Jump to content

Ευρώπη; Ποια Ευρώπη; Που θα οδηγήσει η οικονομική κρίση;


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?  

97 members have voted

  1. 1. Θα οδηγηθεί η οικονομία/ κοινωνία σε κραχ? (συνθήκες '29)?

    • Όχι, η οικονομία είναι εξασφαλισμένη είναι μια παροδική κρίση
      12
    • Είναι κρίση αλλά όχι τόσο σημαντική όσο του 1929
      31
    • Οδηγούμαστε σε οικονομικό κραχ σαν του 1929
      13
    • Η κρίση είναι πιο σύνθετη και με μεγαλύτερα δομικά στοιχεία άρα κ χειρότερη
      35
    • Και τι με νοιάζει εμένα;
      6


Recommended Posts

Δυστυχώς ακόμη δεν έχουμε κατανοήσει τι δυναμη έχουμε ως πολίτες

 

Το επιχείρημα ότι αν καταρεύσει το συστημα θα καταρρεύσουμε και όλοι μαζί... Ειλικρινά δε με πολυπήθει...εμείς οι πολίτες έχουμε να χάσουμε πολυ λιγότερα και να κερδίσουμε πολλά περισσότερα απ τους αλλους, αν τελικά το συστημα πάει σε επανεκίννηση

 

Στην Ελλάδα ξέρετε επίσης τι δεν εχει πει κανενας μεχρι σήμερα? και μου κανει τεράστια εντύπωση

 

Εχουμε το μοναδικό προνόμιο...της μεταχρονολογημένης επιταγής...

ρε ενας, ένας που κάνει δηλώσεις δε το εξετάζει αυτό????οτι το ρευστό της Ελλάδος δεν είναι τιποτα άλλο από μια υποσχεση πληρωμης και μεταθεση της στο μέλλον??? Μια υποσχετική ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ????

 

Ειμαστε το μοναδικό κρατος της ΕΕ που δουλευει με μεταχρονολογημένες

Προσπαθούσα να εξηγήσω σε εναν σερβο συνάδελφο τράπεζας τι σημαίνει μεταχρονολογημένη και επεμενε οτι αυτο που το έλεγα ήταν credit ...αντε εξηγησε του τωρα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και μενα μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο γιατι πρωτη φορα το ακουω.Ειναι αυτο που δινεις μια επιταγη αλλα γραφεις επανω οτι ο αλλος θα μπορει να παρει να λεφτα του μετα απο καποιους μηνες ας πουμε???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τυχαινει να γνωριζω πολυ καλα το συγκεκριμενο τομεα και το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ανεφαρμοστο. Ο εφοδιασμος των αλυσιδων s/m αν δε γινεται κατ ευθειαν απο την εταιρεια εισαγωγης η παραγωγης του προιοντος, γινεται απο χοντρεμπορο ειτε σε τιμη που οριζεται απο την εταιρεια (που εχει προσυμφωνηθει με την αλυσιδα και φυσικα χαμηλοτερη απο τη τιμη που ισχυει για τα μικρομαγαζα), ειτε ο χοντρεμπορος, και αυτο επικρατει συνηθως, στελνει τα προιοντα για λογαριασμο της εταιρειας μονο με δελτιο αποστολης (χωρις καν να ξερει τι τιμη χρεωνει η εταιρεια την αλυσιδα) και αυτος πιστωνεται απο την εταιρεια με την αξια του κοστους συν μια προμηθεια. Μιλαω για πολυ μεγαλες εταιρειες που διακινουν το 80% περιπου των επωνυμων προιοντων στα s/m. Φυσικα στο τελος του χρονου η αλυσιδα αναλογα με το στοχο που της εχει τεθει θα παρει το αναλογο μπονους. Συνεπως δεν τιθεται θεμα 2 η 3 χοντρεμπορων ωστε να πολλπλασιαζεται το χοντρεμπορικο κερδος

 

Έστω. Δε γνωρίζω πως λειτουργεί ο συγκεκριμένος κλάδος και αυτά που γράφεις μου φαίνονται λογικότατα. Μπορεί το συγκεκριμένο παράδειγμά μου να είναι ανεφάρμοστο, συνεχίζω όμως να πιστεύω ότι τα κρατικώς επιβαλόμενα πλαφόν δημιουργούν συνήθως περισσότερα προβλήματα από αυτά τα οποία λύνουν.

