Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.bell.gr/bookPhotos/497053T.jpg

 

Πάω να το χτυπήσω μόλις κυκλοφορήσει (περίπου στα μέσα Φεβρουαρίου)

 

Καλά που υπάρχεις κι εσύ φίλτατε jog, και ενημερωνόμεθα για τα νέα βιβλία του King (edit: στα ελληνικά :p)! :respect:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το πιο πρόσφατα βιβλίο που διάβασα ήταν ο Ξένος του Καμυς κ ήταν αρκετά καλο.. Σκεφτομαι να ξεκινήσω τον Άγιο της Μοναξιάς.. το 'χει διαβάσει κανείς σας?
πείσμα εσείς, ΠΕΙΣΜΑ κι εγώ...
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το πάρω κι εγώ αυτό. Είναι το ίδιο καλό με τα παλιά? Γιατί φοβήθηκα πως επειδή είναι (νομίζω) ανέκδοτα κείμενα που δεν τα είχε βγάλει όσο ζούσε ο Γκοσινί, μήπως δεν είναι και τόσο καλό.

 

 

Είναι ανέκδοτα κείμενα του Γκοσινύ, αλλά είναι πάρα πολύ ωραία. Έχει πολλή πλάκα και είναι εξαιρετικά καλογραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

το πιο πρόσφατα βιβλίο που διάβασα ήταν ο Ξένος του Καμυς κ ήταν αρκετά καλο.. Σκεφτομαι να ξεκινήσω τον Άγιο της Μοναξιάς.. το 'χει διαβάσει κανείς σας?

Το διαβασα αλλα δεν ηταν για μενα...πολυ καταθλιψη. Για κοιτα κανενα αλλο και μετα αν δεν βρεις...τοτε διαβασε αυτο

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα αλλα δεν ηταν για μενα...πολυ καταθλιψη. Για κοιτα κανενα αλλο και μετα αν δεν βρεις...τοτε διαβασε αυτο

σε ευχαριστώ σακαφλιά [ελπίζω να το τονίζω σωστά] το σίγουρο είναι πως αν είναι καταθλιπτικο θα μ αρέσει! [ανωμαλία!!] :blink:

πείσμα εσείς, ΠΕΙΣΜΑ κι εγώ...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν ξερω αν εχει σχεση (αμμεση) αλλα ειδα τισ προαλλες το ανεμοδαρμενα υψη (το οριτζιναλ του 1939 με σερ λορενσ ολιβιε και ντεηβιντ νιβεν, για τους παλαιοτερους). λοιπον το εργο με ανατριχιασε (και δεν συμβαινει ευκολα αυτο σε μενα) :-) και ο λογος που το αναφερω ειναι οτι ειναι και βιβλιο! αν και δε το εχω διαβασει, απο το εργο και μονο πιστευω θα ειναι κορυφαιο! :D
MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν ξερω αν εχει σχεση (αμμεση) αλλα ειδα τισ προαλλες το ανεμοδαρμενα υψη (το οριτζιναλ του 1939 με σερ λορενσ ολιβιε και ντεηβιντ νιβεν, για τους παλαιοτερους). λοιπον το εργο με ανατριχιασε (και δεν συμβαινει ευκολα αυτο σε μενα) :-) και ο λογος που το αναφερω ειναι οτι ειναι και βιβλιο! αν και δε το εχω διαβασει, απο το εργο και μονο πιστευω θα ειναι κορυφαιο! :D

 

Καλά δεν ήξερες τα "Ανεμοδαρμένα Ύψη" (Wuthering Heights) της Emily Brontes; :confused:

Ντροπή σου! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε γνώριζα ότι προυπήρχε βιβλίο.. θαρρώ πως θα ναι κορυφαίο ως ανάγνωσμα... Βρετανίδα η Brontes?
πείσμα εσείς, ΠΕΙΣΜΑ κι εγώ...
Link to comment
Share on other sites

εγώ δε γνώριζα ότι προυπήρχε βιβλίο.. θαρρώ πως θα ναι κορυφαίο ως ανάγνωσμα... Βρετανίδα η Brontes?

 

Από το όνομα, μάλλον ναι, αν και το επίθετο προφέρεται Μπροντέ, οπότε μπαίνουν και υποψίες για γαλλική καταγωγή... Θα το ψάξω και θα επανέλθω.

 

edit: Βρετανίδα!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε γνώριζα ότι προυπήρχε βιβλίο.. θαρρώ πως θα ναι κορυφαίο ως ανάγνωσμα... Βρετανίδα η Brontes?

 

Γραφεται Bronte δεν εχει s στο τελος. Για την ακριβεια ειναι τρεις αδερφες. Το Wuthering Heights το εχει γραψει η Emily. Η Charlotte εχει γραψει τo επισης κλασσικο Jane Eyre και η Αnne που ειναι η λιγοτερο γνωστη το The Tenant of Wildfell Hall.

