Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίτλος: Τα Γνωστικά Ευαγγέλια

 

Συγγραφέας: Elaine Pagels

 

Εκδόσεις: Ενάλιος

 

Σελίδες: 272

 

 

 

Το οπισθόφυλλο του βιβλίου

Το 1945, ένας Αιγύπτιος χωρικός ξέθαψε μέσα από τη λήθη του χρόνου έναν ρολό παπύρους που αποδείχθηκε ότι ήταν τα ευαγγέλια των Γνωστικών, μιας πρωτοχριστιακής σέκτας που κυνηγήθηκε ανηλεώς από την επίσημη Εκκλησία.

 

Τα ευαγγέλια αυτά δίνουν μια εντελώς διαφορετική εικόνα του Ιησού Χριστού και των διδασκαλιών του απ αυτήν που γνωρίζουμε από την Καινή Διαθήκη.

 

"Το Κατά Μαριάμ", το "Κατά Θωμάν", το "Κατά Φίλιππον", το "Πίστις Σοφία", η "Υπόστασις των Αρχόντων", το "Ευαγγέλιον των Αιγυπτίων", και πληθώρα ακόμη γνωστικών ευαγγελίων απαντούν σε ερωτήματα όπως:

 

Πρέπει η Ανάσταση να ερμηνεύεται συμβολικά και όχι κατά γράμμα;

Ο Θεός πρέπει να γίνεται αντιληπτός μόνο ως άρρην, ή και ως θήλυ ταυτοχρόνως;

Ήταν το μαρτύριο μια αναγκαία μορφή πίστης;

Γιατί η ελληνική λέξη «αμαρτία» που σημαίνει κατά κυριολεξία «αποτυχία», κατέληξε να γίνει σημαία του χριστιανισμού;

Οι Γνωστικοί ήρθαν σε έντονη αντιπαράθεση με τους Ορθοδόξους, οι οποίοι βγήκαν νικητές από τη σύγκρουση αυτή, και επέβαλαν το δικό τους δόγμα πίστης, σβήνοντας μετά μανίας κάθε ίχνος της γνωστικής Σοφίας...

 

Τα "Γνωστικά Ευαγγέλια" είναι μια μνημειώδης μελέτη πάνω στις επί αιώνες θαμμένες ρίζες του γνήσιου χριστιανισμού, από μία λαμπρή επιστήμονα παγκοσμίου κύρους.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον καλο πρεπει να είναι. Θα σε ακούσω....

ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ!ΛΙΓΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ! :zzz:

 

ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΕΝΕΙΣ ΦΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ.ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ..
Link to comment
Share on other sites

Άντε παιδιά επιτέλους θα πάω να αγοράσω σήμερα το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα,το 4ο βιβλίο από την καταπληκτική επταλογία του Stephen King...

 

Το 3ο βιβλίο ήταν συγκλονιστικό.Έτσι περιμένω το 4ο να είναι ακόμα καλύτερο

:)

Link to comment
Share on other sites

Άντε παιδιά επιτέλους θα πάω να αγοράσω σήμερα το Ο Μάγος και η γυάλινη σφαίρα,το 4ο βιβλίο από την καταπληκτική επταλογία του Stephen King...

 

Το 3ο βιβλίο ήταν συγκλονιστικό.Έτσι περιμένω το 4ο να είναι ακόμα καλύτερο

:)

Πάντως για το 5ο θα περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι το Μάιο και για το 6ο το Σεπτέμβρη... :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

epeidh einai dyskolo na diabasw 23 selides post,exei protinei kanenas to kwdika nta vintsi?wraia biblio,synarpastiko!

1. Mπορούσες να κάνεις και search.

2. Αφού δεν έκανες, θα προτείνω για άλλη μια φορά το καλύτερο βιβλίο φανταστικής λογοτεχνίας που έχει βγει ποτέ, το Υφαντό της Φιόναβαρ, εκδόσεις Anubis.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το 5ο θα περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι το Μάιο και για το 6ο το Σεπτέμβρη... :(

 

Πω Πω!

 

Τι θα κάνω τόσους μήνες? :(

 

Αλλά από την άλλη το καλοκαίρι θα ξεζουμίσω τους Λύκους της Καλα και το Σεπτέμβρη που θα είμαι ακόμα χαλαρά στο σχολείο το 6ο!