 

Το κακο ειναι οτι και οι ξενες αλυσιδες εχουν προσαρμοστει στα δεδομενα της Ελληνικης αγορας, με αποτελεσμα τουλαχιστον τα Lidl για τα οποια εχω αποψη, πουλανε ακριβοτερα απ οσο πουλανε στη Γερμανια. Ναι μεν οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες αλλα αν ηταν ακομα καλυτερες θα υπηρχε και καλυτερος ανταγωνισμος και απ αυτο πασχει η ελληνικη αγορα.

 

Να σου πω κάτι; Δε με ενδιαφέρει πόσο πουλάει το Lidl στη Γερμανία. Εκεί ο καταναλωτής είναι συνειδητοποιημένος και το ψάχνει. Εδώ το Lidl ακόμα κι αν πουλάει ακριβότερα από τη Γερμανία, πουλάει αισθητά φθηνότερα από τα άλλα supermarket. Παρόλα αυτά ένα μεγάλο μέρος του κόσμου (του ίδιου κόσμου που παραπονιέται για την ακρίβεια) συνεχίζει να τα προτιμά. Άρα λογικό δεν είναι το Lidl να προσαρμοστεί στην ελληνική πραγματικότητα και να μη ρίξει κι άλλο τις τιμές;;

 

Για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός πρέπει να βάλει κι ο πελάτης το χεράκι του. Θα πάει στα Lidl που ειναι φθηνότερα, θα δει ο Βασιλόπουλος ότι χάνει πελατεία θα ρίξει κι αυτός τις τιμές, το Lidl με τη σειρά του θα τις ρίξει ακόμα περισσότερο.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μαλλον η απληστια των ιδιοκτητων αλυσιδων ευθυνεται για τις υπερβολικες τιμες που υπαρχουν σ αυτο το κλαδο, χωρις να πηγαινουν πισω και οι ιδιες οι εταιρειες οι οποιες πολλες φορες οριζουν και τιμη πωλησης στη λιανικη

 

Πάντα πίστευα ότι τα supermarkets λειτουργούν με αρκετά μικρά περιθώρια κέρδους. Και είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει στην (πχ) αγγλική αγορά, αλλά δεν ξέρω για την ελληνική. Μιας και γνωρίζεις τον κλάδο, μηπως ξέρεις να μου πεις με τι margins δουλεύουν τα ελληνικά supermarkets;

 

Εγώ πάντως το φταίξιμο θα το έριχνα στους προμηθευτές (ελληνικούς και πολυεθνικούς) αλλά και στην έλειψη ανταγωνισμού σε τομείς όπως οι μεταφορές (βλέπε κατάσταση με τα φορτηγά ΔΧ κτλ). Αλλά πρώτα από όλα στον ίδιο τον καταναλωτή που ξέρει μόνο να παραπονιέται.

Link to comment
Share on other sites

μετά το νομο της βασουλας παντως υποχρεούνται να λειτουργούν με πάνω από 4,5% αλλιώς ελέγχονται για αθεμιτο ανταγωνισμό

 

παίζει ανάλογα το article κα ιτο καθε προινο το margin και ανάλογα με τον καθε buyer τι θέλει να βγάλει, πλην των εταιριών που ειναι κερβεροι και σου δινουν τιμοκατάλογο και σου λενε, με περιθώριο 5 ή 7 ή 8% τιποτα παραπάνω

 

πχ η levis λειτουργεί έτσι στο ρουχο και η κολιός πχ στη φετα που ξερω

 

κοινως ποικιλει

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Έστω. Δε γνωρίζω πως λειτουργεί ο συγκεκριμένος κλάδος και αυτά που γράφεις μου φαίνονται λογικότατα. Μπορεί το συγκεκριμένο παράδειγμά μου να είναι ανεφάρμοστο, συνεχίζω όμως να πιστεύω ότι τα κρατικώς επιβαλόμενα πλαφόν δημιουργούν συνήθως περισσότερα προβλήματα από αυτά τα οποία λύνουν.

