Jump to content

Προθεσμιακές Καταθέσεις Τραπεζών


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιος ειναι ο τύπος με τον οποίο υπολογίζονται οι τόκοι των προθεσμιακών καταθέσεων;

 

το ποσο επι το ποσοστο της προθεσμιακης δια τους μηνες(αν δεν ειναι για χρονο) μειον 10% που ειναι οι φοροι των τοκων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά αν δε κάνω κανα τραγικό λαθος στις πράξεις : ) δε το υπολογίζω σωστά.χρησιμοποιούσα και εγώ το εξής (ημέρες προθεσμιακής)/360 * επιτόκιο * ποσό κατάθεσης - 10% αλλά βγάζω 0.30 διαφορά απο το ποσό που έχει υπολογίσει η τράπεζα!Μήπως γίνεται και καμιά στρογυλοποίηση!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο,όταν για παράδειγμα βάζουμε μια προθεσμιακή για ένα μήνα και την ανανεώσουμε για άλλο ένα μήνα,το ποσό που πλέον θα τοκίζεται θα ειναι το αρχικό ποσό κατάθεσης + τους τόκους από τον 1ο μήνα σωστά;Δηλαδή θα τοκιστεί και το ποσό των τόκων; Γενικότερα συμφέρει ας πούμε να γίνονται μικρές προθεσμιακές πχ για 1 μήνα και να ανανεώνονται ή μεγαλύτερης διάρκειας και με μεγαλύτερο επιτόκιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι με τους μήνες . Είναι με τις μέρες.

π.χ σε 3μηνη κατάθεση μπορεί να είναι και 91 ή 92 ημέρες.

Βασικά δεν γνωρίζουμε την πορεία των επιτοκίων , και έτσι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν συμφέρουν οι μικρής διάρκεας ή η μεγάλης διάρκειας . Π.χ πέρισυ τον Μάρτιο έκλεισα με 3.5 % για 1 χρόνο . Ήταν λάθος μου γιατί τα επιτόκια μετά ανέβηκαν...

Ο ανατοκισμός γίνεται σε κάθε λήξη κατάθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται και καμιά στρογυλοποίηση!

Ίσως... ίσως και η τράπεζα να χρησιμοποιεί 365 ημέρες αντί 360, ίσως να υπολογίζεις μια μέρα παραπάνω/λιγότερη αναλόγως με το πότε ξεκίνησε/έληξε η προθεσμία, ίσως να υπολογίζει με βάση τους μήνες ή τις εβδομάδες αντί τις ημέρες (αν και δύσκολο), ίσως ίσως ίσως...

 

Δηλαδή θα τοκιστεί και το ποσό των τόκων;

Αυτό εξαρτάται από εσένα, αν θα κεφαλαιοποίησεις του τόκους στην προθεσμία ή αν θες να τους κρατήσεις διαθέσιμους στο ταμιευτήριο σου.

 

Γενικότερα συμφέρει ας πούμε να γίνονται μικρές προθεσμιακές πχ για 1 μήνα και να ανανεώνονται ή μεγαλύτερης διάρκειας και με μεγαλύτερο επιτόκιο;

Σίγουρη απάντηση σε αυτό θα σου έδινα μόνο αν οι δύο εναλλακτικές είχα το ίδιο επιτόκιο και αν επέλεγες κεφαλαιοποίηση των τόκων, οπότε είναι ξεκάθαρο πως συμφέρει η πρώτη εναλλακτική. Εφόσον όμως έχουν διαφορετικό επιτόκιο, εξαρτάται από το πόσο μεγαλύτερο είναι αυτό. Τα βάζεις κάτω και τα υπολογίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα συμφέρει ας πούμε να γίνονται μικρές προθεσμιακές πχ για 1 μήνα και να ανανεώνονται ή μεγαλύτερης διάρκειας και με μεγαλύτερο επιτόκιο;

 

ειναι πολυ σχετικο γιατι τα επιτοκια αλλαζουν καθε μερα. το σημερινο επιτοκιο αυριο μπορει να ειναι πολυ μικρο η πολυ μεγαλο. προσωπικη αποψη ειναι να κανεις τριμηνες η εξαμηνες προθεσμιακες για να παρακολουθεις τυχον σημαντικες αυξομειωσεις στα επιτοκια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα,

Ελληνική Τράπεζα Τρίμηνο 4,10% μικτό.

