Jump to content

Ρυθμίσεις υπολογιστή για πρόσβαση στο awmn


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρίν απο περίπου ενα μήνα δίαβασα σε μια εφημερίδα για το awmn και το τι μπορεί να προσφέρει, ενδιαφέρθηκα και αποφάσισα να αγοράσω τον εξοπλισμό.Όλα καλά απο πλευράς εγκατάστασης, το πρόβλημα μου είναι το οτι δεν γνωρίζω τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στον υπολογιστή για να συνδεθώ.Έχω φτάσει μέχρι το να κάνω association με access point, μετά όμως δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω.Έχει και άλλα access point διαθέσιμα η περιοχή, αλλά προτιμώ αυτό διότι έχει σύνδεση στο internet!Οι διάφορες διευθύνσεις που δίνει για το access point που βλέπω, στο nodedb είναι οι εξής:

 

subnet 10.26.122.x Router 10.26.122.1,33,225 - 10.2.4.233 AP subnet .32 - mask 255.255.255.224 LAN subnet .0 - mask 255.255.255.224 Internet sharing --> gateway .33 10.26.122.30 or proxy 10.26.122.25 port 3128

Διεύθυνση διασύνδεσης: 10.26.122.2

 

http://www.nodedb.com/europe/gr/athens/view.php?nodeid=913

 

Οι υπάρχουσες ρυθμίσεις που έχω είναι:

Κάρτα lan:

IP:μιά ip που είχε βάλει το pc

Subnet: 255.255.255.0

Gateway:την ip που έχει το access point μου

Access point:

IP:η ip που είχε εξαρχής ως προεπιλογή

Subnet:255.255.255.0

Gateway:την ip του server που απο εκεί τρέχω και τον manager του AP

 

Στο σπίτι έχω 4 υπολογιστές σε δίκτυο, για να έχουν όλοι πρόσβαση στο awmn αλλά και μεταξύ τους χρειάζεται να βάλω router ή αρκεί το network switch που δουλεύουν αυτή τη στιγμή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Άπειρες φορές έχω πάει στο site του awmn, αλλά δίνει περισότερο ενδιαφέρον στον εξοπλισμό και στο nodedb παρά στις ρυθμίσεις :(

Το θέμα είναι το οτι δεν μπορώ να κάνω συνέχεια δοκιμές διότι δεν είναι λίγες οι φορές που το ΑΡ χάθηκε απο το δίκτυο λόγο αλλαγές στις διευθύνσεις, με αποτέλεσμα να πρέπει να ανεβαίνω στην ταράτσα για να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων απο το reset.

Αν έχει κανείς έστω και λίγη εμπειρία απο ρυθμίσεις ας γράψει κάτι!!!!

Thanks! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν συνεχίσεις να προσπαθείς να συνδεθείς έτσι στο awmn πιθανότατα θα φας ένα ωραιότατο ban από το ΑΡ που θας πας να συνδεθείς.

 

Απορώ πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι το awmn ασχολείτε περισσότερο με τον εξοπλισμό..... Εμεινες στο πρώτο βήμα....

 

Λοιπόν, γράψου στο awmn, ακολούθα της οδηγίες που θα σου έρθουν, και μετά μίλα είτε με pm είτε γράφοντας στο ανάλογο τόπικ του ΑΡ που θες να συνδεθείς. Εκεί θα σου εξηγήσουν τι θα γίνει με τις ΙΡς, τι θα πάρεις, πως, που, πότε και γιατί θα τις πάρεις.

 

Έχε υπόψιν ότι το awmn επειδή στην ουσία είναι ένα μεγάλο LAN έχει αρκετούς και αυστηρούς κανόνες, εάν δεν τους ακολουθήσεις πιθανότατα θα μείνεις απλά απ' έξω.

 

Η πρόσβαση στο awmn δεν είναι δικαίωμα, είναι προνόμοιο που θα πρέπει να το αποκτήσεις :Ρ (λέμε και καμιά μ@λ@κί@ να περνάει η ώρα :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μια εύκολη λύση όταν "χάνεις" το ΑΡ από το δίκτυο είναι να χρησιμοποιήσεις το προγραμματάκι που έχει και να δεις σε ποια ΙΡ είναι και αν θέλεις να την αλλάξεις για να την βάλεις στο ίδιο subnet. Πάντως συνενοήσου πρώτα με τον κάτοχο του ΑΡ που θέλεις να συνδεθείς ( έχει το e-mail του) για να σου πει αν μπορείς να συνδεθείς μαζί του.
Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ρε θηρίο, πλήρωσες 200-300€ χωρίς να συνενοηθείς με κανέναν; Κι αν έκανες λάθος; Καλά δεν έχεις επικοινωνίσει ακόμα με αυτόν που έχει το AP;

Και όλα αυτά από μια εφημερίδα;

YΓ: Με έχεις αφήσει μ@λ@κ@! :eek:

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα κοστισαν πολύ παραπάνω απο αυτά που λες, το θέμα είναι οτι δεν πήρα τις κεραίες για το awmn αλλά για να εχω επικοινωνία απο το σπίτι στη δουλειά που έχει καλή dsl και είναι αρκετή απόσταση.Αυτό το topic το έκανα για να δω πως είναι το awmn μέχρι να βρω σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...