 

To Wuthering Heights ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βιβλιο. Η ατμοσφαιρα και η σκιαγραφηση των χαρακτηρων ειναι εκπληκτικα. Αν ξερετε καλα αγγλικα θα σας προτεινα να το διαβασετε στο οriginal γιατι στη μεταφραση χανει αρκετα (Η εκδοση Penguin αντε να ’χει 2 ευρω).

 

Οσο για τις ταινιες δεν εχω δει τη βερσιον με τον Λόρενς Ολίβιε, αλλα αυτη του 1992 με το Ρειφ Φαινς και την Ζιλιετ Μπινος ειναι επισης πολυ καλη.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Γραφεται Bronte δεν εχει s στο τελος. Για την ακριβεια ειναι τρεις αδερφες. Το Wuthering Heights το εχει γραψει η Emily. Η Charlotte εχει γραψει τo επισης κλασσικο Jane Eyre και η Αnne που ειναι η λιγοτερο γνωστη το The Tenant of Wildfell Hall.

 

To Wuthering Heights ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βιβλιο. Η ατμοσφαιρα και η σκιαγραφηση των χαρακτηρων ειναι εκπληκτικα. Αν ξερετε καλα αγγλικα θα σας προτεινα να το διαβασετε στο οriginal γιατι στη μεταφραση χανει αρκετα (Η εκδοση Penguin αντε να ’χει 2 ευρω).

 

Οσο για τις ταινιες δεν εχω δει τη βερσιον με τον Λόρενς Ολίβιε, αλλα αυτη του 1992 με το Ρειφ Φαινς και την Ζιλιετ Μπινος ειναι επισης πολυ καλη.

 

Πράγματι είναι χωρίς s. Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες και για τις τρεις συγγραφείς, ενώ εδώ πληροφορίες για όλες τις κινηματογραφικές και τηλεοπτικές μεταφορές του βιβλίου, με πρώτη το 1920 και τελευταία το 2003 (παραγωγής μάλιστα MTV με την Erika Christensen)!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! εχθές είδα το " στα φτερά του έρωτα " του Βέντερς... γνωρίζετε εαν το σενάριο έχει εκδοθει σε βιβλίο ή εάν βασίστηκε πάνω σε κάποιο μυθιστόρημα? οι διάλογοι ήταν άκρως ποιητικοί... ΠΜ ευχαριστώ
πείσμα εσείς, ΠΕΙΣΜΑ κι εγώ...
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια διαβάζω βιβλία.

Ομως κάθησα και διάβασα την αυτοβιογραφία του Βρετανού ιδιοκτήτη της VIRGIN, Ritchard Branson.

Μιλάει για την δημιουργία του κολoσού Virgin και για την έντονη ζωή του.

 

Ειναι πολυ ωραίο για οσους αρέσει η δραστήρια ζωη και οι business.

Ο τιτλος ειναι "Losing my Virginity". The autobiography

 

Δεν νομίζω να κυκλοφορεί στα Ελληνικά.

Αν ψάξετε στο ebay μπορεί να το βρειτε σε υπερβολικά χαμηλή τιμη.

Link to comment
Share on other sites

kserei kaneis pws legetai to vivlio tou manson ;

 

Charles Manson ή Marilyn Manson;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! εχθές είδα το " στα φτερά του έρωτα " του Βέντερς... γνωρίζετε εαν το σενάριο έχει εκδοθει σε βιβλίο ή εάν βασίστηκε πάνω σε κάποιο μυθιστόρημα? οι διάλογοι ήταν άκρως ποιητικοί... ΠΜ ευχαριστώ

 

Απ' ό,τι ξέρω δεν είναι από βιβλίο. Δες κι αυτό το σχόλιο από το http://www.imdb.com

 

Wim Wenders originally wanted Peter Handke to collaborate on the script. Handke declined to work on the script as a whole but agreed to write a set number of important scenes which Wenders could then work around.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Μαγικός Κύκλος

 

http://www.livanis.gr/Images/Products/Normal/60721.jpg

 

Ποταμός Σνέικ, Άινταχο, 1989: H Άριελ Mπεν, ειδικός για τη διαχείριση τοξικών υλικών σ’ έναν απομονωμένο πυρηνικό σταθμό, βλέπει την τακτοποιημένη ζωή της να καταρρέει όταν ο ξάδερφός της δολοφονείται από αγνώστους. O τρομερός θάνατός του την καθιστά μοναδική δικαιούχο της οικογενειακής κληρονομιάς: μιας μυστηριώδους κρύπτης με χειρόγραφα που την οδηγούν στο θανάσιμο επίκεντρο μιας διεθνούς συνωμοσίας κι ενός μυστηρίου αιώνων.