 

Μήπως ξέρεις κανένα e-mail από τις εκδόσεις bell? :)

Link to comment
Share on other sites

17-28 Μαρτίου (λίγες μέρες ακόμα λοιπόν),το γνωστό ετήσιο παζάρι βιβλίου στην πλατεία Κλαυθμώνος,10.00-21.45 :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις τελείωσα το Glue του Irwing Welsh και μου άρεσε πάρα πολύ. Αναφέρεται σε μια παρέα παιδιών που μεγαλώνουν στο Εδιμβούργο και περιγράφει την ζωη τους απο τα 70's μεχρι σήμερα. Αναδυκνείει την βρετανική κουλτούρα και τρόπο σκέψης και ζωής , οποιος διαβασε/ειδε το Trainspotting και του άρεσε θα του αρέσει και αυτό. Όποιος έχει ζήσει στο Εδιμβούργο θα ενθουσιαστεί. To διάβασα στα Αγγλικα οπότε δεν ειμαι σίγουρος οτι εχει υπάρχει στα Ελληνικά ως τωρα παντως θα το βρείτε σε Παπασωτηρίου.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο παζάρι,ήταν πολύ ωραία...

Βιβλία που προτείνω:

1 Απίστευτες Διατομές (Στέφανου Μπίστυ)

2 Λόγια της πλώρης (Ανδρέας Καρκαβίτσας)

3 Διηγήματα 1 ( Γρηγόριος Ξενόπουλος - Από την διάπλαση των παίδων)

4 Ο Δεκαπενταετής Πλοίαρχος (Ιούλιος Βερν)

5 Ο Σπαθόγιαννος (Ανδρέας Καρκαβίτσας)

6 Ο Ζητιάνος (Ανδρέα Καρκαβίτσα)

(btw έχει πολλά βιβλία σχετικά με την ποιήση π.χ.Καρυωτάκης,Καβάφης)

Πάντως έχει πολύ ωραία βιβλία.Να μην το χάσετε.

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ όμορφο μυθιστόρημα που μόλις τελείωσα να διαβάζω είναι το :

Middlesex,ανάμεσα στα δυο φύλα

του Τζεφρυ Ευγενιδης απο τις εκδόσεις Libro και σε μετάφραση Άννας Παπασταύρου.

 

Το οπισθόφυλλο λητό... " ότι ξεχνούν οι άνθρωποι, τα κύτταρα το θυμούνται. Το σώμα, αυτός ο ελέφαντας.."

 

Θεματολογία αρκούντως γοητευτική... δεν πρέπει κανείς να βιαστεί να κρίνει... στη γραφή μου θύμισε Βενέζη... και στην πλοκή κάτι απο λιγάκι πιο ελαφρύ και ελληνικό Νταν Μπραουν... καταιγιστικός στις εικόνες και στα συναισθήματα που περιγράφει, δεν σε αφήνει παραπονεμένο.. μέχρι το τέλος σου δημιουργεί ερωτήματα πολύ σημαντικά που αφορούν κυρίως τους καιρούς μας.. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα (επιτέλους ένα βιβλίο που δεν αρλεκινίζει, που δεν μακρηγορεί και που μόνο ενδιαφέρει..)

 

Υγ. >Βραβείο Pullitzer 2003<

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει διαβάσει το βιβλίο της Thea Halo-Ούτε το όνομα μου

Iσως ειναι λιγο αργα,αλλα το συγκεκριμενο βιβλιο το διαβασα πριν απο 3 χρονια & μου εκανε πολυ καλη εντυπωση...βασιζεται σε αληθινη ιστορια & σε ορισμενα σημεια ειναι συγκλονιστικο...στο προτεινω ανεπιφυλακτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε για το "Κώδικας DaVinci"; Αρκετά καλό μυθιστόρημα. Σε καμία παρίπτωση δε θα πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά τα στοιχεία που δίνει. Πάντως τα παρουσιάζει πολύ αληθινά!
The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

Iσως ειναι λιγο αργα,αλλα το συγκεκριμενο βιβλιο το διαβασα πριν απο 3 χρονια & μου εκανε πολυ καλη εντυπωση...βασιζεται σε αληθινη ιστορια & σε ορισμενα σημεια ειναι συγκλονιστικο...στο προτεινω ανεπιφυλακτα... ;)

μήπως θυμάσε τι εκδόσεις είναι;

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα εν μια νυκτι (δλδ μεσα σε δυομιση ωρες) το βιβλιο της Μαρως Βαμβουνακη "Οι παλιες αγαπες πανε στον παραδεισο" και ανακαλυψα την σημειολογια της νοσταλγιας.. μεσα απο ενα πολυ ομορφο κειμενο... και μου αρεσε πολυ οταν ανακαλυπτα τα μελοποιημενα σημεια πεζου λογου..που εγιναν ενα τοσο ομορφο τραγουδι..

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο ενα πολυ ομορφο κειμενο... και μου αρεσε πολυ οταν ανακαλυπτα τα μελοποιημενα σημεια πεζου λογου..που εγιναν ενα τοσο ομορφο τραγουδι..

 

Όντως,είναι ενδιαφέρον να ανακαλύπτεις κάθε τόσο τα σημεία που χρησιμοποιήσαν οι Πυξ Λαξ για το τραγούδι τους,και πολύ όμορφο το βιβλίο.

