Jump to content

Κατανάλωση βενζίνης σύμφωνα με τον κατασκευαστή


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τι κριτηρια - δεδομενα δινουν οι κατασκευαστες οχηματων την καταναλωση καθε αυτοκινητου ???

 

Οσα αυτοκινητα ξερω ΟΛΑ καινε παραπανω βενζινη ανα 100 χλμ απο οτι λεει ο κατασκευαστης τους.Μαλιστα αρκετα εως πολυ παραπανω.

 

Εχω το Honda CRV με αυτοματο 5αρι κιβωτιο και ενω για αστικο κυκλο η Honda δινει καπου λιγο κατω απο τα 11 λιτρα για καθε 100 χλμ στην πραξη ποτε δεν επεσα κατω απο 14 λιτρα.

 

Παρομοιες διαφορες και για κινηση εξω απο την πολη.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και η βενζινη.Οι δικες μας ειναι νοθευμενες οποτε δεν γινεται καλη καυση με αποτελεσμα να μην γινεται σωστη καυση.Να υποθεσω πως αναφερεσε σε αυτοκινητο μαμα(δηλαδη δεν εχει αλλαξει διαστασεις σε ζαντες/λαστιχα)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και η βενζινη.Οι δικες μας ειναι νοθευμενες οποτε δεν γινεται καλη καυση με αποτελεσμα να μην γινεται σωστη καυση.Να υποθεσω πως αναφερεσε σε αυτοκινητο μαμα(δηλαδη δεν εχει αλλαξει διαστασεις σε ζαντες/λαστιχα)

 

Ναι σε τετοια αυτοκινητα αναφερομαι.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ego pantos exo mathei otan lene katanalosi gia mikto kiklo na prostheto panta 1-2 litra venzinis parapano.Ta noumera pou dinoun aforoun teleies logika katastaseis kai sinthikes.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αυτοκίνητο έχει και ο θειος μου (Honda CRV μοντ 2002) μονο που έχει μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων

με την 5η και 3000 σαλ του καίει ακριβώς 13 λιτρα στα 100 χλμ ....

Εχει βάλει και το σύστημα με τους μαγνήτες ... αλλα δεν κάνουν τίποτα .. απατεωνία είναι !!!

 

Τοτε του είχα πει μην το παίρνεις αυτό το SUV ...παρε ένα άλλο πετρέλαιο... ;)

Δεν με ακουσε και τώρα το δουλεύει κάθε Σαββατοκύριακο μόνο .....

Ας πρόσεχε !!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Smart for two 600 CC , 6.3 εντος δινει η Mercedes.

Αυστηρα αστικο ιστο Κηφισιας κλπ βγαζει ακριβως 6.3.

Μετρηση με λιτρα και οχι board computer.

Τρομαζω στην ιδεα του 4,8 που δινει για εκτος.Δεν το εχω δοκιμασει ακομη.

Γενικοτερα σε αλλα αυτοκινητα ισχυει η λογικη του +2 απο τα νουμερα κατασκευαστη

Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει και το σύστημα με τους μαγνήτες ... αλλα δεν κάνουν τίποτα .. απατεωνία είναι !!!

 

 

Μη μου λες τετοια.Αυριο εχω παραγγειλει να βαλω κατι τετοιο.Το ειδα την εκθεση ατοκινητου στο ελληνικο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τετοια.Αυριο εχω παραγγειλει να βαλω κατι τετοιο.Το ειδα την εκθεση ατοκινητου στο ελληνικο.

 

φιλε μου μεγαλη μουφα. εχω διαβασει σε απειρα φορουμ οτι ειναι τσαμπα τα λεφτα. και φιλος το δοκιμασε και δεν ειδε καμια διαφορα.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μεγαλη μουφα. εχω διαβασει σε απειρα φορουμ οτι ειναι τσαμπα τα λεφτα. και φιλος το δοκιμασε και δεν ειδε καμια διαφορα.