Να σου πω κάτι; Δε με ενδιαφέρει πόσο πουλάει το Lidl στη Γερμανία. Εκεί ο καταναλωτής είναι συνειδητοποιημένος και το ψάχνει. Εδώ το Lidl ακόμα κι αν πουλάει ακριβότερα από τη Γερμανία, πουλάει αισθητά φθηνότερα από τα άλλα supermarket. Παρόλα αυτά ένα μεγάλο μέρος του κόσμου (του ίδιου κόσμου που παραπονιέται για την ακρίβεια) συνεχίζει να τα προτιμά. Άρα λογικό δεν είναι το Lidl να προσαρμοστεί στην ελληνική πραγματικότητα και να μη ρίξει κι άλλο τις τιμές;;

 

Για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός πρέπει να βάλει κι ο πελάτης το χεράκι του. Θα πάει στα Lidl που ειναι φθηνότερα, θα δει ο Βασιλόπουλος ότι χάνει πελατεία θα ρίξει κι αυτός τις τιμές, το Lidl με τη σειρά του θα τις ρίξει ακόμα περισσότερο.

 

 

 

Πάντα πίστευα ότι τα supermarkets λειτουργούν με αρκετά μικρά περιθώρια κέρδους. Και είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει στην (πχ) αγγλική αγορά, αλλά δεν ξέρω για την ελληνική. Μιας και γνωρίζεις τον κλάδο, μηπως ξέρεις να μου πεις με τι margins δουλεύουν τα ελληνικά supermarkets;

 

Εγώ πάντως το φταίξιμο θα το έριχνα στους προμηθευτές (ελληνικούς και πολυεθνικούς) αλλά και στην έλειψη ανταγωνισμού σε τομείς όπως οι μεταφορές (βλέπε κατάσταση με τα φορτηγά ΔΧ κτλ). Αλλά πρώτα από όλα στον ίδιο τον καταναλωτή που ξέρει μόνο να παραπονιέται.

Ακριβως τα ιδια πραγματα λεμε :) εκτος απο τη τελευταια παραγραφο που ριχνεις το βαρος στους προμηθευτες (διευκρινιζω, οχι στους χοντρεμπορους). Εχεις δικηο για τα φανερα margins των supermarkets. Βεβαια δεν ειναι standard, μπορει ν αρχιζουν απο 5% σε προιοντα ευρειας καταναλωσης, και να φτανουν σε καποια αλλα στο 30%. Τα χοντρα κερδη ομως βγαινουν απο την ενοικιαση των stands που ειναι πρωτη μουρη στα s/m, και απο τους στοχους που μπαινουν απο τις εταιρειες.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι; Δε με ενδιαφέρει πόσο πουλάει το Lidl στη Γερμανία. Εκεί ο καταναλωτής είναι συνειδητοποιημένος και το ψάχνει. Εδώ το Lidl ακόμα κι αν πουλάει ακριβότερα από τη Γερμανία, πουλάει αισθητά φθηνότερα από τα άλλα supermarket. Παρόλα αυτά ένα μεγάλο μέρος του κόσμου (του ίδιου κόσμου που παραπονιέται για την ακρίβεια) συνεχίζει να τα προτιμά. Άρα λογικό δεν είναι το Lidl να προσαρμοστεί στην ελληνική πραγματικότητα και να μη ρίξει κι άλλο τις τιμές;;

 

Για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός πρέπει να βάλει κι ο πελάτης το χεράκι του. Θα πάει στα Lidl που ειναι φθηνότερα, θα δει ο Βασιλόπουλος ότι χάνει πελατεία θα ρίξει κι αυτός τις τιμές, το Lidl με τη σειρά του θα τις ρίξει ακόμα περισσότερο.

 

Αν και δεν ειμαι οικονομολογος με εχει απασχολησει το θεμα του γιατι οι ιτμες στην Ελλαδα δεν πεφτουν. Κατεληξα στο εξης συμπερασμα και το γραφω τωρα γιατι συνδεεται και με το αλλο θεμα, των απεργιων, που γραφουμε. Εκτος απο τα των συνειδητοποιημενων καταναλωτων που γραφεις και συμφωνω, νομιζω οτι οι τιμες παραμενουν υψηλες εξαιτιας της τεραστιας διαφορας στα επιπεδα εισοδηματων.

