Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1 @damokles :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το προβλημα του 2G παρουσιαζεται στο iphone λετε η σε ολα τα κινητα γενικοτερα? Υπαρχουν συσκευες που δεν εχουν αυτο το προβλημα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του 2G παρουσιαζεται στο iphone λετε η σε ολα τα κινητα γενικοτερα? Υπαρχουν συσκευες που δεν εχουν αυτο το προβλημα?

 

Μερικά μηνύματα πιο πάνω:

 

 

 

Έχει κατ' αρχήν να κάνει με τις ικανότητες του κινητού. Τα Class A GPRS κινητά μπορούν να έχουν ταυτοχρόνως circuit switched (φωνή) και packet switched (GPRS) συνδέσεις με το δίκτυο, ενώ τα Class B πρέπει να αναστείλουν την μία για να έχουν την άλλη. Συνήθως η εισερχόμενη κλήση φωνής έρχεται από το ίδιο κανάλι σηματοδοσίας όπως και η κλήση δεδομένων οπότε σε περίπτωση εισερχόμενης κλήσης αναστέλλεται το GPRS - αυτό όμως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του παρόχου.

...

Περισσότερα στην wikipedia.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του 2G παρουσιαζεται στο iphone λετε η σε ολα τα κινητα γενικοτερα? Υπαρχουν συσκευες που δεν εχουν αυτο το προβλημα?

 

Ασφαλώς και υπάρχουν (δες τη διαφορά ανάμεσα στο Class B και το Class A στο post του damokles), αλλά επίσης όπως παρατήρησε και ο damokles έχει να κάνει και με τον τρόπο που έχει υλοποιηθεί το δίκτυο του παρόχου. Για παράδειγμα στην Ελλάδα το πρόβλημα αναφέρθηκε περισσότερες φορές με το δίκτυο της vodafone και λιγότερο με το δίκτυο της cosmote (τουλάχιστον σε ότι έχει γραφτεί που είναι όμως αποσπασματικό και δε συνιστά στατιστική).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα. Με κλειστό 3G δεν εναλλάσεται η συσκευή μεταξύ των διαθεσίμων δικτύων, και δεν υπάρχει περίπτωση σε κάποια περιοχή να υπάρχει σήμα μέσω 3G και όχι μέσω GSM.

 

Το περί λατινικών φυσικά ισχύει, αλλά χάνεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο λεξικό και την έξυπνη πληκτρολόγηση στα Ελληνικά του iPhone.

 

 

 

Ανοιχτό ή κλειστό, αν έχεις το EDGE ενεργοποιημένο θα σου συνδέεται όποτε θελήσει/χρειαστεί η συσκευή. Ο μόνος τρόπος να απενεργοποιήσεις εντελώς τη σύνδεση είναι σε jailbroken iPhone να περάσεις το BossSettings ή το SBSettings και να κλείσεις τον EDGE toggle (δουλεύει δοκιμασμένα). Αν τώρα έχεις σύνδεση WiFi και το iPhone μπορεί μέσω αυτής να συνδεθεί στο Internet, θα δώσει προτεραιότητα αυτομάτως εκεί και όχι στη σύνδεση δεδομένων της κινητής, όποια κι αν είναι αυτή.

 

 

Αυτό που λες δεν υφίσταται. Μόλις δοκίμασα από πέντε SIMάκια, τρία καρτοκινητής και για τις τρεις εταιρείες, και δύο συμβολαίου (Vodafone και Cosmote) και τόσο τα μηνύματα που μου έρχονται είναι σε Unicode (πεζά Ελληνικά), όσο και η χρέωση είναι ανάλογη. Το jailbreak δεν παίζει κανέναν ρόλο καθ' ότι δεν τροποποιεί κατά κανέναν τρόπο το πρόγραμμα της Apple για τα SMS.

 

Lionheart, pperikli και οι λοιποί, έχετε υπ' όψιν σας να ισχύει κάτι τέτοιο; ioteri τι εταιρεία, έκδοση OS και carrier bundle και έκδοση συσκευής χρησιμοποιείς; Και επιπλέον, είσαι σε συμβόλαιο ή όχι και αν ναι σε ποιο;

 

Έχω συμβόλαιο vodafone iPhone basic. Η έκδοση os είναι 3.1.2 (7D11). Φορέας vf GR 5.0. Μοντέλο MC131GR.