 

Αυτο εχω παραγγειλει και λεει εγγυηση επιστροφης χρηματων σε ενα μηνα αν δεν μεινω ικανοποιημενος.

 

http://www.future-line.gr/content/view/13/28/lang,gr/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω παραγγειλει και λεει εγγυηση επιστροφης χρηματων σε ενα μηνα αν δεν μεινω ικανοποιημενος.

 

http://www.future-line.gr/content/view/13/28/lang,gr/

 

Εγω παντως εχω ακουσει διαφορες αποψεις, αφου εχει επιστροφη χρηματων παρ'το. Δεν εχεις να χασεις κατι.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω παραγγειλει και λεει εγγυηση επιστροφης χρηματων σε ενα μηνα αν δεν μεινω ικανοποιημενος.

 

http://www.future-line.gr/content/view/13/28/lang,gr/

 

Αν είναι αλήθεια ότι θα σου δώσουν τα λεφτά πίσω δοκιμασέτο ....

αλλά εγώ δεν θα το τολμούσα να το βάλω ...

γιατί εχω δει αποκοντά αν κάνει δουλεία η όχι ....

Εγώ καθόμουνα και του έκανα τους λογαριαμούς του θείου μου για να δούμε αν κάνει δουλεια ή όχι !!!:p

Πριν το βάλει του έβγαζε 450 - 480 χλμ ( αναλόγως την βενζίνη ) και τώρα που το έχει πάνω τα ίδα χλμ βγάζει .... :mad: Αρα απατεωνιά για να μας πέρνουν τα λεφτά !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αλήθεια ότι θα σου δώσουν τα λεφτά πίσω δοκιμασέτο ....

αλλά εγώ δεν θα το τολμούσα να το βάλω ...

γιατί εχω δει αποκοντά αν κάνει δουλεία η όχι ....

Εγώ καθόμουνα και του έκανα τους λογαριαμούς του θείου μου για να δούμε αν κάνει δουλεια ή όχι !!!:p

Πριν το βάλει του έβγαζε 450 - 480 χλμ ( αναλόγως την βενζίνη ) και τώρα που το έχει πάνω τα ίδα χλμ βγάζει .... :mad: Αρα απατεωνιά για να μας πέρνουν τα λεφτά !!!

 

Το ιδιο "συστημα" εχει βαλει ο θειος σου ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο "συστημα" εχει βαλει ο θειος σου ???

 

Οχι ακριβώς το ίδιο ...... παρόμοιο το οποίο υπόσχετε τα ίδια πράγματα ( Χωρίς επιτροφή χρημάτων ) !!!!

 

Δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το δοκιμάσεις .... αφού υπόσχοντε και επιστροφή χρημάτων !!!;)

Δίαβασε όμως καλου κακού τους όρους για την επιστροφή χρημάτων ... να ξέρεις τι σου γίνετε !!!;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παίζουν ρόλο, οι δοκιμές γίνονται σε ιδανικές συνθήκες. Από το βάρος του οδηγού και του τι έχεις στο πορτ-μπαγκάζ, μέχρι τους ανέμους και τον τρόπο οδήγησης, όλα επηρρεάζουν την κατανάλωση.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε μετρήσεις που έχω κάνει συγκρίνοντας το Trip Computer με την πραγματική κατανάλωση για κίνηση εντός πόλης είδα τις ακόλουθες αποκλίσεις:

1. Toyota Avensis 1.8 Comp: 7.6, Πραγματικό: 8.8 - 9.1

2. Τοyota Auris 1.6 Comp: 7.3, Πραγματικό: 8.0 - 8.3

3. Daihatsu Cuore 2008 1.0 Comp: 6.3, Πραγματικό 6.9 (τα 4.5 της διαφήμισης με τους Σκωτσέζους δεν τα είδα πουθενά)

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες αναφέρουν την μέση κατανάλωση που ένας θεός ξέρει πως την υπολογίζουν (ιδανικές συνθήκες, ελάχιστο φορτίο,0% κλίση του δρόμου κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Δίαβασε όμως καλου κακού τους όρους για την επιστροφή χρημάτων ... να ξέρεις τι σου γίνετε !!!;)

 

 

Πηρα τηλ και ρωτησα και μου ειπαν οτι στην πισω σελιδα της αποδειξης εχει σφραγιδα που αναφερει την εγγυηση για επιστροφη χρηματων.

