Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν θα είναι καλό το skype, γιατί προϋποθέτει την ύπαρξη Internet, κάτι που βαράει στο κεφάλι κατά τη περιαγωγή... Κατά τ'άλλα, συμφωνώ. Δεν μπορείς να ξέρεις που βρίσκεται ο άλλος, άρα για ποιο λόγο να χρεωθείς διαφορετικά απο όταν είναι στην Ελλάδα; Το κινητό φυσικά που βρίσκεται στις ΗΠΑ, χρεώνεται τον κούκο αηδόνι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερω που βρισκεται ο αλλος, και ποτε βγαινει εξωτερικο, γιατι απλα μου το λεει (ε το επιβεβαιωνω και εγω μολις παρω το λογαρισμο του μηνα :rolleyes:) οντως το θεμα skype απαιτει internet που χρεωνεται υπερογκα! Η μονη λυση, τα ασυρματα που εχουν ξενοδοχεια και καφετεριες! :cry: Σας ευχαριστω για τη βοηθεια ομως! :)

 

Sent from my Samsung Galaxy tab using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα εννοειται αυτο. Αλλα υποθετικες συζητησεις θα ανοιξουμε? Φυσικα και μου το λεει οπως καθε λογικος ανθρωπος που εχει σχεσεις με καποιον αλλο. :wacko: Το θεμα μου δεν ηταν εκει, αλλα στο ποσο χρεωνεται το sms. Ευχαριστω παραυτα

 

Sent from my Samsung Galaxy tab using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα εννοειται αυτο. Αλλα υποθετικες συζητησεις θα ανοιξουμε? Φυσικα και μου το λεει οπως καθε λογικος ανθρωπος που εχει σχεσεις με καποιον αλλο. :wacko: Το θεμα μου δεν ηταν εκει, αλλα στο ποσο χρεωνεται το sms. Ευχαριστω παραυτα

 

Sent from my Samsung Galaxy tab using Tapatalk

 

Από τη στιγμή που στέλνεις σε ελληνικό νούμερο χρώνεσαι κανονικά, όπου και αν αυτό βρίσκεται. Εσύ και ο λογαριασμός σου δεν γνωρίζουν το που βρίσκεται αυτό το νούμερο (εξ'ού και το επιχείρημα των προλαλησάντων). Το ίδιο ισχύει και για τις κλήσεις.

 

Το διεθνές κόστος το επωμίζεται πάντα αυτός που βρίσκεται στο εξωτερικό και κάνει roaming. Όχι εσύ που είσαι κανονικά στη χώρα σου. Το διεθνές αυτό κόστος τόσο για τις εξερχόμενες κλήσεις που θα κάνει ο roamer όσο και για τις κλήσεις που θα δέχεται υπάρχει σε τιμοκατάλογο στο cosmote.gr. Το ίδιο και για τα εξερχόμενα sms. Για τα εισερχόμενα όμως δεν θα χρεώνεται. Έτσι ισχυει από πάντα, δεν έχω χρεωθεί ποτέ sms που έλαβα στο εξωτερικό ούτε και χρεώθηκε κάποιος που μου έστελνε από Ελλάδα παραπάνω. Για επιβεβαίωση πάρε και στην εξυπηρέτηση πελατών τα ίδια θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Πες στο φίλο σου/αγόρι σου, whatever, να κάνει και ένα λογαριασμό στο mycosmos και στο txtme για να σου στέλνει δωρεάν sms όταν βρίσκεται σε υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάω Ιταλία και θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το 3G.Μπορώ να κάνω roaming του 3G?Γιατί θα το χρειαστώ το 3G χάρτες κλπ.

edit:Τελικά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν για την ενεργοποίηση ενός προγράμματος με 10ευρώ/10 mb ελπίζω να μου φτάσουν!

Edited by aleka_gates
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάω Ιταλία και θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το 3G.Μπορώ να κάνω roaming του 3G?Γιατί θα το χρειαστώ το 3G χάρτες κλπ.

edit:Τελικά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν για την ενεργοποίηση ενός προγράμματος με 10ευρώ/10 mb ελπίζω να μου φτάσουν!

Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για την εν λόγω υπηρεσία;

Ίσως να μπορούσαμε να την ενεργοποιήσουμε κι εμείς εν Ελλάδι χωρίς να χρειαστεί να είμαστε σε Roaming... Εκτός κι αν αναφέρεται μόνο σε συμβόλαια:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για την εν λόγω υπηρεσία;

Ίσως να μπορούσαμε να την ενεργοποιήσουμε κι εμείς εν Ελλάδι χωρίς να χρειαστεί να είμαστε σε Roaming... Εκτός κι αν αναφέρεται μόνο σε συμβόλαια:worry:

 

Απ'ότι κατάλαβα αναφέρεται μόνο για συμβόλαια.Στέλνεις "10" στο 1256 και έχεις 10mb για 30 ημέρες και τη χρήση τους στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες των νέων προγραμμάτων απεριόριστα ( που παρέχουν όγκο δεδομένων δηλαδή ), υπάρχει και η υπηρεσία data traveller με πάγιο 5€ που παρέχει τη δυνατότητα χρήσης του δωρεάν όγκου σε χώρες της ευρωζώνης και μετά τη κατανάλωσή του η χρέωση είναι αυτή της περιαγωγής. Είναι συμβατό και με το data offer 10...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ειναι πιο συμφερον οταν θες να επικοινωνησεις με καποιον κατοχο cosmote που ειναι σε αλλη χωρα.

