Jump to content

Οδηγός: Πως θα μπείτε στο i-mode χωρίς να έχετε κινητό i-mode


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σε όλους. Απ'οσο καταλαβαίνω το my view και το i-mode είναι δύο διαφορετικές υπηρεσίες που η Cosmote τις "τρέχει" παράλληλα. Το imode δεν το διαφημίζει πουθενά ποια, αλλά σαν υπηρεσία υπάρχει. Το φυσικό επακόλουθο είναι κάποια στιγμή να τη δικόψει ή να την "εξισώσει" όσον αφορά τα ΜΒ με το myview, κάτι που έκανε η Wind με το Non Stop (μόνο που η Wind το εξίσωσε με το myview!!).

 

Θα ήθελα τα σχολιά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ έχω μία απορία.

Διάβασα αρκετά αυτό το topic, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείτε ενεργοποίηση i-mode.

 

Εννοείται γενικά η δυνατότητα σύνδεσης ή η χρέωση των 3,5 ευρώ για μόνιμο δικαίωμα πρόσβασης?

 

Δηλαδή, έχω μία κάρτα whatsup, μπορώ να μπω imode χωρίς να έχω κάνει τη διαδικασία, έστω πληρώνοντας το εισητήριο των 0,40?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μία απορία.

Διάβασα αρκετά αυτό το topic, αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείτε ενεργοποίηση i-mode.

 

Εννοείται γενικά η δυνατότητα σύνδεσης ή η χρέωση των 3,5 ευρώ για μόνιμο δικαίωμα πρόσβασης?

 

Δηλαδή, έχω μία κάρτα whatsup, μπορώ να μπω imode χωρίς να έχω κάνει τη διαδικασία, έστω πληρώνοντας το εισητήριο των 0,40?

 

H ενεργποίηση του imode είναι πιο "δύσκολη" γιατί υποτίθεται ότι πρέπει να έχεις imode κινητό και πρέπει να μιλήσεις με το customer service να στην ενεργοποιησει - όχι σαν το myview που αρκεί ένα απλό μύνημα!

 

Μιλάμε για τη συνδρομή πάντα. Εάν δεν έχεις συνδρομή τότε στο myview πληρώνεις ότι κατεβάσεις εκτός myview. Για το imode δεν ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

H ενεργποίηση του imode είναι πιο "δύσκολη" γιατί υποτίθεται ότι πρέπει να έχεις imode κινητό και πρέπει να μιλήσεις με το customer service να στην ενεργοποιησει - όχι σαν το myview που αρκεί ένα απλό μύνημα!

 

Μιλάμε για τη συνδρομή πάντα. Εάν δεν έχεις συνδρομή τότε στο myview πληρώνεις ότι κατεβάσεις εκτός myview. Για το imode δεν ξέρω τι παίζει.

 

den einai diskolo i energopiisi, mono tous les oti exis imode kinito, kai dinis to imei pliktrologontas *#06# kai s vgazi to imei,kai ena 5psifio arithmo p exis ston paketo sindesis den xriazete tpt alo

Link to comment
Share on other sites

den einai diskolo i energopiisi, mono tous les oti exis imode kinito, kai dinis to imei pliktrologontas *#06# kai s vgazi to imei,kai ena 5psifio arithmo p exis ston paketo sindesis den xriazete tpt alo

Αν το ΙΜΕΙ δεν αντιστοιχεί σε Ι-ΜΟDE συσκευή δεν στο ενεργοποιούν. Τουλάχιστον εμένα αυτό μου ζήτησαν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το ΙΜΕΙ δεν αντιστοιχεί σε Ι-ΜΟDE συσκευή δεν στο ενεργοποιούν. Τουλάχιστον εμένα αυτό μου ζήτησαν

Τους λές οτι έχεις το k610im και το έχεις πάρει απο εξωτερικό, και το ενεργοποιούν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

μην λετε ομως οτι ολοι εχετε το συγκεκριμενο μοντελο θα το καταλαβουν...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Αν το ΙΜΕΙ δεν αντιστοιχεί σε Ι-ΜΟDE συσκευή δεν στο ενεργοποιούν. Τουλάχιστον εμένα αυτό μου ζήτησαν

 

egw simera energopiisa gia defteri fora kai apo ena alo noumero.. sosta den antistixi to IMEI ala les oti exis sony k610im..:) (KAI EINAI APO EKSOTERIKO)

Link to comment
Share on other sites

'Εχει παρατηρήσει κάποιος ότι sites που βρίσκονται εντός της otenet (home ADSL γραμμή) ειναι μη προσβάσιμα μέσα απο i-mode ???????????
Link to comment
Share on other sites

'Εχει παρατηρήσει κάποιος ότι sites που βρίσκονται εντός της otenet (home ADSL γραμμή) ειναι μη προσβάσιμα μέσα απο i-mode ???????????