 

Παραδειγμα, ο υπαλληλος της ολυμπιακης που περνει 2500 το μηνα, μπορει να ψωνισει απο οπου θελει. Δεν τον νοιαζει. Το κοστος του να κατσει να κοιταξει τις τιμες και να ψαξει ειναι πιο υψηλο απο τα 5-10 ευρω που θα κερδισει στις αγορες μιας εβδομαδας. Και πιστευω υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο που σκεφτεται ετσι και

αυτοι ειναι κυριως ατομα ανω των 45 ετων.

 

Οι νεοι ειναι σαφως πιο συνειδητοποιημενοι, αλλα απο μονοι τους δεν μπορουν να ριξουν τις τιμες εφοσον υπαρχει μια αρκετα μεγαλη μεριδα ανθρωπων που εχουν την δυνατοτητα και την θεληση να πληρωσουν παραπανω για την αγορα του ιδιου αγαθου.

 

Η προβλεψη μου ειναι παντως οτι οσο παει η αγορα θα πεφτει καθως οι νεες συμβασεις εργασιας κατευθυνονται προς την αμβλυνση των μισθολογικων διαφορων.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

@ Diplomat

 

Πόσοι είναι όμως αυτοί οι καλοπληρωμένοι ώστε να δημιουργούν τέτοιες στρεβλώσεις στην αγορά;

 

Νομιζω οτι ειναι αρκετοι. Τουλαχιστον η παλια γενια που δουλεθει στις ΔΕΚΟ για παραδειγμα, και αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι κτλ. Επισης, αν πουμε οτι ειναι πχ. 10% του πληθυσμου,

η αγοραστικη τους κινηση μπορει να ειναι 30% του συνολου, ακριβως επειδη εχουν πιο μεγαλη αγοραστικη δυναμη.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

....νομιζω οτι οι τιμες παραμενουν υψηλες εξαιτιας της τεραστιας διαφορας στα επιπεδα εισοδηματων. .

 

φιλε μου δεν εχεις δικαιο....η διαφορα εισοδηματος μιας ταξης δεν κανει τις τιμες υψηλοτερες...πχ.. στην καλιφορνια εχουν μισθους πολυ μεγαλυτερους απο την Ελλαδα αλλα ενα παντελονι 501 Levis θα το αγορασεις στο 1/5 της τιμης που κανει στην Ελλαδα...

 

...η διαφορα στο επιπεδο τιμων ειναι το κρατος που δεν ειναι ουτε καπιταλιστικο, ουτε σοσιαλιστικο ουτε αναρχικο ουτε τιποτα...ειναι διαλυμενο τελειως....και με την σειρα του διαλυεει φορολογικα τον μικρομεσαιο η τον επαγγελματια για να καλυψει της αναγκες του η τις τρυπες των ΔΕΚΟ οπου βολευει ψηφοφορους του και λοιπα κοματοσκυλα.....

 

..ειναι ενα αποστημα που εμεις οι ιδιοι το καλλιεργουμε.... :wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για να κατανοήσετε τα ΑΙΤΙΑ της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ που τα ΜΕΓΙΣΤΑ θα επιρεάσει ΑΡΝΗΤΙΚΑ τις ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ , ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ τις συνεισφορές του civilservant (επιστημονικά αρθρα και ΙΝΤΕΡΝΕΤ βίντεο ) στην παρακάτω ΙΝΤΕΡΝΕΤ διεύθυνση των Φοιτητών Ιατρικής+Νέων Ιατρων

 

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=22366

Link to comment
Share on other sites

Για να κατανοήσετε τα ΑΙΤΙΑ της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ που τα ΜΕΓΙΣΤΑ θα επιρεάσει ΑΡΝΗΤΙΚΑ τις ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ , ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ τις συνεισφορές του civilservant (επιστημονικά αρθρα και ΙΝΤΕΡΝΕΤ βίντεο ) στην παρακάτω ΙΝΤΕΡΝΕΤ διεύθυνση των Φοιτητών Ιατρικής+Νέων Ιατρων

 

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=22366

 

Τι να μελετήσουμε, για τη "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΣΑΤΑΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ".