Να τον καλεσεις εσυ, ή να σε καλεσει αυτος;

Ποτε το κοστος ειναι μικροτερο?

Μιλω για μελη μιας οικογενειας, οποτε η χρεωση θα πεσει στην οικογενεια οπως και να χει, οποτε καλυτερα να ειναι η μικροτερη δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ειναι πιο συμφερον οταν θες να επικοινωνησεις με καποιον κατοχο cosmote που ειναι σε αλλη χωρα.

Να τον καλεσεις εσυ, ή να σε καλεσει αυτος;

Ποτε το κοστος ειναι μικροτερο?

Μιλω για μελη μιας οικογενειας, οποτε η χρεωση θα πεσει στην οικογενεια οπως και να χει, οποτε καλυτερα να ειναι η μικροτερη δυνατη.

 

Εφ'όσον πάει σε χώρα που λειτουργεί η υπηρεσία traveller, αν σκοπεύετε να μιλάτε πολλή ώρα και αν έχεις αρκετό χρόνο προς cosmote ή αν έχεις οικογενειακό πακέτο με χρόνο ομιλίας, συμφέρει να καλείς εσύ, να αφαιρείται ο χρόνος ομιλίας απο το διαθέσιμό σου προς cosmote και ο συνδρομητής που είναι στο εξωτερικό, να χρεώνεται 0,83€ ανά κλήση. Με αυτό το τρόπο, μπορείτε να μιλάτε έως και μια ώρα συνεχόμενα ανά κλήση. Μιλώντας πάντα για λειτουργία του κινητού σε χώρα της ευρωζώνης, και σε σύγκριση με τη χρέωση της απλής περιαγωγής, τα 0,83€ μεταφράζονται σε περίπου ενάμισυ λεπτό ομιλίας αν σας καλούσε απο το εξωτερικό ή σε 3-4 λεπτά αν τον καλούσατε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Προσπάθησα να αναζητήσω ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου, αλλά δεν βρήκα κάτι, οπότε συγγνώμη εάν επαναλαμβάνομαι.

 

Λοιπόν, ένα φιλαράκι μου σήμερα ταξίδεψε για την Ισπανία, αλλά δεν λειτουργεί σωστά το roaming. Δέχεται κανονικά κλήσεις και μηνύματα, αλλά δεν μπορεί ο ίδιος να καλέσει και να στείλει μηνύματα. Να σημειώσω ότι το κινητό του είναι what' s up. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε και πέρυσι στην Αυστρία και στη Γερμανία. Τώρα στην Ισπανία έχει προσπαθήσει ξανά και ξανά να συνδεθεί στις 3 εταιρείες που συνεργάζονται με την cosmote για πληρες roaming, αλλά τζίφος. Με την Telefonica και την Vodafone του βγάζει σφάλμα ότι η κάρτα σιμ, δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο, ενώ με την Orange Espana συνδέεται κανονικά, αλλά δεν μπορεί να κάνει κλήσεις (κυρίως αυτό είναι που τον απασχολεί και όχι τόσο τα μηνύματα), του πετάει μήνυμα ότι η κλήση είναι περιορισμένη και για ενεργοποίηση πρέπει να καλέσει σε ένα αριθμό που του δίνει, αλλά όταν καλεί εκεί κλείνει αυτόματα η γραμμή. Φυσικά έχει υπόλοιπο χρόνου ομιλίας στην κάρτα του και βάζει το πρόθεμα +30 ή 0030.

Από το πρωί παιδεύομαι με την cosmote να δούμε ποιο πρόβλημα υπάρχει και μου λένε να του πω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την cosmote και να πάει σε κάποιο κατάστημα των εταιρειών αυτών να το ελέγξουν και εγώ επιμένω ότι το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες χώρες. Και μιλάνε όλοι λες και είμαι ηλίθια και με ρωτάνε άμα έχει ανανεώσει το χρόνο ομιλίας του...Και για να δηλωθεί τεχνικό πρόβλημα πρέπει να κάνει ολόκληρη ιστορία.