Δεν ξέρω αν έχω σπάνιο μοντέλο!!! :O Τα μηνύματα που στέλνω είναι όλα με μικρά γράμματα και οι άλλοι τα λαμβάνουν με κεφαλαία. Στέλνω συχνά στη γυναίκα μου, έστειλα χτες στον εαυτό μου και σήμερα σε φίλο με cosmote. Όλα παραδόθικαν με κεφαλαία. Ακόμα και εκεί που έγραψα σήγμα τελικό (ς) παραδόθικε με σήγμα κεφαλαίο (Σ). Γιατί σε κάποιους στέλνει μικρά, δεν ξέρω. Εγώ το έχω ελένξει, και έχω ελένξει και τον λογαριασμό μου. Ούτε ένα μήνυμα δεν χρεώθικε διπλό.

Δεν αποκλείεται το θέμα να έχει διορθωθεί από προτροπή της vodafone. Όλα τα κινητά της γράφουν με μικρά αλλά στέλνουν κεφαλαία

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι. Τώρα πήγα σε μαγαζί βόντα και είπαν ότι θα έρθει η συσκευή την τρίτη. Με unlimited me internet 45 κάνει 350 ευρώ ενώ από αν παραγγείλω είναι 298 ευρώ. Τι να κάνω, αν παραγγείλω από ίντερνετ θα μου έρθει ενεργοποιημένο ή θα τρέχω σε μαγαζιά για βοήθεια? Τι να κάνω? Επίσης όγκος δεδομένων 500 ΜΒ είναι καλό? Υπάρχει και απεριόριστο ίντερνετ με 55 ευρώ sto unlimited 55. Φθάνει το 500 ΜΒ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι. Τώρα πήγα σε μαγαζί βόντα και είπαν ότι θα έρθει η συσκευή την τρίτη. Με unlimited me internet 45 κάνει 350 ευρώ ενώ από αν παραγγείλω είναι 298 ευρώ. Τι να κάνω, αν παραγγείλω από ίντερνετ θα μου έρθει ενεργοποιημένο ή θα τρέχω σε μαγαζιά για βοήθεια? Τι να κάνω? Επίσης όγκος δεδομένων 500 ΜΒ είναι καλό? Υπάρχει και απεριόριστο ίντερνετ με 55 ευρώ sto unlimited 55. Φθάνει το 500 ΜΒ?

 

Αν είσαι γενικά εξοικειωμένος με τη χρήση κινητού σε σύνδεση με υπολογιστή και ακολουθήσεις τις οδηγίες του manual δεν θα έχεις πρόβλημα να το ενεργοποιήσεις και μόνος σου (προϋποθέτει την εγκατάσταση του iTunes στον υπολογιστή σου το οποίο θα κατεβάσεις από το site της Apple), οπότε αξίζει τον κόπο να γλυτώσεις τα χρήματα!

 

Τα 500 ΜΒ για λογική χρήση είναι υπεραρκετά. Ο μόνος τρόπος να μην φτάσουν είναι να κατεβάζεις περιεχόμενο διαρκώς (π.χ. video youtube) ή να κάνεις streaming ραδιοφώνου ή να έχεις mail με μεγάλα attachments (της τάξης κάποιων ΜΒ το καθένα) και όλα αυτά όχι όταν είσαι σε σύνδεση μέσω ασύρματου δικτύου αλλά μέσω 3G.

 

Αν για παράδειγμα στο σπίτι σου και στο χώρο εργασίας σου έχεις δυνατότητα πρόσβασης με wi-fi τότε η κύρια χρήση του πακέτου δεδομένων θα είναι όταν είσαι εκτός αυτών των χώρων και αν δεν κάνεις συστηματικά τα παραπάνω, δύσκολα θα ξεπερνάς τα 150-200 ΜΒ το μήνα ακόμη και με συνεχή χρήση (δηλαδή σερφάρισμα σε ιστοσελίδες, τσεκάρισμα mail, χρήση google maps, παιχνίδια, κλπ).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβάσω τις εφαρμογές από το site της Apple πρέπει να είμαι κάτοχος πιστωτικής κάρτας? Γιατί δεν έχω πιστωτική (και αν χρειάζεται γίνεται να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?)

 

Τελικά θα παραγγείλω στο μαγαζί γιατί η ιστοσελίδα της βόντα για παραγγελία και πληρωμή ζητάει βίζα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβάσω τις εφαρμογές από το site της Apple πρέπει να είμαι κάτοχος πιστωτικής κάρτας? Γιατί δεν έχω πιστωτική (και αν χρειάζεται γίνεται να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?)

