Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό σημαίνει οτι πλέον δεν θα ανησυχούμε αν θα έχει ελληνικά η συσκευή μας όταν την αγοράσουμε απο κατάστημα που δεν είμαστε σίγουρα αν το εισάγει ή είναι alpha copy.

 

Με την εγγύηση των "παραεισαχθέντων" 5800 θα υπάρχει άραγε πρόβλημα; Αν ναι, θα συνεχίσουμε να είμαστε δέσμιοι της Alpha Clopy... :(

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα της εγγύησης είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και δεν νομίζω οτι μπορεί να αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα το καταλαβαίνουμε μονο απο το βιβλιαράκι οδηγιών?

Γιατι θυμάμαι όσες παραεισαγωγες έχω δει το έχουν φωτοτυπημένο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό επέλεξαν να βάλουν μόνο 4 κύριες συντομεύσεις στην οθόνη αναμονής, όταν τα τωρινά μοντέλα S60 διαθέτουν 6 ή 7 συντομεύσεις, χωρίς να υπολογίσει κανείς εφαρμογές όπως Smart Settings, που σου προσθέτουν επιπλέον. Και όλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψη την τεράστια οθόνη του Tube... :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν χρειαζόμαστε περισσότερα. Ήδη απο την κεντρική οθόνη έχεις πάρα πολλές συντομεύσεις.

 

Πατώντας στο ρολόι, βγαίνει η εφαρμογή ρολόι. Κοντά στην μπαταρία, η συνδεσιμότητα (bluetooth και wlan) και πάνω στην ημερομηνία η λίστα των προφίλ και το ημερολόγιο. Επίσης με το media bar έχεις πρόσβαση σε εικόνες, βίντεο, μουσική, ovi και ιστό. Οι 4 συντομεύσεις της ενεργής αναμονής που είπαμε.. Δε νομίζω να είναι λίγα.

 

Και πόσες εφαρμογές θα βγούν σαν το smart settings ή διάφορα plug-in.

Link to comment
Share on other sites

Nokia 5800 XpressMusic (Tube): Size Matters

 

http://img.mobile.mail.ru/images/review/Nokia/5800_etc/phs/IMG_8804.jpg http://img.mobile.mail.ru/images/review/Nokia/5800_etc/phs/IMG_8805.jpg

Nokia 5800 compared to Nokia N78

 

http://img.mobile.mail.ru/images/review/Nokia/5800_etc/phs/IMG_8806.jpg http://img.mobile.mail.ru/images/review/Nokia/5800_etc/phs/IMG_8807.jpg

Nokia 5800 compared to Nokia N95

 

http://smape.com/en/articles/test/Nokia_5800_size-comp.html

Link to comment
Share on other sites

εμενα η ερωτηση μου ειναι απλη και αρκετα σημαντικη πιστευω.... το νοκια 5800 εχει καλη ποιοτητα κατασκευης κατα την αποψη σας???:!:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το έχει πιάσει κανείς μας; :worry:

 

Nokia 5800 Xpressmusic Hands-On Video

 

Ένα 11λεπτο βίντεο παρουσίαση του 5800, στα ρώσικα. Όποιος το δει ολόκληρο είναι ήρωας. :D Είναι απίστευτα βαρετό.

 

http://dailymobile.se/2008/10/16/nokia-5800-xpressmusic-video-hands-on/

Link to comment
Share on other sites

Θα κυκλοφορήσει και τα 3 χρώματα σε όλες της χώρες ή θα γίνεται επιλεκτικά για κάθε χώρα? Για παράδειγμα με το Ν95 ήρθε μόνο σε μωβ χρώμα και το χρώμα sand εμφανίστηκε λίγο εώς καθόλου. Είναι λίγο άσκοπη η ερώτηση αφού δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα αλλά το έχω απορία.

 

EDIT: Είδα και το βίντεο και όντως είναι βαρετό. Αυτό που παρατήρησα είναι ό,τι το μενού ήταν αρκετά γρήγορ και σπάνια κολούσε, εκτός από 1-2 φορές. Δεν ήταν όπως στα πρώτα βίντεο που είχαμε δει.

