Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν απατώμαι κάποιοι φίλοι έχουν βρει ήδη την λύση σε αυτό.

Νομίζω στο Πλαίσιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση που έχεις από την εταιρία κινητής.

 

+εγω εκανα χρηση της επιδοτησεως απο το Πλαισιο...

εψαχνα το ν82 σε ολα τα οτεσοπ και τα καταστηματα της κοσμοτε (θεσ/νικη) αλλα τπτ...ουτε ο γερμανος το χε... ειχαν προβλημα με τον προμηθευτη......

Αλλα πηραμε τηλ στο Πλαισιο και υπηρχε και στα 3 καταστηματα ..... και το τσιμπησα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ δεν το θάβει το κινητό η κοπέλα; Τι γνώμη έχουν οι ιδιοκτήτες;

Κοίταξε η κοπέλα έχει ένα background από την πλατφόρμα της SE, εγώ για χρόνια είχα Nokia συσκευές (και κάποιες της Motorola) και τα έβλεπα όλα ρόδινα μαζί τους. Πέρσι αγόρασα από περιέργεια ένα K800i (σε χαμηλή τιμή) και σε γενικές γραμμές κάποια σημεία του Interface του είναι ανώτερα από τα δυο S60 κινητά που διαθέτω (E60/N71 -τα υπόλοιπα ήταν Nokia dumb phones) σε τέτοιο βαθμό που δυσκολεύομαι να αγοράσω ξανά S60 μετά από την επαφή μου με την πλατφόρμα της SE. Αυτά που παρατηρεί η κοπέλα (όπως και άλλα που δεν αναφέρει, πχ. εικονίδιο reply στα SMS/MMS ή εικονίδιο αναφοράς παράδοσης δίπλα σε κάθε SMS/MMS που παρέχει η πλατφόρμα της SE) τα είχα εντοπίσει και εγώ σε προγενέστερο post μου σύγκριση μεταξύ του S60 Interface και του SE Axxx Interface στο ανάλογο subforum του παρόν forum.

 

Αυτό που ευελπιστώ, καθώς το review ήταν κατά παραγγελία κάποιων φίλων της στην Nokia (για αυτό και ήταν τόσο καλά δομημένο - ριφιναρισμένο) είναι να αποτελέσει συν το χρόνο ευκαιρία βελτίωσης του S60 Interface ειδικά εν όψη της 5th Edition του, πχ. είναι τόσο δύσκολο να βάλουν ένα εικονίδιο δίπλα από το SMS/MMS ότι αυτό παραδόθηκε; ή είναι τόσο δύσκολο να βάλουν ένα εικονίδιο ότι αυτό το SMS/MMS έχει γίνει reply; Είναι τόσο δύσκολο να βάλουν λίστα πρόσφατων αριθμών στους οποίους απέστειλα SMS/MMS; ή είναι τόσο δύσκολο να βάλουν Copy event στο ημερολόγιο, είναι τόσο δύσκολο να βάλουν δυνατότητα snapshot κατά την 3G Video κλήση; (για όνομα!) -είναι πράγματα που αν τα συνηθίσεις σε SE σου λείπουν από το S60 και από ότι βλέπω εξακολουθούν να λείπουν από την 5th Edition του, οπότε σε γενικές γραμμές την καταλαβαίνω (αν δεν είχα το K800i δεν θα την καταλάβαινα).

 

Τώρα αν με την συγχώνευση του S60 & UIQ κάποια από αυτά τα features περάσουν στο S60 μόνο κερδισμένοι θα βγούμε :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται φίλε γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις Πολλαπλή Επιλογή. Μακάρι να προστεθεί.