Iεροσόλυμα, Σωτήριον Έτος 32: Tην τελευταία εβδομάδα της ζωής του Xριστού, ενώ ο κόσμος στέκεται στο κατώφλι ενός νέου κύκλου δύο χιλιάδων ετών, ο αυτοκράτορας Tιβέριος εργάζεται πυρετωδώς για να αποκρυπτογραφήσει τα σκόρπια στοιχεία ενός προαιώνιου γρίφου. Δε θα είναι ο μοναδικός. Γιατί όποιος συγκεντρώσει και ερμηνεύσει αυτά τα απόκρυφα στοιχεία θα κατακτήσει τη δύναμη να ελέγχει τη μοίρα ολόκληρης της οικουμένης...

Tώρα, στο κέντρο αυτού του κύκλου αρχαίων γρίφων, βρίσκεται η μοναδική γυναίκα που μπορεί να ενώσει τα νήματα σ’ ένα υφάδι: η Άριελ Mπεν. Ποιες παράξενες δυνάμεις είναι θαμμένες μέσα στα χειρόγραφα; Kαθώς η Άριελ διατρέχει τις ηπείρους για ν’ αποκαλύψει τα μυστικά του οικογενειακού της παρελθόντος, αρχίζει να ξεσκεπάζει λίγο λίγο την ανατριχιαστική αλήθεια της χιλιετίας που διανύουμε.

 

H Kάθριν Nέβιλ, συγγραφέας του μπεστ σέλερ Oχτώ, συνδυάζει τη συναρπαστική ιστορική μυθοπλασία με το σύγχρονο θρίλερ για να δημιουργήσει το Mαγικό Kύκλο - ένα εκπληκτικό μυθιστόρημα του αγώνα της ανθρωπότητας να τιθασεύσει τις δυνάμεις της γης και του ουρανού.

Συνδέοντας με τόλμη τους σύγχρονους χαρακτήρες της με υπαρκτά ιστορικά πρόσωπα -περιλαμβανομένων των Aποστόλων, του Kαλιγούλα, των Nαϊτών Iπποτών και του Tζένγκις Xαν-, η συγγραφέας μάς παρασύρει σ’ ένα συναρπαστικό ταξίδι από την άνοδο της Pωμαϊκής Aυτοκρατορίας ως την πτώση του Tείχους του Bερολίνου. O Mαγικός Kύκλος είναι ένα έπος της εποχής μας πλούσιο σε δράση που αιχμαλωτίζει τον αναγνώστη.

 

Πω πω μάλλον θα σκίζει

 

 

Το αγόρασα επιτέλους!Αναμένεται τρομερό! :)

 

Εντυπώσεις τις προσεχείς ημέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα επιτέλους!Αναμένεται τρομερό! :)

 

Εντυπώσεις τις προσεχείς ημέρες :)

 

Μόλις τελειώσεις θέλουμε εντυπώσεις (κάνει και ρίμα :p). Άντε γιατί έχει πάρει σειρά για αγορά αλλά να δούμε πότε θα βρω χρόνο για να το πάρω κα να το διαβάσω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τον μαγικό κυκλο εδω και μια εβδομαδα αλλα λογω του ιντερνετ δε μπορουσα να γραψω. Το βιβλιο ειναι πολυ καλο και ειδικα η πλοκη ειναι τρομερη, παιδια αγοραστε το οπωσδηποτε!!!
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον ιστορικό από χτες.

Είναι καθηλωτικότατο, αλλά μου είπανε ότι στην πορεία δε λέει και πολλά.

Θα δείξει...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελειώσεις θέλουμε εντυπώσεις (κάνει και ρίμα :p). Άντε γιατί έχει πάρει σειρά για αγορά αλλά να δούμε πότε θα βρω χρόνο για να το πάρω κα να το διαβάσω...

 

Το βιβλίο θερίζει με την πλοκή του(τουλάχιστον οι πρώτες 100 σελίδες).Εκτός αυτού η μετάφραση στα Ελληνικά είναι τρομερή.

 

Θα επανέλθω με full review :p

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον ιστορικό από χτες.

Είναι καθηλωτικότατο, αλλά μου είπανε ότι στην πορεία δε λέει και πολλά.

Θα δείξει...

Αυτο ειναι υποκειμενικο εμενα ολο το βιβλιο μου φανηκε πολυ καλογραμμενο και ειχε τη προσοχη μου μεχρι και τη τελευταια σελιδα. Τον Αιρετικο τον εχει διαβασει κανεις???
Link to comment
Share on other sites

διαβασα το ζαχιρ και πιστευω οτι ειναι απο τα καλυτερα βιβλια που εχουν περασει απο τα χερια μου μετα απο την σειρα του tom clancy που τα εχω ολα :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...