Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εκκρεμέςτου Φουκώ,ακόμα καλύτερο. Και"το νησί της προηγούμενης μέρς" καλό, αλλά σαν το "εκκρεμές"...

 

Για το καινουργιο του Oumperto Eko to "Η μυστυριώδης φλογα της βασιλισσας Λοάνα" μηπως ξερετε ή το εχετε διαβασει;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εκκρεμέςτου Φουκώ,ακόμα καλύτερο. Και"το νησί της προηγούμενης μέρς" καλό, αλλά σαν το "εκκρεμές"...

 

 

εμενα γιατι δεν μ'αρεσε ? το παρατησα λιγο πριν τα μισα

πολυ κουραστικο βιβλιο, κατι σαν τα Lord

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι Δρόμοι Μου

ΔΗΜΟΥ ΝΙΚΟΣ

 

Περιγραφή

Από τη φιλοσοφία και την ποίηση στη διαφήμιση, τη δημοσιογραφία και πάλι στην ποίηση. Από την άνεση στη φτώχεια και μετά στην ευμάρεια. Από τα μnεστ σέλερ στο περιθώριο. Από τη Δυστυχία στο Φως -ιων Ελλήνων και στον Ανθέλληνα

 

Έτος Έκδοσης: 2004

Εκδότης: ΩΚΕΑΝΙΔΑ

Δέσιμο: Μαλακό εξώφυλλο

Αριθμός σελίδων: 723

Κωδικός ISBN: 9604103644

http://www.ndimou.gr/books47_gr.asp

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τελείωσα το "The Last Light of the Sun" του αγαπημένου μου συγγραφέα, Guy Gavriel Kay. Άλλο ένα πραγματικό αριστούργημα. Νομίζω έχει ήδη μεταφραστεί και στα ελληνικά.

Βέβαια δεν είναι στο επίπεδο του Υφαντού της Φιόναβαρ (=το κορυφαίο βιβλίο φανταστικής λογοταχνίας ever), αλλά στέκεται άνετα δίπλα στο Tigana και το "Ένα Τραγούδι για την Αρμπόν".

Περιμένω το επόμενο. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που περιμένω τον Μαύρο Πύργο(τους λύκος της καλα-5ο βιβλίο) προτείνω

 

τα

 

Οκτώ(Εκδόσεις Λιβάνη - Κάθριν Νέβιλλ)

Άνθρωπος Αντίγραφο (Ζοζέ Σαραμάγκου)

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδικό, αλλά είναι το βιβλίο-συνώνυμο της αισιοδοξίας: "Polyanna"

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχθές αγόρασα την "Αυπνία" του Stephen King.

To ξεκίνησα εχθές το βράδυ και διάβασα καμμιά 40 σελίδες ετσι για να καταλάβω περι τίνος πρόκειται.

 

Εσείς το έχετε διαβάσει? Εχω ακούσει καλά σχόλια...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχθές αγόρασα την "Αυπνία" του Stephen King.

To ξεκίνησα εχθές το βράδυ και διάβασα καμμιά 40 σελίδες ετσι για να καταλάβω περι τίνος πρόκειται.

 

Εσείς το έχετε διαβάσει? Εχω ακούσει καλά σχόλια...

 

Το ειχα διαβασει πριν αρκετα χρονια, μπορω να πω οτι ειναι καλο και κραταει το ενδιαφερον ως το τελος, αν και σε ενα σημειο ισως να κανει λιγααακι κοιλια (λογω του μεγεθους του).Κατα τ'αλλα αρκετα καλο

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Respect ... ο Στηβεν παιζει να ειναι απαιχτος.. πολυ καλη η αυπνια οντως... σε κραταει ξαγρυπνο για να την τελειωσεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει πριν αρκετα χρονια, μπορω να πω οτι ειναι καλο και κραταει το ενδιαφερον ως το τελος, αν και σε ενα σημειο ισως να κανει λιγααακι κοιλια (λογω του μεγεθους του).Κατα τ'αλλα αρκετα καλο

 

 

εχει διαπιστωθεί ότι οποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο έχει διαταραχές ύπνου.