 

Σημαντική παράλειψη πιστεύω και μακάρι να διορθωθεί, τουλάχιστον αν θέλεις να επιλέξεις 5-10 συνεχόμενες φωτογραφίες μπορείς σύροντας να τις μαρκάρεις όλες στη σειρά ή και εκεί πάλι την ίδια διαδικασία πρέπει να κάνεις;;

 

πχ. είναι τόσο δύσκολο να βάλουν ένα εικονίδιο δίπλα από το SMS/MMS ότι αυτό παραδόθηκε; ή είναι τόσο δύσκολο να βάλουν ένα εικονίδιο ότι αυτό το SMS/MMS έχει γίνει reply; Είναι τόσο δύσκολο να βάλουν λίστα πρόσφατων αριθμών στους οποίους απέστειλα SMS/MMS; ή είναι τόσο δύσκολο να βάλουν Copy event στο ημερολόγιο,

 

Όντως αυτές είναι κάποιες ελλείψεις που θα μπορούσαν να διευκολύνουν αν έλειπαν. Πχ ποτέ δε κατάλαβα γιατί η αναφορά θα πρέπει να είναι σε άλλο μενού και να μη ξέρεις καν ποιο μήνυμα παραδόθηκε και πότε.

 

 

ΥΓ: Αυτό που αναφέρει η κοπελιά στο review είναι ότι αν λέει γράφεις ένα sms και θέλεις να γυρίσεις στην αρχή του (κάτι πολύ σύνηθες γιατί συνήθως εγώ στο τέλος έχω ξεχάσει τι έχω γράψει) δεν υπάρχει δυνατότητα να πατήσεις κάπου για να πας πάνω;; ισχύει;; μόνο στο qwerty γίνεται αυτό που κάνει και τη δοκιμή ή και με το κλασικό nokia-t9 πληκτρολόγιο;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Με το δάχτυλο σύρεις το χέρι σου προς τα πάνω και πηγαίνει στην αρχή ή σε όποιο σημείο θέλεις. στο Τ9 είναι πιο εύκολο γιατί έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια στο κείμενο.

 

Όταν τελειώσεις την πληκτρολόγηση, πάνω αριστερά πάτα το τικ και επιστρέφεις στο μήνυμα. Αν δεις κάτι λάθος ή θες να προσθέσεις κάτι, πατάς το δάχτυλό σου στο σημείο αυτό και επανέρχεται το πληκτρολόγιο που χρησιμοποίησες τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

http://farm4.static.flickr.com/3078/3161180734_aa1f4ab041.jpg?v=0

 

Θέλω να επιλέξω αυτά τα τέσσερα που έχει επιλέξει ο Μιχάλης, άλλα 2 απο την πρώτη γραμμή και το μεσαίο απο την δεύτερη. Και όλα αυτά να στα στείλω με bluetooth ή (επειδή ούτε αυτό έχει το αιφον) να τα διαγράψω ή να τα μετακινήσω σε άλλο φάκελο. Πως γίνεται αυτό;

Στο iPhone Γιώργο δεν υπάρχει δυνατότητα να επιλέξεις πολλές φώτο για να τις διαγράψεις. (Μιλάμε πάντα γι αυτές που έχεις τραβήξει με την κάμερα του, διότι αν έχεις περάσει από τον υπολογιστή αυτές δεν γίνεται να τις διαγράψεις, μόνο με συγχρονισμό μέσω του iTune γίνεται).

Μάλιστα αυτό δεν υπήρχε και στην εφαρμογή Mail, μέχρι την έκδοση 2.ο...

 

Πάντως μεγάλη πατάτα αυτή η έλλειψη αυτή.

Τι στο καλό, τα αυτονόητα θα ψάχνουμε... όπως και στο iPhone.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για όσους βιάζονται για ελληνικά σε εισάγωγης 5800 ( βρίσκομαι και εγώ σε αυτή την κατάσταση)

http://dailymobile.se/forum/nokia/flashing-your-brickeddead-phone/

 

και για firmware εδώ

 

και καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

5800 bluetooth

http://farm4.static.flickr.com/3050/3161054398_1213dd0ee1.jpg?v=0

 

Accuweather for 5800

 

http://farm4.static.flickr.com/3080/3160219077_661b989140.jpg?v=0 http://farm1.static.flickr.com/194/3161054182_6d16b5f2c1.jpg?v=0

 

καλησπερα και χρονια πολλα.που μπορουμε να βρουμε το accuweather για το 5800?