Πολύ καλό και ας είναι ακόμα σε στάδιο δοκιμής!! Άντε να έρθει να το πάρουμε!! :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα κυκλοφορήσει και τα 3 χρώματα σε όλες της χώρες ή θα γίνεται επιλεκτικά για κάθε χώρα? Για παράδειγμα με το Ν95 ήρθε μόνο σε μωβ χρώμα και το χρώμα sand εμφανίστηκε λίγο εώς καθόλου. Είναι λίγο άσκοπη η ερώτηση αφού δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα αλλά το έχω απορία.

 

EDIT: Είδα και το βίντεο και όντως είναι βαρετό. Αυτό που παρατήρησα είναι ό,τι το μενού ήταν αρκετά γρήγορ και σπάνια κολούσε, εκτός από 1-2 φορές. Δεν ήταν όπως στα πρώτα βίντεο που είχαμε δει.

Πολύ καλό και ας είναι ακόμα σε στάδιο δοκιμής!! Άντε να έρθει να το πάρουμε!! :)

πολυ καλη η απωρια που εθεσες...αλλα δεν ξερει κανεις δυστηχως:worry:

παντως αμμα βγει μονο σε κοκκινο η μπλε δεν το παιρνω με τιποτα... ακομα και κοτοσαλατα να φτιαχνει:X (λογικα ομως θα βγει σε ολα τα χρωματα και κυριως ΜΑΥΡΟ:D)

το video ηταν οντως βαρετο (κυριως γιατι δεν καταλαβαινα τιποτα) εγω δεν ειδα κανενα ''κολλημα'' απλως αυτος που το χειριζοτανε ηταν ασχετος... καπιες φορες χρειαζοτανε αναγκαστηκα να πατησει δυο φορες το εικονιδιο και οχι επειση ηταν κολλημα...(παρατησηστετο)

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας κολλήματα εννοούσα αυτό που είπες, ό,τι δεν δεχόταν αμέσως την εντολή με το που πατούσε το αντίστοιχο εικονίδιο. Ελικρινά δεν ξέρω αν φταίει αυτός ή απλά η συσκευή τρώει μερικά κολλήματα. Και να τρώει όμως κολλήματα δεν είναι τόσο τραγικό, γιατί μην ξεχνάμε ό,τι είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο και μέχρι την κυκλοφορία του πιστεύω θα λυθούν αρκετά bugs τα οποία μπορεί να υπάρχουν. Το κινητό θα κυκλοφορήσει σε 3 χρώματα μπλε-μαύρο, κόκκινο-μαύρο και γκρι-μαύρο.

Και εγώ ελπίζω στο γρι-μαύρο!!:D

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος ούτε το πενάκι δεν μπορούσε να βάλει στην θέση του. Και μόλις έβγαλε καπάκι και μπαταρία, έλεγα τώρα θα του πέσουν. :lol:

 

Δεν μας δείχνει κάτι που δεν έχουμε δει στα δεκάδες βιντεάκια που κυκλοφορούν. Πρώτη φορά που περιμένω μια εντελώς νέα συσκευή, και απο την τόση πληροφόρηση που έχω, νιώθω σαν να την ξέρω. :)

 

Παιδιά, το μόνο που παρατήρησα να είναι πολύ αργό είναι ο ιστός. Οι σελίδες αργούσαν να εμφανιστούν στην οθόνη και κάποαι στιγμή εμφανιζόντουσαν με την μια ολόκληρες. Το είχε αναφέρει και στο mobile-review οτι ο browser είναι το αδύτατο σημείο.

 

Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι κατώτερο απο ένα Ν96 ή Ν95. ίσα ίσα, έχει τόσα πολλά καλούδια που τόσο περιμέναμε όπως πλήρη υποστήιξη για φλας και διαχείριση πολλαπλών ετικετών. Απλά, θα πρέπει να βελτιωθεί η ταχύτητά του, κάτι που θέλω να πιστεύω θα γίνει με νεότερη αναβάθμιση.

 

Προς το παρόν τα πάντα δείχνουν οτι το 5800 θα είναι μια πάρα πολύ καλή συσκευή.

 

Και όσον αφορά την συμβατότητα με εφαρμογές. Υπάρχει ένα βίντεο ου δείχνει μια πολύ έξυπνη λειτουργία του symbian 9.4 οπου η οθόνη προσαρμόζεται σα να κρατάς ένα candybar κινητό με κανονική οθόνη. Έτσι οι εφαρμογές που δεν θα τρέχουν στην οθόνη αφής, θα τρέχουν στον προσομοιωτή.