 

Τελικά θα παραγγείλω στο μαγαζί γιατί η ιστοσελίδα της βόντα για παραγγελία και πληρωμή ζητάει βίζα :confused:

 

Μπορείς είτε να βγάλεις όπως προανέφερες προπληρωμένη κάρτα ή να κάνεις εγγραφή στο US Apple Store χωρίς κάρτα αλλά μόνο για τις δωρεάν εφαρμογές :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρομαι είναι ότι σε κατάσταση 2G όταν το τηλέφωνο προσπαθεί να κατεβάσει δεδομένα χρησιμοποιεί αναγκαστικά το ίδιο κανάλι το οποίο χρησιμοποιείται και για φωνή γιατί έτσι είναι η αρχιτεκτονική των δικτύων 2G. Εάν εκείνη τη στιγμή κάποιος καλέσει τον αριθμό σου έχει παρατηρηθεί να φαίνεται ότι το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου. Είναι πρόβλημα που έχει συζητηθεί εκτενέστατα εδώ στο forum αλλά και σε ξένα fora και κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί σε 2G δίκτυα το τηλέφωνο σε συνδυασμό με το πως είναι σεταρισμένο το δίκτυο 2G του παρόχου.

 

Έχει κατ' αρχήν να κάνει με τις ικανότητες του κινητού. Τα Class A GPRS κινητά μπορούν να έχουν ταυτοχρόνως circuit switched (φωνή) και packet switched (GPRS) συνδέσεις με το δίκτυο, ενώ τα Class B πρέπει να αναστείλουν την μία για να έχουν την άλλη. Συνήθως η εισερχόμενη κλήση φωνής έρχεται από το ίδιο κανάλι σηματοδοσίας όπως και η κλήση δεδομένων οπότε σε περίπτωση εισερχόμενης κλήσης αναστέλλεται το GPRS - αυτό όμως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του παρόχου.

 

Όντως, αν προσέξετε στο iPhone όταν είμαστε 2G και μιλούμε, η τελίτσα του GPRS εξαφανίζεται, ενώ στο 3G δεν συμβαίνει αυτό (εκεί η κατάσταση είναι διαφορετική, μπορείς να έχεις ταυτόχρονους radio access bearers φωνής και δεδομένων).

 

Περισσότερα στην wikipedia.

 

+1 κι εγώ για τον Δαμοκλή:)

@kkalog: Αυτό που λες ναι, όντως ισχύει - και ήταν και ένα από τα μεγάλα selling points στην καμπάνια της Apple για το 3G κυρίως (ότι μπορείς να είσαι οnline ενόσω μιλάς). Ο φίλος ρωτούσε αν θα τον επηρεάσει σε κάτι η απενεργοποίηση του 3G ως προς την ποιότητα των κλήσεων αυτών καθ' εαυτών. Όταν ξεκλειδώνεις τη συσκευή για να πάρεις ένα τηλέφωνο, ή όταν σε παίρνουν δεν έχεις ανοιχτή σύνδεση δεδομένων να παίζει (κατά πάσα πιθανότητα, εκτός αν κάνει το iPhone τα δικά του), οπότε κανένα πρόβλημα.

 

 

Έχω συμβόλαιο vodafone iPhone basic. Η έκδοση os είναι 3.1.2 (7D11). Φορέας vf GR 5.0. Μοντέλο MC131GR.

Δεν ξέρω αν έχω σπάνιο μοντέλο!!! :O Τα μηνύματα που στέλνω είναι όλα με μικρά γράμματα και οι άλλοι τα λαμβάνουν με κεφαλαία. Στέλνω συχνά στη γυναίκα μου, έστειλα χτες στον εαυτό μου και σήμερα σε φίλο με cosmote. Όλα παραδόθικαν με κεφαλαία. Ακόμα και εκεί που έγραψα σήγμα τελικό (ς) παραδόθικε με σήγμα κεφαλαίο (Σ). Γιατί σε κάποιους στέλνει μικρά, δεν ξέρω. Εγώ το έχω ελένξει, και έχω ελένξει και τον λογαριασμό μου. Ούτε ένα μήνυμα δεν χρεώθικε διπλό.

Δεν αποκλείεται το θέμα να έχει διορθωθεί από προτροπή της vodafone. Όλα τα κινητά της γράφουν με μικρά αλλά στέλνουν κεφαλαία

Δεν το γνωρίζω, και στην πρόσφατη δοκιμή μου δεν το διαπιστώνω, ούτε από SIMάκι, ούτε από συμβόλαιο Vf, σε 3G 3.1.2 (7D11) σπασμένο με blackra1n και προενεργοποιημένο μέσω iTunes, με τον τελευταίο Cosmote και Vodafone carrier (καλά, ο WiND είναι ανεπίσημος έτσι κι αλλιώς), μοντέλο MC132GR, baseband 05.11.07 και bootloader 359.3.2. Αν γίνεται όντως κάτι δεν είναι στη συσκευή.

 

Για να κατεβάσω τις εφαρμογές από το site της Apple πρέπει να είμαι κάτοχος πιστωτικής κάρτας? Γιατί δεν έχω πιστωτική (και αν χρειάζεται γίνεται να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?)