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.που μπορουμε να βρουμε το accuweather για το 5800?

 

Καλη Χρονια φιλε μου . :)

Εγω το κατεβασα απο τις εφαρμογες (ειδησεις και πληροφοριες)

μεσα απο το εικονιδιο Ληψη

 

Ειναι widget εφαρμογη . Αν περιμενεις λιγο,το ανεβαζω

 

edit Το ανεβασα εδω

http://rapidshare.com/files/179450679/AccuWeatherWRT-5800.wgz

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια φιλε μου . :)

Εγω το κατεβασα απο τις εφαρμογες (ειδησεις και πληροφοριες)

μεσα απο το εικονιδιο Ληψη

 

Ειναι widget εφαρμογη . Αν περιμενεις λιγο,το ανεβαζω

οκ φιλε σε ευχαριστω.θα περιμενω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε σε ευχαριστω.θα περιμενω:)

 

Εαν δεν το εχεις δει ,εχω το λινκ στο παραπανω ποστ ;)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Nokia 5800 XpressMusic: Nokia Music Store on the 5800

 

http://symbianworld.org/1128-nokia-5800-xpressmusic-nokia-music-store-on-the-5800/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις απο e-bay και να εχει ελληνικα? Υπαρχει link! Μπορει να το παρω απο εκει.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν το εχεις δει ,εχω το λινκ στο παραπανω ποστ ;)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Nokia 5800 XpressMusic: Nokia Music Store on the 5800

 

http://symbianworld.org/1128-nokia-5800-xpressmusic-nokia-music-store-on-the-5800/

οκ το ειδα και το κατεβασα.και παλι σε ευχαριστω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο ebay το εχει σε παρα πολυ καλη τιμη!!αλλα δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει...ειναι αξιοπιστο??μηπως θα εχω προβληματα με γλωσσες,φορτιστες κλπ??

και μια αλλη ερωτηση.πες οτι το παιρνω και καταφερνω και βαζω ελληνικα.οταν θα θελω να γραφω μυνηματα χειρογραφα θα μου τα αναγνωριζει τα ελληνικα??

εν εχετε να προτεινετε καποιο site να το παραγγειλω πειτε μου!!αλλα οχι to expansys!!κλεφτες και εκμεταλλευτες!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο ebay το εχει σε παρα πολυ καλη τιμη!!αλλα δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει...ειναι αξιοπιστο??μηπως θα εχω προβληματα με γλωσσες,φορτιστες κλπ??

και μια αλλη ερωτηση.πες οτι το παιρνω και καταφερνω και βαζω ελληνικα.οταν θα θελω να γραφω μυνηματα χειρογραφα θα μου τα αναγνωριζει τα ελληνικα??

εν εχετε να προτεινετε καποιο site να το παραγγειλω πειτε μου!!αλλα οχι to expansys!!κλεφτες και εκμεταλλευτες!!!

 

Τις τελευταιες μερες εχουνε σκασει πολλα μαγαζια στο ebay που το πουλανε σε πολυ καλη τιμη (γυρω στα 325 ευρω μαζι με μεταφορικα). Ο μονος λογος που δεν εχω παραγγειλει ακομα ειναι οτι φοβαμαι το τελωνειο γιατι ειναι απο Hong Kong η Σιγκαπουρη..

