Jump to content

[off-topic] RYE Traveler 3503 (PNA)


jordanp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δε διάβασες τι γράφω ή δε ξέρεις Χριστό από ηλεκτρονικά.

 

Όταν έχεις στα χέρια σου ένα φορτιστή αυτοκινήτου τότε αυτός παίρνει ρεύμα από τη μπαταρία του αυτοκινήτου η οποία δίνει τάση περίπου 12V. Δεν έχει σημασία τη τάση χρειάζεται η συσκευή, ο φορτιστής χρειάζεται 12 με 24 Volt. Αυτή είναι το λεγόμενη Είσοδος του φορτιστή. Από την άλλη, στην Έξοδό του, ο φορτιστής βγάζει ότι χρειάζεται η συσκευή σου. Στην προκειμένη περίπτωση η συσκευή χρειάζεται 6V. Αυτά τα 6V τα δίνει ο φορτιστής στην Έξοδό του ΑΝ στην Είσοδο έχει πάρει 12 με 24 Volt. Αν εσύ θες να εξομοιώσεις περιβάλλον αυτοκινήτου στο σπίτι σου πρέπει να δώσεις αυτά που χρειάζεται ο φορτιστής. Γι' αυτό και του δίνεις κάτι παραπάνω από 12V. (Μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία δίνει 13,2 αν δε με απατά η μνήμη μου).

 

Επίσης αν διάβαζες λίγο πιο πάνω θα έβλεπες που γράφω ότι την πρώτη φορά μου δώσανε από το κατάστημα φορτιστή με ΕΞΟΔΟ 12V κατά λάθος.

Προς ενημέρωσή σου επίσης, μια οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή είναι πιο πολύπλοκη από ένα φακό και δέχεται φορτιστή, έχει μέσα της κάποιο είδος ελέγχου της εισόδου του ώστε να παρέχει στη μπαταρία ακριβώς την τάση που είναι απαραίτητη για φόρτιση. Αν εγώ λοιπόν δώσω στη συσκευή 18000 Volt αυτά δε θα φτάσουν στη μπαταρία. Στη μπαταρία θα φτάσουν τα 4,3 που χρειάζεται για να φορτίσει (υποθέτω ότι η μπαταρία έχει 3 κυψέλες και είναι στα 3,6 Volt) και τα υπόλοιπα 17995,7 θα περάσουν μέσα από το κύκλωμα αυτό και φυσικά θα το κάψουν. Αυτό συνέβη και με το λάθος φορτιστή. Κάηκε το σύστημα φόρτισης της συσκευής λόγω υψηλής περισσευούμενης τάσης. Ο Θεός να σε φυλάει αν φτάσει σε μια μπαταρία τάση με τέτοια διαφορά. Δε θα μιλάμε καν για καταστροφή αλλά για έκρηξη.

 

Αφού βρε παλικάρι μου βλέπεις ότι νιώθω από ηλεκτρονικά, γιατί τα λες αυτά τα πράγματα;

Εγώ μίλησα για την έξοδο του φορτιστή που πρέπει να είναι 6 volt. ΟΛΑ τα άλλα είναι απλά για να λέγονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα για την έξοδο του φορτιστή που πρέπει να είναι 6 volt. ΟΛΑ τα άλλα είναι απλά για να λέγονται!!!

 

Ωραίος! Ελληναράς του τύπου "Τα ξέρω όλα και μαμάω".

 

Όταν διαβάζεις ένα κάρο ηλεκτρονικά δεδομένα και έρχεσαι και γράφεις κάτι τόσο εκτός τόπου και χρόνου όπως "προσοχή γιατί θέλει 6Volt αλλιώς θα καεί" το ποστ σου μόνο γελοίο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Για σένα όλα όσα έγραψα είναι "απλά για να λέγονται". Έλεγξε πρώτα πόσο μεγάλη είναι η προσφορά των 2 δικών σου ποστ μέσα στο τόπικ και μετά θα καταλάβεις τι είναι απλά για να λέγεται και τι όχι. Για μένα μπήκες απλά για να πεις τη μ@λακία σου. Εγώ από την άλλη ρώτησα κάτι και απάντηση δε πήρα ακριβώς γιατί μπήκες να πεις τη μ@λακία σου και η συζήτηση ξέφυγε από εκεί που ήταν με μένα να αναλώνομαι να σου εξηγήσω πόσο άκυρο ήταν αυτό που πέταξες και σένα από την άλλη να απαντάς με σικάτα και στυλάκι αλά "τα γραφω στα @@ μου όλα όσα λες" ποστάκια της μία σειράς.

