Jump to content

Vodafone service


giannhsmp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!μετά από επιλογή συσκευής έπειτα απο γενναιόδωρη επιδότηση συσκευής επέλεξα ενα NOKIA N78, το προμηθεύτηκα την περασμένη τρίτη οπου και το έβαλα σε φόρτιση να το ξεψαχνίσω την επομένη :) .Την τετάρτη έπειτα απο ελέγχους-δοκιμές ξεκίνησε να ΄΄ κολλάει ΄΄. τι απο εδώ τι απο εκεί δεν κατάφερα κάτι! το πάω στην vodafone για την εγγύησή αλλαγής συσκευής με μία ιδια του ίδιου τύπου. Μέχρι εδώ έχω την σιγουριά της vodafone που την μου έδωσε αυτή συσκευή. Η πρώτη έκπληξη δεν έχω το δικαίωμα αλλαγής συσκευής λόγο ότι έχω μιλήση 55 λεπτά σε 1 μέρα. Η δεύτερη έκπληξη το αφήνω εκεί και θα το πάρω όταν θα είναι έτοιμο, χρόνος άγνωστος με μικρότερη διάρκεια 10 εργάσιμες μέρες!!!(μου είπε εμπιστευτικά ο υπάλληλος μήνας και βλέπω !!!!!!) θα ήθελα την γνώμη σας-εμπειρία σας για αυτή την κατάσταση . Γιατί αν δεν μπορούν να υποστηρίζουν τις συσκευές τότε γιατί να πουλάνε ; Και αν η εταιρία τους δημιουργή προβλήματα γιατί συνεργάζονται ακόμα μαζί . Η wind δίνει εγγύηση επισκευής ο Gερμανός το ίδιο!!! Έχουν πέραση αρκετές μέρες μέχρι σήμερα χωρίς να έχω πίσω την συσκευή ,είχα και 3 μήνες δώρο δωρεαν χάρτες από nokia που έχει μειωθή χωρίς να τους έχω διαθέσιμους . Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάρ'το σε ένα Nokia Shop με την απόδειξη αγοράς και πες του το πρόβλημα.Σε περίπτωση που δεν σε βοηθήσουν πάρ'το με την απόδειξη αγοράς στο ''Γερμανό'' γιατί ο ''Γερμανός''επισκευάζει συσκευές απο όλα τα δίκτυα(Cosmote,Vodafone,Wind).:)
Link to comment
Share on other sites

Nokia Shop..Ανεξαρτητα δικτυου και καταστηματος αγορας του κινητου..Υπαρχει εγγυηση 1 χρονου απο την Nokia(μπορει και 2 δεν ειμαι σιγουρος)
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 55 λεπτά μούφα μου ακούγεται. Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο όρο. Άλλοι μιλάνε 3 ώρες τη μέρα στο κινητό. Αφού το πήγες την επόμενη μέρα είναι υποχρεωμένοι να το αλλάξουν.

 

2 χρόνια εγγύηση έχεις από νόκια.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . τελικά πήρα το τηλέφωνο μέσα στις μέρες που μου είχαν πει ! Ζήτησα να μου δώσουν τους όρους εγγύησης της NOKIA και έλεγε στους όρους 7 μέρες ή 30 λεπτά ομιλίας να στο αντικαταστήσουν . Ευτυχώς ήθελε μόνο αναβάθμιση το δικό μου!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα . τελικά πήρα το τηλέφωνο μέσα στις μέρες που μου είχαν πει ! Ζήτησα να μου δώσουν τους όρους εγγύησης της NOKIA και έλεγε στους όρους 7 μέρες ή 30 λεπτά ομιλίας να στο αντικαταστήσουν . Ευτυχώς ήθελε μόνο αναβάθμιση το δικό μου!

 

Mεσα στο κουτι του τηλεφωνου δεν ειχε τους ορους της εγγυησης?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ. Πήρα ένα Ν96 πήγα σπίτι και μου έκανε διάφορα. επανεκκινήσεις, δεν αποθήκευε στον σκληρό. Το πήγα πίσω στο κατάστημα μετά από 2 ώρες και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει άμεση αντικατάσταση και ότι πρέπει να πάει στο σέρβις της Nokia και ότι θα πάρει 2 εβδομάδες. Τους λέω: είστε τρελοί; Για 2 ωρών τηλέφωνο δεν γίνεται άμεση αντικατάσταση; μετά από άπειρα τηλέφωνα με Αθήνα, το μόνο που μου κάνανε είναι να μου υποσχεθούν ότι όταν η Νοκια τους ενημερώσει για την κατάσταση της συσκευής δεν θα περιμένουν για να επιστρέψει από την Nokia αλλά θα μου δώσουν άλλη από το κατάστημα.