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν και κανονικά πρέπει να πάρει ο ίδιος, ζήτα τους να ελέγξουν μήπως έχει καμία φραγή διεθνών κλήσεων. Επίσης ρώτα τους μεταξύ σοβαρού κι αστείου αν το κινητό καπνίζει camel. Ο φίλος σου, να δοκιμάσει με άλλη συσκευή. Αν όλα αυτά δεν πιάσουν, ζήτα τους να καταχωρισουν αίτημα στο τεχνικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ μια ερώτηση. προκειται να ταξιδέψω ιταλια. έχω cosmote απεριοριστα με 60 λεπτα χρονο κλησης σε αλλα δικτυα. Τι με συμφέρει να κάνω? έχω πλήρη άγνοια με το τι παιζει με τις χρεώσεις στο εξωτερικό. Συμφέρει να πάρω κάρτοκινητη από ιταλία? Συμφέρει να πάρω καποια καρτοκινητη απο Ελλάδα?
“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ μια ερώτηση. προκειται να ταξιδέψω ιταλια. έχω cosmote απεριοριστα με 60 λεπτα χρονο κλησης σε αλλα δικτυα. Τι με συμφέρει να κάνω? έχω πλήρη άγνοια με το τι παιζει με τις χρεώσεις στο εξωτερικό. Συμφέρει να πάρω κάρτοκινητη από ιταλία? Συμφέρει να πάρω καποια καρτοκινητη απο Ελλάδα?

 

Πόσο καιρό θα μείνεις; Σκοπεύεις να μιλας πολύ; Με Ελλάδα; Αν δεν απαντηθούν τα ερωτηματα αυτά δυσκολα μπορει να σου προτεινει κανείς κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πόσο καιρό θα μείνεις; Σκοπεύεις να μιλας πολύ; Με Ελλάδα; Αν δεν απαντηθούν τα ερωτηματα αυτά δυσκολα μπορει να σου προτεινει κανείς κάτι

 

Θα μείνω περίπου ένα μήνα. Με ελλάδα θα μιλάω κανα τεταρτο την ημέρα, θέλω όμως να μιλάω με αλλά ιταλικά νούμερα και με νούμερα ελληνικά τα οποία όμως θα βρίσκονται στην ιταλια.

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει να κάνει με χρεώσεις που θα έχεις ή που μπορεί να αποφύγεις, καλό θα είναι να πάρεις την υπεύθυνη απάντηση της εξυπηρέτησης πελατών. Τουλάχιστον απο εκεί μπορούν να αναλάβουν κάποια ευθύνη στη περίπτωση που σου πουν κάτι λανθασμένο.
Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω περίπου ένα μήνα. Με ελλάδα θα μιλάω κανα τεταρτο την ημέρα, θέλω όμως να μιλάω με αλλά ιταλικά νούμερα και με νούμερα ελληνικά τα οποία όμως θα βρίσκονται στην ιταλια.

 

Θα πρότεινα να κρατήσεις το Ελληνικό νούμερο και να πάρεις και ένα Ιταλικό καρτοκινητό για να καλύψεις τις ανάγκες σου. Με Ιταλικά νούμερα θα μιλάς σίγουρα φτηνότερα έτσι, ενδεχόμενα και με Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχω και εγώ μια ερώτηση. προκειται να ταξιδέψω ιταλια. έχω cosmote απεριοριστα με 60 λεπτα χρονο κλησης σε αλλα δικτυα. Τι με συμφέρει να κάνω? έχω πλήρη άγνοια με το τι παιζει με τις χρεώσεις στο εξωτερικό. Συμφέρει να πάρω κάρτοκινητη από ιταλία? Συμφέρει να πάρω καποια καρτοκινητη απο Ελλάδα?

 

Αν ειναι να κατσεις για ενα μηνα πηγαινε σε ενα καταστημα και ζητα να σου ενεργοποιησουν τις υπηρεσιες Περιαγωγη και Cosmote Traveller ειναι και οι 2 δωρεαν, επισης θα σου προτεινα για αυτο το μηνα να αλλαξεις το προγραμμα σου και να πας σε καποιο που θα εχεις χρονο προς 3ους καθως τα λεπτα που εχεις για cosmote δεν θα ισχυουν εκει. Βαλε λοιπον τα 120 η τα 150 λεπτα προς ολους.

Καθε φορα που θα καλεις θα χρεωνεσαι περιπου στα 0.80€ και μετα θα χρησιμοποιηται ο χρονος που εχεις απο το προγραμμα σου (επαναλαμβανω ο χρονος προς 3ους οχι για cosmote) μπορεις να μιλησεις εως και 60λεπτα.

Το καλυτερο θα ηταν να σε καλουν γιατι ισχυει το ιδιο με την διαφορα οτι το μονο που θα χρεωθεις θα ειναι ~0,80€ στο λογαριασμο σου κ θα μπορουν να σου μιλανε παλι 60λεπτα ανα κληση.

Οποτε αν εχεις καποιον εδω που σε καλει κ εχει χρονο προς cosmote στην ουσια η μονη χρεωση θα ειναι τα 0.80€

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φεύγω εξωτερικό Δευτέρα,εάν θέλω να επικοινωνώ με Ελλάδα τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Έχω cosmote what's up.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φεύγω εξωτερικό Δευτέρα,εάν θέλω να επικοινωνώ με Ελλάδα τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Έχω cosmote what's up.

Να μη μείνεις από μονάδες. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για 1 εβδομάδα θα λείπω.Πόσα € να βάλω περίπου για να μπορώ να μιλάω 2-3 λεπτά max την ημέρα;

Εάν με καλούνε χρεώνομαι και εγώ και αυτός που καλεί;

Εάν με καλούνε από skype χρεώνεται μόνο αυτός που με καλεί;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...