 

Η να στο θέσω αλλιώς γιατί φαίνεται ότι τα μονόστιχα τα πιάνεις καλύτερα:

ΛΕΣ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ RYE ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 6 VOLT;

 

Ξαναρωτάω λοιπόν:

 

Μπορεί κανένας ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ να φανταστεί τι φταίει και ρίχνει ο φορτιστής τόσο πολύ την τάση της εισόδου του την ώρα που φορτίζει το RYE;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Ελληναράς του τύπου "Τα ξέρω όλα και μαμάω".

 

Όταν διαβάζεις ένα κάρο ηλεκτρονικά δεδομένα και έρχεσαι και γράφεις κάτι τόσο εκτός τόπου και χρόνου όπως "προσοχή γιατί θέλει 6Volt αλλιώς θα καεί" το ποστ σου μόνο γελοίο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Για σένα όλα όσα έγραψα είναι "απλά για να λέγονται". Έλεγξε πρώτα πόσο μεγάλη είναι η προσφορά των 2 δικών σου ποστ μέσα στο τόπικ και μετά θα καταλάβεις τι είναι απλά για να λέγεται και τι όχι. Για μένα μπήκες απλά για να πεις τη μ@λακία σου. Εγώ από την άλλη ρώτησα κάτι και απάντηση δε πήρα ακριβώς γιατί μπήκες να πεις τη μ@λακία σου και η συζήτηση ξέφυγε από εκεί που ήταν με μένα να αναλώνομαι να σου εξηγήσω πόσο άκυρο ήταν αυτό που πέταξες και σένα από την άλλη να απαντάς με σικάτα και στυλάκι αλά "τα γραφω στα @@ μου όλα όσα λες" ποστάκια της μία σειράς.

 

Η να στο θέσω αλλιώς γιατί φαίνεται ότι τα μονόστιχα τα πιάνεις καλύτερα:

ΛΕΣ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ RYE ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 6 VOLT;

 

Ξαναρωτάω λοιπόν:

 

Μπορεί κανένας ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ να φανταστεί τι φταίει και ρίχνει ο φορτιστής τόσο πολύ την τάση της εισόδου του την ώρα που φορτίζει το RYE;

 

Καλή σου ημέρα.

 

Για ηρέμησε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα.

Μύγα σα τσίμπησε πως κάνεις έτσι;

Για ηρέμησε λιγάκι, πιο ποστ σου χαλάσανε και πράσινα άλογα ,που ψάχνεις λόγο για να προσβάλεις και να επιτεθείς.

 

Τεσπά, θα τα πούμε σε προσωπικό επίπεδο με τον Κο mondomio

 

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε ακομα με αυτην την Κινεζικη σαβουRYE ασχολειστε?!?!? Κυκλοφορει ακομα αυτο το πραγμα? Εχει πολυ καλυτερα με πολυ λιγα Ευρω παραπανω. Αξιζουν...

Τελικα το RYE 3503, ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΤΕ ?????????????? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε ακομα με αυτην την Κινεζικη σαβουRYE ασχολειστε?!?!? Κυκλοφορει ακομα αυτο το πραγμα? Εχει πολυ καλυτερα με πολυ λιγα Ευρω παραπανω. Αξιζουν...

Τελικα το RYE 3503, ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΤΕ ?????????????? :lol:

 

Τα εποικοδομιτικά σου σχόλια είναι πάντα ευπρόσδεκτα...

Για πες κανένα αντίστοιχο μοντέλο με αυτά τα λίγα ευρώ παραπάνω

γιατί θέλω να πάρω ένα ακόμα 3,5...