 

Αυτη η πολιτικη της Vodafone στην Ελλαδα ειναι ανεπιτρεπτη, διοτι στο εξωτερικο η εταιρια κανει την αντικασταση αμεσως.

Ισως αν ολοι στελναμε e-mail στην μαμα εταιρια για την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με την Vodafone θα γινόταν κατι;:mad::mad::mad:

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ. Πήρα ένα Ν96 πήγα σπίτι και μου έκανε διάφορα. επανεκκινήσεις, δεν αποθήκευε στον σκληρό. Το πήγα πίσω στο κατάστημα μετά από 2 ώρες και μου είπαν ότι δεν μπορεί να γίνει άμεση αντικατάσταση και ότι πρέπει να πάει στο σέρβις της Nokia και ότι θα πάρει 2 εβδομάδες. Τους λέω: είστε τρελοί; Για 2 ωρών τηλέφωνο δεν γίνεται άμεση αντικατάσταση; μετά από άπειρα τηλέφωνα με Αθήνα, το μόνο που μου κάνανε είναι να μου υποσχεθούν ότι όταν η Νοκια τους ενημερώσει για την κατάσταση της συσκευής δεν θα περιμένουν για να επιστρέψει από την Nokia αλλά θα μου δώσουν άλλη από το κατάστημα.

 

Αυτη η πολιτικη της Vodafone στην Ελλαδα ειναι ανεπιτρεπτη, διοτι στο εξωτερικο η εταιρια κανει την αντικασταση αμεσως.

Ισως αν ολοι στελναμε e-mail στην μαμα εταιρια για την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα με την Vodafone θα γινόταν κατι;:mad::mad::mad:

 

Στειλε email στην Νοκια. Δεν ειναι πολιτικη της Vodafone αλλα της Nokia.

Πολιτικη της Vodafone θα ηταν αν επαιρνες Vodafone συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος .

Είμαι από το εξωτερικό και εκεί τα καταστήματα δεν ρίχνουν το φταίξιμο στις αντιπροσωπίες.

Όταν κάνεις μια αγορά από κατάστημα και το επιστρέφεις ως ελαττωματικό μεχρι και 14 μερες απο την ημερομηνία αγορας, δεν σε ρωτάνε καν γιατι το επιστρέφεις. Μέχρι και τα λεφτα σου πισω μπορεις να παρεις. Δεν λεω να κάνουν το ιδιο και εδω, αλλά να εχουν το kertecy να εξυπηρετούν τον πελατη οταν επιστρέφει κατι μετα απο 2 ώρες απο την αγορα.

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος .

Είμαι από το εξωτερικό και εκεί τα καταστήματα δεν ρίχνουν το φταίξιμο στις αντιπροσωπίες.

Όταν κάνεις μια αγορά από κατάστημα και το επιστρέφεις ως ελαττωματικό μεχρι και 14 μερες απο την ημερομηνία αγορας, δεν σε ρωτάνε καν γιατι το επιστρέφεις. Μέχρι και τα λεφτα σου πισω μπορεις να παρεις. Δεν λεω να κάνουν το ιδιο και εδω, αλλά να εχουν το kertecy να εξυπηρετούν τον πελατη οταν επιστρέφει κατι μετα απο 2 ώρες απο την αγορα.

 

Στην Ελλαδα, υπευθυνη για τη συσκευη ειναι η αντιπροσωπια της συσκευης.

Και η Νοκια (Alpha Copy) εχει συγκεκριμενουν ορους.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεκτικότητά και η απραξία μας ειναι ο κύριος λόγος που εταιρίες σαν την Vodafone και την Nokia κάνουν οτι θέλουν σε αυτή την χώρα (ψαροκώστενα). Ας τολμούσαν να τα κάνουν αυτα και αλλού. Θα τους κλείνανε.
Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Η ανεκτικότητά και η απραξία μας ειναι ο κύριος λόγος που εταιρίες σαν την Vodafone και την Nokia κάνουν οτι θέλουν σε αυτή την χώρα (ψαροκώστενα). Ας τολμούσαν να τα κάνουν αυτα και αλλού. Θα τους κλείνανε.

 

Τι θα πει οτι κανει οτι θελει η Vodafone?