 

Τελικά θα παραγγείλω στο μαγαζί γιατί η ιστοσελίδα της βόντα για παραγγελία και πληρωμή ζητάει βίζα :confused:

 

Ναι, χρειάζεται πιστωτική για να ανοίξεις το λογαριασμό σου. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιλογή για Redeeming κάποιου κωδικού που έχεις στα χέρια σου προκειμένου να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς να δώσεις κάρτα. Για το Αμερικανικό iTS κυκλοφορούν διάφοροι κωδικοί, για το Ελληνικό μπορείς να ζητήσεις από έναν φίλο που έχει ήδη λογαριασμό με κάρτα να σου "δωρίσει" ένα τραγούδι ή ένα ποσό και με τον κωδικό που θα λάβεις να ανοίξεις νέο account. Και πάλι όμως, μέχρι να δώσεις κάρτα, θα μπορείς να κατεβάσεις μόνο δωρεάν εφαρμογές και αποκλειστικά αυτές.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Κανα καλο προπληρωμενο πακετο με μηνιαια διαρκεια για ιντερνετ υπαρχει ρε παιδια για καρτοκινητα?

 

Ειχα τωρα 100 δωρεαν mb τα οποια τα εφαγα σε 5 μερες, και με καλομαθαν.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κανα καλο προπληρωμενο πακετο με μηνιαια διαρκεια για ιντερνετ υπαρχει ρε παιδια για καρτοκινητα?

 

Ειχα τωρα 100 δωρεαν mb τα οποια τα εφαγα σε 5 μερες, και με καλομαθαν.

Εγώ τα είχα 12 μέρες, τα πήγα ρελαντί, καλόμαθα και έκανα συμβόλαιο στην Cosmote:P

 

Όχι, συμφέρουσα προσφορά αυτού του τύπου για καρτοκινητό δεν υπάρχει, όλες οι υπάρχουσες βαράνε στο κεφάλι.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Σε συμβολαια το καλυτερο πακετο ποιο ειναι? Η κοσμοτε για παραδειγμα τι προσφερει?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβολαια το καλυτερο πακετο ποιο ειναι? Η κοσμοτε για παραδειγμα τι προσφερει?

Εξαρτάται - τι θες;

 

Κάποια στιγμή θα γράψω ένα blog post για την εμπειρία μου στην αγορά του 3G μου και για τις ιδιαιτερότητες της Cosmote ως εταιρείας, αλλά γενικά πες τι θέλεις από το συμβόλαιό σου να σου πω αν υπάρχει κάτι που να σε βολεύει.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Από πο'υ κατεβάζουμε εφαρμογές, παιχνίδια κτλ?

Kατά κανόνα από το App Store - μέσα από το iTunes επιλέγεις από τη sidebar αριστερά iTunes Store και από εκεί App Store.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Έφαγε κάτι κολήματα σήμερα το iphone μου. Να βλέπω να έχει full σήμα (όχι 3G) και να μην μπορώ να καλέσω κανέναν και δίπλα μου να είναι ο ξάδελφός μου και να έχει full 3G και να μιλάει .Στο δικό μου μάλιστα έκανε και συνέχεια επανακίνηση. Τότε είπα άρε nokia που είσαι ; :) Αργότερα συνήλθε.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εε όχι ρε φιλαρακι, δηλαδή έλεος!! Αυτό που είπες ήταν ιεροσυλία

 

Για να πω την αλήθεια δεν μου πολυαρέσουν τα iphone. Μπορεί να είναι εύχρηστα σαν τηλέφωνα αλλά το σήμα που έχει η nokia το iphone δεν το έχει δει στον ύπνο του. Αυτό το λέω όχι γιατί είχα αυτό το πρόβλημα σήμερα αλλά γιατί στο σπίτι που μένω που το σήμα είναι πολύ οριακό έως καθόλου με nokia πιάνω και μιλάω με iphone ψάχνει να βρει σήμα . Anyway καλό τηλέφωνο πάντως αν εξαιρέσεις το σήμα. :happy:

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα το έχω στα χέρια μου το αιφονάααακιιιι ? :confused:

 

Τι εννοείς; :ninja:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα, μου είπαν θα έρθει την Τρίτη, ανυπομονώ

 

Τόσο γρήγορα;Από ποιο πάροχο; :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Περασα το Νavigon,ξερετε αν υπαρχει καποιου ειδους χρεωση οταν χρησιμοποιω το GPS?Χρησιμοποιει ιντερνετ?Νομιζω οτι διαβασα καπου οτι οση ωρα ειναι ενεργο το GPS χρεωνεσε σαν να μιλας στο τηλεφωνο,ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...