Τσέκαρε το...

 

Πάντως μια χαρά βιβλίο ηταν.. Περισσότερο μυστηρίου παρά τρόμου βέβαια αλλά οκ....

:X
Link to comment
Share on other sites

εχει διαπιστωθεί ότι οποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο έχει διαταραχές ύπνου.

Τσέκαρε το...

 

Πάντως μια χαρά βιβλίο ηταν.. Περισσότερο μυστηρίου παρά τρόμου βέβαια αλλά οκ....

Μου αρέσει που εσύ είσαι στο ναυτικό, και όπου κι αν μπω βλέπω post σου. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχει διαπιστωθεί ότι οποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο έχει διαταραχές ύπνου.

Τσέκαρε το...

 

Πάντως μια χαρά βιβλίο ηταν.. Περισσότερο μυστηρίου παρά τρόμου βέβαια αλλά οκ....

Σοβαρα? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Ενδιαφερων..Παντως αν και το ειχα διαβασει στο γυμνασιο δεν θυμαμαι να ειχε καμμια παρενεργεια :O Αν και δεν κοιμομουν μεχρι να ξημερωσει γιατι ημουν απορροφημενος απτο βιβλιο :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που εσύ είσαι στο ναυτικό, και όπου κι αν μπω βλέπω post σου. :p

 

 

Τρίτη Μπαίνω

Απο τις 12 το μεσημέρι θα είμαι μέσα... :cry:

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορει καποιος να μου προτεινει κανα βιβλιο με κεντρικο θεμα την φιλια ή την εκδικηση?(αμα συνδυαζονται ακομα καλυτερα,στο στυλ της ταινιας Sleepers)
Link to comment
Share on other sites

Καζαντάκης όλα του!!

Παιδιά όταν τα διάβασα και ειδικά "Τον Καπετάν Μιχάλη" το "Αδερφοφάδες" και το "Ζορμπά" ήμουν εντελώς αλλού!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχθές αγόρασα την "Αυπνία" του Stephen King.

To ξεκίνησα εχθές το βράδυ και διάβασα καμμιά 40 σελίδες ετσι για να καταλάβω περι τίνος πρόκειται.

 

Εσείς το έχετε διαβάσει? Εχω ακούσει καλά σχόλια...

 

Ελπίζω να πήρες το αγγλικό βιβλίο και όχι το μεταφρασμένο στα ελληνικά καθώς χάνει απίστευτα η ατμόσφαιρά του. Μιας και είμαι πολύ άρρωστη SK fan και έχω όλα τα βιβλία του, έχω να σου πω πως το συγκεκριμένο του είναι πάρα πολύ καλό και κατάφερα να το διαβάσω μονορούφι μέσα σε 5 μέρες (το αγγλικό). Αν σου αρέσει ο συγκεκριμένος συγγραφέας, δοκίμασε και άλλα βιβλία του (αλλά και ταινίες)

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Επανακυκλοφορεί και εικονογραφημένο τώρα! :)

 

Πανάκριβο όμως...

The effort to understand the universe is one of the very few things that lifts human life a little above the level of farce, and gives it some of the grace of tragedy.

Steven Weinberg (1933 - )

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/32eppforum.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πήρες το αγγλικό βιβλίο και όχι το μεταφρασμένο στα ελληνικά καθώς χάνει απίστευτα η ατμόσφαιρά του. Μιας και είμαι πολύ άρρωστη SK fan και έχω όλα τα βιβλία του, έχω να σου πω πως το συγκεκριμένο του είναι πάρα πολύ καλό και κατάφερα να το διαβάσω μονορούφι μέσα σε 5 μέρες (το αγγλικό). Αν σου αρέσει ο συγκεκριμένος συγγραφέας, δοκίμασε και άλλα βιβλία του (αλλά και ταινίες)

Φανταστικό βιβλίο..διαβασε επίσης και όχι δες τους νυχτερίτες καθως η ταινία καλύπτει μόνο το 5% του βιβλίου..και επίσης διάβασε τον σακο με κόκκαλα..αριστουργηματικό!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό βιβλίο..διαβασε επίσης και όχι δες τους νυχτερίτες καθως η ταινία καλύπτει μόνο το 5% του βιβλίου..και επίσης διάβασε τον σακο με κόκκαλα..αριστουργηματικό!