Το γράφω για ο tsig δεν την έχει.

Νομίζω 3,20% μου είπε για μήνα.

Και 4 κόμμα κάτι, δεν θυμάμαι πάντως κάτω από 5, για εξάμηνο και έτος.

 

εδιτ:

για 20 χιλ ευρώ το έκανα εγώ, δεν ξέρω από τι ποσό ξεκινάει...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση με λίγο μακάβριο περιεχόμενο αλλά τι να κάνουμε, σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε. Λοιπόν, θέλω να βάλω κάποια χρήματα "κλειστά" σε τραπεζα, κ έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας εάν ου μη γένοιτο , πεθάνω τα χρήματα που έχω μέσα μπορούν να τα πάρουν τα αδέρφια μου η τα ανίψια μου, καθώς είμαι ανύπαντρος. Η όλα τα χρήματα μένουν στην τράπεζα;; Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ.:!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση με λίγο μακάβριο περιεχόμενο αλλά τι να κάνουμε, σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε. Λοιπόν, θέλω να βάλω κάποια χρήματα "κλειστά" σε τραπεζα, κ έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας εάν ου μη γένοιτο , πεθάνω τα χρήματα που έχω μέσα μπορούν να τα πάρουν τα αδέρφια μου η τα ανίψια μου, καθώς είμαι ανύπαντρος. Η όλα τα χρήματα μένουν στην τράπεζα;; Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ.:!:

Ο λογαριασμός μεταφέρεται στους νόμιμους (εκ του νόμου) κληρονόμους σου (όχι στην τράπεζα), εκτός αν ορίζεται κάποιο/α άλλο/α πρόσωπο/α στην διαθήκη.

Σε κάθε περίπτωση, είναι στο χέρι των κληρονόμων αν θα αποδεχτούν την κληρονομιά.

Τέλος, οι όροι οποιουδήποτε λογαριασμού (καταθετικού, προθεσμιακού, δανειακού) δεν θα αλλάξουν, οποιοσδήποτε και αν μπει ως δικαιούχος ή πιστούχος.

Περισσότερες πληροφορίες στον δικηγόρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τον λόγο να ανοίξεις κοινό λογαριασμό με συγκενικό σου πρόσωπο για να μην πληρώσουν φόρο κληρονομιάς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση με λίγο μακάβριο περιεχόμενο αλλά τι να κάνουμε, σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε. Λοιπόν, θέλω να βάλω κάποια χρήματα "κλειστά" σε τραπεζα, κ έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας εάν ου μη γένοιτο , πεθάνω τα χρήματα που έχω μέσα μπορούν να τα πάρουν τα αδέρφια μου η τα ανίψια μου, καθώς είμαι ανύπαντρος. Η όλα τα χρήματα μένουν στην τράπεζα;; Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ.:!:

 

Κι εγώ βάζω πάντα συνδικαιούχο την αδερφή μου -δια παν ενδεχόμενο, διότι άνθρωποι είμαστε κλπ.

Όταν είχε αποβιώσει ξαφνικά η μητέρα μου είχαμε δυσκολευτεί πολύ να πάρουμε αφορολόγητα τα χρήματα από τον προσωπικό της λογαριασμό στον οποίον ήταν μόνη δικαιούχος και από τότε το έχω στο νου μου πάντα.

Μάλιστα, αν πρόκειται για κάποια προθεσμιακή που μετά την λήξη της "πέφτει" σε ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου, βάζεις εκεί τον συνδικαιούχο (που θα είναι ενήμερος, φυσικά), ενώ στην προθεσμία μπορείς να είσαι μόνο εσύ, για να μην μπορεί ο έταιρος να την "σπάσει" πρόωρα και εν αγνοία σου -αν αυτή είναι η επιθυμία σου.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

βαζεις συνδικαιουχους τα αδερφια σου η τα ανηψια σου και δεν υπαρχει προβλημα.