 

Ιδωμεν αυριο !!!!

 

Φυσκα θα ενημερωσω κι εδω.

 

Σε εμενα που μου καιει 14 l/100 και 10-12 % διαφορα αν θα δω θα ειναι σημαντικη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις των κατασκευαστών γίνονται σε εργαστηριακές συνθήκες (για να είναι συγκρίσιμες μεταξύ τους) και με ειδικό εξοπλισμό, δεν έχουν και τόση σχέση με τις πραγματικές συνθήκες στον δρόμο.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις των κατασκευαστών γίνονται σε εργαστηριακές συνθήκες (για να είναι συγκρίσιμες μεταξύ τους) και με ειδικό εξοπλισμό, δεν έχουν και τόση σχέση με τις πραγματικές συνθήκες στον δρόμο.

 

Ετσι ειναι σχεδον αχρηστες ομως γιατι οι διαφοροποιησεις προς το πραγματικο μαλλον δεν επηρεαζουν το ιδιο ολα τα αυτοκινητα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν οι κατασκευάστριες εταιρίες όχι για να έχουν την δυνατότητα να ανακοινώνουν εντυπωσιακά χαμηλές τιμές κατανάλωσης, αλλά για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Μπορεί οι τιμές αυτές να απέχουν μεν απο την πραγματικότητα, αλλά, όταν όλοι οι κατασκευαστές έχουν τον ίδιο τρόπο μέτρησης των τιμών, ο καταναλωτής έχει μια σχετική εικόνα για το πιο αυτοκίνητο και πόσο, είναι πιο οικονομικό απο ένα άλλο.

 

Το ίδιο γίνεται και με το βάρος. Όλα ζυγίζονται με έναν κοινό τ΄ροπο, άδεια. Και το ίδιο, κατά κάποιον τρόπο, ισχύει και στον χώρο αποσκευών, οπου και εκεί υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ και ρωτησα και μου ειπαν οτι στην πισω σελιδα της αποδειξης εχει σφραγιδα που αναφερει την εγγυηση για επιστροφη χρηματων.

 

Ιδωμεν αυριο !!!!

 

Φυσκα θα ενημερωσω κι εδω.

 

Σε εμενα που μου καιει 14 l/100 και 10-12 % διαφορα αν θα δω θα ειναι σημαντικη.

 

Πιστευεις οτι αν ηταν δυνατον να μειωθει τοσο ευκολα η καταναλωση δεν θα το εκαναν απο μονες τους οι αυτοκινητοβιομηχανιες;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι αν ηταν δυνατον να μειωθει τοσο ευκολα η καταναλωση δεν θα το εκαναν απο μονες τους οι αυτοκινητοβιομηχανιες;

 

Λογικο αυτο αλλα εν ξερω αν υπαρχει κατι που δεν μπορω να σκεφτω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δε μας ειπες τι εγινε τελικα με τους μαγνητες???? Συγνωμη που ρωταω αλλα ψηνομαι κι εγω να βαλω το συγκεκριμενο συστημα που επελεξες! Για πες εντυπωσεις....
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δε μας ειπες τι εγινε τελικα με τους μαγνητες???? Συγνωμη που ρωταω αλλα ψηνομαι κι εγω να βαλω το συγκεκριμενο συστημα που επελεξες! Για πες εντυπωσεις....

 

Το εβαλα πριν 6 μερες παιδια αλλα οι διαδρομες που εχω κανει αυτη την βδομαδα ειναι και απο την κορη μου και αρκετες σε αττικη οδο .Ετσι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι τα 2-3 λιτρα ανα 100 χλμ λιγοτερο που βλεπω στην καταναλωση ειναι και μονιμα.

 

Θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...