 

pio selida enois akribos? egw p dokimasa giana mpo http://www.otenet.gr kai my.otenet.gr se afta mpeni kanonika

Link to comment
Share on other sites

pio selida enois akribos? egw p dokimasa giana mpo http://www.otenet.gr kai my.otenet.gr se afta mpeni kanonika

 

private selides pou trexoun se otenet Home ADSL grammi. e.g. ti dikia mou selida mou. Eixe provlima to s/k alla twra to ftiaksane (en meri). O Proxy tous apantage me 502 Bad Gateway otan prospa8ousa na bw spiti mou eite itan me dyndns eite me IP! Extes pou ksanaprospa8isa ebene. Otan omos allakse i IP mou, pali eixe provlima na kanei resolve apo dyndns me 502 Bad gateway, all me IP twra benei.

 

apo http://pcsupport.about.com/od/findbyerrormessage/a/502error.htm :

 

502 Bad Gateway

Cause

The 502 Bad Gateway error is an HTTP status code that means that one server received an invalid response from another server that it was accessing while attempting to load the web page or fill another request by the browser.

Resolution

The 502 Bad Gateway error is usually a network error between servers on the Internet, meaning the problem is not with your PC or Internet connection. Even though the issue is not yours to troubleshoot or resolve, there are a few things you can do....

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι ενώ στο n95 με opera τα site φορτώνουν κανονικά στο pc μέσω firefox δε φορτώνουν σωστά οι σελίδες. Μάλλον στα css είναι το πρόβλημα μιας και μου εμφανίζονται με μια default γραμματοσειρά και τις εικόνες χύμα, ούτε πλαίσια, ούτε χρώματα. Έχετε καμια ιδέα για να λυθεί αυτό? Είναι πολύ ενοχλητικό.

και σε opera από pc δε κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι ενώ στο n95 με opera τα site φορτώνουν κανονικά στο pc μέσω firefox δε φορτώνουν σωστά οι σελίδες. Μάλλον στα css είναι το πρόβλημα μιας και μου εμφανίζονται με μια default γραμματοσειρά και τις εικόνες χύμα, ούτε πλαίσια, ούτε χρώματα. Έχετε καμια ιδέα για να λυθεί αυτό? Είναι πολύ ενοχλητικό.

και σε opera από pc δε κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση?

 

Ta allazei o proxy tous, den boreis na ta apofugeis. Workarround einai na peraseis apo anonymizer proxy pou trexei se https. Ama vreis kapion grigoro pes mas k mas!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηρα στο 1313 και ζητησα ενεργοποίηση, μετα απο κάποια ώρα ήρθε ένα μηνυμα που ειχε μονο: http://mail.imode.gr/gprs/ml/e_mes.cgi

τι να κάνω τωρα? πάτησα το link αλλα μου έβγαλε αποτυχία συνδεσης. τωρα ειμαι σε internet cafe, ουτε απο εδω μπαίνει αυτη η διευθυνση, βγάζει problem loading page. ουτε στο portal.imode.gr μπαινει. εχω ενα samsung v60

Link to comment
Share on other sites

private selides pou trexoun se otenet Home ADSL grammi. e.g. ti dikia mou selida mou. Eixe provlima to s/k alla twra to ftiaksane (en meri). O Proxy tous apantage me 502 Bad Gateway otan prospa8ousa na bw spiti mou eite itan me dyndns eite me IP! Extes pou ksanaprospa8isa ebene. Otan omos allakse i IP mou, pali eixe provlima na kanei resolve apo dyndns me 502 Bad gateway, all me IP twra benei.

 

apo http://pcsupport.about.com/od/findbyerrormessage/a/502error.htm :

[/i]

 

To ksanakanei! Yparxei kapoios me CONNX ADSL pou na trexei selida apo to spiti wste na tsekarei an borei na bei apo to i-mode???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο, και όταν δήλωσα οτι είναι από το εξωτερικό μου είπε ότι δεν είναι δυνατον να είναι imode γιατί το έχει αποκλειστικά μόνο η κοσμοτέ, και δεν μου το ενεργοποίησε.