ελπιζω να πανε ολα καλα με την υγεια σου και να μην χρειαστει να γινει τπτ απο αυτα που ειπες

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ασπίδα προστασίας στις καταθέσεις μέχρι το τέλος 2015

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111611194

 

 

Πέρασαν όλες οι ελληνικές τράπεζες με τα σημερινά δεδομένα τα stress-tests

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111613432

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ασπίδα προστασίας στις καταθέσεις μέχρι το τέλος 2015

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111611194

 

 

Πέρασαν όλες οι ελληνικές τράπεζες με τα σημερινά δεδομένα τα stress-tests

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111613432

 

Aν δεν κάνω λάθος, πέρσι μόνο η Αγροτική δεν είχε περάσει

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις προσεκτικά το άρθρο υπάρχουν και κάποια "αλλά" για κάποιες τράπεζες ,αλλά θεωρείται δεδομένο ότι θα κάνουν τις κινήσεις τους.:rolleyes:

 

EDIT : Kαι μια άποψη για τη εγγύηση καταθέσεων: http://press-gr.blogspot.com/2011/07/blog-post_6444.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
λόγω έκτακτης οικονομικής ανάγκης θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι "ποινές" στην καλύτερη/χειρότερη έχω να αντιμετωπίσω αν σπάσω πρόωρα μια προθεσμιακή κατάθεση. Είναι στην Πειραιώς - εξάμηνο - τόκοι προκαταβλήθηκαν και λήγει κανονικά στα μέσα Σεπτέμβρη
μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

λόγω έκτακτης οικονομικής ανάγκης θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει τι "ποινές" στην καλύτερη/χειρότερη έχω να αντιμετωπίσω αν σπάσω πρόωρα μια προθεσμιακή κατάθεση. Είναι στην Πειραιώς - εξάμηνο - τόκοι προκαταβλήθηκαν και λήγει κανονικά στα μέσα Σεπτέμβρη

Συνήθως στην πίσω σελίδα της Προθεσμιακής αναγράφεται το πεναλτι για το σπάσιμο της προθεσμιακής. Η κάθε Τράπεζα έχει τις δικές πολιτικές σε αυτόν τον τομέα. Από οτι έχω ακούσει η Πειραιως λογω και των δυσκολιών που έχει είναι αρκετά "αυστηρή" στο σπάσιμο της προθεσμιακής. Θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που έκανες την προθεσμιακή και να τους ενημερωσεις για την πρόθεσή σου ώστε να σου γνωστοποίησουν το πεναλτι που θα υποστεις. Ελπίζω να μην σου "πειράξουν" το αρχικό σου κεφάλαιο...

Πάντως λόγω της γενικότερης τραγικής κατάστασης που έχουν πιερέλθει οι Τράπεζες, να γνωρίζεις ότι θα σε "πρήξουν" να μην τα σηκώσεις τα λεφτά, ειδικά εάν πρόκειται για σημαντικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ασπίδα προστασίας στις καταθέσεις μέχρι το τέλος 2015

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111611194

 

 

Πέρασαν όλες οι ελληνικές τράπεζες με τα σημερινά δεδομένα τα stress-tests

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111613432

 

στο πρωτο αρθρο εχει μια παραγραφο που θα παρακαλουσα εαν γνωριζει καποιος να μου την εξηγησει γιατι καμμια φορα τα τραπεζικα ετσι οπως διατυπωνονται θελουν ερμηνεια...το παραθετω πιο κατω...

 

Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών, που έχουν δηλαδή ανοιχθεί στο όνομα δύο ή περισσοτέρων προσώπων, το τμήμα που αναλογεί σε κάθε καταθέτη του κοινού λογαριασμού θεωρείται ως χωριστή κατάθεση.

 

αφου ειναι κοινος ο λογαριασμος γιατι μιλα για τμημα του?υπαρχουν κοινοι λογαριασμοι που ειναι ενα ποσο δηλωμενο στον εναν και ενα ποσο δηλωμενο στον αλλο?τοτε αυτος νομιζω δεν λεγεται κοινος.

δλδ αν εχω ενα ποσο π.χ 10.000 ευρω μαζι με τον αδερφο μου σαν συνδικαιουχο θα αποζημιωθουμε για 10.000 ευρω συνολικα?η' ισχυει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι

Αν έχετε 220.000 θα αποζημιωθείτε με 100.000 ο καθένας , και όχι με 100.000 συνολικά .

Αυτό εννοεί τμήμα λογαριασμού

 

Αν ο αδελφός σου έχει και μια άλλη κατάθεση 30 .000 στην ίδια τράπεζα θα πάρεις εσύ 100.000 και αυτός 70.000 από την κοινή κατάθεση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...