 

'Ελεος.

 

edit: Το ποστ του Opus Magnus είναι όλα τα λεφτά :p

 

for further information on Jews watch this video!

 

γίνεται εμφανής η ανάμειξη τους στη διεθνή κατασκοπεία.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ric1sEdPIks...feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=tGghdrNuz7Q&feature=

όπου εδώ βλέπουμε τις συμμαχίες των Εβραίων και τη συμμετοχή της Paula Abdul σε μία παράξενη χορευτική τελετή

 

και εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=XSMl8SpT6p0...feature=related

το τραγούδι που ενέπνευσε την βασίλισσα της Καμπαλά, Μαντόνα και το συμπεριέλαβε στο Isaak.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρε, γιατι θελεις να το κλειδωσεις? Νομιζω ειναι ενα θεμα που ολοι μπορουμε να μαθουμε κατι...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ε που να οδηγήσει ρε παιδιά η κρίση;

Πάντως κραχ δεν πρόκειτε να γίνει ,δεν συμφέρει κανέναν.

Έχουμε φτάσει στον πάτο (που πάει και πιο κάτω...)εδώ και καιρό ,οι απαραίτητες ενέργειες γίνονται ,οι εκλογές στην αμερική φτάνουν και τα πράγματα σιγά σιγά θα φτιάξουν.

Πάντως το σιγουρο είναι ένα,όπως κάποια golden boys μας οδήγησαν σε αυτήν την κατάσταση ,κάπως έτσι κάποια καινούρια θα μας βγάλουν απο αυτήν.

Όποιος διαφέρει,πάντα υποφέρει...
Link to comment
Share on other sites

θα θελα να αναφερω 2-3 σημαντικα στοιχεια που συμβαινουν εδω και 3-4 βδομαδες μετα την καταρευση της lehbros..

 

τα ενδοτραπεζικα (λιμπορ οβερναιτ και λονγκτερμ) κανουν τραμπαλα απιστευτη με 40 εως 250 bps ...εχω παθει σοκ με αυτα που βλεπω...

 

το treasury της τραπεζας που βρισκομαι ειναι σε συνεχη μιτινγκ με επενδυτες/μεγαλοκαταθετες εκτος χρηματοπιστωτικου κυκλου πχ καπνοβιομηχανια και εντος Χ/Π κλαδου οπως τραπεζες και χρηματοοικονομικοι οργανισμοι απο Ντουμπαι, Σαυδικη Αραβια...κτλ ........ καθως ρευστοτητα ειναι περιορισμενη.....σε ευρωπη κ αμερικη..

 

1 αμερικανικη και 2 αγγλικες τραπεζες συντομα θα υποστουν underrating...απο s&p Και πιο συγκεκριμενα η αμερικανικη απο ΑΑΑ+ θα παει στο ΑΑΑ- ....

 

επισημως η αγγλικη οικονομια περασε στο 1ο σταδιο υφεσης.....ερχονται δυσκολες εποχες..για την Μ.Βρετανια.

 

το τελευταιο ετος η αγορα property εχει πεσει στο 90%

 

προβλεψεις για επιπλεον αυξηση ανεργιας απο 300.000 σε 500.000 (Λονδινο) πριν το τελος του 2008...

 

εντουτοις τις τελευταιες 2 μερες ο ftse παει σχετικα καλα..σημερα εκλεισε μονο -1.2% και ο DOW -2.5%

 

πλεον οι τραπεζες αλλαζουν ριζικα την στρατηγικη τους..

- μειωση leveraged loans...

- αυξηση του retail banking...

- επενδυση σε risk management

-......

 

 

απο διαφορες συζητησεις εντος τραπεζας, η κατασταση αυτη του χρηματιστηριου θα διαρκεσει για τουλαχιστον 6 μηνες ....