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως για τον ιδιο λογο δεν το παραγγελνω και γω,γιατι αν κατσει η στραβη με το τελωνιο εδω θα μου ερθει τελικα σε τιμη σαν του expansys :p:happy:;):wacko:
Link to comment
Share on other sites

ακριβως για τον ιδιο λογο δεν το παραγγελνω και γω,γιατι αν κατσει η στραβη με το τελωνιο εδω θα μου ερθει τελικα σε τιμη σαν του expansys :p:happy:;):wacko:

 

Εχω βρει μια δημοπρασια στο ebay με 16 δολαρια μεταφορικα. Στην περιγραφη γραφει οτι σε περιπτωση κολληματος στο τελωνειο θα βοηθησουν αυτοι και εχω ρωτησει τι θελει να πει με αυτο και περιμενω απαντηση. Τα γνωστα τα ξερω, δηλωση χαμηλης τιμης, δηλωση ως replace ή δωρο, θελω να δω μηπως παιζει και τιποτα αλλο. Λεω να το ρισκαρω παντως.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια φιλε μου . :)

Εγω το κατεβασα απο τις εφαρμογες (ειδησεις και πληροφοριες)

μεσα απο το εικονιδιο Ληψη

 

Ειναι widget εφαρμογη . Αν περιμενεις λιγο,το ανεβαζω

 

edit Το ανεβασα εδω

http://rapidshare.com/files/179450679/AccuWeatherWRT-5800.wgz

Κανει αυτο και για αλλα κινητα;Για Ν85;Και που το βαζεις;:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει μια δημοπρασια στο ebay με 16 δολαρια μεταφορικα. Στην περιγραφη γραφει οτι σε περιπτωση κολληματος στο τελωνειο θα βοηθησουν αυτοι και εχω ρωτησει τι θελει να πει με αυτο και περιμενω απαντηση. Τα γνωστα τα ξερω, δηλωση χαμηλης τιμης, δηλωση ως replace ή δωρο, θελω να δω μηπως παιζει και τιποτα αλλο. Λεω να το ρισκαρω παντως.

αν θελεις,εστω και με pm ,κρατα με ενημερο μηπως ψωνησουμε απο τον ιδιο

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις,εστω και με pm ,κρατα με ενημερο μηπως ψωνησουμε απο τον ιδιο

 

Εγινε, κανενα προβλημα. Δεν ειναι κατι μυστικο, αν δω οτι ειναι ενταξει θα το πω σε ολους να επωφεληθουμε ολοι μαζι.

 

Συγκεκριμενα μιλαω για αυτο εδω:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270323910506&_trksid=p2759.l1259

 

Μην παραγγειλετε μεχρι να δουμε τι παιζει με το τελωνειο.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το κινητό είναι νέας γενιάς παρατηρώ ότι το gprs ειναι στα 3,2 ταχύτητα και όχι στ 7,6 που είναι στο omnia.Επίσης θέλω να ρωτήσω από σήμα πως πάει το κινητό; Είναι σταθερό όπως τα άλλα nokia;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Κανει αυτο και για αλλα κινητα;Για Ν85;Και που το βαζεις;:)

 

Το βρηκα ενταξει:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο χονγκ κονγκ μην εμπιστευεστε!!εγω ελεγα να παραγγειλω απο icell στο ebay.ειναι λιγο πιο ακριβο(στα 360 περιπου) αλλα ειναι απο αγγλια και το μαγαζι einai platinum!!αν το αποφασισετε πειτε μου!!παντως το κινητο το εχει ενας ξαδερφος μου στην αμερικη και ειναι ενθουσιασμενος.και μαλιστε πριν ειχε iphone.ayta!
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα ενταξει:)

εχει σχεση με τα NOKIA Widsets?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος ενός 5800 χρώματος μπλε. Η συσκευή είναι πολύ καλή σε ποιότητα και πολύ εύκολη στην χρήση. Τα 2 ανλυτικά review του φίλου mirrorofsorrow δείχνουν ακριβώς πως είναι η συσκευή οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω ( δεν είμαι και καλός στα review :lol:), όποτε οτι θέλετε ρωτάτε και θα απαντώ. Το κινητό φοράει το τελευταίο firmware και με περασμένα τα Ελληνικά.

 

Υ.Γ. Την συσκευή την πήρα από τον φίλο matrix και τον ευχαριστώ για την γρήγορη και άψογη συναλλαγή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...