 

Ο,τι παραπονο εχεις στην Alpha Copy.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεκτικότητά και η απραξία μας ειναι ο κύριος λόγος που εταιρίες σαν την Vodafone και την Nokia κάνουν οτι θέλουν σε αυτή την χώρα (ψαροκώστενα). Ας τολμούσαν να τα κάνουν αυτα και αλλού. Θα τους κλείνανε.

 

Για κοιτα τις οδηγιες για την εγγυηση τη λεει μεσα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ιδιο πραγμα λεμε.

 

Επειδη το αποφασισαν οι εταιριες ειμαστε στο ερμαιο τους.

Η πολιτικη τους δεν ειναι εφαμιλη της νομοθεσιας.

 

Τους υποστηρίζετε λες και είστε μέτοχοι των εταιριών

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ιδιο πραγμα λεμε.

 

Επειδη το αποφασισαν οι εταιριες ειμαστε στο ερμαιο τους.

Η πολιτικη τους δεν ειναι εφαμιλη της νομοθεσιας.

 

Τους υποστηρίζετε λες και είστε μέτοχοι των εταιριών

 

Η vodafone ειναι μεταπωλητης της συσκευης.

Ακολουθει τους ορους της κατασκευαστριας.

Δεν παραγει τηλεφωνα. Δικτυο εχει.

 

Το ολο θεμα ειναι τι της επιτρεπει η νοκια. Αν της πει κανε αμεσως αντικατασταση, θα στην εκανε αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να μην πουλάει συσκευές εφόσον δεν μπορεί να τις υποστηρίξει.

Γιατι στο τελος αυτο εχει σημασία υποστήριξη των προιοντων και εξυπηρετρηση πελατων...εγω δεν ειμαι πελατης την Nokia αλλα την Vodafone. Θα μπορούσα να παω στην Νοκια και στην καθε Νοκια να ξέρω με ποιους εχω να κανω

 

 

Και η Alpha Copy μεταπωλητής ειναι......με αυτην την λογική μπορεί να μου πει να το στείλω στην σουηδία για επισκευή

 

Και πιστεψέ με ...απαίτησα να μου γινει αμεση αντικατασταση και με γράψανε κανονικα

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Η vodafone ειναι μεταπωλητης της συσκευης.

Ακολουθει τους ορους της κατασκευαστριας.

Δεν παραγει τηλεφωνα. Δικτυο εχει.

 

Το ολο θεμα ειναι τι της επιτρεπει η νοκια. Αν της πει κανε αμεσως αντικατασταση, θα στην εκανε αμεσως.

 

έχει δίκιο ο TakeOverNet η vodafone και η κάθε vodafone αγοράζει τα κινητά όπως τα αγοράζουμε και εμείς. Εάν ένα κινητό είναι ελαττωματικό τότε η vodafone το στέλνει πίσω στην κατασκευάστρια εταιρεία και εκείνη αποφασίζει το τι θα γίνει. Πάντως καλό είναι για τεχνικά προβλήματα στην κατασκευάστρια εταιρεία!

 

@ontheset - Η Alpha Copy δεν είναι απλός μεταπωλητής. Είναι ο αντιπρόσωπος της ΝΟΚΙΑ στην Ελλάδα. Για όσο μείνει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όσον φορά το service της Vodafone κοιτάξτε την "εμπειρία" μου μέχρι και σήμερα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2621791#post2621791

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που να σας τα λεω.....

Μετά που εγραψα τα ποστ στο φορουμ αυτο εστειλα email στο ΙΝΚΑ, Κινητα Νεα( περιοδικό) και στην μαμά εταιρια VODAFONE αλλα και στην Vodafone εδώ για το τι έγινε. Χωρις να ξέρω ποιος μεσολαβησε, με πηραν τηλεφωνο απο το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα για ΑΝΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ συσκευής.

Με παρακάλεσαν επίσης να ακυρώσω την καταγγελία που έκανα και να ενημερωσω ολους οτι παρελαβα την συσκευή.......

 

Για να μην λενε μερικοι οτι δεν μπορει η Vodafone να κανει αντικατασταση.

 

Και ο διάολος φοβέρα θελει....

 

Γειά σας

Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δεν βρηκα καποιο σχετικο γενικο θεμα...Sorry αν υπαρχει.

 

Στις 23/8 πηγαμε στην Voda στο Themall το κινητο της κορης μου ενα 16αρι Iphone 3G που εχανε το δικτυο και οταν εκανε χειροκινητη αναζητηση αλλοτε το εβρισκε στα διαθεσιμα , αλλοτε οχι και αλλες φορες ενω το ειχε βρει συνεχιζε το ψαξιμο.

