκτρικα αυτοκινητα να εχουμε κ μαλιστα πριν 10 χρονια ηδη υπηρχαν τετοια ηλεκτρικα αυτοκινητα αλλα μετα τα εξαφανισαν. απλο ειναι . η κατανλωση τους συμφερει

Link to comment
Share on other sites

οχι γιατι πολυ απλα βγαζουν πολλες μιζες απο τις εταιριες πετρελαιου. αν ηθελαν μπορουσαν κ ηλεκτρικα αυτοκινητα να εχουμε κ μαλιστα πριν 10 χρονια ηδη υπηρχαν τετοια ηλεκτρικα αυτοκινητα αλλα μετα τα εξαφανισαν. απλο ειναι . η κατανλωση τους συμφερει

ποιο πολυ ειναι ο φορος παρα η αξια της βενζινης.

οταν στοιχιζε 53 λεπτα το λιτρο ο φορος ηταν 56 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το

 

http://www.future-line.gr/content/view/13/28/lang.gr/

 

 

μετα απο 240 χλμ μου δειχνει καταναλωση το Honda CRV αυτοματο στα 11,7 λιτρα ανα 100 χλμ.

 

Πριν η καταναλωση ποτε δεν ηταν κατω απο 14 λιτρα και ειχε φτασει και τα 15 λιτρα ανα 100 χλμ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τα θεικα τα εχω δει με του πατερα μου.. σταθερα πανω απο τα 12.5λ/100χλμ

οσο χαλαρα και να το παω, δεν πεφτει κατω απο τα 12.5!! Mazda CX7..

το δικο μου (Corsa C 1.4) το εδινε ο κατασκευαστης στα 6.5 αλλα σε κυκλο πολης βγαζει γυρω στα 8 περιπου..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ti lete re pedes...den einai fusiologikes times autes..emas pou irthe to honda to civic to sedan..1.8 kibika tou ekana 97 km bolta kai eixa to programataki pou metrouse tin katanalwsi ana 100km tou amaksiou..stis eutheies diadromes epiasa mexri 5.2km eno o kataskeuastis dinei 5.5 enw otan bika kai stin poli anebike o mesos oros sto 6 sinolo gia ta 97km..pragma pou einai poli kalo gia 1.8 kibika pisteuw..!twra se esas i kiniste poli mesa stin poli i exete kana lastixo xwris aera i apla kati ginete me ton kinitira kai kaiei polla..
Link to comment
Share on other sites

ti lete re pedes...den einai fusiologikes times autes..emas pou irthe to honda to civic to sedan..1.8 kibika tou ekana 97 km bolta kai eixa to programataki pou metrouse tin katanalwsi ana 100km tou amaksiou..stis eutheies diadromes epiasa mexri 5.2km eno o kataskeuastis dinei 5.5 enw otan bika kai stin poli anebike o mesos oros sto 6 sinolo gia ta 97km..pragma pou einai poli kalo gia 1.8 kibika pisteuw..!twra se esas i kiniste poli mesa stin poli i exete kana lastixo xwris aera i apla kati ginete me ton kinitira kai kaiei polla..

Γιάννη δίαιτα.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τον πιο σημαντικό ρόλο στην κατανάλωση τον παίζει ο τρόπος οδήγησης. Εγώ με το δικό μου Astra 1.4 μοντέλο 2002, έχω μέσο όρο 6 λίτρα / 100 χλμ. Η μέτρηση είναι πραγματική βάσει του ρεζερβουάρ και την έχω επαναλάβει δεκάδες φορές.

Συμφωνώ πως οι τιμές που δίνουν οι εταιρείες είναι πλασματικές και η απόκλιση είναι περίπου 2 λίτρα παραπάνω, αλλά με συνετή οδήγηση μπορεί να μειωθεί σε 1 λίτρο. Επίσης διαφωνώ με τον διαχωρισμό εκτός πόλης - εντός - μικτός κύκλος. Πιστεύω πως σε ένα ταξίδι που θέλεις και να πας με μια φυσιολογικά γρήγορη ταχύτητα, αναγκαστικά θα περάσεις τις 3.500 στροφές (περίπου 4.000 για να συνδυάσεις ταχύτητα και κατανάλωση), οπότε θα κάψεις τα ίδια, μπορεί και παραπάνω απ' ότι θα έκαιγες εντός πόλης.

Τέλος, όλοι οι συμφορουμίτες που παραπονιούνται για την κατανάλωση, καλό θα ήταν να διαβάσουν το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου τους. Εκεί θα βρουν χρήσιμες συμβουλές, όπως π.χ. οδηγάμε με την μεγαλύτερη δυνατή σχέση στο κιβώτιο ταχυτήτων στο ωφέλιμο φάσμα στροφών (μην αρχίσει και χτυπιέται το αμάξι), δεν πατάμε ποτέ απότομα τον συμπλέκτη, αφήμουμε να πέσουν λίγο οι στροφές πριν αλλάξουμε ταχύτητα κλπ.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Oτι οι μετρήσεις που δίνουν οι εταιρίες είναι υπερβολικά χαμηλές είναι δεδομένο, πρέπει να δείτε πως γίνονται, αλλά είναι και ένας τρόπος σύγκρισης μεταξύ διαφορετικών αμαξιών.:)

Από οτι έχω προσέξει τόσο καιρό η extra urban κατανάλωση είναι αυτή με την μικρότερη απόκλιση και η urban αυτή που ξεφεύγει πάρα πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

Μα λογικό είναι να βγαίνουν ότι να 'ναι μετρήσεις. Στο Link εξηγεί πώς μετράται η κατανάλωση σύμφωνα με τα Ευρωπαικά στάνταρ.http://www.vcacarfueldata.org.uk/information/fuel-consumption-testing-scheme.asp

Πάνω σε δυναμόμετρο γίνονται όλες οι μετρήσεις δηλαδή μειωμένες τριβές και μηδενικές αεροδυναμικές αντιστάσεις. Στην ουσία το αυτοκίνητο δεν κινεί το βάρος του παρα μόνο τα ράουλα του δυναμόμετρου.:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αυτο εχω παραγγειλει και λεει εγγυηση επιστροφης χρηματων σε ενα μηνα αν δεν μεινω ικανοποιημενος.

