Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, είσαι καλυμμένος με τη συσκευή. Ομως γιατί να μην πάρεις μια αμερικάνικη sim, ή μία travel sim, για να πληρώνουν αυτοί που σε καλούν λιγότερα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, είσαι καλυμμένος με τη συσκευή. Ομως γιατί να μην πάρεις μια αμερικάνικη sim, ή μία travel sim, για να πληρώνουν αυτοί που σε καλούν λιγότερα;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου !!

 

Την κάρτα αυτή μπορώ να την αγοράσω π.χ από το αεροδρόμιο JFK;

 

Την travel sim από που μπορώ να την πάρω;

Link to comment
Share on other sites

...Έχεις ενημερωθεί για τις χρεώσεις, τις επιπλέον χρεώσεις, καθώς και τους φόρους που θα πληρώνεις με κάθε κλήση, είτε εισερχόμενη, είτε εξερχόμενη...? Κάνε και έναν έλεγχο απο το 1212 για λειτουργία του τηλεφωνητή... Μη βρεθείς προ εκπλήξεως...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι προτιμότερο να βάλω Αμερικανική κάρτα sim;

 

Θα κοιτάξω στο site της Cosmote πιστεύω να αναφέρεται στις χρεώσεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι προτιμότερο να βάλω Αμερικανική κάρτα sim;

 

Θα κοιτάξω στο site της Cosmote πιστεύω να αναφέρεται στις χρεώσεις αυτές.

 

σαφωσ κ ειναι προτιμοτερο να βαλεισ μια αμερικανικη σιμ. σε συμφερει πολυ περισσοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι προτιμότερο να βάλω Αμερικανική κάρτα sim;

 

Θα κοιτάξω στο site της Cosmote πιστεύω να αναφέρεται στις χρεώσεις αυτές.

 

Δεν με κατάλαβες. Άσε το site και πάρε τηλ στο 1212 να ελέγξουν τις υπηρεσίες σου και να σε ενημερώσουν για τις χρεώσεις. Το αν έχεις τηλεφωνητή ή όχι, δεν φαίνεται στο site.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα ένα μήνυμα χθες με το οποίο η cosmote ενημερώνει ότι προσφέρει μόνιμη περιαγωγή χωρίς μηνιαίο πάγιο.. εάν δεν επιθυμούμε απαντούμε με οχι στο 1256 εντός 3 ημερών.

 

Καλό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σιγα το πρωτοποριακο! ολες το κανουν!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

πότε επιτέλους θα ανακοινώσουν τις νέες μειωμένες χρεώσεις εντος Ε.Ε που υποχρεωτικά πρέπει να ισχύσουν απο 01/07/2009?? οι άλλες δυο το έχουν κάνει εδω και ένα μήνα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

 

Δεν μας λες αν έχεις συμβόλαιο ή καρτοκινητό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από pmpou1 Εμφάνιση Μηνύματος

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

Δεν μας λες αν έχεις συμβόλαιο ή καρτοκινητό...

Καρτοκινητο εχω φιλε μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

 

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια soeasy! καρτοκινητό κύπρου. θα στέλνεις μνμ στην ελλάδα με 0.02€!!! βέβαια η αγορά πακέτου είναι κοντά 20€ κ δε ξέρω αν για λίγες μέρες σε συμφέρει αυτο. για ομιλία δεν έχω ιδέα......... κ αν μάθεις πες μου κ μένα, με ενδιαφέρει το θέμα;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από pmpou1 Εμφάνιση Μηνύματος

Παιδια οπως ολα τα παιδια, ετσι και εγω στις 13 του μηνα ιουλιου φευγω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες με την παρεεα μου!!! Το θεμα ομως ειναι πως αφηνουμε πισω τους γωνεις και το αισθημα Γιαυτο εκτος απο τα εξοδα που εχουν Αυξηθει σε τρελο βαθμο(αεροπορικα,ξενοδωχειο)... Εχουμε και το θεμα του Roaming!!! Με λιγα λογια θα παω Κυπρο οπου ειναι στην Πρωτη ζωνη του roaming!!! Θα ηθελα να μαθω λοιπον ποια ειναι η ποιο φθηνη λυση για να μιλαω απο την Κυπρο με τους δικους μου στην Ελλαδα!!!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

>ΑΝΤΩΝΗΣ

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια soeasy! καρτοκινητό κύπρου. θα στέλνεις μνμ στην ελλάδα με 0.02€!!! βέβαια η αγορά πακέτου είναι κοντά 20€ κ δε ξέρω αν για λίγες μέρες σε συμφέρει αυτο. για ομιλία δεν έχω ιδέα......... κ αν μάθεις πες μου κ μένα, με ενδιαφέρει το θέμα

 

Καλη λυση φιλε μου αλλα εγω θα παω μονο για 7 μερες τα 20 ευρω ειναι σχετικα πολλα γιατι με 20 ευρω δεν μπορω να μιλησω αρκετα και με roaming?