 

προσωπικη αποψη.... η Ελλαδα δεν κυνδινευει... και δεν θα εχει το αντικτυπο οπως ειχε η Αγγλια της χ/π κρισης. (φημες: μεγαλο επενδυτες ανατολικης Ευρωπης εχουν ηδη στρεψει τα βλεματα τους σε ελληνικες τραπεζες...)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν εχεις δικαιο....η διαφορα εισοδηματος μιας ταξης δεν κανει τις τιμες υψηλοτερες...πχ.. στην καλιφορνια εχουν μισθους πολυ μεγαλυτερους απο την Ελλαδα αλλα ενα παντελονι 501 Levis θα το αγορασεις στο 1/5 της τιμης που κανει στην Ελλαδα...

 

...η διαφορα στο επιπεδο τιμων ειναι το κρατος που δεν ειναι ουτε καπιταλιστικο, ουτε σοσιαλιστικο ουτε αναρχικο ουτε τιποτα...ειναι διαλυμενο τελειως....και με την σειρα του διαλυεει φορολογικα τον μικρομεσαιο η τον επαγγελματια για να καλυψει της αναγκες του η τις τρυπες των ΔΕΚΟ οπου βολευει ψηφοφορους του και λοιπα κοματοσκυλα.....

 

..ειναι ενα αποστημα που εμεις οι ιδιοι το καλλιεργουμε....

+1000 και ακόμα εδώ σφυρίζουμε αδιάφορα

 

 

Για να κατανοήσετε τα ΑΙΤΙΑ της ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ που τα ΜΕΓΙΣΤΑ θα επιρεάσει ΑΡΝΗΤΙΚΑ τις ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ , ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ τις συνεισφορές του civilservant (επιστημονικά αρθρα και ΙΝΤΕΡΝΕΤ βίντεο ) στην παρακάτω ΙΝΤΕΡΝΕΤ διεύθυνση των Φοιτητών Ιατρικής+Νέων Ιατρων

FREETHINKING έλεος πια με τις συνομωσιολογίες. Ναι, επίσης οι Εβραίοι αυτοκτόνησαν κατά το ολοκαύτωμα!!! Και επίσης οι εβραιοι και οι σιωνοτέκτονες φταίνε για όλα (το οτι οι τεκτονες δεν έχουν τόσο καλή με το εβραικο λόμπυ δεν το ξέρουμε βέβαια)

 

gmac μιλάμε ολα τα λεφτα πέθανα στο γέλιο

 

kolabrou εμένα με ανησυχούν κυρίως τα παρακάτω

το τελευταιο ετος η αγορα property εχει πεσει στο 90%

 

προβλεψεις για επιπλεον αυξηση ανεργιας απο 300.000 σε 500.000 (Λονδινο) πριν το τελος του 2008

ο κολλητός μου που εργάζεται σε risk management ελληνικής μεγάλης τράπεζας μου έχει πει κατα λέξη. "Η Αγγλία θα είναι η χώρα που θα αντιμετωπίσει το μεγαλύτερο πρόβλημα" και ειναι κ αγγλοφιλος πολυ

 

το παρακάτω

επενδυση σε risk management
αμην και πότε, όταν καθόμαστε και τα λέμε στις διοικήσεις είτε μας θεωρούν γραφικούς, είτε μας γράφουν στα π@@@π@@@ρ@@ τους (εχει πολυ θόρυβο εκεί πάνω που ειναι βλέπεις) είτε στην χειρότερη μας απολυουν για να μην τους πρήζουμε κιόλας!!!!

 

προσωπικη αποψη.... η Ελλαδα δεν κυνδινευει... και δεν θα εχει το αντικτυπο οπως ειχε η Αγγλια της χ/π κρισης. (φημες: μεγαλο επενδυτες ανατολικης Ευρωπης εχουν ηδη στρεψει τα βλεματα τους σε ελληνικες τραπεζες...)

για το τελευταίο δεν ειμαι τόοοσο σίγουρος. αντιθετα επειδή πιστεύω ότι είμαστε πίσω σε αρκετά πράγματα θα αργήσουμε και να βγουμε απ το τουνελ

ειναι αλήθεια ότι ο σαουρις έκανε δηλωση για ελληνική τραπεζα? για ποια γνωρίζει κανεις?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κραχ δεν πρόκειτε να γίνει ,δεν συμφέρει κανέναν.

