Jump to content

BlackBerry Tricks & Tips


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

<<Αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει βάλει νέο blackberry στη γραμμή που ήταν το παλιό, τότε αυτόματα έχει αποδεσμευθεί το παλιό. >>

 

Καλημερα

 

Αποδεσμευεται αυτοματα το παλαιο, αλλα μονο για να χρησιμοποιηθει απο τον ιδιο provider. Αν θελησεις να παρεις την παλαια ασυσκευη και να συνδεσεις bb σε αλλο provider πρεπει να κανεις αιτημα αποδεσμευσης στο προηγουμενο provider

 

Καλημέρα! Δεν παίρνω και όρκο, αλλά το έχω κάνει ήδη δύο φορές και τη μία από πάροχο εξωτερικού χωρίς κανείς να αποδεσμεύσει τίποτα. Ίσως το έχουν αυτοματοποιήσει πλέον; Δεν ξέρω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΚΑλησπερα εχω ενα bb 9700(μαλλον γαι το μοντελο θα σας πω στα επομενα post)

που ειναι κλειδωμενο με κωδικο γαι να μπει στο μενου

Πωσ μπορω να τον βγαλω?

Διαβασα αυτο:

Πώς κάνω αναβάθμιση?

Βρίσκω την τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί για το μοντέλο μου, στα διάφορα site (bbforums). Προσέχω αν είναι multilanguage (έχει ελληνικά) ή οτιδήποτε άλλο (απουσιάζουν τα ελληνικά). Κατεβάζω το αρχείο και το ¨τρέχω¨ στον υπολογιστή. Στην συνέχεια πάω local disk-program files-common files-research in motion-app loader. Διαγράφω το αρχείο Vendor.xml (περιέχει τις ρυθμίσεις του παρόχου). Συνδέω το κινητό στον υπολογιστή και "τρέχω" το loader.exe. Η διαδικασία διαρκεί περίπου 20 λεπτά ανάλογα με το πόσο καιρό έχω να περάσω κάποιο Firmware.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κρατάω από πριν backup, κάνω τη διαδικασία ως administrator και δεν έχω το κινητό σε usb hub.

 

Αλλα δεν καταλαβεινω πιο αρχειο κατεβαζω και απο που το κατεβαζω

Που βρισκετε το αρχειο Vendor.xml?Στο pc η στο bb?

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με bb και δεν ξερω τπτ:blink:!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα εχω ενα bb 9700(μαλλον γαι το μοντελο θα σας πω στα επομενα post)

που ειναι κλειδωμενο με κωδικο γαι να μπει στο μενου

Πωσ μπορω να τον βγαλω?

Διαβασα αυτο:

 

 

Αλλα δεν καταλαβεινω πιο αρχειο κατεβαζω και απο που το κατεβαζω

Που βρισκετε το αρχειο Vendor.xml?Στο pc η στο bb?

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με bb και δεν ξερω τπτ:blink:!

 

 

Χμμμ IT POLICY μου μυρίζει.... Μπες στο link http://www.blackberry.com/btsc/documentLink.do?externalID=KB14202

Δεν ξεκλειδώνει αλλιώς αν είναι αυτό, ακόμη και αναβάθμιση να κάνεις..

 

Να προτιμήσεις την Method 3

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ IT POLICY μου μυρίζει.... Μπες στο link http://www.blackberry.com/btsc/documentLink.do?externalID=KB14202

Δεν ξεκλειδώνει αλλιώς αν είναι αυτό, ακόμη και αναβάθμιση να κάνεις..

 

Να προτιμήσεις την Method 3

 

1.Τo μοντελο που γραφει κατω απο την μπαταρια ειναι bb 8520 και ειναι απο εξωτερικο.

 

2.Τι ειναι IT POLICY?

 

3.Οταν παταω check for update στο site του bb μου βγαζει Sorry! Nothing could be found here.

 

4.Δηλαδι δεν υπαρχει ουτε τροπος να διγραψω το firmware του bb και να το ξαναπερασω?

 

5.Βρηκα σε torrent αυτο κανει τπτ?

8520M_PBr5.0.0_rel661_PL5.2.0.31_A5.0.0.411-1.exe

Edited by arbaden
Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολικά συγνώμη εάν υπάρχει ήδη. Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει :wacko:

Λοιπόν θα γράψω έναν οδηγό για το πως μπορούμε να φτιάξουμε JAD αρχεία από ALX ώστε να μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση απευθείας από την συσκευή μας.