 

Σημερα πηρα τηλ στο service και μου ειπαν οτι χθες ελεγχτηκε και ειναι για αντικατασταση αλλα με κοστος 195 ευρω λογω σπασμενου εξαρτηματος !!!! Οντως το κινητο εχει σπασμενο λιγο το καλυμα κατω εκει που μπαινει ο φορτιστης αλλα φυσικα αυτο δεν εχει να κανει με την λειτουργια του. Απο το service αφου εκανα αιτημα να με καλεσει ο υπευθυνος (εντος 24 ωρων μου ειπαν) πηρα το τμημα εξυπηρετησης πελατων και αυτοι μου ειπαν οτι το συνδεουν με λογισμικο της apple και δεν εχουν δικαιωμα να το ανοιξουν...Επισης οτι το σπασμενο εξαρτημα δεν αφορα το καπακι !!!Αφου δεν ανοιξαν το κινητο πως ειδαν το σπασμενο εσωτερικα εξαρτημα ??????

 

Εχω σκοπο να το τραβηξω ακομα και να στειλω Αμερικη το κινητο ζητωντας βεβαια εγγραφη αναφορα απο το service που θα επισυναψω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το συνδέουν με ειδική εφαρμογή της Apple η οποία ελέγχει το hardware και τους εμφανίζει τα αποτελέσματα. Δηλαδή δεν το ανοίγουν αλλά μπορεί να γίνει έλεγχος. Βέβαια από εκεί και πέρα το να σπάσει εσψ=ωτερικό εξάρτημα που έχει να κάνει με τη κεραία της συσκευής είναι δύσκολο...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα το παλαιψω.....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω παντως θα το παλαιψω.....

 

Τελικά σε κάλεσαν?:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Ναι ..Με καλεσαν , μου ειπαν οτι βρηκαν ραγισμενο εξαρτημα και το εβγαλαν εκτος εγγυηησης!!!!

 

Τους ειπα οτι δεν επηρεαζουν την λειτουργια τα δυο ραγισματακια αλλα τιποτα...

 

Προτειναν 195 ευρω κοστος και αντικατασταση!!!

 

Εχω στειλει επιστολη διαμαρτυριας σε ΙΝΚΑ κλπ

 

Αλλαγη καλυματος σε Ελλαδα θα μου στοιχισει 100-120 ευρω και θα εχω ενα κινητο χωρις εγγυηση.Οποτε συμφερει με 195 να εχω ενα καινουργιο με εγγυηση ενα χρονο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αντιμετώπιση από VODAFON. Πόσα χρόνια εγγύηση έχει το τηλέφωνο? Έχω ένα LG KS20, 2 χρόνια, τιμολόγιο αγοράς (18.01.2008) με ελάχιστη χρήση για ένα τρίμηνο στην αρχή της αγοράς, μετά πακεταρίστηκε αφαιρέθηκε η μπαταρία και αποθηκεύτηκε. Πριν από ένα δίμηνο αποφάσισα να το ξαναχρησιμοποιήσω λόγο βλάβης μιας άλλης συσκευής. Το τηλέφωνο είχε προβλήματα πολλά, έκλινε μόνο του με γεμάτη μπαταρία και κόλλαγε. Το πήγα VODAFON (12.01.2010) και το έστειλε για επισκευή. Με πήραν τηλέφωνο από VODAFON και μου είπανε ότι το τηλέφωνο δεν έχει εγγύηση και ότι θέλει αλλαγή πλακέτας με κόστος 260,00 €.

Τους απάντησα ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση και μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν την ίδια μέρα μαζί μου για την διευθέτηση του θέματος. Στέλνω την ίδια μέρα email στην LG και την επόμενη 02.02.2010 μου απαντούν ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση. Σήμερα 08.02.2010 πήγα πάλη στην VODAFON και μου είπαν ότι το τεχνικό τμήμα περιμένει απάντηση από την LG για το πόσα χρόνια έχει εγγύηση το κινητό. Δεν δίνω σημασία στο τηλέφωνο γιατί έχω άλλο που με καλύπτει. Δεν μου αρέσει όμως η κοροϊδία και ο εμπαιγμός για το ότι η εγγύηση είναι όσο θέλει η εκάστοτε εταιρεία και όποτε θέλουμε την διακόπτουμε. Περίμενα διαφορετική αντιμετώπιση από μία εταιρεία που θέλει να είναι σοβαρή. Eυχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...