 

Δεστε το βίντεο εδώ.

 

ΥΓ. Εγώ θα το πάρω σε μπλέ ή κόκκινο. ΟΧΙ άλλο μαύρο - έπηξα. Εδώ και πολύ πολύ καιρό όλες μου οι συσκευές είναι μαύρες. :)

Link to comment
Share on other sites

πεδες ο τυπος εφταιγε 99%(και ελαχιστα το κινητο)... ειναι οντως προβλημα o browser...(δεν ειναι και τργικο κιολας αντι για 20 δευτερα να περιμενουμε 40... αλλα πιστευω πιστευω πως θα φτιαξει:) ) εχει κανει τεραστια προωδο παντως αν θυμαστε τι κοληματα ειχε στο πρωτο videaki και συγκρινεται το πιο προσφατα video...

 

ΥΓ:εγω θα το παυρω σε μαυρο(οπως ολα μου τα κινητα:p)

mirrorofsorrow εκανες κατι λαθος στο video... βγαζει κατι αλαμπουρνεζικα

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ και save as.

 

Το συγκεκριμένο βίντεο και αρκετά ακόμα τα έχει εδώ. Αξίζει να το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

emena auto pou me provlimatizei einai o epeksergastis tou.den nomizo oti o arm11 sta 369 tha mporesei na ta kataferei stin analisi tou 5800 apo tin stigmi pou idi exei provlimata se xamiloteres analiseis.den ksero alla nomizo pos o epeksergastis tou einai i axileios fterna tou.ksero oti exei aneksartito kikloma gia ton ixo.isxiei kati antistoixo kai gia ta grafika tou?i nokia tha eprepe na epileksei ton epeksergasti tou n95 kai oxi auton.akoma kai o arm9 mou fenete ligos.poli fovame oti tha exei provlima stis megales analiseis.g@mWto pano pou hmoun sigouros oti vrika to neo kinito mou.telika tha meino me to N95?

 

offtopic:nomizo tha eprepe na dimiourgithei ena thema apoklistika me tous epeksergastes arm9 kai arm11.Ante mirrorofsorrow esena perimeno na kaneis to proto vima.

Link to comment
Share on other sites

emena auto pou me provlimatizei einai o epeksergastis tou.den nomizo oti o arm11 sta 369 tha mporesei na ta kataferei stin analisi tou 5800 apo tin stigmi pou idi exei provlimata se xamiloteres analiseis.den ksero alla nomizo pos o epeksergastis tou einai i axileios fterna tou.ksero oti exei aneksartito kikloma gia ton ixo.isxiei kati antistoixo kai gia ta grafika tou?i nokia tha eprepe na epileksei ton epeksergasti tou n95 kai oxi auton.akoma kai o arm9 mou fenete ligos.poli fovame oti tha exei provlima stis megales analiseis.g@mWto pano pou hmoun sigouros oti vrika to neo kinito mou.telika tha meino me to N95?

 

offtopic:nomizo tha eprepe na dimiourgithei ena thema apoklistika me tous epeksergastes arm9 kai arm11.Ante mirrorofsorrow esena perimeno na kaneis to proto vima.

Δε νομίζω να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα ο επεξεργαστής. Αυτό βέβαια θα το δούμε στην πράξη. Πάντως ίσως σε επόμενα μοντέλα (πιθανώς κάποιο Nseries Touch S60) ίσως να δούμε νέους επεξεργαστές και επιπλέον βοηθητικό επεξεργαστή 3D γραφικών, όπως έχουμε τώρα στα πιο καλά Nseries (N95, N82 κλπ). ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ki ego auto euxomai, pistepse me, alla to vlepo ligo xlomo idios an diavaseis to thema tou n96 gia ton arm9 kai tou n85 gia ton arm11(an kai den exei kikloforisei akoma milane gia tis endeikseis).den ksero alla poli fovame oti me auton ton epeksergasti tha dinopathisoume.makari oi nees siskeues na exoun anavatmismenoys epeksergastes.(fantazomai kai anavathmismenes times)
Link to comment
Share on other sites

ki ego auto euxomai, pistepse me, alla to vlepo ligo xlomo idios an diavaseis to thema tou n96 gia ton arm9 kai tou n85 gia ton arm11(an kai den exei kikloforisei akoma milane gia tis endeikseis).den ksero alla poli fovame oti me auton ton epeksergasti tha dinopathisoume.makari oi nees siskeues na exoun anavatmismenoys epeksergastes.(fantazomai kai anavathmismenes times)