Εμένα με βολεύει γιατί 1ον δεν χρειάζετε να ξανάκανουμε download και επίσης τα έχω πάντα στην κάρτα μνήμης και μπορώ να κάνω εγκατάσταση/απεγκατάσταση όποτε θέλω :)

Ας αρχίσουμε και όποιος έχει απορίες ας τις παραθέσει...

Θα χρειαστούμε το πρόγραμμα BBSAK 1.7

 

01. Κάνουμε download στο PC μας το πρόγραμμα που θέλουμε να εγκαταστήσουμε. Εάν είναι σε zip, το κάνουμε unzip σε φάκελο που θα χρησιμοποιήσουμε

02. Λογικά θα υπάρχει ένα αρχείο .alx και κάποια αρχεία .cod (σε περίπτωση που υπάρχει ΜΟΝΟ ένα αρχείο cod πάμε στο βήμα 3, αλλιώς πάμε στο 4)

03. Ανοίγουμε το .cod αρχείο με το winrar ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα και αν δούμε ότι περιέχει .cod αρχεία, τα κάνουμε unzip στον προαναφερθέντα φάκελο

04. Παίρνουμε όλα τα .cod αρχεία και τα βάζουμε ΜΟΝΑ τους σε ένα καινούριο φάκελο.

05. Ανοίγουμε το πρόγραμμα BBSAK (χωρίς να έχουμε συνδεδεμένη την συσκευή). Αν ζητήσει κωδικό κατά την έναρξη πατάμε οκ

06. Πάμε στην καρτέλα "Modify CODs" και επιλέγουμε "JAD maker"

07. Στο πλαϊνό παράθυρο που ανοίγει πάμε "Add COD File(s)" και επιλέγουμε ΟΛΑ τα .cod αρχεία που βάλαμε στον τελευταίο φάκελο

08. Ανοίγουμε με wordpad ή notepad το .alx αρχείο από τον πρώτο φάκελο και κάνουμε copy/paste τα στοιχεία που ζητάει κάτω από το κουμπί "Add COD File(s)" (App Name, Version, Description, Vendor) Προσοχή να είναι σωστά

09. Επιλέγουμε "Save To" και επιλέγουμε τον τελευταίο φάκελο που περιέχει τα .cod αρχεία

10. Πατάμε το "Create JAD" και είμαστε έτοιμοι.

 

Μπορούμε πλέον να κάνουμε copy τον τελευταίο φάκελο στην κάρτα μνήμη της συσκευής μας.

Οδηγός για το πως κάνουμε εγκατάσταση μέσα από την συσκευή μας εδώ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα λινκ (αν υπάρχει) με οδηγίες για το BBSAK?
iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα λινκ (αν υπάρχει) με οδηγίες για το BBSAK?

 

http://rimgeeks.com/viewtopic.php?f=62&t=18

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θες να κάνεις με το BBSAK; Ίσως είναι πιο εύκολο να σου πούμε απλά πώς γίνεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γραφω για αυτο το προβλημα που ειχα ,το οποιο μπορει να απασχολησει κ αλλους , και για το οποιο βρηκα λυση υστερα απο πολυ ψαξιμο...

Λοιπον εχω βαλει να κωδικο για να ξεκλειδωνει η συσκευη οταν κλειδωνω το πληκτρολογιο. Μου ετυχε λοιπον τις προηγουμενες μερες να εχω τη συσκευη στη τσεπη μου και να πατηθουν τα πληκτρα αρκετες φορες με συνεπεια να πατηθει 3 φορες λαθος ο κωδικος. Συνολο ειχα 5 προσπαθειες. Απο εκει και υστερα μου εβγαζε ενα μηνυμα , να πατησω blackberry και μετα μου ζητουσε τον κωδικο , τον οποιο πλεον δεν τον εμφανιζε κρυπτογραφημενο με αστερακια ως συνηθως , αλλα εβλεπες κανονικα τι εγραφες. Μετα απο καμποσες προσπαθειες οι οποιες ηταν αποτυχημενες , παρ'οτι εβαζα τον κανονικο μου κωδικο και δεν τον δεχοταν , φτανω στην τελικη. Το μηνυμα ιδιο. Πρωτα blackberry και μετα με προειδοποιουσε οτι ηταν η τελευταια μου προσπαθεια και σε περιπτωση λαθους θα σβηνονταν ολα τα δεδομενα. Τη λυση τη βρηκα απο ενα αλλο foroum του εξωτερικου. Συνδεουμε με τα καλωδια τη συσκευη με τον υπολογιστη και μεσω του προγραμματος Desktop Manager εισαγουμε τον κωδικο μας απο το πληκτρολογιο του υπολογιστη. Με μια διαφορα ομως. (Δινω παραδειγμα για να γινω πιο κατανοητος.)