Link to comment
Share on other sites

Καλη λυση φιλε μου αλλα εγω θα παω μονο για 7 μερες τα 20 ευρω ειναι σχετικα πολλα γιατι με 20 ευρω δεν μπορω να μιλησω αρκετα και με roaming?

 

Οι χρεώσεις περιαγωγής στην ΕΕ είναι 0,51 ευρώ το λεπτό για τις εξερχόμενες με ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτα και μετά ανά δευτερόλεπτο και 0,23 ευρώ το λεπτό για τις εισερχόμενες χωρίς ελάχιστη χρέωση. Τα μηνύματα 0,13 ευρώ.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, πακέτο κλπ στα καρτοκινητά της Κοσμοτε για να πληρώνεις λιγότερα.. Μια λύση θα ήταν να ζητάς να σε καλούν αυτοί καθώς οι χρέωση των εισερχόμενων είναι πολύ πιο μικρή από αυτή των εξερχόμενων.

Το σίγουρο είναι ότι εάν δε θέλεις να χαλάσεις μια περιουσία στο κινητό πρέπει να μειώσεις τη χρήση που κάνεις στην Ελλάδα όταν βρίσκεσαι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα!!! εγω θελω περιπου να μιλαω ενα 15 λεπτο την ημερα και να στελνω και 10 μηνυματα το πολυ... Τι προτεινεται???

 

Ααα.... και να ειδοποιησω πως θελω μονο σε εναν αριθμο να καλω!!!και ειμαι διαθετιμενος να παρω οτι ελληνικη καρτα μου προτεινεται:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα!!! εγω θελω περιπου να μιλαω ενα 15 λεπτο την ημερα και να στελνω και 10 μηνυματα το πολυ... Τι προτεινεται???

 

Ααα.... και να ειδοποιησω πως θελω μονο σε εναν αριθμο να καλω!!!και ειμαι διαθετιμενος να παρω οτι ελληνικη καρτα μου προτεινεται:p

Η καλύτερη λύση είναι είτε να βάλεις το Passport της Vodafone, είτε να αγοράσεις μια TravelSim.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα!!! εγω θελω περιπου να μιλαω ενα 15 λεπτο την ημερα και να στελνω και 10 μηνυματα το πολυ... Τι προτεινεται???

 

Ααα.... και να ειδοποιησω πως θελω μονο σε εναν αριθμο να καλω!!!και ειμαι διαθετιμενος να παρω οτι ελληνικη καρτα μου προτεινεται:p

 

Πάρε μια Vodafone CU εσύ και μια Vodafone CU στην Ελλάδα το άτομο που θες να επικοινωνείς. Ενεργοποίησε το πακέτο των 300 λεπτών την εβδομάδα με 3€ στο νούμερο που θα βρίσκεται Ελλάδα και ενεργοποίησε και το Vodafone Passport στο νούμερο που θα βρεθεί στην κύπρο. Θα σε καλεί το νούμερο από Ελλάδα και αν μιλάτε έως και μια συνεχόμενη ώρα δε θα χρεώνεσαι τίποτα. Αν φτάσεις τα 60 λεπτά συνεχόμενης επικοινωνίας/κλήσης τότε το κλείνεις και σε ξαναπαίρνει το νούμερο από Ελλάδα. Μιας και μηδένισαν το πάγιο κόστος περιαγωγής του Passport που ήταν 0,80€/κλήση (έως 60 λεπτά η κλήση), τότε εσύ δε θα χρεώνεσαι καθόλου και το τηλέφωνο στην Ελλάδα θα σου μιλαει με πακέτο παρέας, οπότε θα σας έρθει πάμφθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια Vodafone CU εσύ και μια Vodafone CU στην Ελλάδα το άτομο που θες να επικοινωνείς. Ενεργοποίησε το πακέτο των 300 λεπτών την εβδομάδα με 3€ στο νούμερο που θα βρίσκεται Ελλάδα και ενεργοποίησε και το Vodafone Passport στο νούμερο που θα βρεθεί στην κύπρο. Θα σε καλεί το νούμερο από Ελλάδα και αν μιλάτε έως και μια συνεχόμενη ώρα δε θα χρεώνεσαι τίποτα. Αν φτάσεις τα 60 λεπτά συνεχόμενης επικοινωνίας/κλήσης τότε το κλείνεις και σε ξαναπαίρνει το νούμερο από Ελλάδα. Μιας και μηδένισαν το πάγιο κόστος περιαγωγής του Passport που ήταν 0,80€/κλήση (έως 60 λεπτά η κλήση), τότε εσύ δε θα χρεώνεσαι καθόλου και το τηλέφωνο στην Ελλάδα θα σου μιλαει με πακέτο παρέας, οπότε θα σας έρθει πάμφθηνα...