Μόνο σε παρακαλώ....

α) να μην είναι από την Κίνα...

β) να έχει 400 Samsung επεξεργαστή...

γ) Να έχει μουσική mp3 - mp4...

δ) να αναβαθμιζει τους χάρτες δωρεάν και συνέχεια...

ε) να έχει εγγύηση....

Μόλις το βρεις σφύρα μου:lol::lol::lol:

Πέρα από την πλάκα εάν έχεις να προτείνεις κάτι πες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Τα εποικοδομιτικά σου σχόλια είναι πάντα ευπρόσδεκτα...

Για πες κανένα αντίστοιχο μοντέλο με αυτά τα λίγα ευρώ παραπάνω

γιατί θέλω να πάρω ένα ακόμα 3,5...

Μόνο σε παρακαλώ....

α) να μην είναι από την Κίνα...

β) να έχει 400 Samsung επεξεργαστή...

γ) Να έχει μουσική mp3 - mp4...

δ) να αναβαθμιζει τους χάρτες δωρεάν και συνέχεια...

ε) να έχει εγγύηση....

Μόλις το βρεις σφύρα μου:lol::lol::lol:

Πέρα από την πλάκα εάν έχεις να προτείνεις κάτι πες μου:)

 

 

Εχει δίκο ο φίλος μας! Πρότεινε μας πριν μας το κατηγορήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκο ο φίλος μας! Πρότεινε μας πριν μας το κατηγορήσεις!

 

VECTOR 590 ΣΤΑ CARREFOUR

400 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ

MP3/VIDEO PLAYER/PHOTO VIEWER

BLUETOOTH

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΧΑΡΤΩΝ ΔΩΡΕΑΝ

2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

129 ΕΥΡΩ

και το σημαντικότερο είναι οτι παίζει

Link to comment
Share on other sites

VECTOR 590 ΣΤΑ CARREFOUR

400 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ

MP3/VIDEO PLAYER/PHOTO VIEWER

BLUETOOTH

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΧΑΡΤΩΝ ΔΩΡΕΑΝ

2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

129 ΕΥΡΩ

και το σημαντικότερο είναι οτι παίζει

 

 

1) κατ΄ αρχην σημερα το Electro wolrd έχει το RYE 3503 στα 75 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2) 129 με 75 ή 89 δεν είναι λίγα ευρώ...

3) Μας δουλεύεις φυσικά αφού οι χάρτες του vector είναι για τα μπάζα.....ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΦΡΕΣΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ....ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΗ ΡΟΥΜΕΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΑ...(τι είπε ο ποιητής!!!!)

Εκτός και αν μιλάς για αλλαγή λογισμικού οπότε εκεί πάω πασο (βλέπε destinator - i-go)...

4) Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω και μερικά πράγματα παραπάνω σου λέω ότι και το 3503 παίζει και μάλιστα είνια αστέρι...αλλιώς δεν θα ασχολούμαστε 500 άνθρωποι με αυτό το post.

(Σίγουρα υπάρχουν και λίγοι άνθρωποι που το άλλαξαν 1-2 φορές αλλά κάτι τύποι που αναφέρουν την αλλαγή 7-10 φορών και συμπτωματικά μας λένε ότι δεν κάνουν τίποτα άλλο στη ζωή τους από το να πηγαίνουν στον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ και να αλλάζουν συσκευή είναι μάλλον «συναγωνιστές» της εταιρίας που το πουλάει... πράγμα που έμένα με αφήνει αδιάφορο αφού δεν έχω την εν λόγω συσκευή...

Παρ΄ όλα αυτά από αυτά που διαβάζω εγώ λέω να πάρω το Roadfinder 135 με 89 ευρώ...εκτός και αν και αυτό φτιάχνεταισ την ΚΙΝΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) κατ΄ αρχην σημερα το Electro wolrd έχει το RYE 3503 στα 75 €!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2) 129 με 75 ή 89 δεν είναι λίγα ευρώ...

3) Μας δουλεύεις φυσικά αφού οι χάρτες του vector είναι για τα μπάζα.....ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΦΡΕΣΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ....ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΗ ΡΟΥΜΕΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΑ...(τι είπε ο ποιητής!!!!)