 

Αύριο λέω να ξαναδοκιμάσω αλλά τι προτείνετε να πω αν μου ξανα πούνε τα ίδια;

Υπάρχει πιθανότητα να καταγράψανε το περιστατικό ώστε να μην μπορω να ξαναδοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεθεί κανένας τρόπος για να μπαίνουμε στο msn απο pc?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξουμε κινητο, μπορουμε παλι να ενεργοποιησουμε το imode συμφωνα με οσα αναφερθηκαν στην αρχη του θεματος? Μιλαω για την ιδια sim παντα, ιδιο νουμερο.
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξουμε κινητο, μπορουμε παλι να ενεργοποιησουμε το imode συμφωνα με οσα αναφερθηκαν στην αρχη του θεματος? Μιλαω για την ιδια sim παντα, ιδιο νουμερο.

 

stin arxi nomiza oti doulebi mono se ena siskevi, ala simera ebala tin karta mou se enan alo siskevi kai doulebi kanonika.. gia tin energopiisi den exo dokimasi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ πήρα σήμερα τηλέφωνο, και όταν δήλωσα οτι είναι από το εξωτερικό μου είπε ότι δεν είναι δυνατον να είναι imode γιατί το έχει αποκλειστικά μόνο η κοσμοτέ, και δεν μου το ενεργοποίησε.

 

Είναι ολοφάνερο ότι έπεσες σε κόπανο ολκής! Αν σου ξαναπεί κάποιος κάτι τέτοιο πες του να ξεστραβωθεί λιγάκι ρίχνοντας μια ματιά εδώ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/I-mode

 

για να δει σε ποιες χώρες είχαν ή έχουν i-mode. Εγώ έχω φλασάρει ένα Motorola V3xx με i-mode firmware της ιταλικής Wind (στην Ιταλία αυτοί το δίνουν) με υποστήριξη ελληνικών και κάνω τη δουλειά μου εδώ μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολοφάνερο ότι έπεσες σε κόπανο ολκής! Αν σου ξαναπεί κάποιος κάτι τέτοιο πες του να ξεστραβωθεί λιγάκι ρίχνοντας μια ματιά εδώ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/I-mode

 

για να δει σε ποιες χώρες είχαν ή έχουν i-mode. Εγώ έχω φλασάρει ένα Motorola V3xx με i-mode firmware της ιταλικής Wind (στην Ιταλία αυτοί το δίνουν) με υποστήριξη ελληνικών και κάνω τη δουλειά μου εδώ μια χαρά.

 

Ναι, αλλά είχες ήδη την υπηρεσία στη σύνδεσή σου, σωστά; Δεν ζήτησες δηλαδή να σου ενεργοποιηθεί με το φλασαρισμένο motorola, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν την είχα από παλιά. Ζήτησα να ενεργοποιηθεί δίνοντας το IMEI του φλασαρισμένου Motorola μου. :)

 

Το ιδιαίτερο με το V3xx είναι ότι μετατρέπεται σε i-mode συσκευή με ένα απλό φλασάρισμα. Και ξαναγίνεται κανονική συσκευή επίσης με τον ίδιο τρόπο.

 

Κοίτα τον οδηγό που έχω φτιάξει εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2608011#post2608011

Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα με γνωστο μου, καλο γνώστη της αγορας και των διαφορων πακετων κινητης, και μου ειπε την εκτιμηση του, οτι το imode κατα τη γνωμη του, δεν θα το διατηρησει για πολυ ακομη η cosmote...

Θα βγαλει μαλλον κανενα πακετο upgrade για οποιον παλιο κατοχο imode συσκευης το επιθυμει, και μαλλον θα το κλεισει το θεμα και την οποια υποστηριξη.

 

Περιττο να πω, οτι αν και ειναι μονο εκτιμηση, εχω χασει τον υπνο μου απο τοτε...

Εχω καρτοκινητο, και με βολευει πολυ το imode για να εχω internet, χωρις να σπαω το κεφαλι μου με χρεωσεις υπερογκες ή να εχω αναγκαστει να παω σε παγιο.

 

Αν κοπει κι αυτο, τα πραγματα θα ειναι δυσκολα.

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...