Εστω ο κωδικος μου 1234. Στο πληκτρολογιο του υπολογιστη παταω wers. Δηλαδη τους χαρακτηρες που αντιστοιχουν στους αριθμους.

Ελπιζω να βοηθησει κοσμο αν τυχον το χρειαστει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο παραπάνω την αντιστοιχία που λες; Πώς το 1 αντιστοιχεί στο w ? To μόνο που φαντάστηκα είναι να έχεις λάπτοπ που να έχουν βάλει το numpad στα w,e,r,s,d,f,x,c,v.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδάκι δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω.

εχω εδώ και κάποιες μέρες BES με Storm αλλά δεν έχω πολυκαταλάβει πως λετουργεί το όλο θέμα...

Συγκεκριμένα δεν έχω καταλαβει τι συγχρονίζεται και πότε.

Σβήνω mail απο το outlook, στο στορμ εξακολουθώ να βλέπω κάποια απο αυτά (μπορεί και όλα δεν ξέρω), διαβάζω κάποια emails απο το outlook και στο bb παραμένουν αδιάβαστα.

 

Τα ίδια και στο hotmail, δεν καταλαβαίνω που είναι τι.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι πήγα ο ανόητος και έκανα απο το στορμ mark all as read (mark prior opened) σε καμια 200αρια mail που ήθελα όμως να είναι αδιάβαστα για να θυμαμαι τις εκκρεμότητες μου.

 

Το ερώτημα είναι, αυτό θα συγχρονίστηκε και το outlook μου?

Edited by tasulm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!!

 

Νέος με blacκberry Bold 9000, πως γίνεται να μαρκάρουμε πολλά αρχεία τραγούδια κ.τ.λ.

για να τα μεταφέρουμε σε ένα οποιοδήποτε φάκελο; Έτσι ένα - ένα είναι κουραστικό.

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Νέος με blacκberry Bold 9000, πως γίνεται να μαρκάρουμε πολλά αρχεία τραγούδια κ.τ.λ.

για να τα μεταφέρουμε σε ένα οποιοδήποτε φάκελο; Έτσι ένα - ένα είναι κουραστικό.

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

1. Μπορείς να το κάνεις από το PC που το βλέπεις σαν δίσκο (mass storage mode) ή με το media manager

 

2. Εκτός και αν θες application που κάνει αυτό ακριβώς που ζητάς... http://terramobility.com/

 

3. Έπαιξα λίγο με το filescout εδώ δωρεάν και είδα ότι μπορείς να το κάνεις άνετα

επιλέγοντας με το shift τα αρχεία που θέλεις>bbmenu>Put <selection> on vCliboard>πηγαίνεις εκεί που θέλεις να τα μεταφέρεις>bbmenu>move<selection> on ...

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε περιβάλλον Linux και γενικότερα Open Source εφαρμογών δεν έχουμε τη δυνατότητα του Microsoft Outlook. Ευτυχώς η RIM στις τελευταίες εκδόσεις του BIS προσφέρει τη δυνατότητα για συγχρονισμό με Google Calendar και Google Contacts και με αυτόν τον τρόπο ξεπερνιέται ένα πρόβλημα.

 

Αλλά οι περισσότεροι που δοκίμασαν αρχικά τη λύση αυτή διαμαρτύρονται για διπλοεγγραφές στις επαφές. Πριν προχωρήσω σε αναλυτικές οδηγίες θα αποκαλύψω τα 2 μυστικά:

 

1) Αφαιρέστε από κάθε επαφή σας στο BlackBerry οτιδήποτε υπάρχει στο πεδίο "Τίτλος". Προτιμήστε αντί γι'αυτό το πεδίο "Τίτλος Εργασίας".

 

2) Απεγκαταστήστε απ'το BlackBerry την εφαρμογή Google Sync.

 

Και τώρα οι οδηγίες αναλυτικά:

 

1) Φτιάξτε - αν δεν έχετε ήδη ένα λογαριασμό gmail π.χ. bb@gmail.com.

 

2) Εισάγετε το νέο λογαριασμό στους ήδη υπάρχοντες στα email που βλέπει το BIS για το BlackBerry σας.

 

3) Στο BlackBerry πηγαίνετε Επιλογές/Επιλογές για προχωρημένους/Προεπιλεγμένες υπηρεσίες και διαλέξτε το λογαριασμό gmail σαν Ημερολόγιο (CICAL) και σαν Λίστα επαφών (SYNC).