 

Μιλάς σε εντελώς άρρωστη με τον Stephen King που έχει όλα του τα βιβλία (σε αγγλικά), όλες του τις ταινίες, το ειδικό συλλεκτικό CD με όλα του τα έργα και με συνεντεύξεις απο συνεργάτες (βιβλιογραφία, εξώφυλλα, αφιερώσεις κλπ κλπ) και μέλος των SKemers, εσύ λες να μην τα έχω διαβάσει? :) :D

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στην εκθεση βιβλιου που ανοιξε στο Πασαλιμανι.Αυτο που μου εκανε εντυπωση,εκτος απο την κλασικη εκτοξευση των τιμων σε σχεση με περυσι(για παραδειγμα,το ιδιο βιβλιο που κοστιζε 25 ευρω τωρα εκανε 33 :wacko: ) :mad: ,ηταν οι...προτιμησεις των επισκεπτων:τα περιπτερα με τη μεγαλυτερη κινηση ηταν αυτα με τα βιβλια του...Λιακοπουλου :lol: & λοιπων "προφητων",τα συνομωσιολογικα & ορισμενα κλασικα πλεον(πχ, ντα βιντσι,διαφορα ιστορικα μυθιστορηματα κλπ).Ειναι δυνατον ρε παιδια οι περισσοτεροι να ελκονται απο την καθε...παπαροπροφητεια(με το συμπαθειο για οσους τα πιστευουν,αλλα δεν κρατηθηκα :rolleyes: )του καθε γραφικου που εχει κανει επαγγελμα την εξαπατηση του κοσμακη & βγαζει ενα σωρο λεφτα απ'αυτο? :confused: :worry: Και μιλαμε κυριως για νεους,ηλικιας 20-40 ετων που αγοραζαν τετοια βιβλια... :alien:
Link to comment
Share on other sites

http://img155.echo.cx/img155/6461/960141043088888887lv.jpg

 

Απο οπισθόφυλλο:

 

"Ένα μυστήριο με ιστορία που υπερβαίνει τη χιλιετία. Ένας γρίφος που κέντρισε τα πιο λαμπρά πνεύματα που γνώρισε η ανθρωπότητα. Μια αρχαία φόρμουλα που χαρίζει τόσο μεγάλη δύναμη, ώστε έχει κυριεύσει την ψυχή όλων όσοι άκουσαν γι' αυτή.

Ένα μυθικό σκάκι λαξευμένο εξ ολοκλήρου σε ασήμι και χρυσό, στολισμένο με ρουμπίνια, ζαφείρια και σμαράγδια που προσφέρθηκε από οχτώ Μαυριτανούς στον αυτοκράτορα Καρλομάγνο: το θρυλικό Σκάκι του Μονγκλάν. Λέγεται ότι πήρε το όνομά του από τον άρχοντα της περιοχής του Μονγκλάν, στον οποίο δώρισε ο Καρλομάγνος το σκάκι. Εκείνος ανέθεσε τη φύλαξη του πολύτιμου θησαυρού στις μοναχές του Μονγκλάν. Η νεαρή ηρωίδα, ειδική στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, θα εμπλακεί στην αναζήτηση του σκακιού, συμμετέχοντας έτσι στο μεγαλύτερο κυνήγι θησαυρού όλων των εποχών.

Το Οχτώ είναι ένα εξαιρετικά άρτιο μυθιστόρημα, τόσο λεπτοδουλεμένο όσο και τα περίτεχνα διακοσμημένα κομμάτια του σκακιού, γεμάτο γρίφους, αντιθέσεις και περιπέτεια. Πρόκειται αναμφίβολα για ένα από τα πιο συναρπαστικά, ατμοσφαιρικά και πρωτότυπα μυθιστορήματα που γράφτηκαν τα τελευταία χρόνια."

 

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά είναι η επόμενη επιλογή μου!

Φιλικά,

*imela*

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...