 

Σε ευχαριστω xaxa1982 πολυ καλη λυση τελικα αυτη!!!

Νομιζω ομως πρεπει να πληρωνεις και ενα ποσο ανα κληση ξερεις ποσο ειναι αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω xaxa1982 πολυ καλη λυση τελικα αυτη!!!

Νομιζω ομως πρεπει να πληρωνεις και ενα ποσο ανα κληση ξερεις ποσο ειναι αυτο???

 

Μάλλον σε μπέρδεψα λέγοντάς σου τόσα πράγματα μαζεμένα και δεν πρόσεξες ότι απάντησα σ' αυτό που ρωτάς. Δεν πειράζει, θα το κάνω πιο ξεκάθαρο... :)

Στο Vodafone Passport υπάρχει μια χρέωση 0,80€/κλήση. Αλλά τρέχει μια προσφορά μέχρι τις 31 Αυγούστου, όπου μηδένισαν το ποσό αυτό. Δες και μόνος σου εδώ.

Επίσης θα πρέπει να προσέχεις να μην ξεπερνάς τα 60 λεπτά κλήσης κάθε φορά, γιατί το Passport λειτουργεί μόνο για τα πρώτα 60 λεπτά κάθε κλήσης. Αν δηλαδή τα ξεπεράσεις, απενεργοποιείται το Passport και χρεώνεσαι με εισερχόμενη κλήση περιαγωγής (ή αλλιώς χαράτσι περιαγωγής :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μπέρδεψα λέγοντάς σου τόσα πράγματα μαζεμένα και δεν πρόσεξες ότι απάντησα σ' αυτό που ρωτάς. Δεν πειράζει, θα το κάνω πιο ξεκάθαρο... :)

Στο Vodafone Passport υπάρχει μια χρέωση 0,80€/κλήση. Αλλά τρέχει μια προσφορά μέχρι τις 31 Αυγούστου, όπου μηδένισαν το ποσό αυτό. Δες και μόνος σου εδώ.

Επίσης θα πρέπει να προσέχεις να μην ξεπερνάς τα 60 λεπτά κλήσης κάθε φορά, γιατί το Passport λειτουργεί μόνο για τα πρώτα 60 λεπτά κάθε κλήσης. Αν δηλαδή τα ξεπεράσεις, απενεργοποιείται το Passport και χρεώνεσαι με εισερχόμενη κλήση περιαγωγής (ή αλλιώς χαράτσι περιαγωγής :lol: ).

 

Ευχαριστω φιλε μου καταλαβα!!! Μια τελευταια ερωτηση αν βαλω εγω το πακετο τον 300 λεπτων δεν μπορω να παρω σε vodafone κινητο με passport στην ελλαδα με τις ιδιες χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου καταλαβα!!! Μια τελευταια ερωτηση αν βαλω εγω το πακετο τον 300 λεπτων δεν μπορω να παρω σε vodafone κινητο με passport στην ελλαδα με τις ιδιες χρεωσεις?

 

Τα 300 λεπτά, δεν διατίθενται σε κατάσταση Roaming. Αν καλέσεις εσύ, θα καλέσεις με την χρέωση εξερχόμενης κλήσης από το εξωτερικό, δηλαδή θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου....

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 λεπτά, δεν διατίθενται σε κατάσταση Roaming. Αν καλέσεις εσύ, θα καλέσεις με την χρέωση εξερχόμενης κλήσης από το εξωτερικό, δηλαδή θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου....

 

Αρα φιλε μου μονο να με παιρνουν συμφερει...

Αν κανω αναπαντητη για να με καλεσουν πισω δεν χρεωνομαι ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...