 

4) Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις email και για το λογαριασμό gmail στο κάτω μέρος υπάρχουν τα κουτάκια που αν τα επιλέξετε θα συγχρωνίζει τις Επαφές και το Ημερολόγιο με το Google (φυσικά πρέπει να δώσετε όνομα και κωδικό του λογαριασμού Google που έχετε).

 

Το πρώτο βήμα έγινε. Ο λογαριασμός Google συγχρωνίζεται - δυστυχώς - αμφίδρομα με το BlackBerry, και λέω δυστυχώς γιατί δεν υπάρχει αντιστοιχία 100% των πεδίων του BlackBerry με αυτά της Google (το BB είναι πιο καλό εδώ) και θα συνιστούσα όσες αλλαγές κάνετε στις Επαφές να τις κάνετε με το κινητό και όχι πάνω στο Google Contacts. Θα πρέπει να τονίσω ότι ο συγχρονισμός γίνεται μόνο με το ημερολόγιο που αντιστοιχεί στο email του gmail και όχι στα άλλα που πιθανώς να έχετε ενεργοποιημένα στο BIS.

 

Στη συνέχεια πρέπει να συγχρονίσουμε το Thunderbird/Lightning με το λογαριασμό Google.

 

1) Εγκαταστήστε τα extensions Lightning, Lightning Button και Zindus στο Thunderbird.

 

2) Δημιουργούμε ένα νέο Calendar (on the Network) τύπου CalDAV (όχι τύπου Google Calendar), και στο πεδίο Location βάζουμε:

https://www.google.com/calendar/dav/bb@gmail.com/events όπου bb@gmail.com βάζουμε το λογαριαμσό μας στο gmail.

 

3) Τέλος δίνουμε όνομα, χρώμα και ένα email λογαριασμό μας (όποιον θέλουμε απ'αυτούς που είναι εγκατεστημένοι στο thunderbird).

Το Calendar είναι έτοιμο.

 

Για τις επαφές θα χρειαστεί να ρυθμίσουμε το Zindus.

 

1) Προσθέτουμε το gmail μας και τον κωδικό. Στο Sync With πεδίο βάζουμε Google (όχι Zimbra).

 

2) Ρυθμίζουμε και τις υπόλοιπες παραμέτρους όπως μας αρέσει και τελειώσαμε.

 

Σημαντικό και εδώ είναι να έχουμε τις Επαφές του Thunderbird μόνο για ανάγνωση και να κάνουμε τις αλλαγές μόνο απ'το BlackBerry για να αποφύγουμε τυχόν προβλήματα. Οι επαφές συγχρονίζονται με το Google μόνο μέσω Zindus, ενώ το ημερολόγιο συγχρονίζεται αυτόματα. Μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα πρόβλημα κάνοντας αλλαγές στο ημερολόγιο είτε από το Google είτε από το Thunderbird.

 

Αντίστοιχες ρυθμίσεις μπορούμε να κάνουμε και στο Evolution, εκεί χωρίς να χρειαζόμαστε κανένα extention.

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά ! Αναζητώ ενα πρόγραμμα που θα είναι ικανό να μου εξασφαλίσει χάρτες προκειμένου να αξιοποιήσω το GPS της συσκευής μου ..Έχω το Blackberry 8900 Curve...Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμήσω πολύ ! Ευχαριστώ !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το 9800 και ενώ συδέεται κανονικά με ένα fritzbox μοντεμ-ρουτερ ασύρματο (wifi) εάν κλείσω την σύνδεση data με την εταιρεία κινητής δεν μπορώ να σερφάρω ή να ανοίξω facebook twitter μέσω wifi ...

 

Υπάρχει κάποια λύση ή θα μείνω μόνο με το BIS-BES της vodafone ?

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλείσεις το data; Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που έχει διαθέσιμη σύνδεση wifi, δεν επιβαρύνει το data plan σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλείσεις το data; Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που έχει διαθέσιμη σύνδεση wifi, δεν επιβαρύνει το data plan σου.

 

Οπότε το αφήνω ανοικτό και δεν θα χρεώνομαι απο τον πάροχο της κινητής τηλεφωνίας ?? γιατί είναι μέσα στις ρυθμίσεις της κινητής τηλεφωνίας γι αυτό....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Όταν το εικονίδιο του wifi γίνει λευκό, τότε όλα τα δεδομένα δρομολογούνται μέσα από το wifi. Μπορείς να κοιτάξεις και στο services status όπου θα γράφει wifi ως είδος σύνδεσης.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...