 

Ναι γιατί τα κραχ και οι κρίσεις γίνονται επειδή συμφέρουν κάποιους ή μπορείς να τα προγραμματίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο gmac ηταν ειρωνικος...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

μετά το due diligence ακυρώθηκε το deal μεταξυ proton και πειραιως

 

ΔΕΝ ειναι καλή είδηση αυτή

 

οπως καθόλου καλή δεν ήταν και η δήλωση του εκπροσώπου της ΟΤΟΕ χτες

 

η ΕΚ κοιμάται όρθια ή απλά κωφεύει

 

το σύστημα πάντως στην ελλάδα δεν ειναι τόσο εξασφαλισμένο όσο θέλουν να μας το παρουσιάζουν

 

προσωπικά στο χπ ιδρυμα που δουλευω έχουμε (και σε όλη την αγορά) μεγάλο σπασιμο συμβολαίων...ο κοσμος μαζευεται ολο και περισσότερο

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ας μου εξηγήσει πια τι σημαίνει αυτό

 

Τράπεζα Της Ελλάδος

Τιμή

39,98

Διαφορά

-4,44

% Μεταβολή

-10,00%

 

Αγοραστές

39,98 x 27

Πωλητές

40,00 x 3.497

Όγκος

31.667

 

Άνοιγμα

42,60

Χαμηλό

39,98

Υψηλό

43,00

 

Τζίρος

1.293.415

Πράξεις

687

Κεφαλαιοπ.

794 εκ. €

 

Υψηλό Εβδ.

48,44

Υψηλό Μήνα

60,35

Υψηλό Έτους

75,84

 

ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΚΑΝΕ LIMIT DOWN ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΩΣΕ?ΓΙΑΤΙ?

ΚΑΙ γιατί η ΕΤΕ σήμερα πάει να κλειδώσει στο -10% με τρομακτικό ξεφόρτωμα? ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε????:X

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ γιατί η ΕΤΕ σήμερα πάει να κλειδώσει στο -10% με τρομακτικό ξεφόρτωμα? ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε????:X

 

-14,8% ηταν η Εθνικη πριν λιγο....

 

....πουλανε οι ξενοι που εχουν γραψει ζημιες....δεν συμβαινει μονο

στην Ελλαδα, αλλα και αλλου....πουλανε οσο-οσο αδιαφορωντας για

οτιδηποτε αλλο....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μονο ξενοι?

 

 

ρευστότητα ε? αυτο επιδιώκουν ή παέι πουεθνά αλλου το μυαλο σου

 

το αρθρο του χαμαιλέωντα στο euro2day

http://www.euro2day.gr/chameleon/139/articles/387320/ChameleonArticle.aspx

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ε... ή παέι πουεθνά αλλου το μυαλο σου

 

Το μυαλο μου παει στο οτι δημιουργουνται τεραστιες ευκαιριες τωρα που τον δεικτη τον εχει παρει ο κατηφορος...ειδικα με τις μετοχες της ΕΤΕ.....

 

..τεσπα...δικη μου αποψη....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όσοι έχουν χρήματα είναι ευκαιρία να χτυπήσουν μετοχές τραπεζών και αργότερα να δουν τους "κόπους" τους να δίνουν καρπούς.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξεφόρτωσα τα πάντα τον αύγουστο

 

σημερα να ξερετε ποσο με έτρωγε το χέρι μου να χωσωωωω?

αρρωστεια λεμε ρεεεεεε

 

ρε σεις κοιταζα τον καφανταρη σημερα στο δελτιο του αλτερ (προεδρος των εμπορικών και σπυπερμαρκετ) τον ρωτούσαν γιατί δεν φτηναίνουν τα προιόιντα τώρα που το πετρελαιο επεσε?

 

απαντηση του αθεοφοβου?

Γιατι το δολλάριο ανεβηκε!!! εναντι του ευρώ....Ενας Ενας δημοσιογράφος δεν το ρώτησε...η γερμανια και αυτη ευρω δεν έχει???ΡΕ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΡΕΕΕΕ

και μετα βγηκε το αλλο πτηνο του ΠΑΜΕ και ελεγε για τον κακο καπιταλισμό

 

αλλα για αλλα της παρασκευής το γαλα!!!!! :lol:

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...