Εκτός και αν μιλάς για αλλαγή λογισμικού οπότε εκεί πάω πασο (βλέπε destinator - i-go)...

4) Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω και μερικά πράγματα παραπάνω σου λέω ότι και το 3503 παίζει αλλιώς δεν θα ασχολούμαστε 500 άνθρωποι με αυτό το post...

(Σίγουρα υπάρχουν και λίγοι άνθρωποι που το άλλαξαν 1-2 φορές αλλά κάτι τύποι που αναφέρουν την αλλαγή 7-10 φορών είναι μάλλον «συναγωνιστές» της εταιρίας...

Παρ΄ όλα αυτά εγώ λέω να πάρω το Roadfinder 135 με 89 ευρώ...

 

Διακρίνω μία εμπάθεια και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί kostasd2000!!! Έγινε ενα έρώτημα και έδωσα μία απάντηση. Όσο για τους χάρτες νομίζω οτι μπορείς να βρείς τα post μου και με συγκεκριμένα επιχειρήματα και παραδείγματα να δείς οτι ο ''πληρέστερος και δεν ξέρω γω τί χάρτης'' του rye όχι για τα μπάζα είναι αλλά για την χωματερή. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κανέναν από τους δύο. Προτείνω να είσαι λιγότερο εμπαθής γιατί ο βήχας που λένε και το χρήμα δεν κρύβονται.... Τα συμπεράσματα δικά σας..... (και πολύ ασχολήθηκα με σένα)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο miltos_tsak. Έδωσε μία απάντηση και ο Kostasd2000 πήγε να τον φάει. Λές και είναι ο αντιπρόσωπος της εν λόγω εταιρείας.....χαχαχαχαχααχαχα !!!!! Έχει πολύ πλάκα......
Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μία εμπάθεια και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί kostasd2000!!! Έγινε ενα έρώτημα και έδωσα μία απάντηση. Όσο για τους χάρτες νομίζω οτι μπορείς να βρείς τα post μου και με συγκεκριμένα επιχειρήματα και παραδείγματα να δείς οτι ο ''πληρέστερος και δεν ξέρω γω τί χάρτης'' του rye όχι για τα μπάζα είναι αλλά για την χωματερή. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κανέναν από τους δύο. Προτείνω να είσαι λιγότερο εμπαθής γιατί ο βήχας που λένε και το χρήμα δεν κρύβονται.... Τα συμπεράσματα δικά σας..... (και πολύ ασχολήθηκα με σένα)

 

Καμία εμπάθεια... Κατ΄ αρχήν έχω διαβάσει τα σχόλιά σου για το χάρτη που προφορτώνεται στα RYE και δεν θυμάμαι ως πιστός υπάλληλοςτης εταιρίας μου:lol::lol::lol::lol::lol:να πολέμησα τις απόψεις σου...

Εμπαθής δεν γίνομαι όταν αναφέρω στοιχεία συγκεκριμένα... η τα αμφισβητείς και αυτά???? Γεγονός είναι ότι ΕΓΩ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τα RYE...

Ελεύθερη η γνώμη του καθενός και σεβαστή... κουβέντα να γίνεται... τώρα γιατί εσύ θίχτηκες από το ποίημα μου...που και αυτό στο τεκμιριώνω αν θέλεις είναι μια άλλη ιστορία...

Εάν θέλεις να μιλάς πρέπει να μάθεις να δέχεσαι και κριτική...αποδεκτή η δικιά σου σε μένα... αν και δεν καταλαβαίνω το σχόλιο ....γιατί ο βήχας που λένε και το χρήμα δεν κρύβονται....

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο miltos_tsak. Έδωσε μία απάντηση και ο Kostasd2000 πήγε να τον φάει. Λές και είναι ο αντιπρόσωπος της εν λόγω εταιρείας.....χαχαχαχαχααχαχα !!!!! Έχει πολύ πλάκα......

 

Συμφωνώ και εγώ.... μεγάλη πλάκα....::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...