 

http://www.future-line.gr/content/view/13/28/lang,gr/

 

Λοιπον...Το αμαξι μου (Honda CRV αυτοματο) εκαιγε μεσα στην Αττικη κινουμενος κυριως στα βορεια προαστεια γυρω στα 14-15 λιτρα ανα 100 χλμ.

 

Αφου το εβαλα μετα απο μερικες μερες το αμαξι το πηρε η κορη μου και εγω πηρα ενα civic 1.8 κια αυτο αυτοματο.

 

Ειχα να μπω στο αμαξι απο τοτε και μπηκα χθες σαν συνοδηγος.Χωρις να το εχει μδενισει ποτε η κορη μου ο μετρητης εδειχνε 12,5 λιτρα ανα 100 χλμ.

 

Για αυτοκινητο με μεγαλη καταναλωση αξιζει !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τι να βαλω για να μετραω και εγω την καταναλωση στο δικο μου που δεν εχει

υπολογιστη ταξιδιου?

 

αν ειναι νεας τεχνολογιας....αυτο: http://www.scangauge.gr/

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

τι να βαλω για να μετραω και εγω την καταναλωση στο δικο μου που δεν εχει

υπολογιστη ταξιδιου?

Μην βάλεις τίποτα. Φουλάρισε το μέχρι πάνω-πάνω και μηδένισε τον χιλιομετρητή. Μόλις ανάψει λαμπάκι, ξαναφουλάρισε μέχρι πάνω-πάνω, σημείωσε τα λίτρα και δες πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει. Με την μέθοδο των τριών που μάθαμε στο γυμνάσιο θα δεις πόσα λίτρα/100 χλμ σου καίει το εργαλείο σου. Αυτή είναι και η πιο αξιόπιστη λύση για να δεις την κατανάλωση του αυτοκινήτου σου, την κάνουν όλα τα μεγάλα -ξενά και ελληνικά-περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι νεας τεχνολογιας....αυτο: http://www.scangauge.gr/

 

καλο αλλα πολυ ακριβο, καλυτερη τιμη δεν γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανάψει λαμπάκι, ξαναφουλάρισε μέχρι πάνω-πάνω, σημείωσε τα λίτρα και δες πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει. Με την μέθοδο των τριών που μάθαμε στο γυμνάσιο θα δεις πόσα λίτρα/100 χλμ σου καίει το εργαλείο σου. Αυτή είναι και η πιο αξιόπιστη λύση για να δεις την κατανάλωση του αυτοκινήτου σου, την κάνουν όλα τα μεγάλα -ξενά και ελληνικά-περιοδικά.

 

Σαφεστατα η πιο αξιοπιστη ενδειξη !!!!!Μεθοδο των τριων ή απλη μεθοδο των δυο την λεγαμε ????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

απλη μεθοδο των τριων :p
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις τίποτα. Φουλάρισε το μέχρι πάνω-πάνω και μηδένισε τον χιλιομετρητή. Μόλις ανάψει λαμπάκι, ξαναφουλάρισε μέχρι πάνω-πάνω, σημείωσε τα λίτρα και δες πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει. Με την μέθοδο των τριών που μάθαμε στο γυμνάσιο θα δεις πόσα λίτρα/100 χλμ σου καίει το εργαλείο σου. Αυτή είναι και η πιο αξιόπιστη λύση για να δεις την κατανάλωση του αυτοκινήτου σου, την κάνουν όλα τα μεγάλα -ξενά και ελληνικά-περιοδικά.

 

πολυ καλη και οικονομικη λυση!! το βιβλιο του αυτοκινητου μου γρφει οτι μολις αναψει το λαμπακι εχει αλλα 7,5 λιτρα βενζινα αρα κανω γυρο στα 70χλμ+ με συνετη οδηγηση, αρα δεν μενω!

Link to comment
Share on other sites

απλη μεθοδο των τριων :p

 

Συμφωνει και η 12χρονη κορη μου (ΣΤ δημοτικου) μαζι σου !!!

 

Τελικα δεν ειμαι πιο εξυπνος απο ενα 10χρονο !!!:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Μετα απο 40 χρονια δικαιολογουμε που μπερδεψα την απλη μεθοδο των τριων και την συνθετη μεθοδο των τριων ???:D:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνει και η 12χρονη κορη μου (ΣΤ δημοτικου) μαζι σου !!!

 

Τελικα δεν ειμαι πιο εξυπνος απο ενα 10χρονο !!!:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Μετα απο 40 χρονια δικαιολογουμε που μπερδεψα την απλη μεθοδο των τριων και την συνθετη μεθοδο των τριων ???:D:

 

το δεκαχρονο ειναι λογικο τα εχει φρεσκα!!

 

αν το ελεγες στη εκδικηση της ξανθιας αλλου θα πηγαινε το μυαλο της;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...