Thanx,μου θύμισες να το ξαναδιαβάσω :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μήπως εχει διαβάσει κανείς τη "Μυστική Αθήνα"? Μου είπαν ότι είναι ωραίο και βασίζεται σε πραγματικά σημεία της Αθήνας. Τωρα για τον συγγραφέα και τις εκδόσεις δεν τα ξέρω αλλά θα τα βρω σύντομα...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πω Πω!

 

Τι θα κάνω τόσους μήνες? :(

 

Αλλά από την άλλη το καλοκαίρι θα ξεζουμίσω τους Λύκους της Καλα και το Σεπτέμβρη που θα είμαι ακόμα χαλαρά στο σχολείο το 6ο!

 

Μήπως ξέρεις κανένα e-mail από τις εκδόσεις bell? :)

Δυστυχώς δεν έχουν ή, κι αυτό που έχουν δεν το κοιτάνε... :(

3 mail έστειλα πριν αναγκαστώ να πάω από 'κει.

Και για να προτείνω και κάτι,

«Ανώνυμες ιστορίες», Γιώργος Παπαχρήστου, εκδόσεις Λιβάνη.

Μυθιστόρημα που περιγράφει τη ζωή μερικών Ελλήνων τα ταραγμένα χρόνια από το 1943 και μετά, τον εμφύλιο, τους διωγμούς, ακόμα και κομμάτι από την Μικρασιατική καταστροφή.

Μονορούφι μέσα σε 2 μέρες... :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη βδομάδα μόλις τελείωσα δύο βιβλία του Steven King τα οποία βρήκα πάρα πολύ ωραία και τρομαχτικά :) ...Το ένα ήταν το Salems Lot και το άλλο η Νυχτερινή Βάρδδια που μου άρεσε περισσότερο :rolleyes: ...Να ρωτήσω κάτι...Μήπως ξέρει κανείς αν το βιβλίο του Steven King ''The Body'' υπάρχει μεταφρασμένο στα ελληνικά; (έχει βγει και σε ταινία και λέγεται Stand by me).Έχω πάει σε όλα τα κοντινά μου βιβλιοπωλεία και σε μερικά στην Αθήνα αλλά δεν το βρήκα πουθενά :cry:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη βδομάδα μόλις τελείωσα δύο βιβλία του Steven King τα οποία βρήκα πάρα πολύ ωραία και τρομαχτικά :) ...Το ένα ήταν το Salems Lot και το άλλο η Νυχτερινή Βάρδδια που μου άρεσε περισσότερο :rolleyes: ...Να ρωτήσω κάτι...Μήπως ξέρει κανείς αν το βιβλίο του Steven King ''The Body'' υπάρχει μεταφρασμένο στα ελληνικά; (έχει βγει και σε ταινία και λέγεται Stand by me).Έχω πάει σε όλα τα κοντινά μου βιβλιοπωλεία και σε μερικά στην Αθήνα αλλά δεν το βρήκα πουθενά :cry:

 

διάβασε τα πρώτα 4 βιβλία του Μαύρου Πύργου από Στέφεν Κίνγκ και πραγματικά θα με θυμηθείς... :X

 

 

ίσως το καλύτερο έργο της καριέρας του :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μήπως εχει διαβάσει κανείς τη "Μυστική Αθήνα"? Μου είπαν ότι είναι ωραίο και βασίζεται σε πραγματικά σημεία της Αθήνας. Τωρα για τον συγγραφέα και τις εκδόσεις δεν τα ξέρω αλλά θα τα βρω σύντομα...

To exo diavasei kai einai pragmatika apistefto, to exei grapsei o Giannis Giannopoulos, tis ekdoseis den thimame... :O

Link to comment
Share on other sites

Τίτλος: Το όνομα του ρόδου

Συγγραφέας: Ουμπέρτο Έκο

 

Εκδότης: Ελληνικά Γράμματα

Το εκκρεμέςτου Φουκώ,ακόμα καλύτερο. Και"το νησί της προηγούμενης μέρς" καλό, αλλά σαν το "εκκρεμές"...

Link to comment
Share on other sites

To exo diavasei kai einai pragmatika apistefto, to exei grapsei o Giannis Giannopoulos, tis ekdoseis den thimame... :O

 

Καλημέρα σε όλους....

Παιδιά το βιβλίο είναι απίστευτο... Μου καρφώθηκε να το βρώ και τελικά το πήρα την Παρασκευή από τα περίπτερα στο Village στο Ρέντη στις 11 το βράδυ.

Εως και σήμερα εχω διαβάσει 100 σελιδες κι είναι απίστευτό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσουν οι αποκαλύψεις.....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/21960wood.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...