Η Nokia με το Tube δε θα ποντάρει στις κορυφαίες δυνατότητες που θα διαθέτει, όπως ένα Nseries, αλλά διότι θα αποτελεί ένα ελκυστικό πακέτο λόγω του πολύ καλού λόγου απόδοσης προς τιμή. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

den ksero alla poli fovame oti me auton ton epeksergasti tha dinopathisoume.makari oi nees siskeues na exoun anavatmismenoys epeksergastes.(fantazomai kai anavathmismenes times)

Κοίτα ο επεξεργαστής είναι υπεραρκετός να ανταπεξέλθει σε όλες τις λειτουργίες της συσκευής. Εκεί που θα δεις διαφορά σε σχέση με τους dual cpu ARM11 των Ν95 και Ν82 είναι κατά την αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ανάλυσης. Και αυτό δεν είναι σίγουρα. Εϊπαμε οτι η Nokia όσο πάει βελτιώνει τον ARM11 των 369mhz και βελτιώνονται σημαντικά οι επιδόσεις απο συσκευή σε συσκευή.

 

Πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα που προσφέρει ο επεξεργαστής του 5800 είναι η πολύ καλύ αυτονομία αλλά και το χαμηλό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο επεξεργαστής είναι υπεραρκετός να ανταπεξέλθει σε όλες τις λειτουργίες της συσκευής. Εκεί που θα δεις διαφορά σε σχέση με τους dual cpu ARM11 των Ν95 και Ν82 είναι κατά την αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ανάλυσης. Και αυτό δεν είναι σίγουρα. Εϊπαμε οτι η Nokia όσο πάει βελτιώνει τον ARM11 των 369mhz και βελτιώνονται σημαντικά οι επιδόσεις απο συσκευή σε συσκευή.

 

Πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα που προσφέρει ο επεξεργαστής του 5800 είναι η πολύ καλύ αυτονομία αλλά και το χαμηλό κόστος.

Άρα Γιώργο πιστεύεις ότι δεν θα μπορεί να δει κάποιος ταινίες σε υψηλή ανάλυση άνετα στο Tube?

Αν είναι έτσι, είναι δώρον άδωρον αυτή η ανάλυση και τέτοια οθονάρα. Πιστεύω πάντως θα τα έχουν σκεφτεί αυτά οι Φινλαδοί.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

akrivos ekei ithela na katalikso.an diavases auto pou eipa"den nomizo oti o arm11 sta 369 tha mporesei na ta kataferei stin analisi tou 5800 apo tin stigmi pou idi exei provlimata se xamiloteres analiseis"ennoousa auto akrivos.oti iparxei pithanotita na min mporeis na deis video se auti tin analisi eksetias tis cpu.sigoura oxi me tin idia omalotita pou vlepo sto n95 mou.skepsou episis na exeis perasei mia tainia sto 5800 kai na thes na tin deis me to tv out stin tileorasi (noway).auto mou kanei entiposi.pos ginete na exei tvout xoris na exei 3d HW accel.

 

Eleos...tora pou to proseksa akoma kai to tapeino 6120 mou pou to xrisimopoio san modem exei ton arm11 369.....popo dokses.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο 369άρης ξεκίνησε απο ταπεινές συσκευές, πέρασε απο απλά e series, πήγε σε απλά n series και μετά το Ν85, Ε66, Ε71 τον βλέπουμε στο 5800.

 

Δεν ξέρω. Λες να έκανα οι φιναλανδοί το θάυμα τους και να αναπαράγει βιντεάκια καλύτερα απο τα Ν95; Μακάρι.

 

Και κάτι άλλο. Παρατηρήσατε οτι δεν τραβάει βίντεο μόνο σε vga 30fps αλλά και widescreen. Ωστέ όταν τα βλέπεις να προσαρμόζονται άψογα στην οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...